Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • „W drodze do Betlejem” czyli tradycyjne jasełka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

      ,,Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w  mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”.                                                     

       - cytat ten, co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.

           Te grudniowe święta sprawiają, że czas na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, spotkania z rodziną.                                                                                        Wielu dorosłych przyznaje, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście, że owa tradycja nie znika i w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.

    20 grudnia  2023 roku  uczniowie klas starszych, wspólnie z nauczycielką religii E. Kostecką, zaprosili całą społeczność uczniowską oraz Dyrekcję, nauczycieli,  Radę Rodziców  oraz pracowników szkoły, na przedstawienie jasełkowe  pod tytułem ,, W drodze do Betlejem…”.

    Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko  od powitania wszystkich uczestników tego wyjątkowego spotkania, po czym odczytał życzenia świąteczne od władz samorządowych gminy Sobków i jak co roku  złożył życzenia całej społeczności uczniowskiej  poprzez  przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, z którymi symbolicznie przełamał się  opłatkiem,

    Następnie Pan Stanisław Osowski  przeczytał fragment z Pisma Świętego, który wprowadził wszystkich uczestników uroczystości w świąteczny nastrój.

    Przewodnim tematem przedstawienia, było pokazanie jak w większości wyglądają współcześni ludzie. Zabiegani za doczesnymi rzeczami, zapominają o tym co jest w życiu najważniejsze. Tytuł przedstawienia,  kieruje uwagę widza ku Temu, który przychodzi do każdego z nas. Przychodzi na tyle, na ile mamy otwarte i przygotowane dla Niego nasze serca.  Słowa wypowiadane w trakcie przedstawienia zwracają uwagę na to, iż „zdarzyć się może wszędzie owo najważniejsze spotkanie w naszym życiu, ale trzeba  wyjść Mu naprzeciw, trzeba chcieć Go szukać”. Wówczas magia świąt oraz atmosfera miłości i życzliwości będzie nam towarzyszyła nie tylko w tym wyjątkowym czasie, ale również w codziennym życiu.

     Oprócz starannie dobranych przez panią Volhę Wujcik tekstów świątecznych pieśni, pastorałek i kolęd, które dopełniały treść przedstawienia na wyróżnienie zasługuje wykonanie na flażoletach kolędy „Lulajże Jezuniu…”, przez uczniów klasy VII.

    Zgromadzona publiczność doceniła talenty aktorskie i wokalne młodych artystów gromkimi brawami. 

    Spotkanie jasełkowe zakończyli uczniowie klasy IV, składając wszystkim świąteczne życzenia.                                                                                                                

    Dyrektor szkoły pan Dariusz Butenko podziękował wykonawcom za zaangażowanie, a nauczycielom za przygotowanie spotkania jasełkowego oraz jeszcze raz złożył wszystkim świąteczne życzenia.                                                                                  

               E. Kostecka                           

     

     

  • „Czy to jutro czy to dziś zawsze jest potrzebny duży bądź malutki miś”.

     Jak co roku , nasza szkoła przystąpiła do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Misia, który na dobre wpisał się już do kalendarza uroczystości szkolnych.

    Dnia 24 listopada wszystkie klasy młodsze ochoczo i z wielkim entuzjazmem przyszły do szkoły. Tego dnia nie przyszły same, ale przyprowadziły ze sobą głównego bohatera dnia, czyli misia. Hasło Dnia Misia sprawdziło się , bo do naszej placówki zawitały zarówno potężne Misie, jak i te malutkie, które można było schować do kieszeni. Szybko okazało się, że z pluszakiem, można się dobrze bawić. Na początku wszyscy przy muzyce rozpoczęli pląsy ze swoim ulubieńcem, potem zabawy skoczne, a na końcu konkursy międzyklasowe, które przyniosły najwięcej emocji. Okazało się, że po przeprowadzeniu czterech konkurencji znów wygrała klasa 3, jak w ubiegłym roku. Miejsce  drugie i trzecie przypadło egzekwo pierwszej i drugiej klasie. Na zakończenie wspólnej zabawy klasa pierwsza dołączyła do misiowej rodzinki potwierdzając przynależność degustacją miodu z biszkoptem. Pozostałe klasy również nie mogły się oprzeć misiowemu przysmakowi, tak że po „ małe co nieco „ ustawiła się długa kolejka.  Kiedy wszyscy popróbowali biszkoptów i słodkiego miodu, skończyła się bajeczna przygoda, bo zadzwonił nieoczekiwanie dzwonek na przerwę, który sprawił , iż kolejny Międzynarodowy  Dzień Misia przeszedł do historii .

