ENERGYLANDIA. Dnia 15 czerwca 2021 r. odbyła się wycieczka uczniów klas VI- VIII do największego rodzinnego parku rozrywki w Polsce „Energylandia” w Zatorze. Pobyt w Energylandii był dla uczniów bardzo atrakcyjny zwłaszcza, że odbył się po powrocie z nauki zdalnej. Przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości miało na celu integrowanie grup, stąd doskonały pomysł na taki wyjazd. Nasi uczniowie korzystali ze wszystkich urządzeń i atrakcji, w tym strefy familijnej, wodnej i ekstremalnej. Wszyscy ci, którzy woleli nieco spokojniejsze miejsca, sprzyjające relaksowi i odprężeniu, korzystali z atrakcji wodnych, czy kolejki widokowej. W strefie ekstremalnej chętnie wybierano roller coostery.
Aby zregenerować siły po emocjonujących przeżyciach, wszyscy udali się na obiad, który zjedli z apetytem. Zakup pamiątek i wspólne zdjęcie zakończyło wizytę w tym bajecznym i niezwykłym miejscu. Pobyt w Energylandii był dla niektórych wyzwaniem do pokonania swoich słabości i dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Jeszcze nie wsiedliśmy do autokaru, a uczniowie stwierdzili, że muszą tu wrócić.
Obiekt zachwycił organizacją i świetnie urządzoną powierzchnią, gdzie każdy znalazł coś dla siebie.
M. Ziętal
Udział uczniów klas I – III w warsztatach edukacyjnych w ramach realizacji projektu LIFE 17 NAT/PL/000018 pn. ,, Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.
10 czerwca 2021 roku uczniowie z klas I – III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, wspólnie z wychowawcami, uczestniczyli w jednodniowych warsztatach edukacyjnych organizowanych przez ZŚiNPK w ramach realizacji projektu LIFE 17 NAT/PL/000018 pn. ,, Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”. Warsztaty miały miejsce na terenie Umianowic oraz w Krzyżanowicach Średnich, gdzie znajduje się siedziba ZŚiNPK.
Dziękujemy Państwu: B. Bętkowskiej, D. Wiechowi i pozostałym pracownikom ZŚiNPK za ciekawą lekcję przyrody, w ramach której uczniowie klas młodszych mogli w bezpośrednim kontakcie z naturą poznać zwyczaje i cechy charakterystyczne: kumaka nizinnego, traszki grzebieniastej czy żółwia błotnego, sprawdzić swoją wiedzę na temat roli wody w życiu człowieka oraz innych organizmów żywych czy w czasie prezentacji multimedialnej zdobyć wiedzę dotyczącą ptaków objętych ochroną czynną w ramach projektu. W programie warsztatów nie zabrakło także zabaw plastycznych oraz ruchowych, które w znacznym stopniu uatrakcyjniły zajęcia i dostarczyły dzieciom wielu pozytywnych emocji.
Warsztaty edukacyjne przeprowadzone przez ZŚiNPK, gdzie teoria poparta jest praktyką, to najlepszy sposób na rozwijanie świadomości ekologicznej wśród młodego pokolenia.
M. Pyjas
Wycieczka rowerowa do Oczyszczalni Ścieków w Sobkowie. Dnia 10 czerwca 2021 r. uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Ziętal w ramach koła ekologicznego udali się na wycieczkę rowerową do Oczyszczalni Ścieków w Sobkowie. Dzięki tej wizycie mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu biologii, chemii i wiedzy o ochronie środowiska oraz uzmysłowić sobie, jak długo trwa proces oczyszczania ścieków. Po obiekcie oprowadzał kierownik Wodociągów Gminnych w Sobkowie Pan Tomasz Przygodzki. Uczniowie poznali historię powstania oczyszczalni ścieków, zapoznali się z kolejnymi etapami oczyszczania ścieków, oraz poznali ogólną charakterystykę urządzeń znajdujących się na terenie oczyszczalni zwłaszcza, że oczyszczalnia w Sobkowie znajduje się po rozbudowie, która miała miejsce w 2020 r. Pozwoliła ona na zwiększenie jej przepustowości i obecnie wynosi 850 m3/ dobę, co daje możliwość sprawnego obsługiwania obecnej sieci kanalizacyjnej. Dziękujemy za możliwość obejrzenia obiektu.
M. Ziętal
My rodzinę dobrą mamy...! :) czyli Dla Mamy i Taty od dzieci !Wycieczka do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, znajdującego się w dawnej synagodze żydowskiej w Chmielniku. Własność Zdjęć Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Świętokrzyski Sztetl.
W dniu 9 czerwca uczniowie klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie - udali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, znajdującego się w dawnej synagodze żydowskiej w Chmielniku.
Synagogę usytuowano w odległości 300 m na północ od rynku. Miejsce to było niegdyś centrum dzielnicy żydowskiej Od płn. do synagogi przylegał cmentarz grzebalny używany od początku XVII wieku Bożnicę wybudowano na planie prostokąta z jednoprzestrzenną salą modlitw, dwudzielnym przedsionkiem na parterze i emporą dla kobiet nad nim. Zachowane do dziś sklepienie krzyżowe pochodzi z XIX-wiecznej przeróbki po pożarze. Synagoga przetrwała dzięki temu, że przez wiele lat po wojnie służyła za magazyn zboża. W 2008 roku Rada Miasta i Gminy przyjęła uchwałę o odbudowie synagogi. W budynku utworzono muzeum upamiętniające codzienne życie w typowym sztetlu – polsko-żydowskim miasteczku.
Jest to unikalne miejsce, w którym dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, ekranom dotykowym, szybom holograficznym i ukrytym głośnikom można udać się w niezwykłą podróż do przeszłości. Mamy możliwość poznania wielu miejsc z życia Żydów i Polaków przedwojennego Chmielnika, jak również poczuć nastrój rodziny przygotowującej się do uroczystego szabatu.
W trakcie wycieczki mieliśmy również możliwość obejrzeć wystawę rzeźb Samuela Willenberga, jednego z niewielu ocalałych więźniów obozu zagłady w Treblince. 2 sierpnia 1943 wziął udział w zbrojnym buncie i wraz z kilkuset innymi więźniami zdołał uciec. Dzięki pomocy Polaków szczęśliwie dotarł do Warszawy, gdzie włączył się w konspirację. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po kapitulacji uciekł do partyzantki. Po wojnie, w 1950 wraz z matką i żoną wyemigrował do Izraela. Przez 40 lat pracował w zawodzie geodety. Po przejściu na emeryturę podjął studia z zakresu sztuk pięknych na Uniwersytecie Ludowym i zaczął rzeźbić.
Jego prace przedstawiają to, co zapamiętał z obozu. Są to sceny z życia codziennego, ale także postacie, które głęboko zapadły w jego pamięci jak np; młoda kobieta Rut Dorfman, siedząca nago z na wpół ostrzyżoną głową, czekająca na śmierć, ojciec rozwiązujący swojemu dziecku buty, czy obłąkana dziewczyna w sukni balowej.
Rzeźby Samuela Willemberga są przepiękne, a każda z nich przekazuje inną, niezwykłą i łamiącą serce historię.
Mogliśmy również zobaczyć replikę szklanej bimy (podwyższonego miejsca w centrum synagogi, gdzie wykładane i czytane były zwoje Tory).
Kolejnym elementem wycieczki były warsztaty poświęcone wspomnieniom Anne Frank, młodej dziewczyny, która w spisanym przez siebie dzienniku upamiętniła wydarzenia z codziennego życia oraz otaczający ją świat. Anne zmarła na tyfus w obozie Auschwitz-Birkenau. Jedyną ocalałą z jej rodziny osobą był jej ojciec. To właśnie on opracował i wydał książkę na podstawie jej dziennika.
Podczas warsztatów mieliśmy także okazję dowiedzieć się jak trudno żyło się społecznościom żydowskim w okresie okupacji. Dyskryminacja, poniżanie i zakazy były stałymi elementami ich codziennego życia. Mieliśmy też do wykonania zadanie, w którym należało określić cechy obserwatorów, pomocników, prześladowców i ofiar z czasów wojny i odnieść je do obecnych.
Ostatnim punktem wycieczki był film o Samuelu Willenbergu, w którym opowiadał o swoim życiu i rodzinie przed trafieniem do Treblinki oraz o okrucieństwach, jakie miały tam miejsce. Wspominał spotkanych ludzi, wkrótce skazywanych na śmierć. Mówił również o ucieczce i późniejszym życiu.
Była to niezwykle ciekawa i pouczająca wycieczka, a sam Ośrodek to miejsce, do którego warto pojechać niejednokrotnie. .
Laura Grajek kl. VIII.
„Z książką Ci do twarzy” :) Uczniowie klas 5, 6a i 6b na zajęciach języka polskiego wzięli udział w akcji 'selfie z książką'.
Co to jest sleeveface?
To zdjęcie przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki części ciała. Ważna była kreatywność ale również przygotowanie się do zdjęcia. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywa tu perspektywa, aranżacja tła, poza, czy pasujący strój.
Oto efekt pracy uczniów :).
I. Połaniecka
Dzień Dziecka na sportowo i nie tylko! 01.06.2021 w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie swoje święto obchodziły dzieci. Z tej okazji nie brakowało uczniom zabaw, konkursów i niespodzianek. Dzień rozpoczął się konkursem plastycznym pt. „Pory roku w oczach dziecka”. Zadaniem uczniów z klas I –III było przedstawienie pejzażu wylosowanej przez przewodniczącego klasy pory roku . Po wykonaniu prac w klasowych kącikach plastycznych nadszedł czas na spożycie pysznej kiełbaski z grilla, której zapach kusił uczniów od rana w całej szkole. Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców, a przygotowały Panie kucharki. Po energetycznym śniadaniu rozpoczęły się wytężone zawody sportowe, które rozpoczęły się od biegu o Medal Dyrektora Szkoły. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji sportowej czuwała Pani M. Chaja.
Dzieci zostały podzielone na grupę dziewcząt i chłopców. Uczniowie klasy I i II biegli na krótszym dystansie natomiast dzieci z klasy IIIa i IIIb musiały wykazać się większą kondycją ponieważ ich trasa biegu była dwa razy dłuższa. Bieg wzbudził wielkie zainteresowanie i emocje. Uczestnicy pokonali swoje słabości i z wielką energią pędzili do mety. W rezultacie zwycięzcami okazali się:
Dziewczynki z klasy I i II:
- Amelia Chudzik
- Wiktoria Górska
- Milena Szymczyk
Chłopcy z klasy I i II:
- Gabriel Banaszek
- Ignacy Kubicki
- Bartosz Saletra
Dziewczynki z klasy IIIa i IIIb:
- Wiktoria Drej
- Angelika Kosińska
- Liliana Markiewicz
Chłopcy z klasy IIIa i IIIb:
- Jan Purski
- Filip Kuchta
- Natan Dziopa
Zwycięzców Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko nagrodził medalami oraz wręczył pamiątkowe dyplomy.
W dalszej części Dnia Sportu uczniowie rywalizowali między klasami w różnych grach i zabawach . Najmłodsi uczniowie dzielnie walczyli ze sobą jak równy z równym. Podczas zabaw sportowych nie sprawdziła się reguła „młodszy oznacza słabszy”.
Dzień Sportu to niebyła jedyna oferta przygotowana przez szkołę z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie klas IV – VIII otrzymali zaproszenie do Parku Etnograficznego w Tokarni lub uczestniczyli w Piknikach zorganizowanych przez wychowawców. Słoneczny Dzień Dziecka pełen energii, radości i dobrej zabawy na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
M. Chaja, M. Pyjas
Wyjazd do Parku Etnograficznego w Tokarni w ramach „Dnia Dziecka w Skansenie”. W dniu 1 czerwca uczniowie klas IV, VIa, VII i VIII wzięli udział w licznych przedsięwzięciach muzealnych na otwartej przestrzeni, w scenerii Parku Etnograficznego ,w ramach „Dnia Dziecka w Skansenie”. Nasi uczniowie skorzystali z różnorodnych atrakcji: toczenie fajerki, rzut obręczą czy przeciąganie liny. Na scenie odbył się konkurs "Bezpieczne wakacje 2011" pod honorowym patronatem Wicewojewody Beaty Oczkowicz. Na sympatyków i adeptów fotografii czekało spotkanie z dawnymi sposobami robienia zdjęć oraz foto-warsztaty i konkursy wiedzy fotograficznej z nagrodami pod wspólnym tytułem „Skansen w obiektywie”. Jednym z haseł imprezy było „Skansen - bezpiecznie”. Kryły się pod nim prezentacje w wykonaniu Harcerskiej Grupy Ratowniczej z Buska-Zdroju oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Tokarni, podczas których uczestnicy imprezy dowiedzieli się, co robić, aby zachować szeroko pojęte bezpieczeństwo w warunkach pandemii.
Odbyły się również warsztaty plastyczne inspirowane scenerią skansenu „Pejzaż malowany naturą”, oparte na naturalnych materiałach.
Na młodych poszukiwaczy przygód i wiedzy czekały podchody oraz ogromna gra planszowa na świeżym powietrzu pt. „W gospodarstwie chłopskim”. Odbył się także „Jarmark z dziecięcych lat”, na którym uczestnicy spotkali się między innymi z dawnymi rzemiosłami ludowymi prezentowanymi przez Grupę Rekonstrukcyjną „Moccus” i stoiskiem z zabawkami wzorowanymi na tradycyjnych zabawkach ludowych. Opiekunami klas były panie Bernarda Szymczyk, Katarzyna Sobczyk, Iwona Dusza, Volha Wujcik i Małgorzata Ziętal. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji, które podobały się naszym uczniom i służyły integracji grup po nauce zdalnej.
M. Ziętal
Lekturki spod chmurki, edycja II EKOlogiczna.Uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie zakończyli swoją przygodę z programem wspierającym rozwój czytelnictwa oraz propagowanie postaw ekologicznych wśród klas I-III.
Wyjściowym punktem III modułu było uzupełnienie w Lekturnikach stron związanych z ostatnią omawianą lekturą, "Afryka Kazika", autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Dodatkowo, wykorzystując technologię wirtualnej rzeczywistości rozszerzonej (AR), zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z dzikimi zwierzętami. Uczniowie wzięli udział online w klasowym Międzynarodowym Dniu Ziemi. Z tej okazji nie zabrakło wspólnego czytania a także rozwiązania Escape Roomu dotyczącego dbania o naszą planetę. Wzbudził on wiele emocji, a tego typu zadanie niesamowicie zmotywowało Dzieci do działania. Wysłuchaliśmy opowiadania " Mała chmurka w krainie słońca" , obejrzeliśmy filmy edukacyjne „Butelka może spowodować pożar w lesie” oraz „Pożar w lesie lub na łące 998”. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wzięły udział w zabawach słownych i twórczych, a także założyły ogródek kwiatowy i wykonały t eksperyment przyrodniczy „Gdyby nie było Słońca”. Zwieńczeniem naszej przygody z Chmurką Tosią było zorganizowanie Lekcji pod Chmurką - w pięknych okolicznościach przyrody, przy sprzyjającej pogodzie, odpowiednim prowiancie, z uśmiechem na ustach Uczniowie czytali ciekawostki o Afryce i podróżach, planując przy tym swoje wakacyjne wojaże. Jako dumni posiadacze certyfikatu ukończenia projektu Lekturki spod chmurki, edycja II EKOlogiczna, dziękujemy, że mogliśmy w nim uczestniczyć.
E. Kuchta Na Dzień Mamy !
Dziękuję za to wszystko, czym dobroć jest na ziemi.
Że jesteś najważniejsza, że tego nikt nie zmieni,
że jeden dzień najpiękniej w mym sercu jaśnieć musi:
dla jednych to Dzień Matki, a dla mnie Dzień Mamusi.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Mamy życzą uczniowie klasy III a wspólnie z wychowawcą !
Do życzeń dołącza się cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie. :).
Botanicze zajęcia terenowe na Międzygórzu. 14 maja w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie gościliśmy botanika, wykładowcę Uczelni Państwowej w Sanoku dr Mariana Szewczyka. Nasz gość poprowadził z młodzieżą zajęcia terenowe na Międzygórzu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze szkoły w Sobkowie, Chomentowie i Sokołowie Dolnym oraz nauczycielki biologii - M. Ziętal i J. Stępień. Niecodzienna lekcja przyrody zaczęła się już za szkolną bramą. Młodzież obserwowała rosnące w przydrożnym rowie rośliny. Na Międzygórzu podziwialiśmy rośliny kserotermiczne oraz krzewy i drzewa, które tworzą tutaj urokliwe zagajniki poprzecinane malowniczymi wąwozami i serpentynami ścieżek. Jak na zamówienie spotkaliśmy rzadki okaz pięknego motyla pazia żeglarza, który niefortunnie przyczepił się do pędu przytulii. Mogliśmy spokojnie nacieszyć się jego widokiem i ostrożnie uwolnić go z pułapki. Zajęcia terenowe to wyjątkowa lekcja biologii dla uczniów. Nasz gość, pasjonat i miłośnik natury z ogromnym entuzjazmem odniósł się do przyrody Międzygórza. Wszyscy uczniowie wzięli czynny udział w zajęciach. Poznawali nazwy gatunkowe, budowę i sekrety życia napotkanych okazów. Podpatrywali organizmy w ich naturalnym środowisku, dyskutowali nad rolą poszczególnych gatunków w przyrodzie, poznali mechanizmy funkcjonowania obserwowanych ekosystemów i ciekawostki przyrodnicze. Czas przeznaczony na terenowe zajęcia upłynął bardzo szybko. Pozostało zrobić pamiątkowe zdjęcie i serdecznie podziękować dr M. Szewczykowi za poświęcony nam czas.
Warto podkreślić, że edukacja w terenie stwarza niepowtarzalne sytuacje obcowania z przyrodą. Daje możliwość nabycia indywidualnego doświadczenia przyrodniczego, rozbudza i rozwija twórcze myślenie, daje poczucie otwartości, swobody, uczy miłości do otaczającej nas przyrody i kształci proekologiczne postawy. Spotkania z naukowcami to fascynujące lekcje dla młodzieży i nauczycieli. W dzisiejszym świecie, pełnym łatwych i złudnych przyjemności uczniowie potrzebują atrakcyjnych przedsięwzięć, dzięki którym mają szansę odkryć swoje pasje i uświadomić sobie potrzebę doskonalenia. Ciekawe osobowości mogą być autorytetem dla młodego człowieka, który poszukuje swojej drogi w życiu. Specjaliści są również inspiracją dla nas nauczycieli. Warto podpatrzeć jak pracują i skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia.
J. Stępień
Święto Szkoły czyli 101.rocznica urodzin naszego patrona Jana Pawła II.Z Czerwonym Krzyżem do ludzi bliżej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie Polski Czerwony Krzyż to najstarsza humanitarna organizacja. W 2019 roku świętowaliśmy 100 lecie jej powstania, a w bieżącym roku obchodzimy 100 lat młodzieżowego ruchu czerwonego krzyża. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie zrzeszeni w Szkolnym Kole PCK wpisują się w tegoroczne obchody 100 lecia. Takie chwile to czas na podsumowanie działalności, świętowanie i nakreślenie planów na przyszłość. W ostatnim czasie nasza młodzież podejmowała szereg działań pod znakiem czerwonego krzyża. Głównym obszarem aktywności SK PCK jest upowszechnianie i promocja wiedzy o zdrowym stylu życia. Nasi wolontariusze przez dwa lata prowadzili w klasach I-IV program edukacyjno – profilaktyczny „Dziel się uśmiechem”. Poprzez pogadanki, zabawy i konkursy plastyczne uczyli, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. W ubiegłym roku szkolnym organizowali Europejski Tydzień Sportu. Na szkolnym korytarzu prezentowali materiały promujące zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. W ramach akcji zorganizowali i przeprowadzili „Turniej gier i zabaw” dla najmłodszych oraz zajęcia ”Bądź aktywny” dla uczniów starszych klas. Od lat szkoła bierze udział w akcji „Gorączka złota”. Wszystkie klasy zbierają żółte monety - grosze, rywalizując o palmę pierwszeństwa w tym zacnym charytatywnym przedsięwzięciu. Pozyskane środki trafiają do Rejonowego Zarządu PCK w Jędrzejowie i są przeznaczone na pomoc najuboższym dzieciom. Kolejnym obszarem edukacji dzieci i młodzieży jest pierwsza pomoc. Młodzież uczestniczy w kwalifikowanych kursach pierwszej pomocy i edukuje w tym zakresie młodszych kolegów. Nasi uczniowie w ramach wolontariatu byli pozorantami na Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy dla szkół ponadpodstawowych. Czerwonokrzyska młodzież włączyła się również w obchody 100 lecia młodzieżowego ruchu PCK. Aby zaakcentować i uczcić rocznicę, postanowili wziąć udział w ogólnopolskiej akcji #dbajmyosiebie, która została ogłoszona z okazji obchodów dnia PCK w dniu 8 maja. Młodzież z klasy VIII, pod opieką nauczycielki wychowania fizycznego Małgorzaty Banaszek, zorganizowała gry i zabawy dla uczniów młodszych klas. Wolontariusze przedstawili dzieciom historię i działania PCK, przeprowadzili pogadankę na temat zdrowego stylu życia. Potem była rozgrzewka i zabawy ruchowe. Wszyscy doskonale się bawili. Nikt nie miał już wątpliwości, że aktywność fizyczna nie tylko wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale wspaniale poprawia nastrój i ma ogromne znaczenie, także dla zdrowia psychicznego.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne i cenne jest włączanie młodzieży do działań na zasadzie wolontariatu. Nasi uczniowie uczą się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, rozwijają swoją kreatywność, zdobywają wiedzę. Wolontariat w ramach Szkolnych Kół PCK to kształtowanie człowieka, który jest gotowy do bezinteresownej pomocy potrzebującemu. Młodzi ludzie odkrywają, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu. Przekonują się, że wystarczy dobra wola i trochę czasu, a satysfakcja i radość są gwarantowane.
Opiekunka SK PCK J. Stępień
Światowy Dzień Ziemi 2021 r.- „Przywróć naszą Ziemię” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie działań proekologicznych. Dzień ten uważany jest za największe ekologiczne święto świata, obchodzone w 192 krajach. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło: „Przywróć naszą Ziemię”, które ma nam przypominać, że każdy z nas może dbać o dobrostan naszej planety. Nasze codzienne przyzwyczajenia również mają wpływ na zmiany klimatu. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie przyłączyła się do obchodów Dnia Ziemi zarówno poprzez pracę zdalną, jak również działania podejmowane w najbliższym środowisku z zachowaniem obostrzeń dotyczących COVID- 19. Uczniowie klasy I wykonali prace plastyczne o tematyce ekologicznej, w których odpowiadali na pytanie: O co może prosić drzewo? Podjęli temat znaczenia segregacji odpadów. Klasa II wykonała plakaty związane z mieszkańcami łąk pod hasłem: „STOP- WYPALANIU TRAW!”. Plakaty zostały umieszczone na wystawie w bibliotece szkolnej. Klasa III a pisała podziękowanie dla Ziemi za wszystko, co nam daje lub do wyboru list Ziemi do ludzi z prośbą o to, aby ludzie o nią dbali. Uczniowie klasy III b oglądali prezentację z Edu Kredką na temat Dnia Ziemi, a następnie samodzielnie rozwiązali Escape Room. Z zadaniami dzieci poradziły sobie znakomicie! Klasy młodsze wykonały również instrumenty z wykorzystaniem surowców wtórnych, a następnie grali na nich akompaniament do piosenek, w których zachęcali do działań proekologicznych. Uczniowie naszej szkoły, zarówno młodsi jak i starsi, wzięli udział w Sprzątaniu Świata, które zorganizowała radna Sobkowa pani Danuta Wójcicka. Dzieci z zapałem posprzątały okolice Międzygórza i najbliższego otoczenia szkoły, a nagrodą był słodki poczęstunek. Uczniowie klasy czwartej wykonali plakaty ekologiczne, a tematykę ochrony środowiska zgłębiali na lekcjach przyrody. Ponadto uczniowie klas starszych wykonywali prezentacje i referaty związane z Dniem Ziemi. W konkursie wiedzy z okazji Dnia Ziemi, przygotowanym on- line przez nauczycieli biologii i geografii wzięli udział uczniowie klas V- VIII. Największą wiedzą wykazali się: Michał Kot (kl. V), Martyna Górska(kl. VII) , Kacper Klimek (kl. VIII), Bartosz Gąsior (kl. VIII) uzyskując maksymalną liczbę punktów. Tematykę Dnia Ziemi w szerokim zakresie podjęto na zajęciach koła ekologicznego. Dotyczyła ona szeroko rozumianej ochrony środowiska, segregacji odpadów, dbania o przyrodę oraz zasoby naturalne. Uczniowie zostali zachęceni do celebrowania tego święta w ciekawy i aktywny sposób, rozpoczynając od drobnych działań na rzecz środowiska. Poznali sposoby, aby dbać o naszą planetę. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ten wyjątkowy dzień wyglądał inaczej. Nauka odbywa się zdalnie, więc wiele rzeczy robiliśmy inaczej, ale chcieliśmy pokazać, że pomimo pandemii pamiętamy o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i że nawet w pandemii potrafimy to robić. Pamiętamy, iż Ziemia jest naszym jedynym domem i należy o niej myśleć nie jednego dnia, ale każdego dnia.
M. Ziętal
Lekcja przyrody- warsztaty online w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Dnia 15 kwietnia członkowie koła ekologicznego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie uczestniczyli w warsztatach online prowadzonych przez Panią Elizę Hłasko, pracownika Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Zajęcia dotyczyły walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych parków krajobrazowych, znajdujących się na ternie naszego województwa i obfitowały w wiele ciekawych legend, wiadomości na temat parków narodowych, parków krajobrazowych oraz malowniczych zdjęć niezwykłych pomników przyrody. Dziękujemy Pani Elizie za ciekawe warsztaty ukazujące piękno świętokrzyskiej przyrody.
M. Ziętal
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2021Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.Dnia 23 kwietnia klasa 3b i klasa 5 świętowały zdalnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ma na celu promocje czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą spraw autorskich. Dzieci poznały kilka interesujących faktów o genezie tego wyjątkowego dnia, o bibliotekach, a także książkach i czytelnikach. Niektórzy z Uczniów przebrali się za swoich ulubionych książkowych bohaterów, inni pozowali ze swoja ulubioną książką. To było fantastyczne spotkanie!
E. Kuchta
Słownik, jakiego nie było....JUŻ JEST w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wzbogaciła swój księgozbiór o ”Słownik nazw miejscowości województwa świętokrzyskiego” autorstwa profesora dr hab. Marka Ruszkowskiego. Pięknie wydany wolumin w twardej oprawie jest prezentem autora dla naszej szkoły. Słownik zawiera 7266 nazw miejscowości z przyporządkowaniem ich do wyższych jednostek administracyjnych. Ważną kwestią są również wskazówki fleksyjne dotyczące poprawnych form deklinacyjnych. Nasz Sobków ma dość oczywistą odmianę, ale dla nas jest istotne, że znalazł się na okładce tego ważnego opracowania.
Serdeczne podziękowania dla Autora za wspaniały prezent.
T. Piątek
Sukcesy naszych uczniów !!!
„Ludzie, którzy tracą czas, czekając,
aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki,
nigdy nic nie zdziałają.
Najlepszy czas na działanie jest teraz!”
Mark Fisher
Mimo utrudnionych warunków uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie podjęli wyzwanie i licznie wzięli udział w tym roku szkolnym w Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Sukcesami mogą pochwalić się dziewczęta, które wzięły udział w Etapach Rejonowych konkursów:
- języka angielskiego – Laura Grajek (klasa 8) oraz Lena Szewczyk (klasa 7)
- języka polskiego – Oliwia Kościelecka (klasa 8) oraz Magdalena Maślarz (klasa 8).
Nad przygotowaniami uczestników konkursów czuwali opiekunowie pan Leszek Gąsior oraz Iwona Połaniecka.
Ogromnym sukcesem może pochwalić się uczennica klasy VIII Magdalena Maślarz, która w IV Konkursie Języka Polskiego zakwalifikowała się do finału i po trudnych zmaganiach zdobyła tytuł FINALISTY KONKURSU WOJEWÓDZKIEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO.
Serdecznie gratulujemy !!!
I. Połaniecka
|