Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM!

  • 04 września 2023 roku - ZAPRASZAMY DO SZKOŁY:)

    04 września 2023 roku - ZAPRASZAMY DO SZKOŁY:)

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego nastąpi: 04 września 2023 roku o godzinie 9.00 !

     

    Rozklad_jazdy_-_SP_im._JP_II_w_Sobkowie_23.pdf

    Rozklad_jazdy_-_ZPO_Mokrsko_23..pdf

     

  • Rozwijanie historycznych pasji.

  • Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego czyli pożegnanie ósmych klas!

     W czwartek 22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie edukacji szkolnej klas ósmych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.  Ósmoklasistom towarzyszyli rodzice, dyrektor  Dariusz Butenko, wychowawcy,  całe  grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i zaproszeni goście w osobach:  wójt gminy Sobków Tomasz Chaja, z-ca wójta Małgorzata Słotwińska, sekretarz gminy Iwona Mitręga, przewodniczący   Rady Gminy  Stanisław Szlembarski,  dyrektor  ZOEA w Sobkowie Katarzyna Michalec, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Sobkowie Teresa Baran, dyrektor  Biblioteki Publicznej w Sobkowie Edyta Wilk, radni gminy Sobków - Danuta Wójcicka, Józef Pyjas,  Anna Gabryś, Kamila Tkacz, która jest również nauczycielką naszej szkoły i sołtysi z Sobkowa, Wierzbicy i Staniowic.

    Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 16.00, po której wszyscy udali się do gmachu szkoły. Dyrektor  D. Butenko przywitał zebranych i podsumował czas edukacji klas ósmych. Głos zabrali również Pan wójt T. Chaja i przedstawiciele rodziców. Potem był czas na uroczyste wręczenie nagród książkowych dla najlepszych absolwentów i listów gratulacyjnych dla ich rodziców. Podniosłym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru szkoły uczniom klasy siódmej. Część artystyczną młodzież klas ósmych rozpoczęła tańcem narodowym – polonezem. W dalszej części uczniowie przedstawili zebranym  montaż słowno - muzyczny. Prezentowane wiersze, scenki i piosenki to wspomnienia minionych lat szkolnych, słowa wdzięczności za trud wychowania i kształcenia dla Pana Dyrektora, nauczycieli i rodziców. Wiele wzruszeń wywołała prezentacja zdjęć obydwu klas ósmych ukazująca absolwentów od najmłodszych lat pobytu w szkole. W niejednym oku pojawiły się szczere łzy wzruszenia. Swoich wychowanków pożegnały również wychowawczynie – były życzenia i piosenka w ich wykonaniu. Potem swój program przedstawiła klasa siódma prezentując zabawne scenki i tematyczne piosenki. Każdy uczeń klasy ósmej został udekorowany medalem w różnorodnych kategoriach. Do życzeń dołączyły się również wychowawczynie naszych uczniów z klas młodszych – Panie Magdalena Chaja i Jadwiga Sychowska. Obdarowały swoich uczniów drobnymi upominkami i złożyły im życzenia pomyślności na dalsze lata edukacji. Pan dyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni goście otrzymali od absolwentów kwiaty w dowód wdzięczności za opiekę, trud włożony w edukację i wychowanie.  Druga część imprezy zakończenia klas ósmych to Bal Absolwenta. Młodzież po raz ostatni w swojej szkole bawiła się z uczniami klasy siódmej. Gorące rytmy sprawiły, że tańczyli nie tylko uczniowie ale również rodzice i nauczyciele.

    Słowa uznania kierujemy w stronę rodziców naszych wychowanków. To oni zadbali o przygotowanie słodkiego poczęstunku i wspaniałą atmosferę imprezy. Ich ogromne zaangażowanie i życzliwość sprawiły, że pożegnanie było dla nas wzruszającym przeżyciem. Mamy nadzieję, że zakończenie nauki w naszej szkole to nie koniec naszych relacji. Wspólnie przeżyte lata sprawiły, że zaprzyjaźniliśmy się ze swoimi wychowankami i pragniemy cieszyć się ich dalszymi sukcesami. Odwiedzajcie nas czasami, powodzenia!  

    M. Banaszek, J. Stępień       

  • Wycieczka edukacyjna uczniów klas I - III.