    M. Chaja

  • Szkoła w Sobkowie w konkursowych zmaganiach „Uzależnienia niszczą marzenia”.

     Budowanie świadomości zdrowotnej dzieci i młodzieży stanowi w dzisiejszych czasach duże wyzwanie dla wychowawców i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie. Ciągle podejmujemy starania, by edukacja prozdrowotna była dla uczniów atrakcyjna i różnorodna. Od lat współpracujemy z instytucjami zewnętrznymi - z Polskim Czerwonym Krzyżem, Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Jędrzejowie, które wspierają nas w prozdrowotnej edukacji poprzez programy, projekty i konkursy adresowane do młodzieży.  

    W listopadzie uczniowie klas VI - VIII wzięli udział w konkursie plastycznym Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie pod hasłem „Uzależnienia niszczą marzenia”. Uczniowie mieli zaprojektować i wykonać plakat zachęcający do podejmowania zachowań sprzyjających zdrowiu.  Do szkolnej komisji konkursowej wpłynęło kilka plakatów. Na szczeblu rejonowym szkołę reprezentowały dwie prace : Alicji Krzysztofek  z klasy VIII i Nikoli Pawlik z klasy VI. Komisja konkursowa Polskiego Czerwonego Krzyża przyznała wyróżnienie Alicji. Alicja uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu konkursu w Jędrzejowie 29 listopada. Otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową - słuchawki. Praca Nikoli, chociaż nie została nagrodzona na szczeblu powiatowym, zasługuje na uznanie i pochwałę.

    Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.  Życzymy, by wiedza, jaką zdobyliście z zakresu zagrożeń i konsekwencji związanych z uzależnieniami zaowocowała w przyszłości wyborami sprzyjającymi zdrowiu. Zapraszamy do kolejnych przedsięwzięć. Nigdy za wiele edukacji dla zdrowia, prozdrowotne nawyki kształtują się już od dzieciństwa.

    Opiekunki SK PCK J. Stępień, M Banaszek

     

  • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

                                                                                                                                                                                                                                    21 listopada  obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.                                                                                                                                                     

    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie obchodziła, ten wyjątkowy dzień, po raz pierwszy, a jego ideą jest promowanie życzliwości, pozytywnych emocji i przyjaznego nastawienia do ludzi.                                                                      

      Dzień ten stał się okazją do przypomnienia dzieciom, jak ważne jest serdeczne zachowanie wobec otaczających nas osób, czyli uśmiech, miłe słowo, stosowanie zwrotów grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam.

     W trakcie obchodów, dzieci dowiedziały się skąd wziął się pomysł Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz  wysłuchały wiersza o znaczącym tytule ,,Dzień życzliwości’’. Następnie  uczestniczyły w zabawach ruchowych, odgadywały zagadki i śpiewały ,,Piosenkę bardzo kulturalną’’.                                                                                                             

    Podsumowaniem spotkania było wykonanie  plakatów, których treść dotyczyła propagowania Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.                                                                   

     Nad prawidłowy przebiegiem Światowego Dnia Życzliwości czuwała katechetka E. Kostecka natomiast oprawę muzyczną przygotowała V. Wujcik .

    E.Kostecka                          

  • Z Australii oraz pogranicza Azji i Europy wprost do Sobkowa.

    Uczniowie z Sobkowa po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach językowych zorganizowanych na terenie naszej szkoły. W listopadzie 2023 roku, odwiedziło nas aż troje zagranicznych gości i każde z tych spotkań pozostawiło niezapomniane wrażenia i zapisało się w pamięci uczniów jako niezwykłe doświadczenie lingwistyczne.

    Dzięki pani Solomii Panchyshyn, która od wielu miesięcy koordynuje przyjazdami wolontariuszy do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie i tym razem obsada warsztatów była wspaniała.

