I miejsce w akcji charytatywnej „Gorączka złota” dla Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie.
Jednym ze statutowych działań Polskiego Czerwonego Krzyża jest pomaganie potrzebującym. Co roku Polski Czerwony Krzyż organizuje ogólnopolską akcję "Gorączka złota", która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. Nasza szkoła bierze udział w tym pięknym, humanitarnym przedsięwzięciu od lat. Szkolne Koło PCK organizuje konkurs szkolny. Klasy zbierają złote monety, a zgromadzone pieniądze przeliczane są na jednego ucznia. Wygrywa klasa, która uzyska największą kwotę w przeliczeniu na osobę. Zebrane podczas akcji środki przeznaczane są dla najuboższych dzieci, często z rodzin patologicznych. W bieżącym roku szkolnym zebraliśmy 67 kg złotych monet, co dało nam pierwsze miejsce w powiecie jędrzejowskim. To ogromny sukces naszej szkoły i niezwykły wysiłek naszych uczniów. Ta akcja wymaga szczególnego zaangażowania. Tu nie wystarczy odmówić sobie jakiejś przyjemności i wrzucić monetę lub banknot do puszki. Tu trzeba cierpliwości i wytrwałości, by uzbierać daną sumę pieniędzy w formie groszy. Na wyróżnienie i pochwałę zasługują klasy: VI, która w przeliczeniu na ucznia uzbierała kwotę 13,96 zł i zajęła I miejsce w szkolnym rankingu, VIIa – 8,53 zł z II miejscem oraz kl IV – 6,66zł z trzecią lokatą. W każdej klasie byli liderzy tej akcji, którzy całym sercem wraz z rodzinami i znajomymi zaangażowali się w zbiórkę. W klasie II zadziwiła wszystkich skrupulatnością i doskonałą organizacją akcji gromadzenia groszy Amelia Kozik. Z klasy VI na pochwałę zasłużył Miłosz Kuśmierek, z klasy VIIa Mateusz Chechelski, zaś z IV Nicole Doroz. Zarówno klasy jak i liderzy z każdego oddziału otrzymali dyplomy na zakończeniu roku szkolnego.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy mozolnie zbierali grosze, panu dyrektorowi D. Butence i wychowawcom klas za ogromne wsparcie akcji i osobiste zaangażowanie.
Puchar, który otrzymaliśmy od Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża za zajęcie I miejsca w powiecie jędrzejowskim ma wyjątkowy wymiar pośród innych trofeów szkoły – to dowód, że nasza młodzież ma wielkie serca i jest wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka.
Opiekunki SK PCK J. Stępień, E. Skrobot
5
Laureatki konkursu "Nasi sąsiedzi Żydzi"
Jagoda Słoma – I miejsce
Praca pt.: „Sobkowscy Żydzi – moje spojrzenie”, którą przygotowała Jagoda, przedstawia jej wyobrażenie społeczności żydowskiej oraz elementy architektury, charakterystyczne dla terenu Sobkowa w latach 30. XX wieku.
W ramach konkursu uczennica przygotowała pracę plastyczną w formacie A1 z obszernym opisem, w którym zawarła kilka zagadnień związanych z życiem, kulturą i obyczajowością sobkowskich Żydów. Skupiła się na relacjach polsko-żydowskich, pokazując m.in.: w jaki sposób bawiły się ze sobą dzieci, jak ubierali się ówcześni Żydzi, czym zajmowali się na co dzień. Podkreśliła również znaczenie symboliki w kulturze żydowskiej, obrazując np. macewy z sobkowskiego cmentarza, czy synagogę . Praca Jagody to efekt głębokiej analizy i czasochłonnych poszukiwań informacji, które zebrała w spójną całość. Uczennica opierała swoją prezentację na materiałach filmowych Krzysztofa Tusiewicza z cyklu „Ocalić świadków historii” – notacji zrealizowanych w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Alicja Krzysztofek - II Miejsce
Mając na celu pokazanie głębi odcisku żydowskich zwyczajów i tradycji w naszym kraju oraz upowszechnienie naszej wspólnej historycznej przeszłości, postanowiłam wykonać pracę pod tytułem „Oblicza Kultury - czyli podróż śladami Żydów”, która odzwierciedla, że w naszym kraju i w mojej miejscowości obecna i ważna jest kultura żydowska. Początki osadnictwa ludności żydowskiej w Sobkowie, sięgają lat sześćdziesiątych XVII wieku. Nawet sam założyciel miejscowości, Stanisław Sobek, był pochodzenia żydowskiego. Pod koniec XVIII wieku Żydzi stanowili około czterdziestu procent całej populacji wsi. Niestety jedynym materialnym śladem obecności Żydów, który zachował się tu do dnia dzisiejszego jest cmentarz. Jednak – na całe szczęście - pozostały zbytki niematerialne w postaci elementów kultury żydowskiej, która po dziś dzień przetrwała w świadomości i pamięci mieszkańców, a wraz z nią przetrwały też wspomnienia o wywiezionych stąd w czasie wojny Żydach. Moja praca to swojego rodzaju wycieczka po różnych aspektach żydowskiej kultury - wśród których moim ulubionym, oczywiście oprócz muzyki, jest pyszna chałka - od materialnego dziedzictwa, przez symbole, aż po wkład kultury żydowskiej w to, jacy dziś jesteśmy.
Angielski akcent na koniec roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
3
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie to miejsce, gdzie bardzo chętnie uczestniczymy we wszelkiego rodzaju projektach językowych. W ramach współpracy z kieleckim Centrum Wolontariatu aż dwukrotnie gościliśmy w czerwcu młodych ludzi, którzy zdecydowali się spędzić w naszym kraju dłuższy czas pracując na rzecz społeczności lokalnych, zdobywając przy tym bezcenne kompetencje miękkie takie jak umiejętność funkcjonowania w nowym kręgu kulturowym.
Spotkanie z Andreą, Gurgenem, Lucią i Francesco to bezcenne doświadczenie dla naszych uczniów. Warsztaty podzielone były na dwa obszary: klasy 1-3 wzięły udział w niezapomnianych zajęciach plenerowych, podczas których uczestniczyli w aktywnościach integracyjnych, a powodzenie w wykonywaniu poleceń zależało od zrozumienia poleceń wydawanych po angielsku. W tej kwestii nieocenioną pomocą okazało się zaangażowanie translatorskie Jacka Chudobieckiego z kl. III i Antosia Gołuzda z klasy II. Uczniowie wszystkich klas entuzjastycznie wchodzili w interakcje z wolontariuszami. Toczyły się też bardzo ożywione dyskusje dotyczące kwestii kibicowania hiszpańskim drużynom futbolowym.
Uczniowie klas starszych wzięli udział w arcyciekawych prezentacjach dotyczących krajów pochodzenia naszych gości. Andreea Bălaşa zapoznała ich z pięknem Rumunii, nowoczesnymi miastami i folklorem transylwańskim. Największy entuzjazm wzbudził lazurowy widok niezwykłego cmentarza w miejscowości Săpânța, w obwodzie Maramureş.Gurgen Petrosian pokazał niezwykłość swojej ojczystej Armenii z przepięknymi krajobrazami górskimi, bogactwem ludowej kultury z przebogatymi strojami i wspaniałymi tańcami, a największą atrakcją dla młodych odbiorców była współczesna muzyka reprezentowana przez Malénę Fox na tegorocznej Eurowizji. Francesco zaprezentował bogactwo kulturowe, architektoniczne i kulinarne Włoch i nauczył sobkowskich uczniów mega trudnych fraz językowych, spośród których: Li vuoi quei kiwi zrobiło największą furorę. Lucía Izquierdo Díez jak przystało na Hiszpankę w żywiołowy sposób zaangażowała naszych uczniów w poznawanie wspaniałości iberyjskich: rodzinnym Burgos, majestatem budowli Gaudiego, wielkimi miastami z egzotyką corridy i powszechnością futbolu włącznie.
W tym niezapomnianym projekcie oprócz niekwestionowanych kompetencji językowych w naszych uczniach zakiełkowała świadomość, jak ważną umiejętnością jest posługiwanie się językiem angielskim, który jest środkiem skutecznej komunikacji dla miliardów ludzi na świecie. Dla wielu z nich była to pierwsza możliwość posłużenia się tym językiem poza pracownią, a sukces w porozumiewaniu się z obcokrajowcami na pewno zaprocentuje budowaniem pewności siebie i motywacji do doskonalenia kompetencji językowych.
Teresa Piątek
PIKNIK RODZINNY - 22
Już kilkanaście razy Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie uhonorowała Mamy i Tatusiów wspaniałą imprezą koordynowaną przez panią Volhę Wujcik. Piknik Rodzinny to piękna tradycja, która corocznie przynosi całej szkolnej społeczności wiele dobrych emocji. 22 czerwca naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele naszych władz lokalnych: pan wójt Tomasz Chaja, jego zastępca pani Małgorzata Słotwińska, pani sekretarz Iwona Mitręga i radna Sobkowa pani Danuta Wójcicka.
Polonezem piknik się zaczyna…
Dyrektor Dariusz Butenko i Małgorzata Ziętal, wychowawczyni klasy 8 powiedli orszak przez meandry dystyngowanych figur tanecznych. Szpaler eleganckich par złożonych z ósmoklasistów i nauczycieli przeszedł dostojnym krokiem przed zgromadzoną publicznością z gracją prezentując wspaniały układ choreograficzny.
Tańczy pięknie Ukraina…
W barwnych strojach ludowych, w wiankach na głowie, w imponujących czerwonych butach tanecznych nasze dziewczyny (wśród nich dwie Sofije z Ukrainy) wykonały skoczny układ choreograficzny do ludowej muzyki ukraińskiej.
Młodzi artyści na scenie…
Klasą samą w sobie były występy klas. Szczególną uwagę przyciągały przedstawienia najmłodszych: pierwszoklasiści pokazali swój wielki kunszt aktorski w sztuce o zamianie ról w rodzinie, klasa II zachwyciła wszystkich historią „Gady z szuflady” i piosenką zaśpiewaną po angielsku, klasa III przyciągała uwagę publiczności pięknymi recytacjami.
Dużo przestrzeni scenicznej zajęli dla siebie ósmoklasiści. Ich solowe i grupowe występy były pięknym wstępem do gorących podziękowań dla Rodziców, którzy cały czas byli przy nich na ścieżce edukacyjnej poziomu podstawowego, a i w dniu 22 czerwca licznie się zjawili tym razem zapewniając:
Jedzenie jak marzenie!
Stoły zastawione najprzedniejszymi specjałami cukierniczymi o pięknym wyglądzie i wspaniałym smaku wkrótce zgromadziły wokół siebie amatorów słodkiej rozkoszy podniebienia. Ze stołów szybko znikały filigranowe szklaneczki galaretek, pyszniące się puszystymi kremami ciasta rozchodziły się między licznych chętnych.
Akcja integracja
Skoczne rytmy belgijki przyciągnęły wszystkich uczestników pikniku. Tańczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Pełni pozytywnej energii z wielkim entuzjazmem weszliśmy w radosne interakcje pełne dobrych wspomnień z ostatnich dziesięciu miesięcy. Piknik rodzinny był pięknym zwieńczeniem kończącego się niełatwego roku szkolnego i otworzył szeroko podwoje wakacji. Podziękowania dla wszystkich organizatorów i udanego wypoczynku dla wszystkich!
Relacjonowała: Teresa Piątek
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22 W SZKOLE
PODSTAWOWEJ im. JANA PAWŁA II w SOBKOWIE NASTĄPI :
24 CZERWCA 2022r. - O GODZINIE 8.00!
Egzamin na Kartę Rowerową!
9 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 4 ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.
W pierwszej kolejności musieli się zmierzyć z częścią teoretyczną i testem składającym się z pytań zamkniętych dotyczących znajomości zasad bezpieczeństwa na drodze i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Druga część egzaminu to praktyka, czyli jazda po przygotowanym torze.
Trzeba było zaprezentować m.in.: umiejętność wsiadania na rower, utrzymania równowagi podczas jazdy, umiejętność utrzymania się na swoim torze jazdy, umiejętność zasygnalizowania wykonania manewru (np. przy skręcaniu: obrót głowy w celu sprawdzenia bezpieczeństwa, prawidłowe zatrzymanie (zahamowanie) przed linią STOP.
Pogoda dopisała, było słonecznie i bez deszczu, co umożliwiło nam przeprowadzenie bez problemów tej części egzaminu.
W celu przeprowadzenia egzaminu przyjechał do nas sierżant Damian Wójcik, funkcjonariusz Powiatowej Policji w Jędrzejowie.
Uczniowie dokument Karty Rowerowej otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego. Gratulujemy!!!
I. Połaniecka
„Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wycieczka uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie do Chałupek i Lisowa.
Po przymusowej przerwie związanej z pandemią Covid – 19 nadszedł upragniony przez dzieci czas wycieczek krajoznawczych.
Czterdziestu czterech uczestników klas młodszych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, pod opieką wychowawców - 6 czerwca 2022 r, odwiedziło wystawę w muzeum garncarstwa ludowego w Chałupkach, jednego z najciekawszych ośrodków garncarskich w Polsce, a zarazem jedynego muzeum tego typu w Polsce. Oprócz eksponatów wykonanych z gliny dzieci miały możliwość zobaczenia pieców, w których wypalano naczynia w minionych stuleciach oraz wysłuchania prelekcji związanej z wykonywaniem tego typu rzemiosła. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ZOO w miejscowości Lisów. W malowniczo położonym terenie otoczonym lasem dzieci poczuły swobodę i pełnię radości z obcowania z naturą. Jednak najciekawsze było obserwowanie zwierząt zoologicznych, które w Leśnym Zaciszu przebywały jak we własnym domu. Dzieci były tak zaabsorbowane spacerem wzdłuż alejek i obserwowaniem małp, surykatek, zebr, lwa i innych egzotycznych zwierząt, że nie zdążyły zauważyć, kiedy pokonały trasę kilku kilometrów. Podczas pobytu nie zabrakło także smacznej kiełbaski z grilla na leśnej polanie oraz czasu spędzonego na zabawie w tamtejszym parku linowym. Pobyt uczniów w Zoo bardzo się spodobał, a czas minął tak szybko, że trudno było zachęcić dzieci do powrotu do szkoły.
1 czerwca 2022 roku uczniom klas młodszych, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, upłynął kolorowo, aktywnie i smacznie!
Pierwszym punktem w obchodach Dnia Dziecka była aktywność twórcza. Uczniowie mieli okazję wyrazić swoje emocje za pomocą pędzla i farb. Powstały piękne kolorowe obrazki przedstawiające ukwiecone łąki, pełne kolorowych motyli. Po uczcie duchowej czyli po obejrzeniu wystawy swoich prac na szkolnym korytarzu, przyszedł czas na poczęstunek, o który zadbała Rada Rodziców. Zamówione pizze wszystkim bardzo smakowały.
Drugim punktem w obchodach Dnia Dziecka była aktywność fizyczna czyli Bieg o Medal Dyrektora Szkoły oraz sportowa rywalizacja międzyklasowa .
W tym celu klasy I - III, pod opieką wychowawców, udali się na pobliski stadion, gdzie pod czujnym okiem nauczycielki M. Chai zostały przeprowadzone wszystkie zaplanowane w tym dniu sportowe konkurencje.
Zwycięzcy biegu zostali nagrodzeni przez Dyrektora Szkoły, pomysłowymi Medalami.
I Miejsce wśród dziewczynek zajęła Amelia Chudzik
II Miejsce – Milena Szymczyk
III Miejsce – Alicja Maślarz
I Miejsce wśród chłopców zajął Gabriel Banaszek
II Miejsce – Wiktor Chabel
III Miejsce – Ignacy Kubicki
Sportowe emocje sprawiły, iż wszystkim dopisywały humory i nawet kapryśna w tym dniu pogoda nie potrafiła popsuć radosnego nastroju. W nagrodę za sportową rywalizację i aktywną postawę wszyscy uczestnicy zawodów również otrzymali medale. Był to dzień pełen wrażeń zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, którzy zadbali o rozwój duchowy i fizyczny swoich wychowanków.
Tradycją Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie jest coroczny udział w niezwykłej, poświęconej owadom imprezie edukacyjnej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. 24 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie i Sokołowie Dolnym uczestniczyło w tegorocznych, jubileuszowych XX „ Ogólnopolskich Dniach Owada”, którym przyświecało hasło „Nie pozwólmy im zginąć”. Pomysłodawcą i organizatorem tej dydaktycznej imprezy jest zaprzyjaźniony od lat ze szkołą w Sobkowie entomolog - prof. Kazimierz Wiech.
Jak co roku, także i tym razem nikt nie nudził się w Krakowie. Na parterze budynku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego urządzono wystawy, które stanowiły niezwykłe zoo. Prezentowano żywe owady krajowe i tropikalne, pszczele rodziny, owady preparowane, nicienie i grzyby pasożytnicze wykorzystywane do biologicznego zwalczania szkodników. Na każdym stanowisku pracownicy naukowi uczelni i studenci udzielali wyczerpujących informacji zwiedzającym. Nasi uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali znane i nieznane im okazy. Zapoznawali się z ich biologią. Respekt budziły drapieżne modliszki, okazy żarłocznej szarańczy i jadowite mrówki . Dużą atrakcją cieszyły się ciągle oblegane pająki ptaszniki, które co roku budzą wiele emocji. Ciekawie prezentowały się owadożerne rośliny i kolekcje owadów preparowanych.
Bardzo ważnym punktem programu Dni Owada są wykłady prezentowane przez pracowników naukowych uczelni. Blok wykładowy otworzył prof. K. Wiech, a kolejne wystąpienia to: „Owady chronione przez leśników” – dr hab. inż. Piotra Bilańskiego, „Czy wiesz co robią żuki gnojowe, gdy Ty jesteś w szkole” – dr hab. Andrzeja Górza i „Owady nasi sprzymierzeńcy” – dr hab. inż. Elżbiety Wojciechowicz- Żytko. Uświadomiliśmy sobie, jak ważną rolę spełnia w przyrodzie ta niedoceniana przez ludzi grupa zwierząt. Usłyszeliśmy, że 80 procent roślin potrzebuje owadów zapylających. Bez nich nie zobaczymy na naszych stołach wielu warzyw i owoców, a wartość pracy, jaką wykonują te zwierzęta szacuje się na 14,2 mld euro. Dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę rośliny nie kwitną dla nas ale dla owadów. My korzystamy z nich „niejako przy okazji” jak pisze Alicja Wiech w swoim wierszu „Czysty interes”. Podkreślano, że biedronki, złotooki, nielubiane skorki i bzygowate to pożyteczne dla człowieka i zasługujące na ochronę gatunki. Zdaliśmy sobie sprawę, że znienawidzona mucha i inne nieprzyjemne z naszego punktu widzenia koprofagi odżywiające się odchodami i martwymi szczątkami to armia owadów sanitarnych, swoiste MPO do sprzątania. Nawet komar, z którym życie wydaje się koszmarem, przenosząc choroby czuwa nad liczebnością określonych gatunków zwierząt. Po takiej porcji owadziej wiedzy, każdy miał świadomość, że warto zainteresować się tą najliczniejszą grupą w królestwie zwierząt. W naszych domach, obok nas żyje wiele gatunków owadów. Ogrody, pola, lasy i parki to siedliska dla przeogromnej ilości gatunków tych zwierząt. Bardzo często ich nie zauważamy, patrzymy na nie z odrazą, a przecież każdy gatunek spełnia w przyrodzie ważną rolę. Kiedy wiemy więcej o owadach, rozumiemy dlaczego warto budować dla nich hotele, pochylimy się z czułością nad złotookiem i biedronką a okazy, których jeszcze nie znamy będą budziły zainteresowanie a nie odrazę.
Warto podkreślić, że „Dni Owada” to niezwykła impreza dydaktyczna, która jest wspaniałym wsparciem naszej pracy dydaktyczno – wychowawczej. W dzisiejszych czasach ważne staje się, by poszukiwać atrakcyjnych form edukacyjnych dla młodego człowieka. Takie kontakty nie tylko poszerzają wiedzę przyrodniczą naszych uczniów ale rozbudzają i rozwijają ich pasje i zainteresowania, pozwalają „przymierzyć” się do roli studenta, pomyśleć na serio o wyborze zawodu i dalszej drodze kształcenia.
1178 prac plastycznych z całej Polski trafiło do Szkoły Podstawowej nr 2 w Puławach, która zorganizowała drugi ogólnopolski konkurs plastyczny na temat poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pod hasłem: „Przez nas ilustrowane to, co w wierszach K. K. Baczyńskiego zapisane”. Alicja Krzysztofek znalazła się w gronie laureatów konkursu. Jej praca przedstawiona była na wystawie wśród 85 prac wybranych przez organizatorów.
20 maja odbyła się w Puławach uroczystość wręczenia nagród. Alicja była obecna wraz z Rodzicami i ze swoim wychowawcą panem Stanisławem Osowskim. Uroczystość połączono z odsłonięciem muralu poświęconego patronowi szkoły. Alicji gratulujemy sukcesu i dziękujemy!
Stanisław Osowski
Święto Patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
Patron w życiu szkoły stanowi zawsze ważny, istotny punkt odniesienia dla całokształtu pracy wychowawczej.
Znajomość życia patrona, jego przesłanie są wzorcem dla młodego pokolenia.
Jan Paweł II został patronem szkoły za swojego życia w 2001 roku, wówczas to gimnazjum przyjęło imię wielkiego papieża.
Szkoła przystąpiła do świętokrzyskiej rodziny szkół Jana Pawła II.
Tradycje papieskie po wyłączeniu gimnazjum, kontynuuje Szkoła Podstawowa w Sobkowie, Uchwałą rady gminy z dnia 27 kwietnia 2018 roku przyjęła nazwę Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
Szkoła kontynuuje tradycje zapoczątkowane w gimnazjum, wnosząc nowe rozwiązania, a 18 maja – dzień urodzin papieża stał się świętem szkoły.
Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej celebrowanej przez ks. Leszka Molendę w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława BM w Sobkowie. Była to okazja do podziękowania za życie Jana Pawła II. Po Mszy św. Samorząd Uczniowski zapalił pod pomnikiem papieża znicz i wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Szkół Jana Pawła II.
Następnie uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz obecni na uroczystości goście przeszli do szkoły, by wysłuchać akademii, podczas której występujący przybliżyli życie i naukę Jana Pawła II.
Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko przywitał przybyłych na akademię gości:
Zastępcę Wójta Gminy Sobków Panią M. Słotwińską
Sekretarza Gminy Sobków Panią I. Mitręgę
Radnego Powiatu jędrzejowskiego Pana S. Słomę
Radną Gminy Sobków Panią: K. Tkacz
Sołtysa wsi Wierzbica Panią S. Kosińską
Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Sobkowie Panią E. Wilk
Rodziców reprezentujących Radę Szkoły
Przedstawicieli Rad Oddziałowych, nauczycieli, rodziców, uczniów
Następnie podziękował za obecność na tak szczególnej uroczystości.
Zastępca Wójta Gminy Sobków pani Małgorzata Słotwińska złożyła życzenia uczniom i zwróciła uwagę, że nauka papieża Jana Pawła II wciąż jest żywą i musimy wcielać ją w czyn.
Następnie Pan S. Osowski zapoznał, uczestników akademii, z życiem Jana Pawła II czyli Karola Wojtyły oraz jego nauką zawartą w kazaniach i encyklikach. Po czym oddał głos uczniom, którzy pod kierunkiem nauczycieli: I. Połanieckiej , V. Wujcik oraz S. Osowskiego zaprezentowali wzruszające przedstawienie połączone z prezentacją multimedialną, w trakcie której obecni na uroczystości mogli doświadczyć ,,bezpośredniego" kontaktu z Papieżem.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów było wysłuchanie słów przesłania do młodych, które Papież wygłosił z okazji spotkań na Lednicy.
Wspaniałym pomysłem Rady Rodziców, okazał się poczęstunek w postaci kremówek, które bardzo lubił Jan Paweł II.
Święto Patrona to bardzo ważna lekcja wychowawcza dla całej społeczności naszej szkoły.
I. Połaniecka, S.Osowski
Podsumowanie konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2021/2022 .
Cel ma sens wówczas, gdy pomaga Ci rosnąć, a wzrastasz przez zdobywanie go, nie samo osiągnięcie!"
- A. Camus
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie biorą systematycznie udział w różnych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.
W tym roku po etapie szkolnym do kolejnego przeszli następujący uczniowie:
Konkurs informatyczny- Michał Kot - kl. 6
Konkurs języka angielskiego - Magdalena Klepacka i Lena Szewczyk - kl. 8
Konkurs języka polskiego - Martyna Górska i Lena Szewczyk - kl. 8
Nad przygotowaniami uczestników konkursów czuwali nauczyciele - pan Jerzy Ciepluch, pan Leszek Gąsior oraz pani Iwona Połaniecka.
Do finału tych zmagań przeszli:
z języka angielskiego – Lena Szewczyk
oraz z języka polskiego – Martyna Górska i Lena Szewczyk
W efekcie zmagań na etapie wojewódzkim dziewczęta uzyskały tytuły FINALISTEK- Martyna Górska z języka polskiego a Lena Szewczyk z języka polskiego i angielskiego.
Należy podkreślić ogrom pracy, jaki musiały włożyć, by uzyskać to wyróżnienie. Dodatkowym profitem są dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich.
Finalistkom serdecznie gratulujemy !!!
I.Połaniecka
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Garncarstwa w Chałupkach.
Uczniowie klasy VI i klas VII uczestniczyli w dniu 13.05.2022 roku w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Garncarstwa w Chałupkach koło Morawicy. Garncarstwo w tej miejscowości funkcjonowało od XVI wieku. Uczniowie poznali jak wyglądał proces produkcji naczyń glinianych, jak pozyskiwano i obrabiano glinę, jak przygotowywano naczynia, wypalano je, zdobiono i transportowano w świat. W trakcie zajęć nawiązano do tradycji garncarskich w Sobkowie. Sobków był znaczącym ośrodkiem tego rzemiosła w XIX wieku. W miejscowym kościele była kaplica garncarska, do początków XX wieku funkcjonował cech garncarzy. Opiekę nad uczniami sprawowali pani Iwona Dusza, bibliotekarz , oraz nauczyciel historii pan Stanisław Osowski.
Wyjazd do Auschwitz –Birkenau uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie.
Uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie w dniu 25 kwietnia 2022 roku udali się do Muzeum Auchwitz – Birkenau. Muzeum w ramach programu dla polskich szkół zapewniło darmowe oprowadzanie z przewodnikiem oraz bezpłatne warsztaty na temat przesłania Auschwitz dla współczesnych ludzi. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i spokojem zwiedzili Auschwitz I a następnie Birkenau. Byli na dziedzińcu bloku 11 przy ścianie straceń oraz w bloku 11 przy celi św. Maksymiliana Marii Kolbego. Oglądali nowe wystawy , m .in. przygotowane przez Yad Vashem oraz byli w baraku dla dzieci w Birkenau. Warsztaty odbyły się w teatrze tuż przy Muzeum. Opiekunami byli pani Małgorzata Ziętal, wychowawczyni klasy VIII i nauczyciel historii Stanisław Osowski, absolwent studiów podyplomowych organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
S. Osowski
DZIEŃ ZIEMI w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
Dzień Ziemi to najpiękniejsze święto ekologiczne, podczas którego uświadamiamy sobie, jak ważne jest dbanie o największe dobro i nasz wspólny dom - Ziemię. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, czerpiemy siłę ze źródła, jakim jest przyroda i cieszymy się jej bogactwem. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie włączyli się do obchodów Dnia Ziemi poprzez udział m. in. w uroczystej akademii. Uczniowie klas młodszych przygotowali przedstawienie ekologiczne „Uratujmy las”, składali przyrzeczenia Matce Ziemi i śpiewali piosenki ekologiczne. Starsi uczniowie, członkowie Koła Ekologicznego przygotowali występ, który uświadamiał problemy ekologiczne dotykające naszej planety i przedstawiał stan naszego środowiska. Poparty był on wierszami znanych poetów. Przedstawione zostały również rady, co możemy zrobić dla naszej Ziemi, aby była dla nas przyjazna. Mottem uroczystości były słowa poety rzymskiego Owidiusza; „COKOLWIEK CZYNISZ, CZYŃ ROZWAŻNIE I PATRZ KOŃCA”. Uczniowie podjęli również działania proekologiczne, czynnie biorąc udział w akcji sprzątania terenu przyszkolnego i najbliższego otoczenia szkoły. Uczestniczyli w zbiórce elektrośmieci, oraz zużytych baterii i plastikowych nakrętek. Ponadto wykonali plakaty o tematyce ekologicznej i obejrzeli film edukacyjny. Dzień Ziemi uświadomił wszystkim, jak ważne jest dbanie o naszą Matkę Ziemię, jej ochrona i podejmowanie nawet najmniejszych kroków na rzecz naszej planety nie tylko w dniu jej święta, ale każdego dnia!
M. Ziętal
Szlachetne zdrowie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie
2
Kwiecień jest miesiącem kultury zdrowotnej a 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W naszej szkole uroczystości poświęcone zdrowiu odbyły się 28 kwietnia. Imprezę zorganizowało Szkolne Koło PCK i Samorząd Uczniowski.
Prowadzący przekazali zebranym podstawowe wiadomości o zdrowiu.
Przekonywali, że nie jest ono czymś stałym, danym raz na zawsze, nie wystarczy go sobie życzyć, lecz należy go zdobywać podobnie jak wiedzę, zawód i dobra materialne, aby je osiągnąć, trzeba pracować na to od najwcześniejszych lat. Podkreślali, że zdrowie człowieka zależy od wielu czynników, jednak najważniejszym spośród nich jest styl życia i osobisty stosunek do własnego zdrowia. Uczulali, iż wszyscy musimy wiedzieć, że przed wieloma zagrożeniami uchroni nas przede wszystkim nowoczesna i operatywna wiedza a dopiero później medycyna.
Mottem tegorocznego spotkania była fraszka Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”. Na początku uroczystości każdy usłyszał szereg pochwał na cześć zdrowia i upomnienie, by wartość jego znać już teraz, a nie wtedy, gdy się je utraci. Kolejne utwory prezentowały temat zdrowia już w nieco lżejszym klimacie. Były wiersze, piosenki o zdrowiu, inscenizacja „Żaba” w wykonaniu uczniów klasy I pod opieką pani Magdy Chai i dynamiczne układy taneczne zespołu „Rytmix” pani Volhy Wujcik.
Zdrowy styl życia kojarzy się zazwyczaj z zakazami, ograniczeniami i wysiłkiem. Aby zmienić taki sposób myślenia na zakończenie spotkania zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego tańca - „Makareny”. Tańczyli wszyscy, nasze maluchy, uczniowie starszych klas i nauczyciele. Naszą akademię zakończyliśmy życząc sobie nawzajem, by czas do następnego spotkania – był czasem zdrowia, radości i wzajemnej życzliwości.
Podczas imprezy podsumowaliśmy konkurs klas I - IIII „Zdrowe zęby, piękny uśmiech”, który jest elementem programu „Dziel się uśmiechem” realizowanym we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Nasi najmłodsi uczniowie zostali nagrodzeni za przygotowane na konkurs piękne, kolorowe prace plastyczne pokazujące jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Na forum całej społeczności szkolnej otrzymali dyplomy, drobne upominki i gromkie brawa za swój trud.
Po raz kolejny „Dzień zdrowia” uświadomił nam, że edukacja w zakresie zdrowego stylu życia nie powinna być epizodem ale procesem, który trwa przez cały cykl nauki w szkole. Mamy nadzieję, iż konwencja obchodów tegorocznego Dnia Zdrowia przyczyniła się do odświeżenia i poszerzenia wiedzy z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia i uświadomiła każdemu poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i zdrowie najbliższych a przesłanie poety J. Kochanowskiego „nic nad zdrowie” zapadło wszystkim w pamięć i serce.
Opiekunki SK PCK J. Stępień, E. Skrobot
23 edycja konkursu Annual Holocaust and Writing Contest organizowanego przez Uniwersytet Chapmana w Kalifornii - relacja uczestniczki.
W tym roku odbyła się 23 edycja konkursu Annual Holocaust and Writing Contest organizowanego przez Uniwersytet Chapmana w Kalifornii, w którym wzięłam udział.
Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Pamięć to siła. Życie z nadzieją, odwagą i wytrwałością". Uczestnicy musieli zapoznać się ze świadectwami wideo Ocalałych z Holokaustu. Po obejrzeniu świadectwa należało zanalizować je, zastanawiając się nad motywacjami i przesłaniem świadków historii, a refleksję przełożyć na twórcze działanie – pracę plastyczną, wiersz, opowiadanie lub film.
Wykonałam pracę plastyczną pod tytułem „Superar el miedo”, co w języku hiszpańskim oznacza „Pokonać Strach”. Ten tytuł doskonale odzwierciedla świadectwo ocalałej Zofii Landau, której historią się inspirowałam. Podczas oglądania video targały mną ogromne emocje i mimowolnie przenosiłam się myślami do tamtych tragicznych lat.
Pani Zofia, pochodzi z Chrzanowa. W czasie II Wojny Światowej wraz z rodziną żyła w bardzo trudnych warunkach i wspomina, że w1941r. w Chrzanowie wydarzyły się tragiczne rzeczy. Wiele osób zostało zamordowanych lub wywiezionych do Auschwitz. Każdego dnia, każdej nocy bali się, że umrą. Jej tata każdego dnia powtarzał, że czeka ich straszny los. Pani Zofia nie mogła tego zaakceptować, strasznie się bała. Postanowiła wykazać się odwagą i przezwyciężyć ten strach. Ta odwaga przestraszonej dziewczyny, która nie ugięła się pod ciężarem cierpienia i strachu stała się tematem mojej pracy.
Kiedy słuchałam opowiadania Pani Zofii, łzy same napływały mi do oczu. Niewyobrażalne jest jak wiele przeszła jako młoda dziewczyna. Nie tylko przeżyła holokaust, ale jeszcze musiała się nauczyć z tym żyć i od dnia kiedy tuż po wojnie wyjechała do Argentyny, do dziś nie odważyła się przyjechać do Polski. Mówi, że paraliżuje ją strach, bo choć minęło już tyle lat, choć wojna dawno się skończyła to cierpienie i ból pozostały.
Uważam, że takie konkursy i nagrania są bardzo potrzebne, ponieważ dzięki nim młodzi ludzie mogą zrozumieć, jak straszna dla wyznawców judaizmu była wojna i życie w obozach. Dla tych, którzy przeżyli Holokaust, perspektywa zwycięstwa aliantów i końca wojny wydawała się czasami tak odległa, że prawie niewyobrażalna. Każdy dzień był walką o podtrzymanie nadziei na ocalenie, w ciągle zmieniających się okolicznościach.. Mnie bardzo ta historia wzruszyła i jedno wiem na pewno: wszyscy, którzy ocaleli są prawdziwymi bohaterami.