Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie z wizytą w DPS w Mnichowie.
5
Jest w ciągu roku taki czas, na który wszyscy czekamy z niecierpliwością. Czas pełen magii, radości i piękna – czas Świąt Bożego Narodzenia.
Boże Narodzenie – to nie tylko pięknie ubrana choinka, wymarzone prezenty i spotkania w gronie rodziny. To także wspaniała okazja, żeby podzielić się radością i dobrem z osobami chorymi, samotnymi i starszymi. Od kilku miesięcy w naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu Caritas, którym opiekuje się p. Ewelina Kostecka.
W czwartek 12 grudnia wolontariusze wraz z opiekunkami p. Eweliną Kostecką oraz p. Volhą Wujcik udali się do Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie, żeby złożyć świąteczne życzenia mieszkankom tej placówki. Ania i Alicja zaśpiewały kolędy, Lena i Amelka pięknie zatańczyły, nie zabrakło wierszy i życzeń. Podopieczne bardzo chętnie włączyły się we wspólny śpiew, a na zakończenie występu zostały obdarowane świątecznymi kartkami, które własnoręcznie wykonali uczniowie naszej szkoły.
Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz Opiekunom Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie za ciepłe, miłe przyjęcie i słodki poczęstunek. Publiczności dziękujemy za brawa i piękne uśmiechy, które są dla nas najważniejszą nagrodą.
V. Wujcik
W świątecznym nastroju!
8
9 grudnia 2024 r. odbyła się wycieczka do Miechowa, która uczniów klas IV- VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie i ich wychowawców, wprowadziła w świąteczny nastrój. Pierwszym punktem programu wycieczki było Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, podczas których zdobyli wiedzę o staropolskich obrzędach i zwyczajach bożonarodzeniowych regionu oraz zobaczyli m. in., jak sto lat temu wyglądała choinka, wigilijny stół czy szopka. Efektem z kolei zajęć warsztatowych były niezwykle widowiskowe, niełatwe, ale z przyjemnością wykonane gwiazdy kolędnicze, które wzbudzały zachwyt na ulicach Miechowa.
Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem, znajdującą się obok muzeum, przepiękną, gotycką Bazylikę z XIV/XV w. , z romańskimi fragmentami z XIII w., przebudowaną w stylu późnobarokowym w drugiej połowie XVIII w. , która nazywana jest „Polską Jerozolimą”. Poznaliśmy historię i podziwialiśmy piękno tej bogato zdobionej świątyni z jej kaplicami, wieloma ołtarzami, figurami aniołów i Świętych, jak również ozdobnymi freskami na ścianach.
Następnym punktem wycieczki była Fabryka Bombek „Decora”, w której uczniowie poprzez zwiedzanie kolejnych jej działów, tj. Dmuchalni, Lakierni, Dekoratorni i Pakowni, poznali etapy procesu powstawania ręcznych ozdób choinkowych, a przewodnicy z pasją opowiadali o każdym etapie produkcji ich przeróżnych kształtów. Każdy uczestnik wykazał się swoją kreatywnością w ręcznym malowaniu bombki, co jest prawdziwą sztuką i wymaga wiele cierpliwości. Oryginalne ozdoby można było zabrać do domu. Poczucie radości i dumy z własnych dzieł widać było na twarzy każdego małego artysty. W ten sposób poczuliśmy nie tylko magię świąt, ale poznaliśmy tajniki rzemiosła artystycznego.
M. Ziętal
Mikołajki 2024
Nowa galeria Mikołajki 2024 została dodana do albumu fotograficznego
Przyjedź do nas Mikołaju, z workiem, jak to niebo....
4
Szkolne Andrzejki - 2024!
3
Według dawnych wierzeń , noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa, a jednocześnie źródło szacunku dla staropolskiej tradycji i obrzędów ludowych.
Dnia 28.11.2024 r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, która przebiegała w atmosferze wróżb i magii. W godzinach 12.30 - 14.30 bawili się uczniowie klas I - III. Na początku pod opieką wróżek, w których rolę wcieliły się Panie: M. Pyjas, V. Wujcik, I. Gruszczyńska mogli poznać co ich czeka w przyszłości. Było lanie wosku, wyścig butów, losowanie kart z imieniem przyszłego męża lub żony. Po skończonych wróżbach przyszedł czas na wspólne tańce i zabawy przy muzyce. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku ufundowanego przez Radę Rodziców. Starsi uczniowie bawili się w godzinach popołudniowych. O dobrą muzykę do tańca zadbała Pani V. Wujcik. Wszyscy świetnie się bawili.
Czy spełnią się wróżby stawiane tego magicznego dnia, okaże się w przyszłości.
I. Gruszczyńska
Dar serca dla Powodzian.
Kiedy zbiórki darów na powodzian zostały na naszym terenie zakończone i wszyscy, którym leżał na sercu los poszkodowanych pomogli przez akcje prowadzone w parafiach i Ochotniczych Strażach Pożarnych, zrodził się pomysł, by nie ustawać w niesieniu pomocy. Postanowiliśmy spróbować jeszcze raz zorganizować wsparcie dla ludzi z terenów objętych stanem klęski żywiołowej. Tym razem zaapelowaliśmy o pomoc do nauczycieli i pracowników obsługi naszej szkoły. Wbrew obawom, że czas zbiórek minął, spotkaliśmy się z ogromną życzliwością dyrektora Dariusza Butenki i współpracowników. Zebraliśmy 620 zł, które zostały przekazane na rzecz powodzian przez Rejonowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie, z którym współpracujemy od lat.
W imieniu Polskiego Czerwonego Krzyża bardzo serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie za szlachetny odruch serca wobec osób dotkniętych powodzią.
Zarząd i Pracownik Oddziału Rejonowego PCK w Jędrzejowie
Chronimy dziecięcy uśmiech z Polskim Czerwonym Krzyżem.
5
Po raz kolejny w naszej szkole będziemy realizować program edukacyjno – profilaktyczny Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska „Dziel się uśmiechem”. Partnerami merytorycznymi programu jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Program skierowany jest do uczniów klas I-III. Działania edukacyjne mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki higieny jamy ustnej i zmniejszać skalę problemu próchnicy.
26 listopada odbyła się niecodzienna inauguracja programu. Uczniowie klasy VII przygotowali dla swoich młodszych kolegów ciekawe zajęcia edukacyjne. Zaprezentowali dzieciom przedstawienie profilaktyczne „Jaś i Małgosia”. Tym razem to nie dzieci ale Czarownica potrzebowała pomocy i to pomocy lekarza dentysty oraz pouczenia, że objadanie się piernikami, czekoladą, marcepanowymi kwiatkami, bezami i lodami nie służy zębom. Potem była rozmowa o zagadnieniach przedstawionych w wystawionej bajce i zagadki o higienie jamy ustnej. Dzieciaki z entuzjazmem zgłaszały się i wspaniale radziły sobie z odpowiedziami. Kolejny punkt programu to wspólna zabawa przy piosence „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”. Na koniec naszego spotkania wszyscy uczniowie klas I – III otrzymali książeczki edukacyjne, by realizować program ze swoimi wychowawczyniami.
Serdecznie dziękujemy Paniom – M. Pyjas, M. Chai, I. Gruszczyńskiej i Panu dyr. Dariuszowi Butence za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu spotkania. Wielkie słowa uznania należą się uczniom, którzy przygotowali przedstawienie, quiz i zabawy – Gabrysi, Mai, Liliannie, Madzi, Amelce, Lenie i Szymonowi.
Wdrażanie dzieci do właściwej higieny jamy ustnej to inwestycja w piękny uśmiech i zdrowe zęby na całe życie.
Opiekunki Szkolnego Koła PCK J. Stępień, M. Banaszek
Nie daj się nałogom!
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wzięli udział w konkursie plastycznym Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie pod hasłem „Nie daj się nałogom – bądź po prostu sobą”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat zagrożeń i konsekwencji związanych z uzależnieniami i promowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań korzystnych dla zdrowia.
Aby zaprojektować i wykonać dobry, przemawiający do odbiorcy plakat potrzeba wiele wysiłku. Podstawa to rzetelna, fachowa wiedza na temat współczesnych zagrożeń, wiele przemyśleń i dyskusji. Niebanalny pomysł nie rodzi się ot tak sobie. Do sukcesu potrzeba cierpliwości, wytrwałości, staranności i pomysłowości. Do szkolnej komisji konkursowej wpłynęło kilka prac. Na szczeblu rejonowym szkołę reprezentowały dwa plakaty: Jagody Słomy z klasy VIII i Gabriela Banaszka z klasy VI. Nasze prace zyskały uznanie jury. Jagoda zdobyła I miejsce a Gabriel wyróżnienie. Obydwoje otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Gratulujemy Jagodzie i Gabrielowi i życzymy dalszych sukcesów.
Konkursy organizowane przez instytucje zewnętrzne to ogromne wsparcie naszych działań profilaktycznych.
J. Stępień, M Banaszek
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA :)
Płazy- nietypowa lekcja przyrody i biologii!
3
15 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne z wykorzystaniem żywych okazów płazów z różnych zakątków świata. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych, tj. kl. I - III i kl. IV - VIII. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska płazy bezogonowe, m. in.: kumaka dalekowschodniego, rzekotkę australijską, żabę rogatą oraz salamandrę tygrysią z Kanady - największy płaz ogoniasty. Największą atrakcją okazała się duża, jadowita amerykańska ropucha Aga oraz maleńki toksyczny drzewołaz. Każdy okaz miał swoje „przybrane imię”, co sprzyjało ich zapamiętaniu. Podczas prezentacji żywych gatunków zwierząt uczniowie poznali nie tylko ich wygląd, zachowania i przyzwyczajenia, ale również wiadomości dotyczące systematyki, cech budowy, odżywiania, przystosowań do życia w środowisku wodnym i lądowym, zdolności kamuflujących, reakcji obronnych w przypadku niebezpieczeństwa i znaczenia w przyrodzie. Wymieniono również informacje na temat gatunków płazów występujących w Polsce i ich ochrony prawnej. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w pokazie, a po spotkaniu zadawali wiele pytań. Największym jednak walorem spotkania było obrazowe przekazanie wiedzy na podstawie prezentacji żywych gatunków zwierząt.
M. Ziętal
Święto Niepodległości!
Odwiedziny w Hospicjum.
5
7 listopada 2024 r. wolontariusze SKC działającego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Lipie i Woli Morawieckiej uczestniczyli w spotkaniu w hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.
Wolontariusze do pacjentów przyjechali z pysznym domowym ciastem oraz programem artystycznym. Dzielnie pomagali, przy przygotowaniu poczęstunku, rozkładaniu go na stoły, przyprowadzaniu pacjentów.
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości śpiewali dla nich pieśni patriotyczne, przy których wszyscy byli wzruszeni. Na koniec nie zabrakło również Hymnu Polskiego specjalnie odśpiewanego dla jednego mieszkańca hospicjum 96 – letniego majora Wojska Polskiego, pana Wacława, któryubrany w mundur z odznaczeniami wygłosił swoje przemówienie, podziękował młodzieży za piękne występy i namawiał, aby zawsze byli dumni ze swojego kraju i godnie go prezentowali.
Dla naszych wolontariuszy była to piękna lekcja empatii.
E. Kostecka
Kwesta na rzecz Hospicjum Dziecięcego i Dorosłych im. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.
2
,,…lepiej jest zapalić świecę, niż przeklinać ciemności’’
św. Matka Teresa z Kalkuty
1 i 2 listopada 2024 roku, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas - Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie - kwestowali na rzecz Hospicjum Dziecięcego i Dorosłych im. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Zbiórka odbywała się pod cmentarzem w Sobkowie i Chomentowie. W tych dniach ludzie odwiedzający groby swoich bliskich wykazali się ogromną empatią i zrozumieniem. W Sobkowie zebrano kwotę 2030,50 zł , która będzie przeznaczona na wyposażenie hospicjum.
Zebrane pieniądze są dowodem na to, że lokalna społeczność jest wrażliwa i zawsze gotowa pomagania. Uczestnicząc w takich akcjach wolontariusze uczą się szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka oraz bezinteresownego niesienia pomocy innym. Staramy się, aby w naszej szkole uczniowie byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka.
Dziękujemy serdecznie darczyńcom oraz wolontariuszom za wsparcie dla potrzebujących.
E.Kostecka
WARSZTATY Z EMPATII.
29 października 2024 r. gościliśmy w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie niezwykłą parę Angelikę i Michała Steciak.
Pani Angelika jest koordynatorką Hospicjum Dziecięcego im. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Przeprowadziła dla naszych uczniów warsztaty z empatii. Przybliżyła nam trudną tematykę choroby i cierpienia w hospicjum. Natomiast Pan Michał znakomity śpiewak, który brał udział w programie The Voice of Poland umilił nam czas śpiewając pieśni o sensie życia.
Społeczność naszej szkoły okazała dobre serce wspierając hospicjum datkiem pieniężnym w wysokości 793,00 zł.
O czym przekonali się uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, którzy 22 października - wspólnie z wychowawcami – odwiedzili Park Legend w Nowej Słupi.
W programie wycieczki znalazły się warsztaty zielarskie oraz garncarskie. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji dotyczących ziołolecznictwa, tworzyli własne kompozycje i mieszanki ziołowe. Pod czujnym okiem instruktora samodzielnie lepili naczynia z gliny. Warsztaty sprawiły dzieciom wiele frajdy i okazały się wspaniałą lekcją historii i przyrody.
Ale to był dopiero początek przygód….
Zachwyt, zdziwienie a nawet niewielki strach pojawiał się na buziach dzieci, gdy przekraczały kolejny próg tajemniczych, bajkowych komnat, w których prezentowane były legendy świętokrzyskie. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci okazało się kino w technologii 3D, ale największe emocje wywołał wirtualny lot na miotle.
Wycieczka przeszła już do historii, pozostaną jednak wspomnienia, zdobyta wiedza oraz zdjęcia.
15 października 2024, odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II uroczysta akademia z okazji DEN. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych na czele z z-cą Wójta M. Słotwińską. Na uroczystość przybyli także nauczyciele - emeryci, proboszcz parafii ks. S. Strycharczyk oraz inni szanowni goście. Obecni na akademii obejrzeli wspaniałe przedstawienie pt.,,Straszny Dwór ".
76
XXIV ZJAZD RODZINY SZKÓŁ im. Jana Pawła II
4
Około siedem tysięcy uczestników ze 160 szkół wzięło udział w XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, która odbyła się 10.10.2024 r. na Jasnej Górze.
W pielgrzymcewzięli udział także nasi uczniowie z klasy 7 i 8 pod opieką Dyrektora Szkoły Dariusza Butenki, wychowawczyń: Kamili Tkacz, Volhy Wujcik oraz katechetki Eweliny Kosteckiej.
Tegoroczne hasło pielgrzymki to:,,Święty Jan Paweł II. Ewangelia śmierci i starości’’.
Od organizatorów otrzymaliśmy zapinki, różańce, obrazki oraz śpiewniki.
Następnie na jasnogórskich błoniach odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Marka Solarczyka duszpasterza Rodziny Szkół Papieskich, w czasie której wśród pocztów sztandarowych reprezentujących poszczególne szkoły z całej Polski, zaszczytne miejsce na wałach zajął także poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie .
W homilii biskup podkreślił, że pielgrzymka jest przypomnieniem, jak ważną postacią jest dla nas Jan Paweł II oraz, że wciąż jest On wzorem do naśladowania dla nauczycieli, rodziców i uczniów.
Pogoda nam sprzyjała, było pięknie i słonecznie, do domów wróciliśmy uduchowieni pełni wrażeń i na pewno jeszcze tam wrócimy.
E. Kostecka
Noc w szkole jest magiczna !
6
Niezapomniana nocowanka klasy 4 w szkole – pełna przygód i wyzwań!
Nocowanka w szkole to dla wielu uczniów wydarzenie, które pozostaje w pamięci na długo. Tak było i w przypadku klasy 4, która 4 października pozostała do północy w szkolnych murach, uczestnicząc w wielu atrakcjach, które dostarczyły emocji, śmiechu i dreszczyku przygody.
Wieczór rozpoczął się od sportowych rozgrywek na sali gimnastycznej. To był doskonały sposób, aby rozładować emocje i przygotować się na dalszą część pełną wyzwań. Angielska herbatka i własnoręcznie przygotowane deserki poprzedziły kolejną atrakcję: seans filmowy. Sala lekcyjna zamieniła się w mini kino, a uczniowie usiedli wygodnie na kocach i poduszkach, aby obejrzeć film, wybrany przez całą klasę. Film, pełen humoru i pozytywnych emocji, stanowił chwilę wytchnienia przed kolejnymi atrakcjami.
Po filmie przyszedł czas na coś, co wyostrzyło zmysły i zmusiło do myślenia – gry logiczne. Uczniowie, podzieleni na grupy, rozwiązywali zagadki i łamigłówki, które wymagały współpracy, sprytu i logicznego myślenia. Zadania były nie tylko wyzwaniem dla umysłów, ale także świetnym sposobem na integrację i wzajemne wsparcie w zespole.
Kulminacyjnym punktem nocowanki było poszukiwanie ukrytego skarbu w szkolnych korytarzach. W tym momencie latarki stały się niezbędnym elementem wyposażenia każdego poszukiwacza. Zgaszone światła, ciemne korytarze i tajemnicza atmosfera budziły ekscytację, ale także lekkie napięcie. Zadanie nie było jednak proste – na trasie czekały ukryte wskazówki, a jedna z nich została zapisana specjalnym długopisem, którego ślad można było odczytać dopiero po podświetleniu go latarką. Poszukiwania trwały w najlepsze, a uczniowie, ścigając się z czasem, musieli odnaleźć tajemną wiadomość i na jej podstawie dotrzeć do ukrytego skarbu. Długie korytarze szkoły, które na co dzień były dobrze znane, w nocnej scenerii nabierały zupełnie innego charakteru, a każdy zakręt mógł skrywać kolejną tajemnicę. Po emocjonujących poszukiwaniach, skarb został odnaleziony, a radość uczniów była nie do opisania.
Zakończenie nocowanki upłynęło na rozmowach i dzieleniu się wrażeniami z minionego wieczoru. Nocna przygoda w szkole okazała się nie tylko świetną zabawą, ale również sposobem na wzmocnienie więzi między uczniami oraz doskonalenie współpracy w grupie. Ta niezwykła nocowanka z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów. Wspólne przeżycia, wyzwania i dreszczyk emocji sprawiły, że była to noc pełna niezapomnianych wrażeń. Dzięki takim projektom szkoła staje się miejscem, które nie tylko kojarzy się z nauką, ale również z przygodą i wspólnym spędzaniem czasu.
Magdalena Chaja i Teresa Piątek
Działania prozdrowotne w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.
Europejski Tydzień Sportu w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
Europejski tydzień sportu to wyjątkowy czas poświęcony promocji aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i sportu amatorskiego. Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w tym wydarzeniu.
Od 23 do 30 września prowadziliśmy szereg działań w ramach szkolnego projektu „Żyj zdrowo na sportowo”.
Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie organizowali ulubione gry i zabawy, mierzyli swoją wydolność i sprawność, poszerzali wiedzę na temat wpływu aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, zastanawiali się dlaczego warto korzystać z krokomierza. Wyjątkowym dniem tygodnia sportu była środa. Wszystkie klasy przygotowały ciekawe, kolorowe, zdrowe przekąski z warzyw i owoców. Były owocowo-warzywne sałatki i szaszłyki, apetyczne desery bez pieczenia. Przygotowane, zdrowe produkty prezentowały się wspaniale na specjalnym stole na sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Po krótkiej prelekcji o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie człowieka cała społeczność szkolna wykonała rozgrzewkę w rytm utworu M. Rodowicz „Gimnastyka”, by później potańczyć przy muzyce przygotowanej przez nauczycielkę muzyki Volhę Wujcik. Bawili się wszyscy – mali, duzi, także nauczyciele. Oprócz niewątpliwych korzyści dla układu ruchu, poczuliśmy działanie hormonów szczęścia i dobroczynny wpływ tańca na ogólne samopoczucie człowieka. Potem był czas, by poruszyć temat odżywiania. Starsi uczniowie zaprezentowali zasady zdrowego żywienia podkreślając, że każdego dnia powinniśmy zjadać pięć porcji warzyw i owoców, które są podstawą naszej diety. To kluczowa zasada, by dostarczyć organizmowi witamin i innych związków, których nie potrafi sam magazynować i wytwarzać. Po tej porcji teoretycznej wiedzy czekała na nas owocowo – warzywna uczta. Wspaniale przyrządzone i podane przekąski kusiły, by po nie sięgnąć. Kiedy patrzyliśmy na uczniów zajadających z apetytem owoce i warzywa zadawaliśmy sobie pytanie – dlaczego utarło się, że dzieci ich nie lubią.
Mamy nadzieję, że po raz kolejny udało nam się skłonić naszych uczniów do refleksji nad własną aktywnością ruchową i odżywianiem. To właśnie w młodości kształtują się prozdrowotne nawyki – warto zacząć od zaraz, by w przyszłości cieszyć się długim, ciekawym i dobrym życiem.
J Stępień, M. Banaszek
Dzień Głośnego Czytania z „Kordianem w escape roomie”
6
Niezwykła lekcja literatury w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie
26 września był w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie Dniem Głośnego Czytania. Lekturą przewodnią był "Kordian", arcydzieło romantyzmu wybrane w 2024 r. jako tekst do projektu Narodowego Czytania.
W przedsięwzięcie byli zaangażowani wszyscy uczniowie klas IV-VIII. Na dwie godziny lekcyjne szkoła zamieniła się w wielki pokój zagadek z pięcioma komnatami tajemnic, gdzie ukryte były zadania dla klasowych drużyn szukających rozwiązań, aby je wprowadzić do kodu QR będącego kluczem wyjścia z naszego escape room. Pięć drużyn, które stanęły przed wyzwaniem intelektualnym, reprezentowały swoje klasy, a pozostali uczniowie rozwiązywali w sali informatycznej zadania przygotowane przez polonistki. Szkolna świetlica, biblioteka, sala polonistyczna, pracownia językowa, a nawet altana kryły wyzwania oparte na treści „Kordiana”. Celem uczestników było rozwiązanie zadań logicznych, które prowadziły do odkrycia klucza pozwalającego na wypełnienie kodu QR. Po jego zeskanowaniu drużyny otrzymywały wskazówki do odnalezienia drogi wyjścia z „literackiej pułapki”.
Formuła escape roomu to nie tylko świetna zabawa, ale i wyjątkowo skuteczna forma nauczania. Dzięki interdyscyplinarnej naturze zagadek uczniowie mieli okazję połączyć wiedzę z zakresu języka polskiego, matematyki, historii i sztuki. Aby zdobyć klucz do kodu QR, trzeba było odnaleźć skrzętnie ukryte zadania oznaczone symbolem drużyny i wykorzystać koła ratunkowe pomocne w zdekodowaniu informacji ukrytych w labiryntach, wykreślankach, krzyżówkach, poskładać rozsypane cytaty i zinterpretować występujące w nich związki frazeologiczne oraz rozwiązać zadania matematyczne oparte na liczbach uzyskanych z rozwiązań zagadek logicznych. Emocje sięgały zenitu, moce mentalne na najwyższych obrotach zapewniły wszystkim uczniom doskonałą interdyscyplinarną aktywność intelektualną.
To była wspaniała okazja, by pokazać uczniom, że klasyka literatury, nawet tak wymagająca jak „Kordian”, może być atrakcyjna i pełna życia. Poprzez zabawę dzieci uczą się głębszego rozumienia tekstu oraz rozwijają umiejętności krytycznego myślenia. Interdyscyplinarne podejście do zagadek sprawiło, że uczniowie nie tylko mieli szansę poznać treść fragmentu utworu, ale także przeanalizować motywy literackie, poznawać kontekst historyczny, a przy tym doskonalić umiejętności logicznego myślenia i pracy w grupie, bo zadania zmuszały do współpracy, analizowania i twórczego rozwiązywania problemów.
To było niesamowite wyzwanie. Niestandardowe podejście do „Kordiana” w takim formacie pozwoliło na bardzo skuteczne oswojenie się z klasyką literacką. Impreza była dowodem na to, że edukacja nie musi być monotonna i ograniczać się do tradycyjnych metod. Tego dnia literatura ożyła na nowo, a klasyka polskiego romantyzmu stała się dla młodzieży fascynującą przygodą. W kalendarz naszych szkolnych imprez stale staramy się wpisywać takie wydarzenia, które zainspirują uczniów do głębszego zanurzenia się w świat książek.