Na początku był … hamburger, kupiony z pewną dozą niepewności w mobilnym punkcie gastronomicznym vis-a-vis parku w Sobkowie. Podczas kilkunastu minut oczekiwania na niezbyt szybkiego fast fooda okazało się, że państwo Paulina i Michał Pawłowscy to nietuzinkowi ludzie, z którymi można gawędzić godzinami, a ciekawe historie, które mają do opowiedzenia są smakowitym dodatkiem do i tak przepysznych burgerów serwowanych w Alaska Food Truck.
Kiedy wyjawiła się geneza nazwy ich rodzinnego busniessu, nie mogłam oprzeć się pokusie, aby nie skorzystać z okazji zorganizowania ich spotkania z uczniami szkoły w Sobkowie. Nasz plan, po dopełnieniu wszelkich formalności, został wcielony w życie 21 października. Pan Michał pojawił się w naszej szkole na wielkim ekranie projekcyjnym, aby opowiedzieć o pięknie Alaski. W tle jego prezentacji mieniła się bajecznymi kolorami zorza polarna, która, według słów naszego gościa, jest tak hipnotyzująca, że można się w nią wpatrywać przez wiele godzin nocnych. Nawet siarczysty mróz, który potrafi w kilkanaście sekund zamienić gorąca zupkę chińską w kompletną zmarzlinę, nie jest w stanie przeszkodzić w podziwianiu tego cudownego zjawiska.
Alaska przedstawiona przez naszego gościa to prawdziwa kraina cudowności. Symbioza, z jaką żyją ludzie z przyrodą, są iście imponujące. Niedźwiedzica z ogromnym łososiem w zębach, stada karibu, majestatyczne łosie, niebieskookie dzikie konie czy psy zaprzęgowe w skarpetkach to widok, który nikogo tam nie dziwi. Inuici (dawniej Eskimosi), rdzenni Amerykanie (dawniej zwani Indianami) oraz biali mieszkańcy podchodzą z szacunkiem nie tylko do siebie nawzajem, ale również do ziemi, która zamieszkują. Ich ekologiczne podejście to zrównoważone korzystanie z zasobów polegające na niemarnowaniu. Upolowane zwierzęta, które w tych pozacywilizacyjnych terenach stanowią podstawę wyżywienia, to także źródło pozyskiwania skór na ubrania, a kości są wykorzystywane do wyrobu przedmiotów codziennego użytku i ozdób. Takie podejście sprzyja również i temu, aby Alaska była nieskażonym i wolnym od wysypisk śmieci miejscem.
Pan Michał pokazywał zdjęcia rozświetlonego od środka igloo, imponującego tipi, bezkresnych przestrzeni ciągnących się setkami kilometrów, które trzeba przemierzyć, jeśli się na Alasce zaplanuje wyprawę do sklepu. Widzieliśmy alaskańskie złoto w fiolce, pięknie haftowaną rękawicę, cieplutkie buty z cieniutkiej skórki, kościany naszyjnik z wilczym kłem i prawdziwy indiański totem. Wszystkie te czynniki sprawiły, że uczniowie słuchali tych opowieści, jak zaczarowani, a dodatkowym bonusem tego spotkania był fakt, że pan Michał wchodził z nimi w interakcję w języku angielskim i dostosowywał jego poziom tak, aby być zrozumiałym nawet dla pierwszaków.
Alaska to jeden z wielu przystanków życiowych państwa Pawłowskich, naszych nowych przyjaciół, którzy mają jeszcze wiele historii do opowiedzenia i mamy nadzieję, że na kolejnych spotkaniach dowiemy się o innych ciekawych miejscach na świecie. Oprócz tego, że wzmocniły się kompetencje językowe i poznawcze naszych uczniów, to jeszcze rośnie ich ciekawość świata i motywacja do uczenia się języka angielskiego, który jest niezbędnym narzędziem komunikacyjnym we współczesnej rzeczywistości. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za tyle nowej wiedzy i pozytywnych emocji. Cieszymy się, że jesteście wśród nas.
14 października 2021 roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej wybraliśmy się całą klasą z naszym wychowawcą, Panem Stanisławem Osowskim, na pobliski cmentarz, aby zapalić znicz i pomodlić się nad grobem dawnego kierownika naszej szkoły Włodzimierza Lowenhoffa.
Kierownik Lowenhoff zginął w wyniku porażenia piorunem dnia 8 maja 1951r.
w pobliżu miejscowości Łukowa, a jego grób znajduje się w centralnej części cmentarza.
Na grobie umieszczona jest żeliwna tabliczka z imieniem i nazwiskiem oraz informacja,
że zmarły był kierownikiem szkoły podstawowej w Sobkowie. Od niedawna jest też na nim zamontowana granitowa płyta wykonana przez zakład kamieniarski z Mokrska. Włodzimierz Lowenhoff z całą pewnością zasłużył sobie na pamięć ze strony dawnych, ale też i obecnych uczniów, ponieważ nie tylko szerzył wiedzę i walczył z analfabetyzmem, ale przede wszystkim pomagał dzieciom i dożywiał po trudnym okresie II wojny światowej. Był on również założycielem parku znajdującego się w centrum Sobkowa.
Korzystając z okazji odwiedziliśmy też dwa inne groby: Ignacego Dobrosławskiego
i sierżanta Mieczysława Słomy.
Ignacy Dobrosławski był dziedzicem Sobkowa od lat 20 XIX wieku. Dobrosławski zmarł 27 lutego 1839 roku, a jego grób został ufundowany pięć lat później przez jego żonę
i należy do najstarszych zachowanych nagrobków naszego cmentarna.
Ostatni odwiedzony przez nas grób należy do sierżanta Mieczysława Słomy i również znajduje się w centralnej części cmentarza, jednak ma on charakter jedynie symboliczny, ponieważ sierżant jako pilot zginął podczas nalotu na Dusseldorf i jego ciało spoczywa
na cmentarzu wojskowym w Niemczech. Nagrobek wykonał jego ojciec, Marcin Słoma, który pochowany jest tuż obok. Na symbolicznym pomniku błędnie podano miejsce śmierci jako Hamburg. Sierżant Słoma pochodził z miejscowości Wierzbica i był synem kowala,
ale przede wszystkim był on pilotem dywizjonu bombowego 300 i brał udział m.in. w kampanii wrześniowej, pierwszej walce zbrojnej przeciwko Niemcom trwającej od 1 września do 6 października 1939r. Mieczysław Słoma został też czterokrotnie odznaczony.
Mieszkańcy Sobkowa pamiętają o miejscach spoczynku postaci ważnych dla lokalnej społeczności, zapalają świeczki, a w razie potrzeby także porządkują miejsca
ich pochówku, znajdujące się na terenie naszego cmentarza.
Alicja Krzysztofek
Klasa VI
Terenowa gra literacka
"Moralność pani Dulskiej", lektura tegorocznego Narodowego Czytania, stała się w naszej szkole bazą do terenowej gry literackiej, w której wzięli udział reprezentanci klas od 4 do 7, a ósmoklasiści towarzyszyli nauczycielom jako arbitrzy na pięciu punktach kontrolnych.
Punkt kontrolny nr 1: ŚWIETLICA
Uczniowie otrzymali diagram z zakodowanymi pełnymi danymi personalnymi autorki "Moralności pani Dulskiej", a dane do odszyfrowania musieli jak najszybciej zebrać z karteczek rozmieszczonych w przestrzeni świetlicy. Wszystkie zespoły bezbłędnie odpowiedziały, że Zapolska dwojga imion: Maria Gabriela Janowska z domu Piotrowska herbu Korwin primo voto Śnieżko-Błocka miała imponujące ID.
Punt kontrolny nr 2: PRACOWNIA JĘZYKOWA
Zadanie w aplikacji Quizlet; po krótkiej prezentacji, podczas której należało zapamiętać jak największą ilość informacji związanych z lekturą, uczniowie rozwiązali na interaktywnym ekranie zadanie DOPASOWANIA
Punkt kontrolny nr 3: STANOWISKO PROJEKCYJNE NA GÓRNYM KORYTARZU
Zadanie w aplikacji Kahoot
Punkt kontrolny nr 4: SALA GIMNASTYCZNA
BIEGAJĄCE DYKTANDO. Drużyny dzieliły się na BIEGACZY i PISARZY, a ich zadaniem było jak najszybsze i jak najbardziej poprawne zapisanie cytatów zawieszonych na przeciwległej bramce. Biegacze musieli zapamiętywać tekst i jak najdokładniej powtórzyć ja piszącym.
Punkt kontrolny nr 5: BIBLIOTEKA
Z rozsypanych liter uczniowie układali imiona dzieci Dulskich: Zbyszko, Hesia, Mela.
Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a klasyfikacja konkursowa przedstawia się następująco:
Miejsce I: Klasa VI (158p)
Miejsce II: Klasa VIIb (157p)
Miejsce III: Klasa V (154p)
Miejsce IV: Klasa VIIa (149p)
Miejsce V: Klasa IV (136p)
Mamy nadzieję, że gra przyniosła wiele radości wszystkim uczestnikom!
T. Piątek
3
Zajęcia edukacyjne w Chmielniku.
W dniach 29 - 30 września 2021 roku uczniowie z Sobkowa uczestniczyli po raz kolejny w organizowanych w Chmielniku Dniach z filmem o wątkach żydowskich im. Andrzeja Kozieji.
29 września obejrzeli film "Mistrz" przedstawiający polskiego pięściarza i więźnia KL Auschwitz Tadeusza Teddy”ego Pietrzykowskiego i uczestniczyli w inspirującej rozmowie z Piotrem Głowackim, odtwórcą głównej roli.
30 września obejrzeli film dokumentalny Polański , Horowitz. Hometown, uczestniczyli w otwarciu wystawy Anne Frank: "Historia na dzień dzisiejszy". Warsztaty edukacyjne związane z tą wystawą poprowadził Edward Skubisz, współpracujący z Domem Anna Frank w Amsterdamie.
Stanisław Osowski
Granty PPGR
Wypełnione wnioski należy składać do sekretariatu szkoły do końca miesiąca października.
W gościnie u chłopa świętokrzyskiego czyli warsztaty edukacyjne w Ostoi Dworskiej.
22 września 2021 roku uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, pod opieką wychowawców, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych: Jak zagroda wiejska przygotowuje się do zimy?
Gospodarz Pan Grzegorz Szymański w ludowym stroju, przywitał uczniów gwarą regionalną, ugościł swojskim chlebem i drożdżowymi bułeczkami. Na warsztatach dzieci poznały dawne zwyczaje polskiej wsi poprzez doświadczanie oraz przeżywanie. Samodzielnie kisiły kapustę w beczce przy akompaniamencie ludowych piosenek oraz mogły wydoić samodzielnie krowę. Uczniowie poznali także wnętrze chaty wiejskiej, w której wysłuchali wielu ciekawych opowieści, jak to żyło się dawniej na wsi…
W programie warsztatów nie zbrakło zabaw i gier terenowych, gdzie ciekawostką dla dzieci okazał się Disc Golf , który wśród uczestników wywołał wiele emocji. Wizyta w zagrodzie zakończyła się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” (Konfucjusz) - myślę, że ta sentencja ma bardzo ważne przesłanie. Człowiek najlepiej uczy się poprzezudział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą.
Dziękujemy Gospodarzowi za gościnę i mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.
M. Pyjas
INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW.
Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół województwa świętokrzyskiego,
zwracam się z uprzejmą prośbą o upowszechnienie w szkołach i placówkach oświatowych apelu Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej – Pana prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi w sprawie szczepienia dzieci powyżej dwunastego roku życia skierowanego do uczniów oraz rodziców.
Chociaż rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II przebiegało z obostrzeniami, zgodnie z zaleceniem MEiN i GIS, w związku z nadal trwającą epidemią to jednak z nadzieją, że nauka będzie odbywała się w trybie stacjonarnym.
Rok szkolny dla klas 4 – 8 rozpoczął się o godzinie 8.00.Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko przywitał wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej nauczycieli, uczniów i rodziców. Życzył udanego i obfitującego w sukcesy szkolne roku. Następnie odczytał List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka skierowanydo dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do swoich klas, aby spotkać się ze swoimi wychowawcami.
O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej zgromadzili się przyszli uczniowie klasy pierwszej, którzy w obecności swoich rodziców, nauczycieli oraz uczniów klas II – III mieli zostać przyjęci do społeczności szkolnej.
Rotę Ślubowania odczytała dzieciom wychowawczyni Pani M. Chaja, a Aktu Pasowania dokonał Dyrektor Szkoły Pan D. Butenko. Następnie uczniowie klasy pierwszej odcisnęli swój ślad kciuka w Księdze Ślubowań oraz otrzymali szkolne legitymacje i pamiątkowe Dyplomy. Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem, po czym wszyscy rozeszli się do wyznaczonych klas.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 przeszło już do historii, a my życzmy sobie, aby ten rok trwał nieprzerwanie do wakacji w trybie nauki stacjonarnej.
M. Pyjas
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22 W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. JANA PAWŁA II w SOBKOWIE :
1 WRZEŚNIA 2021 - ŚRODA
KLASY - od 4 do 8 - godzina 8.00 - sala gimnastyczna.
KLASY - od 1 do 3 - godzina 9.00 - sala gimnastyczna - w programie, Ślubowanie uczniów klasy I.
Bardzo gratulujemy naszym tegorocznym absolwentom wspaniałych wyników egzaminu końcowego. Wasze znakomite rezultaty nas nie zaskoczyły, niemniej jednak są ogromnym powodem do radości i dumy. We wszystkich komponentach egzaminu uzyskaliście wyniki ponad średnią krajową, a na tle powiatu statystyka też wygląda imponująco. Język polski zaliczyliście o 4 punkty procentowe wyżej niż powiat, matematykę o 5, a język angielski o 6 procent wyżej niż wyniosła średnia powiatu. Z każdego przedmiotu średnia Waszej klasy jest też wyższa od średniej wojewódzkiej. To pozwala nam mieć nadzieję, że dostaniecie się do wymarzonych szkół średnich, gdzie będziecie kontynuować Waszą intelektualną przygodę z edukacją, która otworzy Wam szeroko drzwi do Waszych dorosłych błyskotliwych karier. Tego bardzo gorąco Wam życzymy i trzymamy za Was mocno kciuki, aby Wasze ambitne plany zostały zrealizowane. Szczęśliwej drogi, kochani!!!
Wasi Nauczyciele!
„Gorączka złota” w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie.
1
Jednym ze statutowych działań Polskiego Czerwonego Krzyża jest pomaganie potrzebującym. Co roku Polski Czerwony Krzyż organizuje ogólnopolską akcję "Gorączka złota", która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. Nasza szkoła bierze udział w tym pięknym, humanitarnym przedsięwzięciu od lat. Szkolne Koło PCK organizuje konkurs szkolny. Klasy zbierają złote monety, a zgromadzona pieniądze przeliczane są na jednego ucznia. Wygrywa klasa, która uzyska największą kwotę na osobę. Zebrane podczas akcji środki przeznaczane są dla najuboższych dzieci, często z rodzin patologicznych. Z uwagi na trudny czas pandemii, w bieżącym roku podsumowaliśmy akcję z ostatnich dwóch lat. W tej sytuacji pojawiły się pewne zawirowania. Klasa III, którą w ubiegłym roku szkolnym prowadziła pani M. Pyjas była w tym roku klasą IV. Klasa VIII w ubiegłym roku odeszła bez podsumowania swoich działań. Pomimo tych nieścisłości warto podkreślić, że zdobyliśmy III miejsce wśród szkół Powiatu Jędrzejowskiego, a na wyróżnienie zasługuje klasa IIIa pani M. Chai i klasa VIb pani M. Banaszek, które zajęły I miejsce w szkolnym rankingu uwzględniającym klasy młodsze i starsze. Wspaniale spisały się również klasy I, II i VII. Cała szkoła uzbierała 36 kilogramów złotych monet, które do Rejonowego Zarządu PCK Krzyża w Jędrzejowie dostarczył osobiście Dyrektor Szkoły D. Butenko. Puchar, który otrzymaliśmy ma wyjątkowy wymiar pośród innych trofeów szkoły – to dowód, że nasza młodzież ma wielkie serca i jest wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Z końcem sierpnia 2021 roku na zasłużoną emeryturę po wieloletniej pracy odchodzi nauczycielka religii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pani Bernarda Szymczyk. Ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i 1 września 1992 roku podjęła swoją pierwszą pracę jako katecheta w Szkole Podstawowej w Sobkowie i Filli w Staniowicach oraz w Przedszkolu Samorządowym w Sobkowie. Pracowała tu przez 29 lat. Wpisała się zarówno w obraz szkoły jak i parafii pw. św. Stanisława BM w Sobkowie oraz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Chomentowie.
Przez te lata przygotowywała dzieci i młodzież do przyjęcia sakramentów Komunii Świętej oraz Bierzmowania, ale też organizowała wiele uroczystości szkolno - środowiskowych, tj. Jasełka, Dni Papieskie, Szkolne Kolędowania, Wieczornice Wielkanocne i wiele innych. Przygotowywała uczniów do przeglądów Jasełek i Konkursów m.in. o Janie Pawle II. Za swoją pracę dydaktyczno- wychowawczą była wielokrotnie nagradzana przez Dyrektora.
Pani Bernadka (jak o niej mówią uczniowie) pozostawia za sobą mocny ślad oddania i owocnej służby młodemu pokoleniu. Ślad tym trwalszy, że zaznaczony przez osobę posiadającą w sobie ogromny ładunek ciepła, dobra i szlachetności, człowieka uśmiechniętego i wrażliwego na potrzeby innych, tryskającego wielką energią.
Pani Bernadko, niech z tych wszystkich chwil wspólnie spędzonych pozostaną w Pani pamięci tylko te dobre. Niech ich blask rozjaśni te ciemniejsze i pozostaną wspomnienia, które będą Pani towarzyszyć na zasłużonym odpoczynku. Życzymy, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się, a dobre samopoczucie i życzliwość ludzi niech nigdy Pani nie opuszcza. Życzymy również pogody ducha, zdrowia, spokoju i radości z dzieci i wnuczków.
Autor: I. Polaniecka
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.
W maju bieżącego roku Państwowy Inspektorat Sanitarny oraz Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie zorganizowali konkurs recytatorski dotyczący profilaktyki antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę”. Dwie uczennice z klasy III a, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, zostały laureatkami tego konkursu i zajęły
ex aequo I miejsca. Gabriela Purska i Maja Stępień wykazały się talentem recytatorskim, ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością. Podczas zakończenia roku szkolnego dziewczynki odebrały zasłużone dyplomy i nagrody. Dyrekcja, wychowawczyni i nauczyciele składają podziękowania i wielkie gratulacje uczennicom Szkoły Podstawowej w Sobkowie.
M. Chaja
NOC BOLKA I LOLKA.
Z dnia 22.06.2021 na 23.06.2021 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wychowawczynie klasy IIIa i IIIb - Panie: Magdalena Chaja i Elwira Kucha zorganizowały uczniom swoich klas „Noc Bolka i Lolka”. Wychowankowie mogli spędzić ciekawy wieczór i noc w swojej szkole. Chętnych do udziału w nocnych harcach nie brakowało. Niemal w stuprocentowej frekwencji dzieci pojawiły się późnym popołudniem w placówce. Uczniowie w swoich klasach zorganizowali miejsca noclegowe. Potem rozpoczęły się zabawy integracyjne klasy III a z klasą III b. Po wspólnych zmaganiach sportowych dzieci z wielką przyjemnością zjadły kolację – z niecierpliwością oczekiwaną pizzę .
O 21:30 nadszedł czas zacząć tajemnicze opowieści, a później nocne poszukiwanie ukrytych w szkole skarbów. Chłopcy z klas trzecich wykazali się nieco większą odwagą i swój skarb w ciemnych murach szkoły, z latarką w ręku, udało im się znaleźć w kilka minut wcześniej od dziewcząt. Późną nocą dzieci rozpoczęły seans filmowy , który nieco wyciszył emocje jakie panowały wcześniej. Podczas zabaw nie brakowało również przysmaków. Uczniowie chętnie skonsumowali przygotowane wcześniej galaretki z owocami oraz lody. Około 24:00 rozpoczęła się szkolna cisza nocna, która nie trwała z byt długo już o 5:00 nad ranem niektórzy „zawodnicy” byli zwarci i gotowi do pracy, pytali, o której rozpoczynają się lekcje. Rankiem dzieci zjadły wspólne śniadanie i z bagażem emocji i wrażeń rozpoczęły kolejny dzień uczniowskich zmagań.
M. Chaja
Szanujmy owady!
Od lat współpracujemy z prof. Kazimierzem Wiechem, entomologiem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Co roku bierzemy udział w niezwykłej, poświęconej owadom imprezie edukacyjnej „Dni owada”. 24 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie, Sokołowie Dolnym i Chomentowie pod opieką B. Michałkiewicz i J. Stępień uczestniczyło 19 czerwca w tegorocznych, dziewiętnastych „ Ogólnopolskich Dniach Owada”, którym przyświecało hasło „Szanujmy owady”.
Jak co roku, także i tym razem nikt nie nudził się w Krakowie. Na parterze Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego urządzono wystawy, które stanowiły niezwykłe, entomologiczne – zoo. Prezentowano żywe owady krajowe i tropikalne, pszczele rodziny, owady preparowane, nicienie i grzyby pasożytnicze wykorzystywane do biologicznego zwalczania szkodników. Na każdym stanowisku pracownicy naukowi, studenci udzielali wyczerpujących informacji zwiedzającym. Uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali znane i nieznane im okazy. Zapoznawali się z ich biologią. Co odważniejsi brali je do ręki i podziwiali z bliska. Respekt budziły drapieżne modliszki, okazy żarłocznej szarańczy i jadowite mrówki. Ciekawie prezentowały się owadożerne rośliny i kolekcje owadów preparowanych.
Bardzo ważnym punktem programu „Dni owada” są wykłady prezentowane przez pracowników naukowych uczelni. Blok wykładowy otworzył prof. K. Wiech wykładem „Szanujmy owady. Profesor wyjaśniał, że liczebność tej grupy zwierząt bardzo drastycznie spada w ostatnich latach. Ogólna liczba latających owadów zmniejszyła się aż o około 70 proc. Wskazywał na przyczyny tego niepokojącego zjawiska : utrata siedlisk, przez co owady nie mogą się rozmnażać, oraz pestycydy, które w ogromnych ilościach, a w dodatku często zupełnie niepotrzebnie, są wprowadzane do naszego otoczenia. Podkreślał że środowisko, w którym żyjemy, jest systemem naczyń połączonych i dlatego trzeba pamiętać, że jeśli wyginą owady, to populacja ludzka zginie również. Aby zrozumieć, dlaczego ta grupa zwierząt odgrywa tak istotną rolę w przyrodzie i gospodarce człowieka należy wiedzieć, że około 80 proc. roślin na Ziemi jest zapylanych przez owady. Bez tych zwierząt nie byłoby bardzo wielu owoców, warzyw, ziół. Wartość pracy, jaką wykonują te zwierzęta szacuje się w miliardach euro. Wypada również pamiętać o miodach i innych pszczelich produktach. Wiedzieć, że biedronki, złotooki i nielubiane skorki to pożyteczne dla człowieka i zasługujące na ochronę gatunki. Zdać sobie sprawę, że znienawidzona mucha i inne nieprzyjemne z naszego punktu widzenia owady odżywiające się odchodami i martwymi szczątkami to armia owadów sanitarnych, swoiste MPO do sprzątania. Kiedy wiemy więcej o owadach, rozumiemy dlaczego warto budować dla nich hotele, pochylimy się z czułością nad złotookiem i biedronką a te, których jeszcze nie znamy będą budziły nasze zainteresowanie a nie odrazę.
Warto podkreślić, że „Dni Owada” to niezwykła impreza dydaktyczna, która jest wspaniałym wsparciem naszej pracy dydaktyczno – wychowawczej. W dzisiejszych czasach ważne staje się, by poszukiwać atrakcyjnych form edukacyjnych dla młodego człowieka. Takie kontakty nie tylko poszerzają wiedzę przyrodniczą naszych uczniów ale rozbudzają i rozwijają ich pasje i zainteresowania, pozwalają „przymierzyć” się do roli studenta, pomyśleć na serio o wyborze zawodu i dalszej drodze kształcenia.
Jolanta Stepień
Wycieczka śladami Stefana Żeromskiego…
3
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą V. Wujcik i nauczycielem geografii Panią Ewą Skrobot udali się na ciekawą krajoznawczo-edukacyjną wycieczkę do Ciekot. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na górę Radostową ( 451 m n.p.m.), którą pisarz Stefan Żeromski nazywał Górą Domową. Po długim okresie zdalnego nauczania wejście na górę było dla uczniów sporym wyzwaniem. Ale pokonaliśmy swoje słabości oraz obawy i dzielnie weszliśmy na szczyt.
Następnym punktem zwiedzania był Szklany Dom w Ciekotach oraz Dworek Stefana Żeromskiego. Od przewodnika uczniowie dowiedzieli się jak pisarz spędził dzieciństwo i młodość w Ciekotach, jak wyglądało jego życie rodzinne. Na zakończenie wycieczki odbyła się gra terenowa na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego, w której czwartoklasiści bez problemu poradzili sobie z wyzwaniami, za co zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.