     8 listopada klasy 4-7 spędziły 3 godziny z młodymi ludźmi z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Jamila Fatullazade z Azerbejdżanu i Hakan z Turcji zapewnili im  dużo rozrywki i dużą dawkę języka angielskiego. Było energicznie, radośnie i energetycznie. Zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu. Uczniowie grali w tradycyjną turecką grę, w której piłką trzeba trafić w piramidkę kamyków, a następnie dogonić przeciwników. Zasady gry były bardzo skomplikowane, ale uczniowie bardzo szybko poradzili sobie ze zrozumieniem jej zasad, tym bardziej, ze obsługę tłumaczeniową w najmłodszej grupie zajęciowej przejął Jacek Chudobiecki.

    Część warsztatów odbyła się w naszej nowoczesnej pracowni językowej. Jamila pokazała naszym uczniom ciekawe gry integracyjne, które służą budowaniu więzi społecznych, a także przedstawiła  bardzo interesującą prezentację swojego kraju, nauczyła kilku zwrotów grzecznościowych, zapisała je w ojczystym alfabecie, przećwiczyła azerskie tongue twistery. Jesteśmy teraz wyposażeni  w unikalną umiejętność podstawowej komunikacji w bardzo niszowym języku.

    18 listopada miało miejsce kolejne wydarzenie językowe: potkanie z Australijczykiem Robertem Cassettari, charyzmatycznym nauczycielem z kieleckiej szkoły Sydney Conversation Centre. Robert jest naszym dobrym znajomym, który odwiedza szkołę w Sobkowie od wielu lat. Uczestniczyliśmy też kilkakrotnie w spektakularnych Language Shows z jego udziałem.

    Podczas ostatniego spotkania naładowanego ogromną dawka pozytywnej energii uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo o Australii: jej miastach, przyrodzie, kulinariach, a także o różnicach językowych pomiędzy standardem brytyjskim a australijskim. Zwieńczeniem całości było Australijskie Bingo z nagrodami prosto z Sydney.

    Serdecznie dziękujemy za 2 godziny wspaniałych zajęć dla uczniów SP Sobków!!!

    Działania mające na celu budowanie motywacji uczniów do nauki obcych języków są w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie procesem cyklicznym. Oprócz ewidentnych efektów widocznych w tym, że uczniowie bardzo wcześnie zaczynają mówić w języku angielskim, realizowany jest plan wdrażania kompetencji kluczowych takich jak: porozumiewanie się w językach obcych, umiejętność uczenia się, kompetencje obywatelskie i społeczne, świadomość i ekspresja kulturalna.

    Chcemy, aby nasi uczniowie dzięki takim projektom ujrzeli szeroki świat przez szeroko otwarte okno wielkich perspektyw.

     

    Teresa Piątek

     

  • Uroczysta Akademia z okazji Dnia Niepodległości.

     13 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

    W tym roku obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O tym wydarzeniu musimy pamiętać, bo jest ważnym elementem historii naszego kraju, co podkreślił Stanisław Osowski w swojej prelekcji otwierając akademię.

    W tym radosnym święcie wzięła udział cała społeczność uczniowska wspólnie z Dyrekcją oraz nauczycielami. Uczniowie klas starszych zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, oprawiony pieśniami patriotycznymi, które gromko odśpiewali wszyscy uczestnicy uroczystości. Za wspaniałą lekcję patriotyzmu, której nie mogło zabraknąć w kalendarzu uroczystości szkolnych, dziękujemy Paniom: I. Połanieckiej oraz V. Wujcik oraz Pani M. Ziętal za wykonanie okolicznościowej dekoracji.

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie w rodzinie Szkół świętych i Błogosławionych.

    27  września 2023 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie przyłączyła się do projektu Diecezjalnej Rodziny Szkół noszących imię Świętego Patrona.

     

    24 maja 2022 roku biskup kielecki Jan Piotrowski powołał Rodzinę Szkół zrzeszającą społeczności placówek oświatowych, działających na terenie diecezji kieleckiej, które obrały za patrona świętego lub błogosławionego. We wrześniu 2023 roku odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne. Do zarządu Rodziny wszedł wówczas przedstawiciel szkoły w Sobkowie Stanisław Osowski.

     

    25 października 2023 roku w kieleckiej katedrze odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji inauguracji działalności Diecezjalnej Rodziny Szkół. W uroczystościach uczestniczyła delegacja szkoły w Sobkowie w składzie:  dyrektor Dariusz Butenko, Stanisław Osowski oraz uczniowie ze sztandarem. Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewnili uczniowie szkół katolickich z małego i dużego Nazaretu. Odbyło się także spotkanie  przedstawicieli wszystkich szkół. Ukonstytuował się Zarząd Rodziny.

    Przez aklamację przewodniczącym Zarządu został wybrany Stanisław Osowski. Nakreślono również możliwe formy współpracy szkół.

     

     

                                                                                                                                                                 S. Osowski

  • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie w Radio Kielce.

      10 października uczniowie klasy V odwiedzili Radio Kielce oraz Centrum Edukacji Medialnej. Najpierw zobaczyli, a przede wszystkim posłuchali pracy radia od środka: zwiedzili studio emisyjne i nagraniowe. Mieli także możliwość stanąć przed mikrofonem oraz przeczytać serwis informacyjny jak prawdziwy dziennikarz, a następnie dowiedzieć się, jak wygląda obróbka materiału dźwiękowego. W studio spotkali dziennikarzy, którzy odpowiadali na pytania dotyczące pracy w radio. Kolejna część wizyty to zwiedzanie CEM, gdzie uczniowie m. in. obejrzeli film o historii mediów, ale największą frajdę sprawił im ekran mgłowy oraz występ przed kamerą w studio greenscreen. Każdy miał także możliwość posłuchać rozgłośni radiowych z całego świata. Jedną z najciekawszych atrakcji był pobyt w studio Dolby Atmos, gdzie poznali pewną historię opowiedzianą tylko za pomocą ścieżki dźwiękowej. Uczniowie dowiedzieli się także jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w Internecie, czym jest manipulacja, dezinformacja oraz fake news. Po tej pasjonującej części wycieczki mieli możliwość rozwijania swojej aktywności fizycznej i współzawodnictwa podczas gry w kręgle. Zasady gry są proste, dlatego każdy radził sobie świetnie, a na brak emocji nie można było narzekać. Niektórzy odkryli swoje talenty sportowe. Godzina pobytu w kręgielni minęła w przemiłej atmosferze i zdecydowanie za szybko. Opiekunami uczniów były panie Iwona Dusza i Małgorzata Ziętal.

    I. Dusza, M. Ziętal

  • Wizyta uczniów klas I – III w PSP w Jędrzejowie w ramach akcji „Ognik”.

      19 października 2023 roku, uczniowie klas młodszych pod opieką wychowawców, odwiedzili Państwową Straż Pożarną w Jędrzejowie, gdzie uczestniczyli w zajęciach dotyczących zasad bezpiecznego zachowania się w przypadku zauważonego pożaru. Uczniowie z ciekawością obejrzeli kilka filmów instruktażowych na temat numerów alarmowych oraz bezpieczeństwa. Aktywnie brali udział w dyskusji i rzeczowo odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzących zajęcia strażaków. Dzieci poznały także sprzęt wykorzystywany przez strażaków w czasie akcji.  

       Uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Sobkowie, dziękują druhom  z PSP w Jędrzejowie  za zajęcia, które były cenną lekcją właściwego zachowania się w przypadku pożaru. Ponadto dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych emocji i doświadczeń oraz poszerzyły wiedzę na temat służby strażaka.

    M.Chaja, I. Gruszczyńska, M. Pyjas

  • Pierwsza pomoc z Polskim Czerwonym Krzyżem.

         Wśród licznych zadań realizowanych przez Polski Czerwony Krzyż znaczące miejsce zajmuje pierwsza pomoc.

    W związku z rozwojem  cywilizacji pojawiają się coraz to nowe zagrożenia. Wzrasta liczba wypadków na drogach i ulicach, w domu i w gospodarstwie. Bywa, że jesteśmy świadkami takich sytuacji, lub w nich uczestniczymy. Nie zawsze potrafimy właściwie reagować. Nie umiemy prawidłowo udzielić pomocy drugiemu człowiekowi, a często również nie wiemy jak pomóc sobie w sytuacji, która zagraża naszemu zdrowiu czy życiu.  Edukacja społeczeństwa w tym zakresie  jest ze wszech miar potrzebna i to od najmłodszych lat.

    W naszej szkole opiekunka Szkolnego Koła PCK, instruktor pierwszej pomocy J. Stępień organizuje kursy pierwszej pomocy dla ósmoklasistów. Młodsi uczniowie biorą udział w zajęciach instuktażowych, pokazach. Młodzież pozoruje urazy na Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Jędrzejowie. Zaangażowani uczniowie zapamiętają na całe życie, jak udzielić pomocy w sytuacjach, które odgrywali i obserwowali.  Pomimo podejmowanych działań wciąż poszukujemy nowych form edukacji. 17 października gościliśmy w szkole ratowników – Piotra Mierneckiego i Dominka Jakubiaka – z Grupy Ratownictwa PCK w Kielcach. W zajęciach wzięli udział uczniowie trzech najstarszych klas. Nasi goście opowiedzieli o swojej pracy, odpowiadali na pytania uczniów, a głównym punktem spotkania była nauka pierwszej pomocy, tym razem pod okiem doświadczonych ratowników. Przećwiczyliśmy podstawowe elementy pierwszej pomocy -ocena sytuacji, ocena stanu poszkodowanego, wezwanie pomocy i resuscytacja krążeniowo - oddechowa na fantomach. Było dużo emocji i zabawy.

    Dziękujemy naszym gościom. Takie niecodzienne zajęcia pomagają na nowo zainteresować młodzież pierwszą pomocą i utwierdzić ich w przekonaniu, że umiejętność pomagania to prosta sprawa – trzeba tylko chcieć się nauczyć.

     

    Opiekunki SK PCK J. Stępień, M Banaszek

  • Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    Miłować wiosnę, ziemię, zieleń

    uczyli mnie nauczyciele.

    Oni mówili mi, jak kochać

    słońce nad Polską i obłoki.

     

    Przed nimi schylę nisko głowę

    pozdrowię ich serdecznym słowem

    i podziękuję dziś przy święcie

    za wiedzę, miłość i za szczęście.

     

      11 października bieżącego roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  To święto wszystkich pracowników szkoły, ale też doskonała okazja, by spotkać emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty, którzy licznie przybyli na tę okoliczność. Nauczyciele od najmłodszych lat kształtują osobowość swoich wychowanków, ich spojrzenie na świat, uczą młodych ludzi prawd o życiu. Z okazji tego niezwykłego dnia uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli: Kamili Tkacz i Volhy Wujcik  przygotowali przedstawienie, by w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie i kształcenie. O dekoracje zadbała pani Małgorzata Ziętal. 

    Na naszą uroczystość odbywającą się pod hasłem: ‘SOBKOWSKA OŚWIATA WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO’ przybyli również pan Wójt Gminy Sobków Tomasz Chaja, Sekretarz Gminy Sobków pani Iwona Mitręga oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy pani Danuta Wójcicka, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy pan Józef Pyjas oraz pani Radna Gminy Sobków Kamila Tkacz, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Edyta Wilk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Maślarz, Skarbnik pani Katarzyna Gołuzd i Sekretarz pani Iwona Połaniecka.

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobkowie pan Dariusz Butenko przywitał wszystkich zebranych i poprosił o zabranie głosu przez pana Wójta, który podziękował za trud pracy emerytowanym i czynnym nauczycielom oraz pracownikom obsługi. Wyróżnił nagrodami wójta gminy: dyrektora szkoły  pana Dariusza Butenko,  a z wniosku dyrektora panią Volhę Wujcik oraz panią Iwonę Połaniecką z wniosku ZNP  panią Kamilę Tkacz. Z wniosku dyrektora od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty pan Stanisław Osowski również otrzyma nagrodę.

    Doroczne nagrody dyrektora szkoły wręczył również dyrektor Dariusz Butenko wyróżniając państwa: Jolantę Stępień, Magdalenę Chaję, Jerzego Cieplucha, Annę Rzonsowską, Anetę Czop i Annę Libiszewską, Lucynę Rak.

     

    Akademię rozpoczął wiersz nawiązujący do utworu „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Scenografię do wiersza stanowił wielki pociąg ekspresowy do wiedzy, głównym maszynistą zaś był pan dyrektor Dariusz Butenko. Do pociągu wsiadali nauczyciele i pracownicy szkoły, ale tylko po okazaniu biletu ulgowego! Publiczność okrzykami i brawami powitała podróżnych przybyłych do stacji „SP Sobków”. Przy wspaniałym akompaniamencie muzycznym otrzymali oni serca wykonane przez uczniów i ozdobione techniką decoupage.

    To jednak nie był koniec atrakcji! Niezapomnianym momentem był ten, gdy do pociągu dołączyli zaproszeni emerytowani nauczyciele i pracownicy, a na miejscu maszynisty zasiadł były wieloletni dyrektor szkoły Jan Chatys.

    To spotkanie pokoleń było bardzo wzruszającą chwilą. Stanowiło okazję do togo, aby czynni obecnie nauczyciele spotkali się ze swymi zawodowymi mentorami, pod których czujnym okiem robili pierwsze kroki w edukacji. To dzięki wspaniałemu przykładowi legendarnych nauczycieli z Sobkowa wyrosło nowe pokolenie polonistów, matematyków, historyków, nauczycieli języka, specjalistów od nauczania wczesnoszkolnego. Cieszymy się, że dane nam było przeżyć tę chwilę i mamy nadzieję, na powtórne spotkanie w tym samym gronie za rok.

     

                                                                                                                          I. Połaniecka

     

  • 135 lat "Nad Niemnem" czyli Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

      Powieść Elizy Orzeszkowej od 1888 roku na stałe zajmuje ważne miejsce w polskiej kulturze jako dzieło epopeiczne. W 2023 roku utwór stał się tekstem Narodowego Czytania. W Dniu Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie "Nad Niemnem" zyskało bardzo uroczystą oprawę. Odbyło się przedstawienie plenerowe w pięknym anturażu wykreowanym na szkolnym placu. Koronki, porcelana, eleganckie narzuty wspaniale konweniowały ze strojami występujących, którzy włożyli całe serce w interpretację tego szczególnego tekstu. Sprzymierzeńcem aktorów była również pogoda, która łudząco przypominała klimat malowniczej ekranizacji "Nad Niemnem. Bardzo wzruszającym epizodem było wystąpienie pani Volhy Wujcik, która podzieliła się osobistymi refleksjami związanymi z nadniemeńskim rejonem Grodna, rodzinnej okolicy polskiej pisarki Elizy Orzeszkowej.

    Projekt Narodowego Czytania jest bardzo cennym przedsięwzięciem, bo nie tylko stale przypomina, że książki są zawsze ważne, ale również pozwala młodym ludziom na podzielenie się swoimi talentami scenicznymi, jak też i na przełamanie tremy przed występem publicznym.

    Uczniom klas IV-VIII gratulujemy wspaniałego występu i życzymy jeszcze wielu magicznych chwil na scenie.

                                                                                                                                                                                            T. Piątek

  • Przez aktywność do zdrowia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie

     Europejski Tydzień Sportu to czas, kiedy w sposób szczególny promujemy aktywność ruchową i zdrowy styl życia. Już lekarz Stefana Batorego, Wojciech Oczko mawiał "Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu„. Nasz szkolny projekt nosił nazwę „Przez aktywność do zdrowia” i był realizowany od 23 do 29 września. 

    Działania rozpoczęliśmy udziałem w Pielgrzymkowym Rajdzie na Święty Krzyż zorganizowanym przez Panią Ewelinę Kostecką. Nasi uczniowie wzięli w nim udział wspólnie ze swoimi rodzicami. Kolejnym przedsięwzięciem była „Taneczna przerwa” połączona z akcją „Zdrowie na talerzu”. Wydarzenie miało miejsce we wtorek i zgromadziło całą społeczność szkolną. Propagowaliśmy aktywny wypoczynek i zdrowe odżywianie. Był ruch w rytm muzyki Pani Volhy Wujcik, owocowe i warzywne przekąski przygotowane przez klasy. Hasło dnia brzmiało „Warzywa i owoce -  pięć porcji dziennie, codziennie”. Wszyscy mogli się przekonać, że zdrowe produkty są smaczne, kolorowe i warto po nie sięgać zmieniając swoje żywieniowe nawyki.

    Kolejnym przedsięwzięciem w ramach tygodnia sportu był wykład dla klasy VII i VIII Pani Profesor UJK Joanny Ślusarczyk „Kichaj na alergię – bądź aktywny”. Wizyta pracownika naukowego wyższej uczelni w szkole to niecodzienne wydarzenie. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat alergii  oraz sposobów radzenia sobie z dolegliwościami. Oglądali pod mikroskopem pyłki roślin, zadawali pytania i utwierdzili się w przekonaniu, że alergia nie przeszkadza w byciu aktywnym.

    Europejski tydzień sportu to także „turniej gier i zabaw” dla najmłodszych z klas I-IV. W organizacji imprezy pomagała młodzież starszych klas. Rozgrzewkę w postaci tanecznego układu przygotowali uczniowie klasy VI. Dzieci wzięły udział w zabawach, grach, wyścigach na torach przeszkód. Emocje sięgały zenitu.  Poczęstunkiem dla wszystkich były jabłka, nie zwyczajne ale z kokardkami, które podkreślały nieocenione wartości zdrowotne tych owoców.

    Podczas tygodnia sportu uczniowie mierzyli zrobione przez siebie kroki, grali w gry, które kochają i mierzyli swoją wydolność testem Coopera. Wszystko po to, by nikt nie miał już wątpliwości, że aktywność fizyczna nie tylko wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale wspaniale poprawia nastrój i ma ogromne znaczenie, także dla zdrowia psychicznego. Zaangażowanie uczniów w przedsięwzięcie było ogromne. Michał Kot ułożył wiersz o europejskim  tygodniu sportu, który został zaprezentowany społeczności szkolnej, a Antek Wójcik wykonał graficzne logo naszego projektu.

    Mamy nadzieję, że udało nam się skłonić naszych uczniów i rodziców do refleksji nad własną aktywnością ruchową. To właśnie w młodości kształtują się nawyki na całe życie, a ruch i zdrowe odżywianie owocują pozytywnymi i długoterminowymi efektami.

     

    M. Banaszek, J Stępień

     

     

  • CHRONIMY ŚRODOWISKO - ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI!

    CHRONIMY ŚRODOWISKO - ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI!

      Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie - uczy, bawi i wychowuje, dlatego od poniedziałku czyli 25 września 2023 - rozpoczynamy na terenie szkoły  akcję: zbieramy elektrośmieci, chronimy środowisko i jesteśmy ekologiczni !

  • MLEKO W SZKOLE. HARMONOGRAM DOSTAW.

    MLEKO W SZKOLE. HARMONOGRAM DOSTAW.
  • Program dla szkół: owoce - warzywa. Harmonogram dostaw.

    Program dla szkół: owoce - warzywa. Harmonogram dostaw.
  • Fair play w sporcie i na co dzień czyli Światowy Dzień Fair Play w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

     

     7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play ustanowiony w 2020 roku przez cztery organizacje, w tym Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP) i Europejskie Stowarzyszenie Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu.

    Już po raz drugi nasza placówka przystąpiła do akcji, która w tym roku trwała od 7 do 15 września.  Od czwartku -7 września - dzieliliśmy się opiniami, co dla nas znaczy hasło „Fair play”, planowaliśmy działania, dyskutowaliśmy, czy ta zasada dotyczy tylko sportu, czy można ją stosować każdego dnia we wszystkich podejmowanych działaniach. Obok sali gimnastycznej wykonaliśmy gazetkę, gdzie prezentowaliśmy szkolny kodeks „fair play” w sporcie i życiu codziennym, podstawowe informacje czym jest fair play i zachęcaliśmy wszystkich uczniów do redagowania rymowanek i wierszy o tej tematyce. W środę, 13 września na szkolnym boisku zgromadziła się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i dyrektor szkoły D. Butenko, który podkreślił konieczność stosowania zasady fair play nie tylko w sporcie, ale i życiu, na co dzień. Zostały zaprezentowane rymowanki i wiersze ułożone przez uczniów. Na wyróżnienie zasługują utwory Alicji Krzysztofek, Miłosza Kuśmierka i Michała Kota. Były stosowne piosenki, rozgrzewka w rytm muzyki wybranej przez Panią Volhę Wujcik. Na zakończenie imprezy odbył się bieg „fair play”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy wiekowe i pobiegli…

    Tym razem nie po zwycięstwo, ale by wspólnie cieszyć się aktywnością i sobą nawzajem. Uczniowie dostali również zadanie domowe. Otrzymali link do filmu o „fair play”, gdzie mogli zobaczyć jak mistrzowie sportu prezentują wspaniałe postawy pomocy drugiemu zawodnikowi w trudnej sytuacji, rezygnując z dążenia do wygranej. W czwartek i piątek podsumowaliśmy całą akcję na lekcjach wychowania fizycznego. Wnioski okazały się bezcenne. Wdrożenie zasad fair play pomaga lepiej żyć nam i ludziom obok. Zwycięstwo w sporcie i w życiu nie może być celem, który należy osiągać za wszelką cenę. To zasada, którą trzeba traktować nie tylko w kategoriach przestrzegania przepisów, ale także w kategoriach wartości intelektualnych i moralnych wszystkich osób, a szczególnie, gdy gra toczy się o wychowanie młodzieży. Warto ciągle przypominać, że sukces osiągnięty w wyniku oszustwa czy błędu sędziego nie stanowi prawdziwej wygranej i nie daje prawdziwej radości. Kiedy "fair play" staje się sposobem bycia kierujemy się lojalnością, poczuciem sprawiedliwości i wspaniałomyślności, szacunkiem dla przeciwnika, jesteśmy skromni w wypadku zwycięstwa i spokojni w momencie porażki. Ktoś powie, że to bardzo trudne. Na pewno, ale nie można poddawać się. Każdego dnia należy walczyć z sobą, by być chociaż odrobinę bardziej „fair”.

    Jeśli chcemy otrzymywać życzliwość, szacunek i pomoc od innych, musimy zacząć od siebie i być fair  w sporcie i w życiu, a wtedy możemy uczynić świat, w którym funkcjonujemy miejscem lepszym do życia i dorastania.

    J. Stępień, M. Banaszek 

     

     

     

  • Witaj szkoło! czyli rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

      4 września 2023 roku o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie zabrzmiał pierwszy dzwonek, obwieszczający rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

    Nauczycieli, uczniów oraz rodziców, którzy zgromadzili się przed świeżo odnowionym budynkiem szkolnym, przywitał Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko.  Szczególne słowa powitania skierował do dzieci, które w roku szkolnym 2023/24 będą przyjęci do społeczności szkolnej, gdy złożą uroczyste Ślubowanie oraz zostaną pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    Rotę ślubowania odczytała dzieciom wychowawczyni M. Pyjas, a aktu pasowania dokonał  Dyrektor Szkoły. Następnie uczniowie klasy pierwszej odcisnęli swój ślad kciuka w Księdze Ślubowań oraz otrzymali szkolne legitymacje i Kuferki pełne szkolnych pomocy, które ufundowali rodzice dzieci.

     Rozpoczęcie roku szkolnego było także okazją do wyróżnienia klas,  które brały udział w corocznej akcji „Gorączka Złota”.  Pani J. Stępień, opiekun SK PCK wręczyła Dyplomy wyróżnionym klasom i podziękowała za zaangażowanie uczniów i wrażliwość na potrzeby innych.

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 przeszło już do historii, a my życzmy sobie, aby ten rok obfitował w sukcesy wychowawcze i dydaktyczne!

     

     M. Pyjas

  • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM!

  • 04 września 2023 roku - ZAPRASZAMY DO SZKOŁY:)

    04 września 2023 roku - ZAPRASZAMY DO SZKOŁY:)

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego nastąpi: 04 września 2023 roku o godzinie 9.00 !

     

    Rozklad_jazdy_-_SP_im._JP_II_w_Sobkowie_23.pdf

    Rozklad_jazdy_-_ZPO_Mokrsko_23..pdf

     

strona: