Rok szkolny 2021/22 uważamy za rozpoczęty! Chociaż rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II przebiegało z obostrzeniami, zgodnie z zaleceniem MEiN i GIS, w związku z nadal trwającą epidemią to jednak z nadzieją, że nauka będzie odbywała się w trybie stacjonarnym.
Rok szkolny dla klas 4 – 8 rozpoczął się o godzinie 8.00. Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko przywitał wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej nauczycieli, uczniów i rodziców. Życzył udanego i obfitującego w sukcesy szkolne roku. Następnie odczytał List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka skierowany do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do swoich klas, aby spotkać się ze swoimi wychowawcami.
O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej zgromadzili się przyszli uczniowie klasy pierwszej, którzy w obecności swoich rodziców, nauczycieli oraz uczniów klas II – III mieli zostać przyjęci do społeczności szkolnej.
Rotę Ślubowania odczytała dzieciom wychowawczyni Pani M. Chaja, a Aktu Pasowania dokonał Dyrektor Szkoły Pan D. Butenko. Następnie uczniowie klasy pierwszej odcisnęli swój ślad kciuka w Księdze Ślubowań oraz otrzymali szkolne legitymacje i pamiątkowe Dyplomy. Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem, po czym wszyscy rozeszli się do wyznaczonych klas.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 przeszło już do historii, a my życzmy sobie, aby ten rok trwał nieprzerwanie do wakacji w trybie nauki stacjonarnej.
M. Pyjas
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22 W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. JANA PAWŁA II w SOBKOWIE :
1 WRZEŚNIA 2021 - ŚRODA
KLASY - od 4 do 8 - godzina 8.00 - sala gimnastyczna.
KLASY - od 1 do 3 - godzina 9.00 - sala gimnastyczna - w programie, Ślubowanie uczniów klasy I.
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.VIVAT ósmoklasiści z Sobkowa!!!
Bardzo gratulujemy naszym tegorocznym absolwentom wspaniałych wyników egzaminu końcowego. Wasze znakomite rezultaty nas nie zaskoczyły, niemniej jednak są ogromnym powodem do radości i dumy. We wszystkich komponentach egzaminu uzyskaliście wyniki ponad średnią krajową, a na tle powiatu statystyka też wygląda imponująco. Język polski zaliczyliście o 4 punkty procentowe wyżej niż powiat, matematykę o 5, a język angielski o 6 procent wyżej niż wyniosła średnia powiatu. Z każdego przedmiotu średnia Waszej klasy jest też wyższa od średniej wojewódzkiej. To pozwala nam mieć nadzieję, że dostaniecie się do wymarzonych szkół średnich, gdzie będziecie kontynuować Waszą intelektualną przygodę z edukacją, która otworzy Wam szeroko drzwi do Waszych dorosłych błyskotliwych karier. Tego bardzo gorąco Wam życzymy i trzymamy za Was mocno kciuki, aby Wasze ambitne plany zostały zrealizowane. Szczęśliwej drogi, kochani!!!
Wasi Nauczyciele!
„Gorączka złota” w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie.
Jednym ze statutowych działań Polskiego Czerwonego Krzyża jest pomaganie potrzebującym. Co roku Polski Czerwony Krzyż organizuje ogólnopolską akcję "Gorączka złota", która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. Nasza szkoła bierze udział w tym pięknym, humanitarnym przedsięwzięciu od lat. Szkolne Koło PCK organizuje konkurs szkolny. Klasy zbierają złote monety, a zgromadzona pieniądze przeliczane są na jednego ucznia. Wygrywa klasa, która uzyska największą kwotę na osobę. Zebrane podczas akcji środki przeznaczane są dla najuboższych dzieci, często z rodzin patologicznych. Z uwagi na trudny czas pandemii, w bieżącym roku podsumowaliśmy akcję z ostatnich dwóch lat. W tej sytuacji pojawiły się pewne zawirowania. Klasa III, którą w ubiegłym roku szkolnym prowadziła pani M. Pyjas była w tym roku klasą IV. Klasa VIII w ubiegłym roku odeszła bez podsumowania swoich działań. Pomimo tych nieścisłości warto podkreślić, że zdobyliśmy III miejsce wśród szkół Powiatu Jędrzejowskiego, a na wyróżnienie zasługuje klasa IIIa pani M. Chai i klasa VIb pani M. Banaszek, które zajęły I miejsce w szkolnym rankingu uwzględniającym klasy młodsze i starsze. Wspaniale spisały się również klasy I, II i VII. Cała szkoła uzbierała 36 kilogramów złotych monet, które do Rejonowego Zarządu PCK Krzyża w Jędrzejowie dostarczył osobiście Dyrektor Szkoły D. Butenko. Puchar, który otrzymaliśmy ma wyjątkowy wymiar pośród innych trofeów szkoły – to dowód, że nasza młodzież ma wielkie serca i jest wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka.
Opiekunka SK PCK Jolanta Stępień
Na zasłużoną emeryturę.... !
Na zasłużoną emeryturę
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Z końcem sierpnia 2021 roku na zasłużoną emeryturę po wieloletniej pracy odchodzi nauczycielka religii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pani Bernarda Szymczyk. Ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i 1 września 1992 roku podjęła swoją pierwszą pracę jako katecheta w Szkole Podstawowej w Sobkowie i Filli w Staniowicach oraz w Przedszkolu Samorządowym w Sobkowie. Pracowała tu przez 29 lat. Wpisała się zarówno w obraz szkoły jak i parafii pw. św. Stanisława BM w Sobkowie oraz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Chomentowie.
Przez te lata przygotowywała dzieci i młodzież do przyjęcia sakramentów Komunii Świętej oraz Bierzmowania, ale też organizowała wiele uroczystości szkolno - środowiskowych, tj. Jasełka, Dni Papieskie, Szkolne Kolędowania, Wieczornice Wielkanocne i wiele innych. Przygotowywała uczniów do przeglądów Jasełek i Konkursów m.in. o Janie Pawle II. Za swoją pracę dydaktyczno- wychowawczą była wielokrotnie nagradzana przez Dyrektora.
Pani Bernadka (jak o niej mówią uczniowie) pozostawia za sobą mocny ślad oddania i owocnej służby młodemu pokoleniu. Ślad tym trwalszy, że zaznaczony przez osobę posiadającą w sobie ogromny ładunek ciepła, dobra i szlachetności, człowieka uśmiechniętego i wrażliwego na potrzeby innych, tryskającego wielką energią.
Pani Bernadko, niech z tych wszystkich chwil wspólnie spędzonych pozostaną w Pani pamięci tylko te dobre. Niech ich blask rozjaśni te ciemniejsze i pozostaną wspomnienia, które będą Pani towarzyszyć na zasłużonym odpoczynku. Życzymy, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się, a dobre samopoczucie i życzliwość ludzi niech nigdy Pani nie opuszcza. Życzymy również pogody ducha, zdrowia, spokoju i radości z dzieci i wnuczków.
Autor: I. Polaniecka
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.
Rok szkolny 2020/21 właśnie się zakończył :).NAJLEPSZE W POWIECIE W maju bieżącego roku Państwowy Inspektorat Sanitarny oraz Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie zorganizowali konkurs recytatorski dotyczący profilaktyki antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę”. Dwie uczennice z klasy III a, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, zostały laureatkami tego konkursu i zajęły
ex aequo I miejsca. Gabriela Purska i Maja Stępień wykazały się talentem recytatorskim, ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością. Podczas zakończenia roku szkolnego dziewczynki odebrały zasłużone dyplomy i nagrody. Dyrekcja, wychowawczyni i nauczyciele składają podziękowania i wielkie gratulacje uczennicom Szkoły Podstawowej w Sobkowie.
M. Chaja
NOC BOLKA I LOLKA.
Z dnia 22.06.2021 na 23.06.2021 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wychowawczynie klasy IIIa i IIIb - Panie: Magdalena Chaja i Elwira Kucha zorganizowały uczniom swoich klas „Noc Bolka i Lolka”. Wychowankowie mogli spędzić ciekawy wieczór i noc w swojej szkole. Chętnych do udziału w nocnych harcach nie brakowało. Niemal w stuprocentowej frekwencji dzieci pojawiły się późnym popołudniem w placówce. Uczniowie w swoich klasach zorganizowali miejsca noclegowe. Potem rozpoczęły się zabawy integracyjne klasy III a z klasą III b. Po wspólnych zmaganiach sportowych dzieci z wielką przyjemnością zjadły kolację – z niecierpliwością oczekiwaną pizzę .
O 21:30 nadszedł czas zacząć tajemnicze opowieści, a później nocne poszukiwanie ukrytych w szkole skarbów. Chłopcy z klas trzecich wykazali się nieco większą odwagą i swój skarb w ciemnych murach szkoły, z latarką w ręku, udało im się znaleźć w kilka minut wcześniej od dziewcząt. Późną nocą dzieci rozpoczęły seans filmowy , który nieco wyciszył emocje jakie panowały wcześniej. Podczas zabaw nie brakowało również przysmaków. Uczniowie chętnie skonsumowali przygotowane wcześniej galaretki z owocami oraz lody. Około 24:00 rozpoczęła się szkolna cisza nocna, która nie trwała z byt długo już o 5:00 nad ranem niektórzy „zawodnicy” byli zwarci i gotowi do pracy, pytali, o której rozpoczynają się lekcje. Rankiem dzieci zjadły wspólne śniadanie i z bagażem emocji i wrażeń rozpoczęły kolejny dzień uczniowskich zmagań.
M. Chaja
Szanujmy owady! Od lat współpracujemy z prof. Kazimierzem Wiechem, entomologiem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Co roku bierzemy udział w niezwykłej, poświęconej owadom imprezie edukacyjnej „Dni owada”. 24 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie, Sokołowie Dolnym i Chomentowie pod opieką B. Michałkiewicz i J. Stępień uczestniczyło 19 czerwca w tegorocznych, dziewiętnastych „ Ogólnopolskich Dniach Owada”, którym przyświecało hasło „Szanujmy owady”.
Jak co roku, także i tym razem nikt nie nudził się w Krakowie. Na parterze Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego urządzono wystawy, które stanowiły niezwykłe, entomologiczne – zoo. Prezentowano żywe owady krajowe i tropikalne, pszczele rodziny, owady preparowane, nicienie i grzyby pasożytnicze wykorzystywane do biologicznego zwalczania szkodników. Na każdym stanowisku pracownicy naukowi, studenci udzielali wyczerpujących informacji zwiedzającym. Uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali znane i nieznane im okazy. Zapoznawali się z ich biologią. Co odważniejsi brali je do ręki i podziwiali z bliska. Respekt budziły drapieżne modliszki, okazy żarłocznej szarańczy i jadowite mrówki. Ciekawie prezentowały się owadożerne rośliny i kolekcje owadów preparowanych.
Bardzo ważnym punktem programu „Dni owada” są wykłady prezentowane przez pracowników naukowych uczelni. Blok wykładowy otworzył prof. K. Wiech wykładem „Szanujmy owady. Profesor wyjaśniał, że liczebność tej grupy zwierząt bardzo drastycznie spada w ostatnich latach. Ogólna liczba latających owadów zmniejszyła się aż o około 70 proc. Wskazywał na przyczyny tego niepokojącego zjawiska : utrata siedlisk, przez co owady nie mogą się rozmnażać, oraz pestycydy, które w ogromnych ilościach, a w dodatku często zupełnie niepotrzebnie, są wprowadzane do naszego otoczenia. Podkreślał że środowisko, w którym żyjemy, jest systemem naczyń połączonych i dlatego trzeba pamiętać, że jeśli wyginą owady, to populacja ludzka zginie również. Aby zrozumieć, dlaczego ta grupa zwierząt odgrywa tak istotną rolę w przyrodzie i gospodarce człowieka należy wiedzieć, że około 80 proc. roślin na Ziemi jest zapylanych przez owady. Bez tych zwierząt nie byłoby bardzo wielu owoców, warzyw, ziół. Wartość pracy, jaką wykonują te zwierzęta szacuje się w miliardach euro. Wypada również pamiętać o miodach i innych pszczelich produktach. Wiedzieć, że biedronki, złotooki i nielubiane skorki to pożyteczne dla człowieka i zasługujące na ochronę gatunki. Zdać sobie sprawę, że znienawidzona mucha i inne nieprzyjemne z naszego punktu widzenia owady odżywiające się odchodami i martwymi szczątkami to armia owadów sanitarnych, swoiste MPO do sprzątania. Kiedy wiemy więcej o owadach, rozumiemy dlaczego warto budować dla nich hotele, pochylimy się z czułością nad złotookiem i biedronką a te, których jeszcze nie znamy będą budziły nasze zainteresowanie a nie odrazę.
Warto podkreślić, że „Dni Owada” to niezwykła impreza dydaktyczna, która jest wspaniałym wsparciem naszej pracy dydaktyczno – wychowawczej. W dzisiejszych czasach ważne staje się, by poszukiwać atrakcyjnych form edukacyjnych dla młodego człowieka. Takie kontakty nie tylko poszerzają wiedzę przyrodniczą naszych uczniów ale rozbudzają i rozwijają ich pasje i zainteresowania, pozwalają „przymierzyć” się do roli studenta, pomyśleć na serio o wyborze zawodu i dalszej drodze kształcenia.
Jolanta Stepień
Wycieczka śladami Stefana Żeromskiego… Tuż przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą V. Wujcik i nauczycielem geografii Panią Ewą Skrobot udali się na ciekawą krajoznawczo-edukacyjną wycieczkę do Ciekot. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na górę Radostową ( 451 m n.p.m.), którą pisarz Stefan Żeromski nazywał Górą Domową. Po długim okresie zdalnego nauczania wejście na górę było dla uczniów sporym wyzwaniem. Ale pokonaliśmy swoje słabości oraz obawy i dzielnie weszliśmy na szczyt.
Następnym punktem zwiedzania był Szklany Dom w Ciekotach oraz Dworek Stefana Żeromskiego. Od przewodnika uczniowie dowiedzieli się jak pisarz spędził dzieciństwo i młodość w Ciekotach, jak wyglądało jego życie rodzinne. Na zakończenie wycieczki odbyła się gra terenowa na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego, w której czwartoklasiści bez problemu poradzili sobie z wyzwaniami, za co zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.
V. Wujcik
ENERGYLANDIA. Dnia 15 czerwca 2021 r. odbyła się wycieczka uczniów klas VI- VIII do największego rodzinnego parku rozrywki w Polsce „Energylandia” w Zatorze. Pobyt w Energylandii był dla uczniów bardzo atrakcyjny zwłaszcza, że odbył się po powrocie z nauki zdalnej. Przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości miało na celu integrowanie grup, stąd doskonały pomysł na taki wyjazd. Nasi uczniowie korzystali ze wszystkich urządzeń i atrakcji, w tym strefy familijnej, wodnej i ekstremalnej. Wszyscy ci, którzy woleli nieco spokojniejsze miejsca, sprzyjające relaksowi i odprężeniu, korzystali z atrakcji wodnych, czy kolejki widokowej. W strefie ekstremalnej chętnie wybierano roller coostery.
Aby zregenerować siły po emocjonujących przeżyciach, wszyscy udali się na obiad, który zjedli z apetytem. Zakup pamiątek i wspólne zdjęcie zakończyło wizytę w tym bajecznym i niezwykłym miejscu. Pobyt w Energylandii był dla niektórych wyzwaniem do pokonania swoich słabości i dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Jeszcze nie wsiedliśmy do autokaru, a uczniowie stwierdzili, że muszą tu wrócić.
Obiekt zachwycił organizacją i świetnie urządzoną powierzchnią, gdzie każdy znalazł coś dla siebie.
M. Ziętal
Udział uczniów klas I – III w warsztatach edukacyjnych w ramach realizacji projektu LIFE 17 NAT/PL/000018 pn. ,, Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.
10 czerwca 2021 roku uczniowie z klas I – III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, wspólnie z wychowawcami, uczestniczyli w jednodniowych warsztatach edukacyjnych organizowanych przez ZŚiNPK w ramach realizacji projektu LIFE 17 NAT/PL/000018 pn. ,, Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”. Warsztaty miały miejsce na terenie Umianowic oraz w Krzyżanowicach Średnich, gdzie znajduje się siedziba ZŚiNPK.
Dziękujemy Państwu: B. Bętkowskiej, D. Wiechowi i pozostałym pracownikom ZŚiNPK za ciekawą lekcję przyrody, w ramach której uczniowie klas młodszych mogli w bezpośrednim kontakcie z naturą poznać zwyczaje i cechy charakterystyczne: kumaka nizinnego, traszki grzebieniastej czy żółwia błotnego, sprawdzić swoją wiedzę na temat roli wody w życiu człowieka oraz innych organizmów żywych czy w czasie prezentacji multimedialnej zdobyć wiedzę dotyczącą ptaków objętych ochroną czynną w ramach projektu. W programie warsztatów nie zabrakło także zabaw plastycznych oraz ruchowych, które w znacznym stopniu uatrakcyjniły zajęcia i dostarczyły dzieciom wielu pozytywnych emocji.
Warsztaty edukacyjne przeprowadzone przez ZŚiNPK, gdzie teoria poparta jest praktyką, to najlepszy sposób na rozwijanie świadomości ekologicznej wśród młodego pokolenia.
M. Pyjas
Wycieczka rowerowa do Oczyszczalni Ścieków w Sobkowie. Dnia 10 czerwca 2021 r. uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Ziętal w ramach koła ekologicznego udali się na wycieczkę rowerową do Oczyszczalni Ścieków w Sobkowie. Dzięki tej wizycie mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu biologii, chemii i wiedzy o ochronie środowiska oraz uzmysłowić sobie, jak długo trwa proces oczyszczania ścieków. Po obiekcie oprowadzał kierownik Wodociągów Gminnych w Sobkowie Pan Tomasz Przygodzki. Uczniowie poznali historię powstania oczyszczalni ścieków, zapoznali się z kolejnymi etapami oczyszczania ścieków, oraz poznali ogólną charakterystykę urządzeń znajdujących się na terenie oczyszczalni zwłaszcza, że oczyszczalnia w Sobkowie znajduje się po rozbudowie, która miała miejsce w 2020 r. Pozwoliła ona na zwiększenie jej przepustowości i obecnie wynosi 850 m3/ dobę, co daje możliwość sprawnego obsługiwania obecnej sieci kanalizacyjnej. Dziękujemy za możliwość obejrzenia obiektu.
M. Ziętal
My rodzinę dobrą mamy...! :) czyli Dla Mamy i Taty od dzieci !Wycieczka do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, znajdującego się w dawnej synagodze żydowskiej w Chmielniku. Własność Zdjęć Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Świętokrzyski Sztetl.
W dniu 9 czerwca uczniowie klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie - udali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, znajdującego się w dawnej synagodze żydowskiej w Chmielniku.
Synagogę usytuowano w odległości 300 m na północ od rynku. Miejsce to było niegdyś centrum dzielnicy żydowskiej Od płn. do synagogi przylegał cmentarz grzebalny używany od początku XVII wieku Bożnicę wybudowano na planie prostokąta z jednoprzestrzenną salą modlitw, dwudzielnym przedsionkiem na parterze i emporą dla kobiet nad nim. Zachowane do dziś sklepienie krzyżowe pochodzi z XIX-wiecznej przeróbki po pożarze. Synagoga przetrwała dzięki temu, że przez wiele lat po wojnie służyła za magazyn zboża. W 2008 roku Rada Miasta i Gminy przyjęła uchwałę o odbudowie synagogi. W budynku utworzono muzeum upamiętniające codzienne życie w typowym sztetlu – polsko-żydowskim miasteczku.
Jest to unikalne miejsce, w którym dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, ekranom dotykowym, szybom holograficznym i ukrytym głośnikom można udać się w niezwykłą podróż do przeszłości. Mamy możliwość poznania wielu miejsc z życia Żydów i Polaków przedwojennego Chmielnika, jak również poczuć nastrój rodziny przygotowującej się do uroczystego szabatu.
W trakcie wycieczki mieliśmy również możliwość obejrzeć wystawę rzeźb Samuela Willenberga, jednego z niewielu ocalałych więźniów obozu zagłady w Treblince. 2 sierpnia 1943 wziął udział w zbrojnym buncie i wraz z kilkuset innymi więźniami zdołał uciec. Dzięki pomocy Polaków szczęśliwie dotarł do Warszawy, gdzie włączył się w konspirację. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po kapitulacji uciekł do partyzantki. Po wojnie, w 1950 wraz z matką i żoną wyemigrował do Izraela. Przez 40 lat pracował w zawodzie geodety. Po przejściu na emeryturę podjął studia z zakresu sztuk pięknych na Uniwersytecie Ludowym i zaczął rzeźbić.
Jego prace przedstawiają to, co zapamiętał z obozu. Są to sceny z życia codziennego, ale także postacie, które głęboko zapadły w jego pamięci jak np; młoda kobieta Rut Dorfman, siedząca nago z na wpół ostrzyżoną głową, czekająca na śmierć, ojciec rozwiązujący swojemu dziecku buty, czy obłąkana dziewczyna w sukni balowej.
Rzeźby Samuela Willemberga są przepiękne, a każda z nich przekazuje inną, niezwykłą i łamiącą serce historię.
Mogliśmy również zobaczyć replikę szklanej bimy (podwyższonego miejsca w centrum synagogi, gdzie wykładane i czytane były zwoje Tory).
Kolejnym elementem wycieczki były warsztaty poświęcone wspomnieniom Anne Frank, młodej dziewczyny, która w spisanym przez siebie dzienniku upamiętniła wydarzenia z codziennego życia oraz otaczający ją świat. Anne zmarła na tyfus w obozie Auschwitz-Birkenau. Jedyną ocalałą z jej rodziny osobą był jej ojciec. To właśnie on opracował i wydał książkę na podstawie jej dziennika.
Podczas warsztatów mieliśmy także okazję dowiedzieć się jak trudno żyło się społecznościom żydowskim w okresie okupacji. Dyskryminacja, poniżanie i zakazy były stałymi elementami ich codziennego życia. Mieliśmy też do wykonania zadanie, w którym należało określić cechy obserwatorów, pomocników, prześladowców i ofiar z czasów wojny i odnieść je do obecnych.
Ostatnim punktem wycieczki był film o Samuelu Willenbergu, w którym opowiadał o swoim życiu i rodzinie przed trafieniem do Treblinki oraz o okrucieństwach, jakie miały tam miejsce. Wspominał spotkanych ludzi, wkrótce skazywanych na śmierć. Mówił również o ucieczce i późniejszym życiu.
Była to niezwykle ciekawa i pouczająca wycieczka, a sam Ośrodek to miejsce, do którego warto pojechać niejednokrotnie. .
Laura Grajek kl. VIII.
„Z książką Ci do twarzy” :) Uczniowie klas 5, 6a i 6b na zajęciach języka polskiego wzięli udział w akcji 'selfie z książką'.
Co to jest sleeveface?
To zdjęcie przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki części ciała. Ważna była kreatywność ale również przygotowanie się do zdjęcia. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywa tu perspektywa, aranżacja tła, poza, czy pasujący strój.
Oto efekt pracy uczniów :).
I. Połaniecka
Dzień Dziecka na sportowo i nie tylko! 01.06.2021 w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie swoje święto obchodziły dzieci. Z tej okazji nie brakowało uczniom zabaw, konkursów i niespodzianek. Dzień rozpoczął się konkursem plastycznym pt. „Pory roku w oczach dziecka”. Zadaniem uczniów z klas I –III było przedstawienie pejzażu wylosowanej przez przewodniczącego klasy pory roku . Po wykonaniu prac w klasowych kącikach plastycznych nadszedł czas na spożycie pysznej kiełbaski z grilla, której zapach kusił uczniów od rana w całej szkole. Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców, a przygotowały Panie kucharki. Po energetycznym śniadaniu rozpoczęły się wytężone zawody sportowe, które rozpoczęły się od biegu o Medal Dyrektora Szkoły. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji sportowej czuwała Pani M. Chaja.
Dzieci zostały podzielone na grupę dziewcząt i chłopców. Uczniowie klasy I i II biegli na krótszym dystansie natomiast dzieci z klasy IIIa i IIIb musiały wykazać się większą kondycją ponieważ ich trasa biegu była dwa razy dłuższa. Bieg wzbudził wielkie zainteresowanie i emocje. Uczestnicy pokonali swoje słabości i z wielką energią pędzili do mety. W rezultacie zwycięzcami okazali się:
Dziewczynki z klasy I i II:
- Amelia Chudzik
- Wiktoria Górska
- Milena Szymczyk
Chłopcy z klasy I i II:
- Gabriel Banaszek
- Ignacy Kubicki
- Bartosz Saletra
Dziewczynki z klasy IIIa i IIIb:
- Wiktoria Drej
- Angelika Kosińska
- Liliana Markiewicz
Chłopcy z klasy IIIa i IIIb:
- Jan Purski
- Filip Kuchta
- Natan Dziopa
Zwycięzców Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko nagrodził medalami oraz wręczył pamiątkowe dyplomy.
W dalszej części Dnia Sportu uczniowie rywalizowali między klasami w różnych grach i zabawach . Najmłodsi uczniowie dzielnie walczyli ze sobą jak równy z równym. Podczas zabaw sportowych nie sprawdziła się reguła „młodszy oznacza słabszy”.
Dzień Sportu to niebyła jedyna oferta przygotowana przez szkołę z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie klas IV – VIII otrzymali zaproszenie do Parku Etnograficznego w Tokarni lub uczestniczyli w Piknikach zorganizowanych przez wychowawców. Słoneczny Dzień Dziecka pełen energii, radości i dobrej zabawy na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
M. Chaja, M. Pyjas
Wyjazd do Parku Etnograficznego w Tokarni w ramach „Dnia Dziecka w Skansenie”. W dniu 1 czerwca uczniowie klas IV, VIa, VII i VIII wzięli udział w licznych przedsięwzięciach muzealnych na otwartej przestrzeni, w scenerii Parku Etnograficznego ,w ramach „Dnia Dziecka w Skansenie”. Nasi uczniowie skorzystali z różnorodnych atrakcji: toczenie fajerki, rzut obręczą czy przeciąganie liny. Na scenie odbył się konkurs "Bezpieczne wakacje 2011" pod honorowym patronatem Wicewojewody Beaty Oczkowicz. Na sympatyków i adeptów fotografii czekało spotkanie z dawnymi sposobami robienia zdjęć oraz foto-warsztaty i konkursy wiedzy fotograficznej z nagrodami pod wspólnym tytułem „Skansen w obiektywie”. Jednym z haseł imprezy było „Skansen - bezpiecznie”. Kryły się pod nim prezentacje w wykonaniu Harcerskiej Grupy Ratowniczej z Buska-Zdroju oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Tokarni, podczas których uczestnicy imprezy dowiedzieli się, co robić, aby zachować szeroko pojęte bezpieczeństwo w warunkach pandemii.
Odbyły się również warsztaty plastyczne inspirowane scenerią skansenu „Pejzaż malowany naturą”, oparte na naturalnych materiałach.
Na młodych poszukiwaczy przygód i wiedzy czekały podchody oraz ogromna gra planszowa na świeżym powietrzu pt. „W gospodarstwie chłopskim”. Odbył się także „Jarmark z dziecięcych lat”, na którym uczestnicy spotkali się między innymi z dawnymi rzemiosłami ludowymi prezentowanymi przez Grupę Rekonstrukcyjną „Moccus” i stoiskiem z zabawkami wzorowanymi na tradycyjnych zabawkach ludowych. Opiekunami klas były panie Bernarda Szymczyk, Katarzyna Sobczyk, Iwona Dusza, Volha Wujcik i Małgorzata Ziętal. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji, które podobały się naszym uczniom i służyły integracji grup po nauce zdalnej.
M. Ziętal
Lekturki spod chmurki, edycja II EKOlogiczna.Uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie zakończyli swoją przygodę z programem wspierającym rozwój czytelnictwa oraz propagowanie postaw ekologicznych wśród klas I-III.
Wyjściowym punktem III modułu było uzupełnienie w Lekturnikach stron związanych z ostatnią omawianą lekturą, "Afryka Kazika", autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Dodatkowo, wykorzystując technologię wirtualnej rzeczywistości rozszerzonej (AR), zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z dzikimi zwierzętami. Uczniowie wzięli udział online w klasowym Międzynarodowym Dniu Ziemi. Z tej okazji nie zabrakło wspólnego czytania a także rozwiązania Escape Roomu dotyczącego dbania o naszą planetę. Wzbudził on wiele emocji, a tego typu zadanie niesamowicie zmotywowało Dzieci do działania. Wysłuchaliśmy opowiadania " Mała chmurka w krainie słońca" , obejrzeliśmy filmy edukacyjne „Butelka może spowodować pożar w lesie” oraz „Pożar w lesie lub na łące 998”. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wzięły udział w zabawach słownych i twórczych, a także założyły ogródek kwiatowy i wykonały t eksperyment przyrodniczy „Gdyby nie było Słońca”. Zwieńczeniem naszej przygody z Chmurką Tosią było zorganizowanie Lekcji pod Chmurką - w pięknych okolicznościach przyrody, przy sprzyjającej pogodzie, odpowiednim prowiancie, z uśmiechem na ustach Uczniowie czytali ciekawostki o Afryce i podróżach, planując przy tym swoje wakacyjne wojaże. Jako dumni posiadacze certyfikatu ukończenia projektu Lekturki spod chmurki, edycja II EKOlogiczna, dziękujemy, że mogliśmy w nim uczestniczyć.
E. Kuchta
|