„Bieg po zdrowie” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
Profilaktyka uzależnień to jedno z głównych zadań szkoły. Budowanie kompetencji zdrowotnych dzieci i młodzieży stanowi duże wyzwanie dla wychowawców i nauczycieli. Sama wiedza bez motywacji to nudna, nie przynosząca efektów nauka. Sama motywacja bez odpowiedniej porcji wiedzy też nie wystarcza. Zdajemy sobie sprawę, że budowanie prozdrowotnych postaw u dzieci i młodzieży wymaga atrakcyjnych form działania, które wzbudzą u młodych ludzi zainteresowanie, ciekawość, pozytywne nastawienie do tematu, a dopiero później mogą przełożyć się na chęć wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
By sprostać zadaniu wychowania zdrowotnego uczniów podejmujemy współpracę z instytucjami zewnętrznymi, które wspierają nas w tych działaniach. W bieżącym roku szkolnym współpracujemy z Polskim Czerwonym Krzyżem, Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Jędrzejowie i Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Klasa IV objęta jest antytytoniowym programem edukacyjnym „Bieg po zdrowie”. Główny cel programu to zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów, by zapobiec lub opóźnić inicjację tytoniową wśród dzieci i młodzieży.
7 grudnia na sali gimnastycznej odbyły się niecodzienne zajęcia prozdrowotne dla czwartoklasistów przygotowane przez opiekunki Szkolnego Koła PCK – Jolantę Stępień, Ewę Skrobot i wychowawczynię tej klasy - Kamilę Tkacz. Gościem honorowym wydarzenia był dyrektor szkoły Dariusz Butenko.
Dzieci pracowały w grupach na pięciu różnych „stacjach” i zmieniały się po wykonaniu zadania. Uczniowie zapoznawali się z tekstem źródłowym na temat szkodliwości palenia papierosów, rozwiązywali krzyżówkę, udzielali odpowiedzi na pytania zawarte w quizie, rozwiązywali zadanie, które pokazywało, jakie wydatki finansowe ponosi palacz w związku ze swoim nałogiem, wykonywali ćwiczenia poprawiające sprawność oddychania, bawili się w gry i zabawy, które poprawiają kondycję całego organizmu i dają dużo radości. Nad dzieciakami z klasy czwartej na każdym stanowisku czuwali uczniowie klasy szóstej - pomagali, wspierali i zachęcali do działania. Ich zaangażowanie było bezcenne, wykonywane zadania z ich udziałem zyskały wyjątkowy wymiar.
Na koniec dzieci miały okazję wyrazić swoją opinię na temat zajęć. Uśmiechnięte buzie czwartoklasistów i wybór „szczęśliwej minki” dały nam informację, że takie zajęcia są dla nich właściwe i atrakcyjne.
Mamy nadzieję, że udało nam się skłonić naszych uczniów do refleksji nad problemem palenia papierosów. To właśnie w młodości kształtują się nawyki i przekonania, które owocują w przyszłości. Działajmy zatem, by „bieg po zdrowie” w naszej szkole był atrakcyjny i owocny.
Opiekunki SK PCK: J. Stępień, E. Skrobot
Mikołajki 21:)
3
Jak co roku, 6 grudnia Samorząd Uczniowski pod opieką pani V. Wujcik, zaprasza do szkoły szczególnego gościa czyli Mikołaja. Jego wizyta sprawia, iż w społeczności uczniowskiej i nie tylko, słychać radosny śmiech i wszyscy starają się być dla siebie mili.
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie dziękują Mikołajowi za to, że mimo trwającej nadal pandemii odwiedził Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II, sprawiając dzieciom i dorosłym wiele radości.
Do siego Roku!
Warsztaty tworzenia kosmetyków ekologicznych.
3
Uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wzięli udział w niecodziennych, kreatywnych warsztatach tworzenia naturalnych kosmetyków, które odbyły się z mobilnym Laboratorium „Kuferek Niespodzianek” z Lublina. Pod okiem pań prowadzących zajęcia edukacyjne i w przemiłej atmosferze nasi uczniowie wykonywali kwiatową sól, kolorowy piasek, relaksacyjne kule do kąpieli, fantazyjne i niepowtarzalne mydełka i perfumy inspirowane suszonymi ziołami, kwiatami i olejkami. Pachnące i kolorowe kosmetyki wykonywane były według autorskiej receptury z przywiezionych dla uczniów składników i urozmaicone samodzielnym ich dobieraniem, co sprawiało uczniom wiele radości. Dodatkowo zajęcia poprzedzone były prelekcją na temat właściwości prozdrowotnych ziół i kwiatów. Pięknie zapakowane i udekorowane kosmetyki można było zabrać do domu i podarować najbliższym z okazji zbliżających się Mikołajek.
M. Ziętal
Wycieczka do Energetycznego Centrum Nauki.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II odwiedzili wyjątkowe miejsce na mapie Kielc, tj. Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, gdzie odbyli wyprawę do świata energii. Na ekspozycji „Energia”, która jest podzielona na strefy tematyczne, uczniowie mieli do dyspozycji interaktywne stanowiska, które pozwoliły na samodzielne i bezpieczne przeprowadzanie eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Na wystawie, siłą własnych mięśni, uruchamiali m. in. kołowrót nawiązujący formą do kombajnu górniczego. Dzięki takim urządzeniom, jak elektrownia szczytowo- pompowa poznali sposoby nowoczesnego generowania energii, opartej na źródłach odnawialnych. Zobaczyli, jak powstaje wir, na własnej skórze poczuli energię morskich fal. Zapoznali się z wynalazkami ludzkości, a także budową miast przyszłości. Samodzielnie produkowali prąd, tworzyli obwody elektryczne, poznali działanie kuli plazmowej. Dowiedzieli się, ile energii potrzebują Kielce i jak ważne jest jej oszczędzanie. Dodatkowo na ekspozycji nasi uczniowie korzystali z ekranów multimedialnych oraz tablic, które uzupełniały wiedzę dotyczącą energii i były powiązane tematycznie ze zwiedzanymi stanowiskami. W kinie 3D obejrzeli film o źródłach i sposobach pozyskiwania energii. Kolejnym punktem było Laboratorium- „Generator Mocy”, gdzie pod okiem edukatorów odbyły się zajęcia warsztatowe w dwóch grupach wiekowych, które dotyczyły luminescencji. Tutaj uczniowie dowiedzieli się na czym polega to zjawisko i jakie są jego rodzaje, m. in. poznali organizmy, które potrafią emitować światło, zobaczyli jak świecą niektóre substancje czy znaczniki w banknotach. Zajęcia miały charakter eksperymentów, prowadzonych również w ciemności przy użyciu świetlówek. Na koniec czekała wszystkich miła niespodzianka, uczniowie wykonywali zimowe bombki, z wykorzystaniem zrobionego przez siebie, sztucznego śniegu. Na wyprawę do tego pasjonującego miejsca wybrały się klasy IV i VIII pod opieką wychowawców Kamili Tkacz i Małgorzaty Ziętal, oraz pani Iwony Duszy. Wyjazd miał na celu popularyzację nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie, a nade wszystko był wspaniałą przygodą z energią.
M. Ziętal
Czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś !
01 grudnia 2021 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, który był okazją do wesołej zabawy uczniów klas I – III.
Wszystkie dzieci w tym dniu z wielką radością przyszły do szkoły, trzymając w ramionach pluszowego przyjaciela. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Podczas misiowego spotkania, przygotowanego przez panią Magdalenę Chaję, dzieci poznały historię tego sympatycznego święta, opowiadały o misiach, które są bohaterami filmów i książek dla dzieci, dowiedziały się o życiu i zwyczajach niedźwiedzi. Brały udział w quizie dotyczącym wiadomości o misiach. Oglądały prezentacje multimedialną o wszystkich bajkowych misiach na świecie. Nie zabrakło także gier i zabaw międzyklasowych z udziałem misiowych bohaterów. Na zakończenie wszyscy uczniowie złożyli przyrzeczenie, o wierności swojemu pluszowemu przyjacielowi i na znak wzajemnej przyjaźni zjedli biszkoptowe ciasteczko nasączone niedźwiedzim przysmakiem. Tym sposobem Międzynarodowy Dzień Misia wpisał się na dobre w kalendarz imprez naszej szkoły.
M. Chaja
Kuferek Niespodzianek czyli Andrzejkowe Warsztaty Tworzenia Świec.
5
Andrzejki kojarzą nam się z wróżbami, woskiem i świecami, stąd pomysł ciekawych warsztatów edukacyjnych z zakresu robienia świec, w których 30 listopada uczestniczyli uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie. Warsztaty w sposób bardzo kreatywny i profesjonalny przeprowadziły Panie specjalizujące się w zajęciach edukacyjnych i animacjach o nazwie „Kuferek Niespodzianek”.
Podczas spotkania dzieci wykonały dwie świece, które ozdabiały naturalnymi dodatkami w postaci suszonych kwiatów, koralików, kamyczków i ziarenek. Tworzyły własne zapachy z zasuszonych ziół i kwiatów. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości i frajdy, a przede wszystkim możliwość tworzenia własnych kompozycji i zapachów. Gdy świece były już gotowe przyszedł czas na zabawy andrzejkowe i wróżby.
Dziękujemy Paniom z „Kuferka Niespodzianek” za ciekawie przeprowadzone warsztaty, zabawy i wróżby, które dostarczyły dzieciom wspaniałych wrażeń.
M. Pyjas
Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW !
2
Dnia 30 listopada 2021 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie zostali zaproszeni do miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Udali się tam pod opieką Dyrektora Szkoły oraz nauczycielki E. Kosteckiej.
W trakcie spotkania dzieci poznały na czym polega praca strażaka oraz jakiego rodzaju sprzęt używany jest w akcjach ratowniczych.
Gospodarzem spotkania był strażak Mateusz Durlo, który przekazał uczniom cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wypadku, pożaru czy burzy. Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe 998 i 112 i dowiedziały się w jakich okolicznościach należy ich używać.
Ponadto zademonstrował uczniom pokaz ratowniczy z wykorzystaniem sprzętu, w który są wyposażeni, omówił na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy uczniowie mieli możliwość przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy na fantomie, co też czynili z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Największą atrakcją okazało się zwiedzanie wozu strażackiego, wejście do niego i sprawdzenie wyposażenia. Dzięki spotkaniu uczniowie uświadomili sobie jak niebezpieczna jest praca strażaków, jak bardzo są potrzebni i oddani społeczeństwu.
Wszystkim strażakom życzymy wielu sukcesów, bezpiecznych powrotów z akcji oraz dziękujemy za to, że jesteście.
E. Kostecka
I Gminny Bieg Niepodległości
3
W dniu 10 listopada 2021 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, wzięli udział w I Gminnym Biegu Niepodległości w Miąsowej. Organizatorem wydarzenia była Gmina Sobków. Celem imprezy było upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości oraz popularyzacja biegania jako formy czynnego wypoczynku.
Turniej rozpoczął się przemówieniem Wójta Gminy Sobków, Pana Tomasza Chai i złożeniem kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym rocznicę odzyskania Niepodległości oraz krótkim montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Miąsowej. Następnie, uczniowie przystąpili do rywalizacji w trzech kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz 7-8. Łącznie, naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów.
Zwycięzcy z poszczególnych kategorii otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy-pamiątkowe medale. Nasi uczniowie dzielnie walczyli o jak najlepsze lokaty i trojgu z nich udało się zająć miejsca na podium. I miejsce w kategorii klas 4-6 zajęła A. Kostrzewa. Tuż za nią uplasowała się A. Wojciechowska . W tej samej kategorii, trzecie miejsce zajął A. Wójcik. Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy!
Zawody przebiegały w sportowej atmosferze, a zakończył je wspólny bieg organizatorów dyrektorów, nauczycieli i radnych gminy Sobków.
Na koniec - kilka słów o gospodarzach zawodów, którzy oprócz dobrze przygotowanej imprezy sportowej, nie zapomnieli również o ciepłym posiłku i herbatce dla uczestników. Dziękujemy za miłe przyjęcie i sportową atmosferę. Do zobaczenia za rok!
Małgorzata Banaszek
Na Narodowe Święto Niepodległości !
Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
15 listopada 2021r., odbyła się uroczystość poświęcona 103. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności w 1918 roku. Uczniów przywitał dyrektor szkoły Dariusz Butenko,
który nawiązał do Święta Niepodległości. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy. Pan Stanisław Osowski w krótkim wystąpieniu opowiedział o tym, co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku i dlaczego tego dnia obchodzimy nasze święto narodowe. Następnie uczniowie klas I - III przedstawili swoje programy artystyczne przygotowane po kierunkiem wychowawczyń: Magdaleny Chai, Marioli Pyjas i Jadwigi Sychowskiej. Uczniowie klas starszych zaprezentowali program artystyczny, scenkę teatralną o odzyskaniu wolności po czasie zaborów przygotowaną pod kierunkiem pani V. Wujcik. Do całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie z okazji Dnia Niepodległości specjalne przemówienie przekazała tez na YouTubie pani Ludmiła Ilczuk, dyrektor Szkoły im. Wiktora Hurniaka w Tarnopolu na Ukrainie. Młodzież ukraińska pozdrowiła swoich sobkowskich rówieśników skandując: ,,Niech żyje wolna Polska!”. Od kilku tygodni nasza szkoła podjęła współpracę ze szkołami ukraińskimi w Tarnopolu i Chocimiu stąd kontakty i wymiana pozdrowień.
Sukces uczennicy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
Uczennica klasy VI, Alicja Krzysztofek, wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Wspólnotę Kielecką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, z okazji XXI Dnia Papieskiego. Celem konkursu było: zwrócenie uwagi uczniów na obchody Dnia Papieskiego, propagowanie nauczania Jana Pawła II, pobudzanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej dzieci oraz kształtowanie wrażliwości na piękno i wyrażanie odczuć w formie plastycznej.
Praca Alicji spełniła wszystkie kryteria konkursu oraz oddawała piękno słów Jana Pawła II, za co otrzymała pierwsze miejsce, dyplom oraz nagrody rzeczowe.
Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych !
E. Kostecka
Dyniowe globusy :)
Uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie systematycznie poszerzają swoją wiedzę z zakresu geografii.
W ubiegłym roku szkolnym uczestniczyli w interesującym spotkaniu on-lin, ze znanym podróżnikiem Panem Damianem Czajką.
W tym roku zachęceni przez nauczyciela geografii Panią E. Skrobot wykonali „dyniowe globusy”. Na jesiennych dyniach namalowali kontury wszystkich kontynentów i oceanów Ziemi. Każda praca przedstawia globus Ziemi i swoiste dzieło sztuki, świadczące o kreatywności i oryginalności autorów. Gratulujemy!
E. Skrobot.
Alaska food truck-przystanek w Sobkowie.
Na początku był … hamburger, kupiony z pewną dozą niepewności w mobilnym punkcie gastronomicznym vis-a-vis parku w Sobkowie. Podczas kilkunastu minut oczekiwania na niezbyt szybkiego fast fooda okazało się, że państwo Paulina i Michał Pawłowscy to nietuzinkowi ludzie, z którymi można gawędzić godzinami, a ciekawe historie, które mają do opowiedzenia są smakowitym dodatkiem do i tak przepysznych burgerów serwowanych w Alaska Food Truck.
Kiedy wyjawiła się geneza nazwy ich rodzinnego busniessu, nie mogłam oprzeć się pokusie, aby nie skorzystać z okazji zorganizowania ich spotkania z uczniami szkoły w Sobkowie. Nasz plan, po dopełnieniu wszelkich formalności, został wcielony w życie 21 października. Pan Michał pojawił się w naszej szkole na wielkim ekranie projekcyjnym, aby opowiedzieć o pięknie Alaski. W tle jego prezentacji mieniła się bajecznymi kolorami zorza polarna, która, według słów naszego gościa, jest tak hipnotyzująca, że można się w nią wpatrywać przez wiele godzin nocnych. Nawet siarczysty mróz, który potrafi w kilkanaście sekund zamienić gorąca zupkę chińską w kompletną zmarzlinę, nie jest w stanie przeszkodzić w podziwianiu tego cudownego zjawiska.
Alaska przedstawiona przez naszego gościa to prawdziwa kraina cudowności. Symbioza, z jaką żyją ludzie z przyrodą, są iście imponujące. Niedźwiedzica z ogromnym łososiem w zębach, stada karibu, majestatyczne łosie, niebieskookie dzikie konie czy psy zaprzęgowe w skarpetkach to widok, który nikogo tam nie dziwi. Inuici (dawniej Eskimosi), rdzenni Amerykanie (dawniej zwani Indianami) oraz biali mieszkańcy podchodzą z szacunkiem nie tylko do siebie nawzajem, ale również do ziemi, która zamieszkują. Ich ekologiczne podejście to zrównoważone korzystanie z zasobów polegające na niemarnowaniu. Upolowane zwierzęta, które w tych pozacywilizacyjnych terenach stanowią podstawę wyżywienia, to także źródło pozyskiwania skór na ubrania, a kości są wykorzystywane do wyrobu przedmiotów codziennego użytku i ozdób. Takie podejście sprzyja również i temu, aby Alaska była nieskażonym i wolnym od wysypisk śmieci miejscem.
Pan Michał pokazywał zdjęcia rozświetlonego od środka igloo, imponującego tipi, bezkresnych przestrzeni ciągnących się setkami kilometrów, które trzeba przemierzyć, jeśli się na Alasce zaplanuje wyprawę do sklepu. Widzieliśmy alaskańskie złoto w fiolce, pięknie haftowaną rękawicę, cieplutkie buty z cieniutkiej skórki, kościany naszyjnik z wilczym kłem i prawdziwy indiański totem. Wszystkie te czynniki sprawiły, że uczniowie słuchali tych opowieści, jak zaczarowani, a dodatkowym bonusem tego spotkania był fakt, że pan Michał wchodził z nimi w interakcję w języku angielskim i dostosowywał jego poziom tak, aby być zrozumiałym nawet dla pierwszaków.
Alaska to jeden z wielu przystanków życiowych państwa Pawłowskich, naszych nowych przyjaciół, którzy mają jeszcze wiele historii do opowiedzenia i mamy nadzieję, że na kolejnych spotkaniach dowiemy się o innych ciekawych miejscach na świecie. Oprócz tego, że wzmocniły się kompetencje językowe i poznawcze naszych uczniów, to jeszcze rośnie ich ciekawość świata i motywacja do uczenia się języka angielskiego, który jest niezbędnym narzędziem komunikacyjnym we współczesnej rzeczywistości. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za tyle nowej wiedzy i pozytywnych emocji. Cieszymy się, że jesteście wśród nas.
14 października 2021 roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej wybraliśmy się całą klasą z naszym wychowawcą, Panem Stanisławem Osowskim, na pobliski cmentarz, aby zapalić znicz i pomodlić się nad grobem dawnego kierownika naszej szkoły Włodzimierza Lowenhoffa.
Kierownik Lowenhoff zginął w wyniku porażenia piorunem dnia 8 maja 1951r.
w pobliżu miejscowości Łukowa, a jego grób znajduje się w centralnej części cmentarza.
Na grobie umieszczona jest żeliwna tabliczka z imieniem i nazwiskiem oraz informacja,
że zmarły był kierownikiem szkoły podstawowej w Sobkowie. Od niedawna jest też na nim zamontowana granitowa płyta wykonana przez zakład kamieniarski z Mokrska. Włodzimierz Lowenhoff z całą pewnością zasłużył sobie na pamięć ze strony dawnych, ale też i obecnych uczniów, ponieważ nie tylko szerzył wiedzę i walczył z analfabetyzmem, ale przede wszystkim pomagał dzieciom i dożywiał po trudnym okresie II wojny światowej. Był on również założycielem parku znajdującego się w centrum Sobkowa.
Korzystając z okazji odwiedziliśmy też dwa inne groby: Ignacego Dobrosławskiego
i sierżanta Mieczysława Słomy.
Ignacy Dobrosławski był dziedzicem Sobkowa od lat 20 XIX wieku. Dobrosławski zmarł 27 lutego 1839 roku, a jego grób został ufundowany pięć lat później przez jego żonę
i należy do najstarszych zachowanych nagrobków naszego cmentarna.
Ostatni odwiedzony przez nas grób należy do sierżanta Mieczysława Słomy i również znajduje się w centralnej części cmentarza, jednak ma on charakter jedynie symboliczny, ponieważ sierżant jako pilot zginął podczas nalotu na Dusseldorf i jego ciało spoczywa
na cmentarzu wojskowym w Niemczech. Nagrobek wykonał jego ojciec, Marcin Słoma, który pochowany jest tuż obok. Na symbolicznym pomniku błędnie podano miejsce śmierci jako Hamburg. Sierżant Słoma pochodził z miejscowości Wierzbica i był synem kowala,
ale przede wszystkim był on pilotem dywizjonu bombowego 300 i brał udział m.in. w kampanii wrześniowej, pierwszej walce zbrojnej przeciwko Niemcom trwającej od 1 września do 6 października 1939r. Mieczysław Słoma został też czterokrotnie odznaczony.
Mieszkańcy Sobkowa pamiętają o miejscach spoczynku postaci ważnych dla lokalnej społeczności, zapalają świeczki, a w razie potrzeby także porządkują miejsca
ich pochówku, znajdujące się na terenie naszego cmentarza.
Alicja Krzysztofek
Klasa VI
Terenowa gra literacka
"Moralność pani Dulskiej", lektura tegorocznego Narodowego Czytania, stała się w naszej szkole bazą do terenowej gry literackiej, w której wzięli udział reprezentanci klas od 4 do 7, a ósmoklasiści towarzyszyli nauczycielom jako arbitrzy na pięciu punktach kontrolnych.
Punkt kontrolny nr 1: ŚWIETLICA
Uczniowie otrzymali diagram z zakodowanymi pełnymi danymi personalnymi autorki "Moralności pani Dulskiej", a dane do odszyfrowania musieli jak najszybciej zebrać z karteczek rozmieszczonych w przestrzeni świetlicy. Wszystkie zespoły bezbłędnie odpowiedziały, że Zapolska dwojga imion: Maria Gabriela Janowska z domu Piotrowska herbu Korwin primo voto Śnieżko-Błocka miała imponujące ID.
Punt kontrolny nr 2: PRACOWNIA JĘZYKOWA
Zadanie w aplikacji Quizlet; po krótkiej prezentacji, podczas której należało zapamiętać jak największą ilość informacji związanych z lekturą, uczniowie rozwiązali na interaktywnym ekranie zadanie DOPASOWANIA
Punkt kontrolny nr 3: STANOWISKO PROJEKCYJNE NA GÓRNYM KORYTARZU
Zadanie w aplikacji Kahoot
Punkt kontrolny nr 4: SALA GIMNASTYCZNA
BIEGAJĄCE DYKTANDO. Drużyny dzieliły się na BIEGACZY i PISARZY, a ich zadaniem było jak najszybsze i jak najbardziej poprawne zapisanie cytatów zawieszonych na przeciwległej bramce. Biegacze musieli zapamiętywać tekst i jak najdokładniej powtórzyć ja piszącym.
Punkt kontrolny nr 5: BIBLIOTEKA
Z rozsypanych liter uczniowie układali imiona dzieci Dulskich: Zbyszko, Hesia, Mela.
Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a klasyfikacja konkursowa przedstawia się następująco:
Miejsce I: Klasa VI (158p)
Miejsce II: Klasa VIIb (157p)
Miejsce III: Klasa V (154p)
Miejsce IV: Klasa VIIa (149p)
Miejsce V: Klasa IV (136p)
Mamy nadzieję, że gra przyniosła wiele radości wszystkim uczestnikom!
T. Piątek
3
Zajęcia edukacyjne w Chmielniku.
W dniach 29 - 30 września 2021 roku uczniowie z Sobkowa uczestniczyli po raz kolejny w organizowanych w Chmielniku Dniach z filmem o wątkach żydowskich im. Andrzeja Kozieji.
29 września obejrzeli film "Mistrz" przedstawiający polskiego pięściarza i więźnia KL Auschwitz Tadeusza Teddy”ego Pietrzykowskiego i uczestniczyli w inspirującej rozmowie z Piotrem Głowackim, odtwórcą głównej roli.
30 września obejrzeli film dokumentalny Polański , Horowitz. Hometown, uczestniczyli w otwarciu wystawy Anne Frank: "Historia na dzień dzisiejszy". Warsztaty edukacyjne związane z tą wystawą poprowadził Edward Skubisz, współpracujący z Domem Anna Frank w Amsterdamie.
Stanisław Osowski
Granty PPGR
Wypełnione wnioski należy składać do sekretariatu szkoły do końca miesiąca października.
W gościnie u chłopa świętokrzyskiego czyli warsztaty edukacyjne w Ostoi Dworskiej.
22 września 2021 roku uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, pod opieką wychowawców, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych: Jak zagroda wiejska przygotowuje się do zimy?
Gospodarz Pan Grzegorz Szymański w ludowym stroju, przywitał uczniów gwarą regionalną, ugościł swojskim chlebem i drożdżowymi bułeczkami. Na warsztatach dzieci poznały dawne zwyczaje polskiej wsi poprzez doświadczanie oraz przeżywanie. Samodzielnie kisiły kapustę w beczce przy akompaniamencie ludowych piosenek oraz mogły wydoić samodzielnie krowę. Uczniowie poznali także wnętrze chaty wiejskiej, w której wysłuchali wielu ciekawych opowieści, jak to żyło się dawniej na wsi…
W programie warsztatów nie zbrakło zabaw i gier terenowych, gdzie ciekawostką dla dzieci okazał się Disc Golf , który wśród uczestników wywołał wiele emocji. Wizyta w zagrodzie zakończyła się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” (Konfucjusz) - myślę, że ta sentencja ma bardzo ważne przesłanie. Człowiek najlepiej uczy się poprzezudział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą.
Dziękujemy Gospodarzowi za gościnę i mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.
M. Pyjas
INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW.
Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół województwa świętokrzyskiego,
zwracam się z uprzejmą prośbą o upowszechnienie w szkołach i placówkach oświatowych apelu Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej – Pana prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi w sprawie szczepienia dzieci powyżej dwunastego roku życia skierowanego do uczniów oraz rodziców.