      22 czerwca 2023 roku uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę". Wyjazd obejmował dwa punkty edukacyjne: 

    1.Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

    2.Holenderskie Wiatraki-Krasockie Muzeum Chleba

    W ramach pierwszego punktu wycieczki uczniowie zwiedzili ekspozycję Energetycznego Centrum Nauki, która składa się z trzech stref: "Ogień i Ziemia", "Powietrze i Woda" oraz "Człowiek", które tworzą spójną opowieść o energii. Ekspozycja to 28 interaktywnych stanowisk do eksperymentowania. Ponadto uczniowie wzięli  udział w warsztatach prowadzonych w laboratorium "Generator Mocy" oraz obejrzeli krótką projekcję filmową, dzięki której mogli zobaczyć jak powstaje energia, jak krąży w przyrodzie i jak jest wykorzystywana. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Chleba w Krasocinie, które mieści się  w zabytkowym 100 letnim wiatraku wybudowanym w stylu holenderskim. Uczniowie mogli zapoznać się z eksponatami rozmieszczonymi na trzech poziomach wiatraka. Pierwszy opowiada o ciężkiej pracy na roli, drugi o gospodarstwie domowym, dawnym życiu i obyczajach, a trzeci nawiązuje do historii gminy i krasocińskiego wiatraka. 

    Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli zapewniony również smaczny obiad. 

    Opiekunami uczniów podczas wyjazdu były panie: Mariola Pyjas, Magdalena Chaja i Iwona Gruszczyńska.

    Wycieczka dostarczyła uczniom wielu pozytywnych emocji.

    I. Gruszczyńska

  • "Sobótkowe spotkanie" w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    Jedną z licznych tradycji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie jest zwieńczenie roku szkolnego piknikiem rodzinnym. Pomysłodawczynią i głównym realizatorem działań była jak zwykle niezastąpiona pani Volha Wujcik, która zaangażowała całą szkolną i lokalną społeczność do działania. 

    Na zaproszenie pana dyrektora Dariusza Butenko naszą imprezę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele organu prowadzącego: pan wójt Tomasz Chaja, zastępca wójta pani Małgorzata Słotwińska, pani sekretarz Iwona Mitręga oraz państwo radni i inni znakomici goście.

     

    Wychowawcy klas 1 - 5 zadbali o to, żeby ich uczniowie jak najpiękniej zaprezentowali bogaty wachlarz swoich talentów: aktorskich, wokalnych, choreograficznych i językowych. Rodzice z wielką dumą nie tylko oglądali sceniczne popisy swoich dzieci, ale również partycypowali w licznych konkursach, w które zaangażowały ich pociechy.

    Dzieci przygotowały atrakcje dla rodziców, a rodzice przygotowali przepyszne słodkości, które szybko znikały z bogato zastawionych stołów. 

    Koło Gospodyń i Gospodarzy z Sobkowa uatrakcyjniło naszą imprezę warsztatami wicia wianków, które pięknie przyozdobiły przybyłych licznie gości. Żeńska część grona pedagogicznego przyjęła na ten dzień wyjątkowy dress code występując w białych strojach i wiankach na głowie.

    Dzięki uprzejmości pani Skóry mogliśmy zakosztować herbatek ziołowych. Strażacy z sobkowskiej drużyny zajechali na plac szkolny swoim wspaniałym wozem i przeprowadzili zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

    W pikniku brali udział nasi goście honorowi: nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionej ukraińskiej szkoły z Tarnopola. Марічка Бобрик i Antoniv Iryna. Wraz z pięciorgiem uczniów wystąpiły w narodowych strojach ukraińskich i na zwieńczenie imprezy dali piękny patriotyczny występ pełen refleksyjnej poezji polskiej, wzruszającej swą aktualnością ukraińskiej wersji "Bella ciao", aby w końcu razem z polskimi uczniami zatańczyć żywiołowy taniec ludowy, a z resztą publiczności odśpiewać "Sokoły".

     

    Dzięki tej wspaniałej imprezie każdy już poczuł, że wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a my po raz kolejny zbliżyliśmy się jako społeczność szkolna zintegrowana bardzo mocno ze społecznością lokalną. Wszystkim czytelnikom życzymy pięknego lata i wielu pozytywnych emocji takich, jakich nam dane było zaznać na naszej imprezie szkolnej.

    T. Piątek

  • DZIEŃ SPORTU W SZPOLE PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE.

                  Jak co roku  w  dniu 01.06.2021 w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie swoje święto obchodziły dzieci. Z tej okazji nie brakowało uczniom zabaw, konkursów i niespodzianek.
    Dzień przywitał uczniów piękną, słoneczną pogodą, podczas której na szkolnym stadionie rozpoczęła się rozgrzewka do corocznego Biegu o Medal Dyrektora Szkoły.  Bieg o medal cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem zarówno młodszych jak i starszych uczniów naszej szkoły, dlatego w zawodach biorą udział prawie wszyscy uczniowie.

      Po biegu rozpoczęły się gry i zabawy lekkoatletyczne, w których brały udział klasy młodsze. Dziewczyny z klasy siódmej pod opieką Pani Jolanty Stępień pełniły role asystentek w przygotowaniu i rozgrywaniu różnych dyscyplin sportowych. Najmłodsi uczniowie dzielnie walczyli jak równy z równym z uczniami klas starszych. Jednak podczas zabaw sportowych tym razem sprawdziła się reguła „młodszy oznacza słabszy”, ponieważ najlepsza okazała się klasa trzecia, potem druga , a klasa pierwsza zajęła tym razem 3 miejsce.
    Słoneczny Dzień Dziecka pełen energii, radości i dobrej zabawy na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

    M. Chaja

     

  • Sukcesy uczennicy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    Tytuł pracy Jagody: "Rodzina? Najwazniejsza!"

    Obraz skupia się na postaci Jadwigi Stern mieszkającej we Włoszczowie w województwie świętokrzyskim. Życie Pani Jadwigi i jej rodzina były inspiracją dla Jagody. W trudnych czasach to właśnie rodzina, jej miłość i wsparcie są najważniejsze, a w przypadku Jadwigi Stern, dała siłę do przetrwania holocaustu.

  • Wiosna w Sobkowie kończy się po angielsku.

     Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie stała się beneficjentem działań Centrum Wolontariatu w Kielcach. Zaprzyjaźniona z nami pani koordynator Solomiia Panchyshyn umożliwiła przyjazd swoich wspaniałych wolontariuszek, które sprawiły, że koniec roku w naszej szkole był po raz kolejny klasycznym połączeniem: "przyjemne z pożytecznym"

    Viktoriia Ivanchenko i Alina Onysko spędziły z naszymi uczniami 2 piękne dni warsztatowe prowadząc z nimi 15 i 19 czerwca aktywności z zakresu swoich uniwersyteckich zainteresowań. W licznych aktywnościach klasowych i plenerowych najmłodsi uczyli się zasad recyklingu i podstaw zdrowego żywienia. Alina towarzyszyła nam również na pikniku rodzinnym.

    Ogółem, w kończącym się roku szkolnym nasi uczniowie spotkali się siedmiokrotnie z wolontariuszami z: Rumunii, Armenii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Ukrainy. Nasi goście spędzili z nami ok. 30 godzin, podczas których narzędziem komunikacji był język angielski. Dzięki temu niezwykłemu doświadczeniu uczniowie nie tylko podnieśli swe kompetencje lingwistyczne, ale ugruntowali motywację do uczenia się tego niezmiernie przydatnego przedmiotu.

    Życzymy wszystkim, aby umiejętności językowe i otwartość kulturowa były elementem Waszej wakacyjnej przygody.

    Teresa Piątek

     

  • XXI „ Ogólnopolskie Dni Owada” czyli owady i ludzie.

     Tradycją Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie jest coroczny udział w niezwykłej, poświęconej owadom imprezie edukacyjnej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. 55 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie i Sokołowie Dolnym, pod opieką J. Stępień, E. Skrobot, E. Michałkiewicz, H. Pańtaka,  uczestniczyło w tegorocznych XXI  „ Ogólnopolskich Dniach Owada”, którym przyświecało hasło „Owady i ludzie”. Pomysłodawcą i organizatorem tej dydaktycznej imprezy jest zaprzyjaźniony od lat ze szkołą w Sobkowie i Sokołowie entomolog - prof. Kazimierz Wiech.

    Jak co roku, także i tym razem nikt nie nudził się w Krakowie. Na parterze budynku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego urządzono wystawy, które stanowiły niezwykłe zoo.  Prezentowano żywe owady krajowe i tropikalne, pszczele rodziny, owady preparowane, nicienie i grzyby pasożytnicze wykorzystywane do biologicznego zwalczania szkodników.   Na każdym stanowisku pracownicy naukowi uczelni i studenci udzielali wyczerpujących informacji zwiedzającym. Nasi uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali znane i nieznane im okazy. Zapoznawali się z ich biologią. Respekt budziły drapieżne modliszki, okazy żarłocznej szarańczy i jadowite mrówki. Dużą atrakcją cieszyły się pająki ptaszniki, które co roku budzą wiele emocji. Ciekawie prezentowały się owadożerne rośliny, kolekcje owadów preparowanych i poczwarki, z których na naszych oczach wykluwały się egzotyczne motyle.

    Bardzo ważnym punktem programu Dni Owada są wykłady prezentowane przez pracowników naukowych uczelni. Blok wykładowy otworzył prof. K. Wiech. Przypomniał rolę, jaką owady odgrywają w przyrodzie. Zazwyczaj pamiętamy o znienawidzonych komarach i wszędobylskich muchach, a zapominamy, że owady to zapylanie roślin i owocowanie, rozkład zalegających szczątków organicznych, redukcja nadmiaru,  potencjalne źródło lekarstw, producenci pokarmu. Poznaliśmy zagrożenia dla tej licznej grupy bezkręgowców. Dowiedzieliśmy się, jakie działania człowieka pomagają zachować cenne gatunki owadów. Kolejny wykład dr Magdaleny Frączek poświęcony był pszczołom i roli lasów w ich życiu. Poznaliśmy zwyczaje pszczół i rośliny leśne, które stanowią źródło pokarmu tych zwierząt od marca do późnej jesieni.

    Wykłady, prezentowane kolekcje i pokazy budziły zainteresowanie wszystkich – naszych najmłodszych uczniów z klasy trzeciej i ósmoklasistów. Każdy mógł poszerzyć swoją wiedzę. W naszych domach, obok nas żyje wiele gatunków owadów. Bardzo często ich nie zauważamy, patrzymy na nie z odrazą, a przecież każdy gatunek spełnia w przyrodzie ważną rolę. Kiedy wiemy więcej, rozumiemy dlaczego warto budować dla nich hotele, pochylimy się z czułością nad złotookiem i biedronką a okazy, których jeszcze nie znamy będą budziły zainteresowanie a nie odrazę.           

    Warto podkreślić, że „Dni Owada” to niezwykła impreza dydaktyczna. Jest wspaniałym wsparciem naszej pracy dydaktyczno – wychowawczej i atrakcyjną formą edukacji wykraczającej poza ramy programowe szkoły podstawowej. Kontakty z ośrodkami naukowymi nie tylko poszerzają wiedzę przyrodniczą naszych uczniów ale rozbudzają i rozwijają pasje i zainteresowania naszych uczniów, pozwalają „przymierzyć” się do roli studenta, pomyśleć na serio o wyborze zawodu i dalszej drodze kształcenia.

    Jolanta Stępień

     

  • Podsumowanie konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2022/2023, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie

    Cel ma sens wówczas, gdy pomaga Ci rosnąć,

    a wzrastasz przez zdobywanie go, nie samo osiągnięcie!"

    Albert Camus

     

       Uczniowie naszej szkoły biorą systematycznie udział w różnych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

    W tym roku po etapie szkolnym do kolejnego przeszli następujący uczniowie:

    Konkurs informatyczny- Michał Kot - kl. 7

    Konkurs histroryczny - Michał Kot - kl. 7

    Konkurs matematyczny- Tomasz Wichary - kl. 8

    Konkurs języka polskiego – Gabriela Cicha i  Jowita Górska - kl. 8

    Nad przygotowaniami uczestników konkursów czuwali opiekunowie - Jerzy Ciepluch, Stanisław Osowski oraz Iwona Połaniecka.

    Do finału tych zmagań przeszli :

    Konkurs informatyczny - Michał Kot

    Konkurs historyczny - Michał Kot

    Konkurs języka polskiego – Gabriela Cicha i Jowita Górska

    W efekcie zmagań na etapie wojewódzkim tytuły FINALISTÓW uzyskali:  

    Jowita Górska z języka polskiego

    Michał Kot  z informatyki i historii.

    Ogromnym sukcesem jest tytuł LAUREATKI w VI KONKURSIE JĘZYKA POLSKIEGO Gabrysi Cichej.  

    Należy podkreślić ogrom pracy, jaki uczniowie musieli włożyć, by uzyskać to wyróżnienie. Dodatkowym profitem są dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół średnich oraz zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty Laureatki.

    Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

     

    I. Połaniecka

  • OCZY SZEROKO OTWARTE

       22 maja 2023 roku uczniowie klas 1 i 3 wzięli udział w bardzo pouczającej lekcji, która na długo pozostanie w ich pamięci i miejmy nadzieję, że na stałe nauczy ich empatii. Dwoje wolontariuszy: Gabriele Marmiroli z Włoch i Florencja Abelenda Posada z Hiszpanii przeprowadzili anglojęzyczne warsztaty, w których wykorzystana została metodologia projestu SIEP (Socjal Inclusion Through Educational Projects). Celem aktywności 'Put youself in my shoes' („Postaw się w mojej sytuacji") było uświadomienie najmłodszym uczniom, jakie przeszkody w codziennym funkcjonowaniu musi pokonać osoba niewidoma, ale również jak bardzo ważna jest funkcja osoby wspierającej.                                         

    Udział w działaniach projektowych jest możliwy dzięki długotrwałej współpracy szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach. Dzięki temu partnerstwu poszerzamy naszą działalność o edukację nieformalną, która w doskonały sposób kształci kompetencje miękkie naszych uczniów. Elementem tej współpracy są również szkolenia dla nauczycieli, które organizowane są na terenie naszej szkoły, a także objęły oddelegowanie nauczyciela języka angielskiego w okresie ferii na zagraniczne warsztaty w Portugalii.

    Podsumowaniem warsztatów był podcast w języku angielskim nagrany dla programu SIEP. Tematem rozmowy było omówienie sposobów zapewnienia fizycznego i cyfrowego bezpieczeństwa w ramach działań naszej szkoły. Konkluzją tego wywiadu było stwierdzenie, że Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie ma działania kompatybilne z nowoczesną i bardzo cenioną metodologią SIEP. Szkolny program wychowawczy, gry edukacyjne, regulamin korzystania z urządzeń elektrycznych, wizyty profilaktycznego „Teatru Kurtyna” z analogicznym działaniem do metody "theatre of opressed" oraz życie kulturalne szkolnej społeczności bardzo sprzyjają zdrowym relacjom między jej członkami.

     Dziękujemy Gabriele i Florencji za wspaniałe zajęcia, a Antoniemu Gołuzdowi gratuluję bardzo udanego debiutu w tłumaczeniu konsekutywnym.

    Teresa Piątek

  • PLAN ZAWODÓW WĘDKARSKICH - DZIEŃ DZIECKA

  • Święto Szkoły pod hasłem: Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju!

      W tym roku obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie przebiegały pod hasłem: „Jan Paweł II – pielgrzym pokoju”.

    Z tej okazji  uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej celebrowanej przez ks. Leszka Molendę w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława BM w Sobkowie. Po mszy pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II zostały zapalone znicze oraz złożone kwiaty, po czym wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Szkół Jana Pawła II. 

    Następnie cała społeczność uczniowska wspólnie z Dyrekcją, nauczycielami, rodzicami oraz obecnymi na  mszy świętej gośćmi, udała się do szkoły, by uczestniczyć w „podróży” po Europie z Janem Pawłem II.

       Pomysłodawcą formuły kulturowej wędrówki po Europie śladami Ojca Świętego była Pani Volhy Wujcik, a dzięki zaangażowaniu wychowawców klasowych powstało piękne przedstawienie oparte na tańcach   i pieśniach narodów, które odwiedził Papież.

    Podróż zaczęła się od Wadowic, które klasa I przepięknie wyrapowała, ubogacając tekst o naszą sobkowską zwrotkę. Klasa II wytańczyła żywiołową tarantelę, czym wywołała zachwyt nie tylko szkolnej społeczności,  ale również naszych znajomych z Sycylii. Klasa III porwała całą szkołę odtańczeniem belgijki. Pełną wiary pieśń „I Am Sailing” zaśpiewała po angielsku klasa IV. Klasa V zachwyciła wszystkich portugalskim fado, a szóstoklasiści przenieśli widzów do Francji, kiedy ustylizowani  na paryskich gavroche odtańczyli energetyczny układ choreograficzny. A potem było jeszcze bardziej gorąco przy rytmach flamenco zaprezentowanego przez uczennice klasy VII ubrane w falbaniaste suknie rodem            z Andaluzji. Grand finale podróży europejskiej był irlandzki step dance wiedziony przez leprychona.

        Impreza miała wymiar międzynarodowy również i w dosłownym aspekcie. Cały czas towarzyszyła nam online zaprzyjaźniona szkoła z ukraińskiego Tarnopola, która przygotowała swój polski program i partycypowała we wspólnych tańcach i śpiewach pod kierunkiem  Pani Marii Bobrik.                                        

       Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za wspólnie spędzony czas              i dzielenie się naszą radością z tego, że dzięki uroczystościom takim jak Dzień Patrona mamy ogromne poczucie bycia wspólnotą, która jest zbiorem bardzo utalentowanych młodych ludzi.

    T. Piątek, M. Pyjas

  • Warsztaty edukacyjne w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

     10 maja 2023 r. uczniowie klas IV,VI i VII uczestniczyli w jednodniowych warsztatach edukacyjnych przeprowadzonych w ramach projektu LIFE4DELTA pn. „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy” w Umianowicach na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd uczniów był bezpłatny w ramach vouchera, jaki nasi uczniowie zdobyli w finale konkursu wojewódzkiego organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pn.„Poznajemy Parki Krajobrazowe Województwa Świętokrzyskiego”. Warsztaty rozpoczęły się w terenie, gdzie uczniowie podzieleni na grupy podziwiali  florę związaną ze środowiskiem wodno- błotnym starorzecza Nidy, a także mieli możliwość obejrzenia wypasu zwierząt, m. in. konika polskiego, którego mogli samodzielnie nakarmić. Kolejnym punktem były warsztaty ornitologiczne, na których uczniowie poznali gatunki ptaków objętych ochroną czynną i prowadzili obserwacje za pomocą lornetek. Przyjemnym punktem okazało się śniadanie na łonie natury w towarzystwie malowniczych widoków oraz głosów ptaków, o których opowiadał pan ornitolog.

     Dalsza część wyjazdu została zorganizowana na placu wokół Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, gdzie uczniowie kolejno zwiedzili jego atrakcje, tj. pokazowe gospodarstwo edukacyjne, zabytkową wieżę ciśnień z platformą widokową, woliery dla ptaków drapieżnych, a w stacji kolejki wąskotorowej poznali jej historię.

    W salach edukacyjnych ośrodka odbyły się zajęcia przy wielkogabarytowym akwarium „Nidarium”, przedstawiającym gatunki ryb żyjących w rzece Nidzie. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia na żywo żółwia błotnego i wysłuchali ciekawostek na jego temat. Ostatnim punktem warsztatów były zajęcia geologiczne, podczas których uczniowie rozpoznawali skały występujące na Ponidziu. Nasz wyjazd zakończyliśmy wspólnym obiadem, który zasponsorował naszym uczestnikom organizator. Opiekunami uczniów podczas wyjazdu były panie Małgorzata Ziętal, Iwona Dusza i Volha Wujcik. Zajęcia dostarczyły uczniom wielu pozytywnych emocji, zintegrowały uczestników, pozwoliły utrwalić zdobytą wiedzę, a nade wszystko docenić walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne Ponidzia.

     Dziękujemy organizatorowi wyjazdu Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych za zorganizowanie tak wspaniałego, edukacyjnego wyjazdu dla naszych uczniów. Do zobaczenia!!!

    Małgorzata Ziętal

  • Pokaz owadów - żywa lekcja przyrody w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

         27 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nietypowej lekcji, podczas której poznali osobliwości świata owadów pochodzących z różnych kontynentów. W czasie lekcji z entomologiem zostały zaprezentowane okazy żywych świerszczy, szarańczy, kamuflujących się modliszek, patyczaków, straszyków czy też liśćców. Uczniowie mieli okazję dotknąć ogromnego karaczana madagarskiego, a w gablotach obejrzeć spreparowaną kolekcję motyli dziennych i nocnych, oraz chrząszczy. Uczestnicy spotkania poznali m. in. ciekawostki z życia owadów, zróżnicowanie w budowie zewnętrznej, sposoby odżywiania, cykle rozwojowe oraz znaczenie tych organizmów dla człowieka. Bliskość obcowania z naturą dostarczyła im wiele emocji.

    Spotkania z przyrodą na żywo pozwalają w sposób spontaniczny i przyjemny poszerzyć wiedzę, rozwijać zainteresowania uczniów, kształtować postawę badawczą, a także przezwyciężyć lęk przed tym, co nieznane.

    M. Ziętal

  • Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

       Dzień Ziemi jest największym ekologicznym międzynarodowym świętem, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.  Każdego roku odbywa się ono pod określonym hasłem przewodnim. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Zainwestuj w naszą planetę".

    W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole zespół koła ekologicznego przygotował audycję w której przedstawił genezę i cele tego święta, jego obchody na świecie i w Polsce. Uczniowie zaproponowali działania jakie warto podjąć , aby przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Podkreślili rolę, jaką odgrywa Ziemia w naszym życiu, a także zwrócili uwagę na fakt, iż jej zasoby nie są nieograniczone i wymagają odpowiednich działań, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych jakie zachodzą na naszej planecie.

    Dopełnieniem apelu była akcja „Sprzątania Świata”, podczas której uczniowie ochoczo sprzątali teren przyszkolny, oraz najbliższe otoczenie szkoły. Wszyscy mieli satysfakcję, że uczynili przestrzeń wokół siebie piękniejszą.

    Pamiętajmy, iż każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy oraz ile mamy lat.

    M. Ziętal

  • Szlachetne zdrowie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

      Działania prozdrowotne w naszej szkole to część procesu dydaktyczno – wychowawczego placówki. Różnorodne przedsięwzięcia w tym zakresie prowadzone są na bieżąco, przez cały rok. Od kilku lat corocznie w naszej szkole organizowany jest „Dzień zdrowia”. To wydarzenie gromadzi całą społeczność szkolną, podkreśla wagę profilaktyki prozdrowotnej i uczula, że dbałość o zdrowie zaczyna się od najmłodszych lat. W bieżącym roku szkolnym  impreza odbyła się 20 kwietnia. Akademię zorganizowało Szkolne Koło PCK, Samorząd Uczniowski i uczniowie młodszych klas.

     

    Prowadzący przekazali zebranym podstawowe wiadomości o zdrowiu.

    Przekonywali, że nie jest ono czymś stałym, danym raz na zawsze, nie wystarczy go sobie życzyć, lecz należy go zdobywać podobnie jak wiedzę, zawód i dobra materialne,  aby je osiągnąć, trzeba pracować na to od najwcześniejszych lat.  Podkreślali, że zdrowie człowieka zależy od wielu czynników, jednak najważniejszym spośród nich jest styl życia i osobisty stosunek do własnego zdrowia. Uczulali, iż wszyscy musimy wiedzieć, że przed wieloma zagrożeniami uchroni nas przede wszystkim nowoczesna i operatywna wiedza a dopiero później medycyna.

     

    Prezentowane utwory przedstawiały tematykę aktywności ruchowej i rolę warzyw i owoców w naszej diecie. Były wpadające w ucho rymowanki, piosenki o zdrowiu uczniów klas I-III przygotowane przez panie: M. Chaję,  I Gruszczyńską oraz dynamiczne układy taneczne zespołu „Rytmix” pani Volhy  Wujcik.

    Zdrowy styl życia kojarzy się zazwyczaj z zakazami, ograniczeniami i wysiłkiem. Kolorowe, radosne układy taneczne dzieci, rady „owocowych agentek” oraz prozdrowotne przesłania prowadzących  - pokazały, że nie musi tak być. Naszą akademię zakończyliśmy życząc sobie nawzajem, by czas do następnego spotkania – był czasem zdrowia, radości i wzajemnej życzliwości.

    Po raz kolejny „Dzień zdrowia” uświadomił nam, że edukacja w zakresie zdrowego stylu życia nie powinna być epizodem ale procesem, który trwa przez cały cykl nauki w szkole, że działania powinny być ciekawe i skłaniać, by wiedza przekładała się na mądre życiowe wybory. Tylko wtedy młodzi ludzie wezmą odpowiedzialność za zdrowie własne i zdrowie najbliższych.

     

     

    Opiekunki SK PCK J. Stępień, E. Skrobot

     

     

  • Sukces uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

       W dniu 18 kwietnia 2023 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach odbył się finał konkursu wojewódzkiego pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Województwa Świętokrzyskiego”, organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Naszą szkołę reprezentował zespół uczniów klasy VI w składzie: Jan Chabel, Jan Połaniecki, Jagoda Słoma pod opieką pani Małgorzaty Ziętal. Uczniowie zakwalifikowali się  do ścisłego finału, w którym rywalizowało 5 zespołów, spośród ponad 100 uczniów biorących udział w pierwszym etapie konkursu, tj. 35 zespołów z całego województwa. Nasi uczniowie zajęli drugie miejsce na szczeblu wojewódzkim, jednocześnie zdobywając tytuł finalistów. W etapie finałowym pisali test wykazując się wiedzą na temat parków krajobrazowych, biologii ptaków oraz rozpoznawania gatunków ptaków chronionych w Polsce. Pani wicekurator Katarzyna Nowacka wręczyła uczestnikom konkursu nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego. Szkoła ponadto otrzymała nagrodę, tj. voucher na jednodniową wycieczkę na Ponidzie dla 50 - osobowej grupy uczniów. Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić teren ośrodka, gdzie podziwiali Nidarium, wieżę widokową, stacyjkę kolejki wąskotorowej, małe gospodarstwo hodowlane, oraz wolierę dla ptaków drapieżnych, przy której odbyło się spotkanie z ornitologiem.

    Podczas uroczystego apelu pan dyrektor Dariusz Butenko pogratulował uczniom zdobytego sukcesu.

    M. Ziętal

     

     

  • Uczennice ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie - Pozorantkami na medal.

     Wśród licznych zadań realizowanych przez Polski Czerwony Krzyż znaczące miejsce zajmuje pierwsza pomoc. Co roku dla uczniów szkół ponadpodstawowych Oddział Rejonowy PCK w Jędrzejowie organizuje Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Drużyna, która wygrywa zmagania reprezentuje powiat jędrzejowski na mistrzostwach wojewódzkich. Co roku nasza szkoła bierze udział w organizacji rejonowych mistrzostw. Nasze uczennice pozorują urazy, a Jolanta Stępień, która jest instruktorem pierwszej pomocy PCK ocenia drużyny. W bieżącym roku szkolnym mistrzostwa odbyły się 19 kwietnia. Cztery uczennice klas ósmych uczestniczyły w tym wydarzeniu. Zuzia Skomra wcieliła się w rolę poszkodowanej z rękę przebitą drutem. Anitka Kościelecka zagrała nauczycielkę w ciąży, która mdleje w pracy. Gabrysia Cicha była uczennicą, która widząc swoją panią dostaje ataku paniki. Ania Klepacka na zapleczu pracowicie robiła rany i dbała, by „pani nauczycielka” wyglądała blado. Dziewczynki świetnie się spisały. Dzięki nim zdarzenia wyglądały realnie, a młodzież, która udzielała pierwszej pomocy musiała ocenić uraz i odpowiednio do niego reagować. „Drużyna pozorantek” dostała brawa od uczestników mistrzostw i pochwałę od Pana ratownika z pogotowia, który razem z J. Stępień oceniał zespoły.

    Ta niecodzienna przygoda naszych uczennic to także wspaniała lekcja pierwszej pomocy. Dziewczynki są już ekspertkami od udzielania pomocy w sytuacjach, które odgrywały i obserwowały.  

     

    Opiekunka SK PCK Jolanta Stępień

strona: