Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    Miłować wiosnę, ziemię, zieleń

    uczyli mnie nauczyciele.

    Oni mówili mi, jak kochać

    słońce nad Polską i obłoki.

     

    Przed nimi schylę nisko głowę

    pozdrowię ich serdecznym słowem

    i podziękuję dziś przy święcie

    za wiedzę, miłość i za szczęście.

     

      11 października bieżącego roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  To święto wszystkich pracowników szkoły, ale też doskonała okazja, by spotkać emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty, którzy licznie przybyli na tę okoliczność. Nauczyciele od najmłodszych lat kształtują osobowość swoich wychowanków, ich spojrzenie na świat, uczą młodych ludzi prawd o życiu. Z okazji tego niezwykłego dnia uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli: Kamili Tkacz i Volhy Wujcik  przygotowali przedstawienie, by w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie i kształcenie. O dekoracje zadbała pani Małgorzata Ziętal. 

    Na naszą uroczystość odbywającą się pod hasłem: ‘SOBKOWSKA OŚWIATA WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO’ przybyli również pan Wójt Gminy Sobków Tomasz Chaja, Sekretarz Gminy Sobków pani Iwona Mitręga oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy pani Danuta Wójcicka, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy pan Józef Pyjas oraz pani Radna Gminy Sobków Kamila Tkacz, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Edyta Wilk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Maślarz, Skarbnik pani Katarzyna Gołuzd i Sekretarz pani Iwona Połaniecka.

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobkowie pan Dariusz Butenko przywitał wszystkich zebranych i poprosił o zabranie głosu przez pana Wójta, który podziękował za trud pracy emerytowanym i czynnym nauczycielom oraz pracownikom obsługi. Wyróżnił nagrodami wójta gminy: dyrektora szkoły  pana Dariusza Butenko,  a z wniosku dyrektora panią Volhę Wujcik oraz panią Iwonę Połaniecką z wniosku ZNP  panią Kamilę Tkacz. Z wniosku dyrektora od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty pan Stanisław Osowski również otrzyma nagrodę.

    Doroczne nagrody dyrektora szkoły wręczył również dyrektor Dariusz Butenko wyróżniając państwa: Jolantę Stępień, Magdalenę Chaję, Jerzego Cieplucha, Annę Rzonsowską, Anetę Czop i Annę Libiszewską, Lucynę Rak.

     

    Akademię rozpoczął wiersz nawiązujący do utworu „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Scenografię do wiersza stanowił wielki pociąg ekspresowy do wiedzy, głównym maszynistą zaś był pan dyrektor Dariusz Butenko. Do pociągu wsiadali nauczyciele i pracownicy szkoły, ale tylko po okazaniu biletu ulgowego! Publiczność okrzykami i brawami powitała podróżnych przybyłych do stacji „SP Sobków”. Przy wspaniałym akompaniamencie muzycznym otrzymali oni serca wykonane przez uczniów i ozdobione techniką decoupage.

    To jednak nie był koniec atrakcji! Niezapomnianym momentem był ten, gdy do pociągu dołączyli zaproszeni emerytowani nauczyciele i pracownicy, a na miejscu maszynisty zasiadł były wieloletni dyrektor szkoły Jan Chatys.

    To spotkanie pokoleń było bardzo wzruszającą chwilą. Stanowiło okazję do togo, aby czynni obecnie nauczyciele spotkali się ze swymi zawodowymi mentorami, pod których czujnym okiem robili pierwsze kroki w edukacji. To dzięki wspaniałemu przykładowi legendarnych nauczycieli z Sobkowa wyrosło nowe pokolenie polonistów, matematyków, historyków, nauczycieli języka, specjalistów od nauczania wczesnoszkolnego. Cieszymy się, że dane nam było przeżyć tę chwilę i mamy nadzieję, na powtórne spotkanie w tym samym gronie za rok.

     

                                                                                                                          I. Połaniecka

     

  • 135 lat "Nad Niemnem" czyli Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

      Powieść Elizy Orzeszkowej od 1888 roku na stałe zajmuje ważne miejsce w polskiej kulturze jako dzieło epopeiczne. W 2023 roku utwór stał się tekstem Narodowego Czytania. W Dniu Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie "Nad Niemnem" zyskało bardzo uroczystą oprawę. Odbyło się przedstawienie plenerowe w pięknym anturażu wykreowanym na szkolnym placu. Koronki, porcelana, eleganckie narzuty wspaniale konweniowały ze strojami występujących, którzy włożyli całe serce w interpretację tego szczególnego tekstu. Sprzymierzeńcem aktorów była również pogoda, która łudząco przypominała klimat malowniczej ekranizacji "Nad Niemnem. Bardzo wzruszającym epizodem było wystąpienie pani Volhy Wujcik, która podzieliła się osobistymi refleksjami związanymi z nadniemeńskim rejonem Grodna, rodzinnej okolicy polskiej pisarki Elizy Orzeszkowej.

    Projekt Narodowego Czytania jest bardzo cennym przedsięwzięciem, bo nie tylko stale przypomina, że książki są zawsze ważne, ale również pozwala młodym ludziom na podzielenie się swoimi talentami scenicznymi, jak też i na przełamanie tremy przed występem publicznym.

    Uczniom klas IV-VIII gratulujemy wspaniałego występu i życzymy jeszcze wielu magicznych chwil na scenie.

                                                                                                                                                                                            T. Piątek

  • Przez aktywność do zdrowia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie

     Europejski Tydzień Sportu to czas, kiedy w sposób szczególny promujemy aktywność ruchową i zdrowy styl życia. Już lekarz Stefana Batorego, Wojciech Oczko mawiał "Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu„. Nasz szkolny projekt nosił nazwę „Przez aktywność do zdrowia” i był realizowany od 23 do 29 września. 

    Działania rozpoczęliśmy udziałem w Pielgrzymkowym Rajdzie na Święty Krzyż zorganizowanym przez Panią Ewelinę Kostecką. Nasi uczniowie wzięli w nim udział wspólnie ze swoimi rodzicami. Kolejnym przedsięwzięciem była „Taneczna przerwa” połączona z akcją „Zdrowie na talerzu”. Wydarzenie miało miejsce we wtorek i zgromadziło całą społeczność szkolną. Propagowaliśmy aktywny wypoczynek i zdrowe odżywianie. Był ruch w rytm muzyki Pani Volhy Wujcik, owocowe i warzywne przekąski przygotowane przez klasy. Hasło dnia brzmiało „Warzywa i owoce -  pięć porcji dziennie, codziennie”. Wszyscy mogli się przekonać, że zdrowe produkty są smaczne, kolorowe i warto po nie sięgać zmieniając swoje żywieniowe nawyki.

    Kolejnym przedsięwzięciem w ramach tygodnia sportu był wykład dla klasy VII i VIII Pani Profesor UJK Joanny Ślusarczyk „Kichaj na alergię – bądź aktywny”. Wizyta pracownika naukowego wyższej uczelni w szkole to niecodzienne wydarzenie. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat alergii  oraz sposobów radzenia sobie z dolegliwościami. Oglądali pod mikroskopem pyłki roślin, zadawali pytania i utwierdzili się w przekonaniu, że alergia nie przeszkadza w byciu aktywnym.

    Europejski tydzień sportu to także „turniej gier i zabaw” dla najmłodszych z klas I-IV. W organizacji imprezy pomagała młodzież starszych klas. Rozgrzewkę w postaci tanecznego układu przygotowali uczniowie klasy VI. Dzieci wzięły udział w zabawach, grach, wyścigach na torach przeszkód. Emocje sięgały zenitu.  Poczęstunkiem dla wszystkich były jabłka, nie zwyczajne ale z kokardkami, które podkreślały nieocenione wartości zdrowotne tych owoców.

    Podczas tygodnia sportu uczniowie mierzyli zrobione przez siebie kroki, grali w gry, które kochają i mierzyli swoją wydolność testem Coopera. Wszystko po to, by nikt nie miał już wątpliwości, że aktywność fizyczna nie tylko wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale wspaniale poprawia nastrój i ma ogromne znaczenie, także dla zdrowia psychicznego. Zaangażowanie uczniów w przedsięwzięcie było ogromne. Michał Kot ułożył wiersz o europejskim  tygodniu sportu, który został zaprezentowany społeczności szkolnej, a Antek Wójcik wykonał graficzne logo naszego projektu.

    Mamy nadzieję, że udało nam się skłonić naszych uczniów i rodziców do refleksji nad własną aktywnością ruchową. To właśnie w młodości kształtują się nawyki na całe życie, a ruch i zdrowe odżywianie owocują pozytywnymi i długoterminowymi efektami.

     

    M. Banaszek, J Stępień

     

     

  • CHRONIMY ŚRODOWISKO - ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI!

    CHRONIMY ŚRODOWISKO - ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI!

      Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie - uczy, bawi i wychowuje, dlatego od poniedziałku czyli 25 września 2023 - rozpoczynamy na terenie szkoły  akcję: zbieramy elektrośmieci, chronimy środowisko i jesteśmy ekologiczni !

  • MLEKO W SZKOLE. HARMONOGRAM DOSTAW.

    MLEKO W SZKOLE. HARMONOGRAM DOSTAW.
  • Program dla szkół: owoce - warzywa. Harmonogram dostaw.

    Program dla szkół: owoce - warzywa. Harmonogram dostaw.
  • Fair play w sporcie i na co dzień czyli Światowy Dzień Fair Play w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

     

     7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play ustanowiony w 2020 roku przez cztery organizacje, w tym Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP) i Europejskie Stowarzyszenie Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu.

    Już po raz drugi nasza placówka przystąpiła do akcji, która w tym roku trwała od 7 do 15 września.  Od czwartku -7 września - dzieliliśmy się opiniami, co dla nas znaczy hasło „Fair play”, planowaliśmy działania, dyskutowaliśmy, czy ta zasada dotyczy tylko sportu, czy można ją stosować każdego dnia we wszystkich podejmowanych działaniach. Obok sali gimnastycznej wykonaliśmy gazetkę, gdzie prezentowaliśmy szkolny kodeks „fair play” w sporcie i życiu codziennym, podstawowe informacje czym jest fair play i zachęcaliśmy wszystkich uczniów do redagowania rymowanek i wierszy o tej tematyce. W środę, 13 września na szkolnym boisku zgromadziła się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i dyrektor szkoły D. Butenko, który podkreślił konieczność stosowania zasady fair play nie tylko w sporcie, ale i życiu, na co dzień. Zostały zaprezentowane rymowanki i wiersze ułożone przez uczniów. Na wyróżnienie zasługują utwory Alicji Krzysztofek, Miłosza Kuśmierka i Michała Kota. Były stosowne piosenki, rozgrzewka w rytm muzyki wybranej przez Panią Volhę Wujcik. Na zakończenie imprezy odbył się bieg „fair play”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy wiekowe i pobiegli…

    Tym razem nie po zwycięstwo, ale by wspólnie cieszyć się aktywnością i sobą nawzajem. Uczniowie dostali również zadanie domowe. Otrzymali link do filmu o „fair play”, gdzie mogli zobaczyć jak mistrzowie sportu prezentują wspaniałe postawy pomocy drugiemu zawodnikowi w trudnej sytuacji, rezygnując z dążenia do wygranej. W czwartek i piątek podsumowaliśmy całą akcję na lekcjach wychowania fizycznego. Wnioski okazały się bezcenne. Wdrożenie zasad fair play pomaga lepiej żyć nam i ludziom obok. Zwycięstwo w sporcie i w życiu nie może być celem, który należy osiągać za wszelką cenę. To zasada, którą trzeba traktować nie tylko w kategoriach przestrzegania przepisów, ale także w kategoriach wartości intelektualnych i moralnych wszystkich osób, a szczególnie, gdy gra toczy się o wychowanie młodzieży. Warto ciągle przypominać, że sukces osiągnięty w wyniku oszustwa czy błędu sędziego nie stanowi prawdziwej wygranej i nie daje prawdziwej radości. Kiedy "fair play" staje się sposobem bycia kierujemy się lojalnością, poczuciem sprawiedliwości i wspaniałomyślności, szacunkiem dla przeciwnika, jesteśmy skromni w wypadku zwycięstwa i spokojni w momencie porażki. Ktoś powie, że to bardzo trudne. Na pewno, ale nie można poddawać się. Każdego dnia należy walczyć z sobą, by być chociaż odrobinę bardziej „fair”.

    Jeśli chcemy otrzymywać życzliwość, szacunek i pomoc od innych, musimy zacząć od siebie i być fair  w sporcie i w życiu, a wtedy możemy uczynić świat, w którym funkcjonujemy miejscem lepszym do życia i dorastania.

    J. Stępień, M. Banaszek 

     

     

     

  • Witaj szkoło! czyli rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

      4 września 2023 roku o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie zabrzmiał pierwszy dzwonek, obwieszczający rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

    Nauczycieli, uczniów oraz rodziców, którzy zgromadzili się przed świeżo odnowionym budynkiem szkolnym, przywitał Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko.  Szczególne słowa powitania skierował do dzieci, które w roku szkolnym 2023/24 będą przyjęci do społeczności szkolnej, gdy złożą uroczyste Ślubowanie oraz zostaną pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    Rotę ślubowania odczytała dzieciom wychowawczyni M. Pyjas, a aktu pasowania dokonał  Dyrektor Szkoły. Następnie uczniowie klasy pierwszej odcisnęli swój ślad kciuka w Księdze Ślubowań oraz otrzymali szkolne legitymacje i Kuferki pełne szkolnych pomocy, które ufundowali rodzice dzieci.

     Rozpoczęcie roku szkolnego było także okazją do wyróżnienia klas,  które brały udział w corocznej akcji „Gorączka Złota”.  Pani J. Stępień, opiekun SK PCK wręczyła Dyplomy wyróżnionym klasom i podziękowała za zaangażowanie uczniów i wrażliwość na potrzeby innych.

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 przeszło już do historii, a my życzmy sobie, aby ten rok obfitował w sukcesy wychowawcze i dydaktyczne!

     

     M. Pyjas

  • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM!

  • 04 września 2023 roku - ZAPRASZAMY DO SZKOŁY:)

    04 września 2023 roku - ZAPRASZAMY DO SZKOŁY:)

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego nastąpi: 04 września 2023 roku o godzinie 9.00 !

     

    Rozklad_jazdy_-_SP_im._JP_II_w_Sobkowie_23.pdf

    Rozklad_jazdy_-_ZPO_Mokrsko_23..pdf

     

  • Rozwijanie historycznych pasji.

  • Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego czyli pożegnanie ósmych klas!

     W czwartek 22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie edukacji szkolnej klas ósmych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.  Ósmoklasistom towarzyszyli rodzice, dyrektor  Dariusz Butenko, wychowawcy,  całe  grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i zaproszeni goście w osobach:  wójt gminy Sobków Tomasz Chaja, z-ca wójta Małgorzata Słotwińska, sekretarz gminy Iwona Mitręga, przewodniczący   Rady Gminy  Stanisław Szlembarski,  dyrektor  ZOEA w Sobkowie Katarzyna Michalec, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Sobkowie Teresa Baran, dyrektor  Biblioteki Publicznej w Sobkowie Edyta Wilk, radni gminy Sobków - Danuta Wójcicka, Józef Pyjas,  Anna Gabryś, Kamila Tkacz, która jest również nauczycielką naszej szkoły i sołtysi z Sobkowa, Wierzbicy i Staniowic.

    Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 16.00, po której wszyscy udali się do gmachu szkoły. Dyrektor  D. Butenko przywitał zebranych i podsumował czas edukacji klas ósmych. Głos zabrali również Pan wójt T. Chaja i przedstawiciele rodziców. Potem był czas na uroczyste wręczenie nagród książkowych dla najlepszych absolwentów i listów gratulacyjnych dla ich rodziców. Podniosłym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru szkoły uczniom klasy siódmej. Część artystyczną młodzież klas ósmych rozpoczęła tańcem narodowym – polonezem. W dalszej części uczniowie przedstawili zebranym  montaż słowno - muzyczny. Prezentowane wiersze, scenki i piosenki to wspomnienia minionych lat szkolnych, słowa wdzięczności za trud wychowania i kształcenia dla Pana Dyrektora, nauczycieli i rodziców. Wiele wzruszeń wywołała prezentacja zdjęć obydwu klas ósmych ukazująca absolwentów od najmłodszych lat pobytu w szkole. W niejednym oku pojawiły się szczere łzy wzruszenia. Swoich wychowanków pożegnały również wychowawczynie – były życzenia i piosenka w ich wykonaniu. Potem swój program przedstawiła klasa siódma prezentując zabawne scenki i tematyczne piosenki. Każdy uczeń klasy ósmej został udekorowany medalem w różnorodnych kategoriach. Do życzeń dołączyły się również wychowawczynie naszych uczniów z klas młodszych – Panie Magdalena Chaja i Jadwiga Sychowska. Obdarowały swoich uczniów drobnymi upominkami i złożyły im życzenia pomyślności na dalsze lata edukacji. Pan dyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni goście otrzymali od absolwentów kwiaty w dowód wdzięczności za opiekę, trud włożony w edukację i wychowanie.  Druga część imprezy zakończenia klas ósmych to Bal Absolwenta. Młodzież po raz ostatni w swojej szkole bawiła się z uczniami klasy siódmej. Gorące rytmy sprawiły, że tańczyli nie tylko uczniowie ale również rodzice i nauczyciele.

    Słowa uznania kierujemy w stronę rodziców naszych wychowanków. To oni zadbali o przygotowanie słodkiego poczęstunku i wspaniałą atmosferę imprezy. Ich ogromne zaangażowanie i życzliwość sprawiły, że pożegnanie było dla nas wzruszającym przeżyciem. Mamy nadzieję, że zakończenie nauki w naszej szkole to nie koniec naszych relacji. Wspólnie przeżyte lata sprawiły, że zaprzyjaźniliśmy się ze swoimi wychowankami i pragniemy cieszyć się ich dalszymi sukcesami. Odwiedzajcie nas czasami, powodzenia!  

    M. Banaszek, J. Stępień       

  • Wycieczka edukacyjna uczniów klas I - III.

      22 czerwca 2023 roku uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę". Wyjazd obejmował dwa punkty edukacyjne: 

    1.Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

    2.Holenderskie Wiatraki-Krasockie Muzeum Chleba

    W ramach pierwszego punktu wycieczki uczniowie zwiedzili ekspozycję Energetycznego Centrum Nauki, która składa się z trzech stref: "Ogień i Ziemia", "Powietrze i Woda" oraz "Człowiek", które tworzą spójną opowieść o energii. Ekspozycja to 28 interaktywnych stanowisk do eksperymentowania. Ponadto uczniowie wzięli  udział w warsztatach prowadzonych w laboratorium "Generator Mocy" oraz obejrzeli krótką projekcję filmową, dzięki której mogli zobaczyć jak powstaje energia, jak krąży w przyrodzie i jak jest wykorzystywana. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Chleba w Krasocinie, które mieści się  w zabytkowym 100 letnim wiatraku wybudowanym w stylu holenderskim. Uczniowie mogli zapoznać się z eksponatami rozmieszczonymi na trzech poziomach wiatraka. Pierwszy opowiada o ciężkiej pracy na roli, drugi o gospodarstwie domowym, dawnym życiu i obyczajach, a trzeci nawiązuje do historii gminy i krasocińskiego wiatraka. 

    Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli zapewniony również smaczny obiad. 

    Opiekunami uczniów podczas wyjazdu były panie: Mariola Pyjas, Magdalena Chaja i Iwona Gruszczyńska.

    Wycieczka dostarczyła uczniom wielu pozytywnych emocji.

    I. Gruszczyńska

  • "Sobótkowe spotkanie" w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    Jedną z licznych tradycji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie jest zwieńczenie roku szkolnego piknikiem rodzinnym. Pomysłodawczynią i głównym realizatorem działań była jak zwykle niezastąpiona pani Volha Wujcik, która zaangażowała całą szkolną i lokalną społeczność do działania. 

    Na zaproszenie pana dyrektora Dariusza Butenko naszą imprezę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele organu prowadzącego: pan wójt Tomasz Chaja, zastępca wójta pani Małgorzata Słotwińska, pani sekretarz Iwona Mitręga oraz państwo radni i inni znakomici goście.

     

    Wychowawcy klas 1 - 5 zadbali o to, żeby ich uczniowie jak najpiękniej zaprezentowali bogaty wachlarz swoich talentów: aktorskich, wokalnych, choreograficznych i językowych. Rodzice z wielką dumą nie tylko oglądali sceniczne popisy swoich dzieci, ale również partycypowali w licznych konkursach, w które zaangażowały ich pociechy.

    Dzieci przygotowały atrakcje dla rodziców, a rodzice przygotowali przepyszne słodkości, które szybko znikały z bogato zastawionych stołów. 

    Koło Gospodyń i Gospodarzy z Sobkowa uatrakcyjniło naszą imprezę warsztatami wicia wianków, które pięknie przyozdobiły przybyłych licznie gości. Żeńska część grona pedagogicznego przyjęła na ten dzień wyjątkowy dress code występując w białych strojach i wiankach na głowie.

    Dzięki uprzejmości pani Skóry mogliśmy zakosztować herbatek ziołowych. Strażacy z sobkowskiej drużyny zajechali na plac szkolny swoim wspaniałym wozem i przeprowadzili zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

    W pikniku brali udział nasi goście honorowi: nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionej ukraińskiej szkoły z Tarnopola. Марічка Бобрик i Antoniv Iryna. Wraz z pięciorgiem uczniów wystąpiły w narodowych strojach ukraińskich i na zwieńczenie imprezy dali piękny patriotyczny występ pełen refleksyjnej poezji polskiej, wzruszającej swą aktualnością ukraińskiej wersji "Bella ciao", aby w końcu razem z polskimi uczniami zatańczyć żywiołowy taniec ludowy, a z resztą publiczności odśpiewać "Sokoły".

     

    Dzięki tej wspaniałej imprezie każdy już poczuł, że wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a my po raz kolejny zbliżyliśmy się jako społeczność szkolna zintegrowana bardzo mocno ze społecznością lokalną. Wszystkim czytelnikom życzymy pięknego lata i wielu pozytywnych emocji takich, jakich nam dane było zaznać na naszej imprezie szkolnej.

    T. Piątek

  • DZIEŃ SPORTU W SZPOLE PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE.

                  Jak co roku  w  dniu 01.06.2021 w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie swoje święto obchodziły dzieci. Z tej okazji nie brakowało uczniom zabaw, konkursów i niespodzianek.
    Dzień przywitał uczniów piękną, słoneczną pogodą, podczas której na szkolnym stadionie rozpoczęła się rozgrzewka do corocznego Biegu o Medal Dyrektora Szkoły.  Bieg o medal cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem zarówno młodszych jak i starszych uczniów naszej szkoły, dlatego w zawodach biorą udział prawie wszyscy uczniowie.

      Po biegu rozpoczęły się gry i zabawy lekkoatletyczne, w których brały udział klasy młodsze. Dziewczyny z klasy siódmej pod opieką Pani Jolanty Stępień pełniły role asystentek w przygotowaniu i rozgrywaniu różnych dyscyplin sportowych. Najmłodsi uczniowie dzielnie walczyli jak równy z równym z uczniami klas starszych. Jednak podczas zabaw sportowych tym razem sprawdziła się reguła „młodszy oznacza słabszy”, ponieważ najlepsza okazała się klasa trzecia, potem druga , a klasa pierwsza zajęła tym razem 3 miejsce.
    Słoneczny Dzień Dziecka pełen energii, radości i dobrej zabawy na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

    M. Chaja

     

  • Sukcesy uczennicy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    Tytuł pracy Jagody: "Rodzina? Najwazniejsza!"

    Obraz skupia się na postaci Jadwigi Stern mieszkającej we Włoszczowie w województwie świętokrzyskim. Życie Pani Jadwigi i jej rodzina były inspiracją dla Jagody. W trudnych czasach to właśnie rodzina, jej miłość i wsparcie są najważniejsze, a w przypadku Jadwigi Stern, dała siłę do przetrwania holocaustu.

  • Wiosna w Sobkowie kończy się po angielsku.

     Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie stała się beneficjentem działań Centrum Wolontariatu w Kielcach. Zaprzyjaźniona z nami pani koordynator Solomiia Panchyshyn umożliwiła przyjazd swoich wspaniałych wolontariuszek, które sprawiły, że koniec roku w naszej szkole był po raz kolejny klasycznym połączeniem: "przyjemne z pożytecznym"

    Viktoriia Ivanchenko i Alina Onysko spędziły z naszymi uczniami 2 piękne dni warsztatowe prowadząc z nimi 15 i 19 czerwca aktywności z zakresu swoich uniwersyteckich zainteresowań. W licznych aktywnościach klasowych i plenerowych najmłodsi uczyli się zasad recyklingu i podstaw zdrowego żywienia. Alina towarzyszyła nam również na pikniku rodzinnym.

    Ogółem, w kończącym się roku szkolnym nasi uczniowie spotkali się siedmiokrotnie z wolontariuszami z: Rumunii, Armenii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Ukrainy. Nasi goście spędzili z nami ok. 30 godzin, podczas których narzędziem komunikacji był język angielski. Dzięki temu niezwykłemu doświadczeniu uczniowie nie tylko podnieśli swe kompetencje lingwistyczne, ale ugruntowali motywację do uczenia się tego niezmiernie przydatnego przedmiotu.

    Życzymy wszystkim, aby umiejętności językowe i otwartość kulturowa były elementem Waszej wakacyjnej przygody.

    Teresa Piątek

     

  • XXI „ Ogólnopolskie Dni Owada” czyli owady i ludzie.

     Tradycją Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie jest coroczny udział w niezwykłej, poświęconej owadom imprezie edukacyjnej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. 55 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie i Sokołowie Dolnym, pod opieką J. Stępień, E. Skrobot, E. Michałkiewicz, H. Pańtaka,  uczestniczyło w tegorocznych XXI  „ Ogólnopolskich Dniach Owada”, którym przyświecało hasło „Owady i ludzie”. Pomysłodawcą i organizatorem tej dydaktycznej imprezy jest zaprzyjaźniony od lat ze szkołą w Sobkowie i Sokołowie entomolog - prof. Kazimierz Wiech.

    Jak co roku, także i tym razem nikt nie nudził się w Krakowie. Na parterze budynku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego urządzono wystawy, które stanowiły niezwykłe zoo.  Prezentowano żywe owady krajowe i tropikalne, pszczele rodziny, owady preparowane, nicienie i grzyby pasożytnicze wykorzystywane do biologicznego zwalczania szkodników.   Na każdym stanowisku pracownicy naukowi uczelni i studenci udzielali wyczerpujących informacji zwiedzającym. Nasi uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali znane i nieznane im okazy. Zapoznawali się z ich biologią. Respekt budziły drapieżne modliszki, okazy żarłocznej szarańczy i jadowite mrówki. Dużą atrakcją cieszyły się pająki ptaszniki, które co roku budzą wiele emocji. Ciekawie prezentowały się owadożerne rośliny, kolekcje owadów preparowanych i poczwarki, z których na naszych oczach wykluwały się egzotyczne motyle.

    Bardzo ważnym punktem programu Dni Owada są wykłady prezentowane przez pracowników naukowych uczelni. Blok wykładowy otworzył prof. K. Wiech. Przypomniał rolę, jaką owady odgrywają w przyrodzie. Zazwyczaj pamiętamy o znienawidzonych komarach i wszędobylskich muchach, a zapominamy, że owady to zapylanie roślin i owocowanie, rozkład zalegających szczątków organicznych, redukcja nadmiaru,  potencjalne źródło lekarstw, producenci pokarmu. Poznaliśmy zagrożenia dla tej licznej grupy bezkręgowców. Dowiedzieliśmy się, jakie działania człowieka pomagają zachować cenne gatunki owadów. Kolejny wykład dr Magdaleny Frączek poświęcony był pszczołom i roli lasów w ich życiu. Poznaliśmy zwyczaje pszczół i rośliny leśne, które stanowią źródło pokarmu tych zwierząt od marca do późnej jesieni.

    Wykłady, prezentowane kolekcje i pokazy budziły zainteresowanie wszystkich – naszych najmłodszych uczniów z klasy trzeciej i ósmoklasistów. Każdy mógł poszerzyć swoją wiedzę. W naszych domach, obok nas żyje wiele gatunków owadów. Bardzo często ich nie zauważamy, patrzymy na nie z odrazą, a przecież każdy gatunek spełnia w przyrodzie ważną rolę. Kiedy wiemy więcej, rozumiemy dlaczego warto budować dla nich hotele, pochylimy się z czułością nad złotookiem i biedronką a okazy, których jeszcze nie znamy będą budziły zainteresowanie a nie odrazę.           

    Warto podkreślić, że „Dni Owada” to niezwykła impreza dydaktyczna. Jest wspaniałym wsparciem naszej pracy dydaktyczno – wychowawczej i atrakcyjną formą edukacji wykraczającej poza ramy programowe szkoły podstawowej. Kontakty z ośrodkami naukowymi nie tylko poszerzają wiedzę przyrodniczą naszych uczniów ale rozbudzają i rozwijają pasje i zainteresowania naszych uczniów, pozwalają „przymierzyć” się do roli studenta, pomyśleć na serio o wyborze zawodu i dalszej drodze kształcenia.

    Jolanta Stępień

     

  • Podsumowanie konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2022/2023, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie

    Cel ma sens wówczas, gdy pomaga Ci rosnąć,

    a wzrastasz przez zdobywanie go, nie samo osiągnięcie!"

    Albert Camus

     

       Uczniowie naszej szkoły biorą systematycznie udział w różnych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

    W tym roku po etapie szkolnym do kolejnego przeszli następujący uczniowie:

    Konkurs informatyczny- Michał Kot - kl. 7

    Konkurs histroryczny - Michał Kot - kl. 7

    Konkurs matematyczny- Tomasz Wichary - kl. 8

    Konkurs języka polskiego – Gabriela Cicha i  Jowita Górska - kl. 8

    Nad przygotowaniami uczestników konkursów czuwali opiekunowie - Jerzy Ciepluch, Stanisław Osowski oraz Iwona Połaniecka.

    Do finału tych zmagań przeszli :

    Konkurs informatyczny - Michał Kot

    Konkurs historyczny - Michał Kot

    Konkurs języka polskiego – Gabriela Cicha i Jowita Górska

    W efekcie zmagań na etapie wojewódzkim tytuły FINALISTÓW uzyskali:  

    Jowita Górska z języka polskiego

    Michał Kot  z informatyki i historii.

    Ogromnym sukcesem jest tytuł LAUREATKI w VI KONKURSIE JĘZYKA POLSKIEGO Gabrysi Cichej.  

    Należy podkreślić ogrom pracy, jaki uczniowie musieli włożyć, by uzyskać to wyróżnienie. Dodatkowym profitem są dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół średnich oraz zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty Laureatki.

    Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

     

    I. Połaniecka

  • OCZY SZEROKO OTWARTE

       22 maja 2023 roku uczniowie klas 1 i 3 wzięli udział w bardzo pouczającej lekcji, która na długo pozostanie w ich pamięci i miejmy nadzieję, że na stałe nauczy ich empatii. Dwoje wolontariuszy: Gabriele Marmiroli z Włoch i Florencja Abelenda Posada z Hiszpanii przeprowadzili anglojęzyczne warsztaty, w których wykorzystana została metodologia projestu SIEP (Socjal Inclusion Through Educational Projects). Celem aktywności 'Put youself in my shoes' („Postaw się w mojej sytuacji") było uświadomienie najmłodszym uczniom, jakie przeszkody w codziennym funkcjonowaniu musi pokonać osoba niewidoma, ale również jak bardzo ważna jest funkcja osoby wspierającej.                                         

    Udział w działaniach projektowych jest możliwy dzięki długotrwałej współpracy szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach. Dzięki temu partnerstwu poszerzamy naszą działalność o edukację nieformalną, która w doskonały sposób kształci kompetencje miękkie naszych uczniów. Elementem tej współpracy są również szkolenia dla nauczycieli, które organizowane są na terenie naszej szkoły, a także objęły oddelegowanie nauczyciela języka angielskiego w okresie ferii na zagraniczne warsztaty w Portugalii.

    Podsumowaniem warsztatów był podcast w języku angielskim nagrany dla programu SIEP. Tematem rozmowy było omówienie sposobów zapewnienia fizycznego i cyfrowego bezpieczeństwa w ramach działań naszej szkoły. Konkluzją tego wywiadu było stwierdzenie, że Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie ma działania kompatybilne z nowoczesną i bardzo cenioną metodologią SIEP. Szkolny program wychowawczy, gry edukacyjne, regulamin korzystania z urządzeń elektrycznych, wizyty profilaktycznego „Teatru Kurtyna” z analogicznym działaniem do metody "theatre of opressed" oraz życie kulturalne szkolnej społeczności bardzo sprzyjają zdrowym relacjom między jej członkami.

     Dziękujemy Gabriele i Florencji za wspaniałe zajęcia, a Antoniemu Gołuzdowi gratuluję bardzo udanego debiutu w tłumaczeniu konsekutywnym.

    Teresa Piątek

strona: