Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • Ogólnopolski Konkurs „Bliżej pszczół”.

    Ogólnopolski Konkurs  „Bliżej pszczół”.

       Uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pod opieką Małgorzaty Ziętal wzięli udział w szkolnym etapie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bliżej pszczół”. Konkurs był organizowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin.

    Celem konkursu było uświadomienie oraz popularyzacja wśród uczniów wiedzy na temat pszczoły miodnej i pszczelarstwa.

    Do eliminacji przystąpili uczniowie: Patrycja Markiewicz, Maja Mazur, Wiktor Polcyn i Bartosz Purski. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań zamkniętych oraz odpowiadali na dwa pytania otwarte. Spośród 799 osób z całej Polski do finału ogólnopolskiego zakwalifikowało się 32 uczniów, w tym uczennica naszej szkoły Maja Mazur z klasy VIII. Finał konkursu miał odbyć się w marcu 2020 w siedzibie KUL, ale ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa odbył się zdalnie w dniu 27 maja 2020 r.  Maja zdobyła w konkursie tytuł finalisty, zdobywając nagrody rzeczowe. Została również wpisana w poczet uczniów Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.

    Mai gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Małgorzata Ziętal

     

  • Nasz Patron – św. Jan Paweł II.

     

       18 maja 2020r. w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II przypada również  święto patronalne Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie. Ta rocznica stała się okazją do wspomnień, modlitwy oraz przeżywania radości.

      Polacy są dumni, także i my, ponieważ święty Jan Paweł II jest naszym Patronem, wzorem z którego czerpiemy siłę duchową.

       W czasie Mszy Świętej  modliliśmy się, dziękując Bogu za dar w osobie Jana Pawła II, ale też prosiliśmy o potrzebne łaski za Jego wstawiennictwem.  Razem z nauczycielami, uczniami i rodzicami we Mszy uczestniczyli zaproszeni Goście: Wójt Gminy Sobków Pan Tomasz Chaja,  zastępca Wójta Pani Małgorzata Słotwińska oraz Sekretarz Gminy Sobków Pani Iwona Mitręga, którzy na zakończenie uroczystości przy pomniku Jana Pawła II,  złożyli kwiaty i zapalili znicze.

     Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać montażu słowno – muzycznego pt. „Portret ze wspomnień”. Było wiele wzruszających chwil przywołanych przez zdjęcia i piosenki o Papieżu. A następnie wszyscy zgromadziliśmy się przy pomniku Jana Pawła II, by odśpiewać „Barkę”, pieśń, którą bardzo lubił Papież.

     W akademii wzięli udział przedstawiciele  Samorządu Uczniowskiego, a nad całością czuwały Panie: B. Szymczyk i V. Wujcik.

    B. Szymczyk

  • Procedury rekrutacji do szkół.

    Szanowni Państwo Dyrektorzy,

    Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Dokument uwzględnia niektóre z uwag, które napłynęły do MEN w trakcie konsultacji społecznych.

    Harmonogram został dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

    W załączeniu przekazuję Państwu terminy postępowania rekrutacyjnego oraz komunikat MEN w tej sprawie. Proszę o zapoznanie się z tymi informacjami oraz przekazanie ich pracownikom Państwa placówki, uczniom i rodzicom.

    Materiały są dostępne także na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-20202021.

     

    Z wyrazami szacunku

    Dariusz Piontkowski

    Minister Edukacji Narodowej

     

    Załączniki:

    Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 – plik w wersji word

    Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 – plik pdf

    Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – komunikat MEN

  • Wznowienie pracy szkół i placówek oświatowych – regulacje prawne oraz szczegółowe wytyczne sanitarne

    Wznowienie pracy szkół i placówek oświatowych – regulacje prawne oraz szczegółowe wytyczne sanitarne

    Szanowni Państwo Dyrektorzy,

    od 18 maja br. wznawiamy stopniowo pracę szkół i placówek oświatowych. W załączeniu przekazuję regulacje prawne w tym zakresie oraz szczegółowe wytyczne sanitarne, które pomogą Państwu w bezpieczny sposób zorganizować pracę placówki.

    Kalendarz najważniejszych zmian w systemie oświaty wygląda następująco:

    od 18 maja br.:

    • możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkołach policealnych i dla klas III branżowych szkół I stopnia;
    • wznowienie pracy schronisk młodzieżowych i międzyszkolnych ośrodków sportowych, młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu;
    • możliwość prowadzenia bezpośrednich zajęć specjalistycznych, w tym rewalidacyjno-wychowawczych, rewalidacyjnych i wczesnego wspomagania rozwoju.

    Od 25 maja br.:

    • możliwość wznowienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z możliwością zajęć dydaktycznych;
    • organizacja konsultacji na terenie szkoły dla uczniów klas VIII szkół podstawowych, w tym szkół specjalnych;
    • organizacja konsultacji dla absolwentów, w tym młodzieży ze szkół specjalnych, która w tym roku przystąpi do egzaminu maturalnego;
    • możliwość realizacji staży uczniowskich i praktyk zawodowych przez uczniów klas 3 szkoły branżowej i technikum.

    Od 1 czerwca br.:

    • organizacja konsultacji dla uczniów wszystkich klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.

    Proszę o zapoznanie się z tymi materiałami oraz przekazanie ich pracownikom Państwa placówki, a także udostępnienie tej informacji rodzicom i uczniom.

    Zachęcam również do bieżącego śledzenia komunikatów na stronie MEN, GIS oraz MZ.

    Wkrótce otrzymają Państwo szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji egzaminów zewnętrznych i rozporządzenia regulujące te kwestie.

    Z wyrazami szacunku

    Dariusz Piontkowski

    Minister Edukacji Narodowej 

     

    Załączniki:

    1.      Nowelizacja rozporządzenia MEN 30b

    2.      Uzasadnienie nowelizacji rozporządzenia MEN 30b

    3.      Nowelizacja rozporządzenia MEN 30c

    4.      Uzasadnienie nowelizacji rozporządzenia MEN 30c

    5.      Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna – plik w wersji word

    6.      Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna – plik w wersji pdf

    7.      Konsultacje w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – plik w wersji word

    8.      Konsultacje w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – plik w wersji pdf

    9.      Rewalidacja w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – plik w wersji word

    10.   Rewalidacja w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – plik w wersji pdf

  • Dzień Ziemi - w tym roku świętujemy zdalnie!

     

     

     

     

    22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi - święto, które ma na celu promowanie ochrony środowiska i zachowań proekologicznych. To największe ekologiczne święto obchodzone jest od 1970 r. w ponad 190 krajach na całym świecie, a w Polsce od trzydziestu lat.  Tegoroczne  hasło Dnia brzmi: „Działamy na rzecz ochrony klimatu”. Nasza szkoła corocznie organizowała wiele działań proekologicznych, a przede wszystkim akcję  sprzątania najbliższej okolicy czy ostatnio sadzenia drzew. W tym roku obchody różnią się od pozostałych ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli jednak o swojej planecie i pomimo  przeniesienia się do świata wirtualnego świętowali we własnym domu, podejmując wiele działań, dbając tym samym o przyrodę i środowisko. Wychowawcy klas odbyli zdalne lekcje ze swoimi uczniami na temat Dnia Ziemi - jego historii, obchodów, podejmowanych akcji i ich znaczenia dla środowiska. Młodsi uczniowie wykonywali instrumenty ekologiczne i śpiewali piosenki , a starsi  plakaty ekologiczne związane Dniem Ziemi. Zadaniem naszych uczniów było posprzątanie swojego podwórka, mieszkania pamiętając przy tym o segregacji odpadów. Zwrócono również  uwagę na oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Uczniowie mogli zająć się pielęgnacją roślin w domu i przydomowych ogródkach, a może nawet zasadzić drzewo czy inną roślinę. Będąc na spacerze w lesie pamiętali o nie pozostawianiu tam śmieci.  Niektórzy uczniowie podawali swoje propozycje zachowań przyczyniających się do poprawy stanu planety. Oto pomysły Gabrieli Cichej, uczennicy klasy 5b i członka koła ekologicznego:

    1. Segregujmy śmieci
    Pamiętajmy, że segregacja śmieci jest obowiązkowa. Warto mieć w domu osobne kosze. Przyporządkowujmy odpady do poszczególnych kategorii. Niektóre z nich, jak szkło, czy butelki mogą być ponownie wykorzystane.

    2. Oszczędzajmy wodę
    Pamiętajmy o zakręcaniu wody podczas mycia zębów, czy szorowania garnków. Polska ma bardzo małe zapasy wody i jeśli nie zaczniemy o jej oszczędzaniu myśleć już teraz, za kilka lat będzie z tym bardzo duży problem.

    3. Chrońmy lasy
    Wybierając się na spacer do lasu, pamiętajmy, żeby nie tylko go nie zaśmiecać, ale także nie zaprószyć tam ognia. Jest bardzo sucho, w podkrakowskich lasach panuje trzeci stopień zagrożenia pożarami. W okresie wiosennym często palą się trawy i lasy.

    4. Sadźmy drzewa

    Dzięki większej ilości drzew mamy więcej tlenu, czyste powietrze. Rośliny mają zdolność oczyszczania powietrza z pyłu i gazu. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700kg. tlenu co stanowi, dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2,5 tysiąca ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Rośliny zielone pochłaniają CO2 z atmosfery przez co łagodzą efekt cieplarniany i mają wpływ na klimat naszej Ziemi.
    Małe działania i aktywność naszych uczniów, pomimo tego trudnego czasu pandemii na pewno przyczynią się do ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi. Dziękujemy za zaangażowanie i ciekawe pomysły.

    Małgorzata Ziętal

     

  • Próbny egzamin ósmoklasistów.

    Próbny egzamin ósmoklasisty – informacja MEN i CKE

    Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br. Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach.

    – Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji – podkreślił Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

    Arkusze do egzaminu próbnego

    Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych.

    Terminy publikacji materiałów

    Materiały zostaną opublikowane na stronach CKE oraz OKE w następujących terminach:

    • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
    • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
    • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

    Zasady oceniania zadań

    CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.

    Poinformowanie uczniów i rodziców

    Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.

    • w pliku w edytorze tekstów;
    • na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;
    • korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);
    • na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

    Kontakt z nauczycielem

    Proponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np.

    • w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;
    • podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą;
    • w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.

    Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.).

    Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów

    Dyrektorzy szkół proszeni są o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.

    Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.

    Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

    Dodatkowe informacje i materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty

    Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.

    Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

    • informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów
    • przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
    • arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty
    • arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.
    • osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
    • filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

    Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

  • KOMUNIKAT

    Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

    Rodzicu,

    • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
    • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
    • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
    • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
    • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
    • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
    • Uczniu,
    • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
    • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
    • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
    • Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
    • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
    • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

    Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

    Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

    Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

    Źródło: Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej

     

  • Jak zapobiegać zarażeniu w przypadku Koronawirusa!

  • Rocznica powstania styczniowego

    Rocznica powstania styczniowego

     

         „Chwała Zwyciężonym!” – pod takim hasłem w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II  w Sobkowie, w dniu 21 lutego 2020 roku odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę powstania styczniowego. Mimo że ten zryw niepodległościowy zakończył się klęską, nasi przodkowie dali następnym pokoleniom przykład męstwa i dowód wielkiej miłości do ojczyzny.

    Uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny ku czci Polaków, którzy w latach 1863, 1864 walczyli, poświęcając własne życie bądź narażając się na represje ze strony zaborcy. Młodzież zaprezentowała również scenki z „Wiernej rzeki” oraz z „Ech leśnych” Stefana Żeromskiego.

    Akademia została zaplanowana w lutym, ponieważ w tym miesiącu działań powstańczych przebywał w Sobkowie Marian Langiewicz, jeden z wybitnych przywódców  w owym czasie. O tym, co się działo na naszym terenie, opowiedział uczniom pan Stanisław Osowski, nauczyciel historii.

                                                                                                            Lidia Banaszek

  • Ale w szkole jest wesoło czyli szkolne Walentynki!

      Czwartkowe popołudnie 13 lutego 2020 r., uczniowie naszej szkoły spędzili tanecznie i rozrywkowo. A to za sprawą zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem  pani V. Wujcik, zabawy Walentynkowej. Uczniowie klas młodszych, pod opieką wychowawców,  imprezowanie rozpoczęli już od godziny 15.00 do 17.00. Natomiast starsza grupa czyli klasy od IV do VIII – od 17.00 do 19.30. W programie zabawy była Poczta Walentynkowa, konkursy i tańce oraz słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. O dobrą muzykę zadbał  E. Wójcik. Choć zabawa przeszła już do historii to  pozostały wspomnienia mile i  wesoło spędzonych chwil....

    M. Pyjas

  • Ferie na sportowo.

                 

     

    Tegoroczne ferie, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie spędzili bardzo aktywnie. 28 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej w Miąsowej odbył się VI Turniej Mini Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Sobków dla klas 7 i 8. W turnieju, oprócz Gospodarzy, udział wzięli nasi uczniowie. Gra przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Mimo ogromnego zaangażowania naszych zawodników, musieliśmy uznać przewagę Gospodarzy. W nagrodę za II miejsce, otrzymaliśmy z rąk Sekretarza Gminy Sobków Iwony Mitręgi - puchar, a każdy zawodnik -medal. Dziękujemy Organizatorom oraz zawodnikom za udaną imprezę i miłą atmosferę!

    Kolejny dzień, 29 stycznia 2020 roku, również upłynął naszym uczniom na sportowo. Tym razem, to uczniowie szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie walczyli o zwycięstwo z kolegami ze szkół w Mokrsku, Miąsowej i Sokołowie. Ten turniej, podobnie jak wcześniejszy, odbył się pod patronatem Wójta Gminy Sobków Pana Tomasza Chai. Jego celem była popularyzacja piłki nożnej wśród uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Sobków, promocja zdrowego stylu życia poprzez sport oraz wypełnienie czasu wolnego uczniów. Gospodarzem rozgrywek był Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie - Pan Dariusz Butenko.

    Wszyscy zawodnicy byli bardzo zaangażowani w grę i wytrwale walczyli o jak najlepszy wynik. Tym razem najlepsi okazali się uczniowie z Sobkowa! Drugie, w piękny sposób wywalczone miejsce oraz puchar, powędrował do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mokrsku. Trzecie miejsce zajęli zawodnicy z Sokołowa. Tuż za podium uplasowała się Szkoła z Miąsowej.

    Tytuł najlepszego strzelca przypadł Kubie Wojciechowskiemu (SP Sobków),zaś najlepszym bramkarzem został Dawid Treliński.(SP Sobków).

    Po zakończonych rozgrywkach, Sekretarz Gminy Sobków, Pani Iwona Mitręga, w imieniu Wójta Gminy Sobków Tomasza Chai,  wręczyła  puchary i nagrody rzeczowe zawodnikom oraz podziękowała nauczycielom oraz Dyrektorowi Panu Dariuszowi Butenko za zaangażowanie w organizację Turnieju. Do miłego sportowego zobaczenia!

    M. Banaszek

  • Ekologiczny happening uczniów na ulicach Sobkowa.

      Uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pod opieką Małgorzaty Ziętal zorganizowali ekologiczny happening pod hasłem „Czyste powietrze”. Celem tej akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, zrozumienie konieczności podejmowania działań antysmogowych, uwrażliwienie lokalnej społeczności na konieczność ochrony powietrza. Podczas tej akcji zwrócono uwagę na problem współczesnego świata- smog, który staje się naszą codziennością. Aż trzy z piętnastu europejskich miast o największym stopniu zanieczyszczenia powietrza położonych jest w Polsce. Obecność pyłów zawieszonych (PM2,5) w atmosferze skutkuje pojawianiem się wśród dzieci i dorosłych wielu chorób przewlekłych, wpływa także na kształtowanie warunków klimatycznych, niebezpieczne zmiany w florze i faunie oraz zanieczyszczeniem wód powierzchniowych i podziemnych metalami ciężkimi. Winne tej sytuacji są nie tylko zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe, ale przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli spaliny z gospodarstw domowych, które wciąż ogrzewa się przestarzałymi piecami. Stwierdziliśmy: „Czas działać!” Uczniowie zachęcali mieszkańców Sobkowa do ochrony powietrza poprzez korzystanie z alternatywnych źródeł energii, skandując na ulicach Sobkowa hasła przygotowane na transparentach. Nasz happening spotkał się z przychylnością i zaciekawieniem mieszkańców, osób przejeżdżających przez Sobków, a nawet gratulowano nam pomysłu. To mały krok w stronę budowania społeczeństwa świadomego i wrażliwego na zagadnienia związane ze stanem powietrza i jego wpływem na nasze zdrowie. Mamy nadzieję, że nasza Mała Ojczyzna - Sobków będzie miejscem, gdzie będziemy zawsze oddychali czystym powietrzem.

    M. Ziętal

  • Święto Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.

    „Babci i Dziadka przyznać to trzeba , każdemu dziecku w życiu potrzeba. Znana to para bardzo kochana przez wszystkie dzieci jest szanowana.”

    Śpiewały dzieci na uroczystej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się w naszej szkole 20 stycznia 2020 roku. Licznie przybyłych gości przywitał serdecznie dyrektor szkoły Dariusz Butenko  i złożył życzenia zdrowia, pociechy z wnuków oraz wszystkiego najlepszego.

    Na uroczystości obecny był Wójt Gminy Sobków: T. Chaja, Przewodniczący Rady Gminy: St. Szlembarski oraz Radni Gminy Sobków.

     Na tle barwnej dekoracji, akademię otworzyli uczniowie klasy trzeciej, którzy staropolskim zwyczajem, zatańczyli dumnie i dostojnie Poloneza, w takt pieśni śpiewanej przez uczniów klas drugich. Następnie swoje talenty aktorskie i wokalne zaprezentowali uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawcy.  Natomiast w świat dzieciństwa przenieśli babcie i dziadka, uczniowie z klasy IIa,  którzy zaprezentowali przedstawienie pt.” Bal lal”. Był też pięknie odtańczony Krakowiak przez uczniów klasy IIb .  Część artystyczną uroczystości zakończono  odśpiewaniem tradycyjnego „100 LAT”. Po czym Wójt Gminy Sobków złożył dziadkom i babciom życzenia pełne ciepłych i serdecznych słów, a za piękny występ nagrodził dzieci koszem słodyczy.

    W programie tegorocznych obchodów Dnia Babci i Dziadka pojawiły się niespodzianki w postaci konkursów czyli przeciąganie liny z dziadkiem, nawlekanie igły z babcią oraz tańce i pląsy. Po takiej aktywności przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzień Babci i Dziadka to zawsze bardzo wzruszająca uroczystość, która buduje więzi rodzinne i uczy szacunku do osób starszych.

    Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwały nauczycielki: J. Sychowska. M. Chaja, I. Gruszczyńska i M. Pyjas, a muzycznie wsparła V. Wujcik.

    Dyrekcja i nauczyciele dziękują rodzicom  klas I – III za przygotowanie poczęstunku oraz pomoc w czasie uroczystości, a w szczególności:

    Klasa I - Pani:

    M. Bryzik

    M. Chabel

    H. Szewczyk

    J. Kwapisz

    Klasa IIa – Pani:

    K. Stępień

    S. Markiewicz

    S. Kosińska

    Klasa IIb – Pani:

    K. Kramarczyk

    W. Słonina

    Klasa III – Pani:

    A. Chabińska

    A. Waligórska – Bąk

    M. Ziętal

    M. Długosz

    I. Słotwińska

    L. Kruk

    M. Pyjas

  • IX Przegląd Kolęd i Pastorałek Sobków 2020

      19 stycznia 2020 roku w kościele parafialnym w Sobkowie odbył się IX Przegląd Kolęd i Pastorałek. Cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się: Młodzieżowy Zespół Parafialny Magnificat z Chmielnika, Laura Wierzbowicz z Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie, Samanta Maria Przygodzka z Korytnicy, Natalia Więckowska z parafii św. Trójcy w Jędrzejowie, Schola z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skroniowie, Alicja Krzysztofek z SP im. Jana Pawła II w Sobkowie, Marika Poczęta z SP Sokołów Dolny, Amelia Wilk z SP Sokołów Dolny, Maria Figlarowicz, Lena Matuszczyk, Zofia Kuchta z Oddziału Przedszkolnego SP Sokołów Dolny, Chór Barka z SP im. Jana Pawła II w Sobkowie, Zespół Dziecięcy przy Świetlicy Wiejskiej w Chomentowie. Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Brzegach. Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy, Jakub Borowiec z Korytnicy, Milena Banaszek i Nikola Wojtyś z Korytnicy, Kinga Maniara, Natalia Świtek, Katarzyna Kwas z SP Chomentów, Aleksandra Stokowiec  z SP Miąsowa, Jan Brzoza, Wiktoria Kowalska SP Miąsowa, Grzegorz Burzawa z Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym, Adrianna Znojek SP Mnichów, Daria Znojek SP Mnichów, Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, Maja Kowalska z Liceum Ogólnokształcącego im. W.Łokietka w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach,Chór pod wezwaniem św. Cecylii przy parafii bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, Zespół Wokalny przy Chórze św. Cecylii, Zespół Folklorystyczny Siedlecczanie, Zespół Śpiewaczy Korytniczanki. Organizatorami Przeglądu byli Wójt Gminy Sobków, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie, Parafia św. Stanisława BiM w Sobkowie,  Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno – Naukowe. Pamiątkowe statuetki dla uczestników Przeglądu ufundował wójt Tomasz Chaja. Tradycyjnie wykonawcy wraz z opiekunami spotkali się na poczęstunku w budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie. Pozytywny przebieg wieczoru kolęd był możliwy dzięki zaangażowaniu dyrektora Dariusza Butenki, dbających o stronę techniczną koncertu panów Jerzego Cieplucha i Pawła Figurskiego, pomocy pani Kamili Tkacz oraz pracowników obsługi. Koncert tradycyjnie prowadził Stanisław Osowski.

    S. Osowski

  • Obchody Dnia Judaizmu w Chmielniku.

     Obchody Dnia Judaizmu w Chmielniku.

       Od 2014 roku, z inicjatywy Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego Świętokrzyski Sztetl  w Chmielniku, na terenie diecezji kieleckiej obchodzony jest Dzień Judaizmu. Mottem przewodnim tegorocznych obchodów 13.01.2020r. było hasło: Pamiętaj o dniu szabatu, aby go należycie świętować (Wj 20,8). Ważnym elementem obchodów stała się debata pomiędzy przedstawicielami judaizmu i Kościołów chrześcijańskich. Małgorzata Kordowicz, rabinka Gminy Wyznaniowej Warszawskiej mówiła o świętowaniu szabatu, wskazując na różnice pomiędzy poszczególnymi odłamami judaizmu. Ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, konsultor Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski mówił, że chrześcijanie wybrali niedzielę dla uczczenia dnia zmartwychwstania Jezusa a zarazem nowego stworzenia. Pastor Wojciech Ostrowski z parafii metodystów Ogród Oliwny w Kielcach zwrócił uwagę na wspólnotowe przeżywanie niedzielnego Słowa Bożego, na budowanie więzi w małych parafiach. Uczestnicy spotkania obejrzeli również film o osadzie przemysłowej w Maleńcu . Ogłoszono również nowa edycję konkursu dla szkół Nasi sąsiedzi Żydzi. Na koniec wszyscy wysłuchali piosenek klezmerskich. Na zaproszenie Ośrodka w obchodach Dnia Judaizmu , oprócz młodzieży z Chmielnika , uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, pod opieką Stanisława Osowskiego.

    S. Osowski

  • 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

      12 stycznia 2020 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie włączyła się do 28 Finału WOŚP. Na sali gimnastycznej szkoły nie brakowało muzyki, tańca, wspólnej zabawy i bardzo zaciętych licytacji. Finałowa impreza rozpoczęła się mini grą terenową, podczas której dwie drużyny szukały zaginionej bandery. A ponieważ była ona ukryta bardzo wysoko, to w jej wydobyciu pomógł dzieciom strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobkowie. Przed szkołą wozy strażackie oraz specjalistyczny sprzęt prezentowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobkowie i Sokołowie Górnym. Pod ich czujnym okiem można było spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy na fantomie.

      O godz. 16.00 układem tanecznym pod tytułem ,,Piraci” w wykonaniu zespołu RYTMIX rozpoczęła się nasza podróż ,,orkiestrowym statkiem’’. Licznie zebrani mieszkańcy i goście podziwiali występy uczniów, Nadia Michta z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kielcach zagrała na skrzypcach, a duet Eddie&Ciouax zaprezentował się w autorskim repertuarze. Na naszej scenie nie mogło zabraknąć znanego w gminie Sobków i daleko poza jej granicami zespołu śpiewaczego ,,Korytniczanki”. A grupa Zumba Fitness na czele z Katarzyną Kramarczyk zaskoczyła widzów nową kreacją zumby. W trakcie imprezy odbywały się warsztaty makijażu i robienia bransoletek. A najmłodsi mieli swój kącik do zabawy.

    Nie zabrakło słodkości od Rady Rodziców, pysznego żurku od Koła Gospodyń Wiejskich z Mokrska Dolnego i wspaniałych pierogów od Koła Gospodyń Wiejskich ze Staniowic.

    Jako Szef Sztabu WOŚP w Sobkowie pragnę serdecznie podziękować wszystkim tym osobom, które wyruszyły ze mną w tą piękną podróż do pomagania:

    - Wójtowi Gminy Sobków Panu Tomaszowi Chai

    - Radnym z Sobkowa Pani Danucie Wójcickiej i Pani Kamili Tkacz

    - Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie Panu Dariuszowi Butenko

    - Nauczycielom, rodzicom, uczniom, pracownikom obsługi szkoły

    - Stowarzyszeniu ,,Blisko Nas”

    - Katarzynie Kramarczyk

    - Kołom Gospodyń Wiejskich ze Staniowic i Mokrska Dolnego

    - Ochotniczym Strażom Pożarnym z Sobkowa i Sokołowa Górnego

    - Klubowi Sportowemu ,,Nida”

    - Zespołowi śpiewaczemu ,,Korytniczanki”

    - Gabrieli i Nadii Michta

    - Animatorom Kamili i Julii

    - Edycie i Robertowi Miernikom

    - Sylwii Kasperek

    - Sebastianowi Matuszczykowi

    - Edwardowi Wójcikowi i Pawłowi Ciołakowi

    - Patrykowi Wilkowi

    - Basi Latkowskiej

    - Karolinie Marzec

    - Łukaszowi Kwapiszowi

    - Adamowi Rak

    - Marcinowi Grajkowi

    - Panu Henrykowi Michałkiewiczowi

    - Annie Purskiej

    - Sylwii Siadkowskiej

    - Milence Chechelskiej

    - Anecie Szałas

    - Małgosi Władyszewskiej

    - Robertowi i Renacie Ciepluchom

    - Grzegorzowi Wójcikowi

    - Firmie ,,Bartpol”

    Wszystkim przybyłym gościom serdecznie DZIĘKUJĘ! Na rzecz WOŚP przekazaliśmy 12, 123,32 PLN oraz 50 stotinków bułgarskich.

    Szef Sztabu WOśP: V. Wujcik

  • NOC BIOLOGÓW 2020

     W piątek 10 stycznia 2020 roku grupa uczniów z klas 7-8 Szkoły Podstawowej w Sobkowie, pod opieką Małgorzaty Ziętal i Renaty Figurskiej wzięła udział w „Nocy Biologów”, zorganizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tegoroczna dziewiąta edycja  odbyła się pod hasłem „Globalne zmiany środowiska”. Młodzi wielbiciele nauk przyrodniczych mieli możliwość uczestniczenia w serii ciekawych wykładów, warsztatów, mogli zobaczyć interesujące pokazy i wystawy, zwiedzić laboratoria. Nasi uczniowie pobyt na Uniwersytecie rozpoczęli od wykładu dr hab. W. Celarego na temat „Oszustw w świecie roślin i zwierząt”, z którego dowiedzieli się jak wiele gatunków roślin i zwierząt potrafi upodabniać się do otoczenia, aby ukryć się przed drapieżnikami. Następnie obejrzeli pokaz dotyczący „Promieniowania w nas i wokół nas” poznając izotopy promieniotwórcze  występujące w naszym otoczeniu, żywności czy te, które znajdują się w organizmie człowieka oraz poznali ich znaczenie dla naszego zdrowia. Poznali również wpływ promieniowania jonizującego na DNA i obserwowali  mutacje chromosomowe pod mikroskopami. Dalej, z ogromnym zainteresowaniem, obejrzeli wystawę terrarystyczną Zoom Natury, prezentującą egzotyczne gady, płazy oraz stawonogi. Niektóre z nich mogli wziąć do ręki. Dużym zainteresowaniem okazał się pokaz „Taniec z gwiazdami” czyli Planetarium, gdzie uczniowie pod okiem dr M. Drabika mogli podziwiać niebo z perspektywy Kielc. Kolejnym punktem były warsztaty dla potencjalnych studentów medycyny, czyli sekcja, podczas której uczniowie wypreparowali poszczególne elementy anatomii ryby. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach i pokazie na temat rozmnażania in vitro wśród roślin na przykładzie begonii królewskiej. Ostatnim punktem zajęć były warsztaty na temat „Gatunki chronione i inwazyjne, fauny i flory, występujące na terenach Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych” prowadzone przez pana Dariusza Wiecha, który przekazał również wiele różnych ciekawostek na ich temat. Udział w „Nocy Biologów” był niezwykłym przeżyciem, żywym kontaktem z naukami przyrodniczymi i okazją do rozbudzenia zainteresowań tymi kierunkami nauki. Nasi uczniowie odbyli udział w imprezie wraz z uczniami z Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym. Wyjazd okazał się świetną okazją dla integracji obydwu szkół i był bardzo udany, choć nie sposób było skorzystać z pełnej oferty programowej, jaką zaproponował Instytut. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych.

    R. Figurska, M. Ziętal

  • Szkolne Jasełka - 2019.

    Święta Bożego Narodzenia są dla chrześcijan niezwykłym czasem. Piękne tradycję, a szczególnie Wigilia jest dniem kiedy rodzina zbiera się przy stole dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Jest to dzień pojednania.

          20 grudnia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II cała społeczność uczniowska wspólnie z wszystkimi pracownikami szkoły zebrała się na sali gimnastycznej, aby radośnie przeżyć ostatnie chwile przed Bożym Narodzeniem i złożyć sobie życzenia wesołych i radosnych świąt.

    Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko, który przełamał się opłatkiem z przedstawicielami Samorządu Szkolnego i klasowego składając świąteczne  i noworoczne życzenia. Następnie wszyscy zgromadzeni uczniowie oraz zaproszone dzieci z Przedszkola, obejrzeli przedstawienie pt.” Anioł z betlejemskiej groty” w wykonaniu  uczniów z klasy Vb, pod kierunkiem katechetki B. Szymczyk. Po pełnym wrażeń przedstawieniu uczniowie klas I – III zaprezentowali swoje umiejętności wokalno – instrumentalne przygotowane przez nauczycielkę muzyki V. Wujcik.

    Następnie wszyscy udali się na swoje klasowe wigilie, gdzie przy śpiewie kolęd i życzeniach spożywano prawdziwe wigilijne potrawy. Ten świąteczny czas, to prawdziwie błogosławiony czas.

                                                                                                                   B. Szymczyk

  • Szkolne Mikołajki w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie.

     

     

     

     

    6 grudnia - to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Do naszej szkoły jak co roku zawitał upragniony gość - Mikołaj, który od samego rana obdarowywał prezentami uczniów, dyrekcję i nauczycieli. Dzieci z klas młodszych przygotowały dla Mikołaja piosenki, a starsi odpowiadali na pytania, związane z mikołajkowymi tradycjami albo wykonywali różne zadania. W postać Mikołaja wcielił się uczeń klasy VII- Fabian , a pomagały mu elfy- Marlena, Alicja, Oliwia, Laura, Antoni i Wojtek.

    Po wizycie Mikołaja odbył się turniej mikołajkowy w piłce ręcznej dziewcząt i piłce nożnej chłopców. Pomysłodawcami i organizatorami turnieju był przewodniczący SU Antoni Purski oraz uczeń klasy VIII Patryk Surowiec. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwały  nauczycielki wychowania fizycznego: M. Banaszek i J. Stępień. Udział w rozgrywkach wzięli uczniowie klas IV-VIII. Pod czas turnieju nie brakowało zaciętej rywalizacji, jak również  dobrej zabawy. Nasi młodzi gracze wykazali się wspaniałymi umiejętnościami sportowymi, znajomością zasad fair play i sportowym duchem walki.

    Wyniki rozgrywek: piłka ręczna dziewcząt  -  I miejsce kl.8

                                                                                II miejsce kl.5b

                                                                                III miejsce kl.5a

                                        piłka nożna chłopców  - I miejsce kl.8

                                                                                 II miejsce kl.6

                                                                                 III miejsce kl.5a

    Wszystkim uczniom i nauczycielom serdecznie dziękuję za  tworzenie mikołajkowej atmosfery w naszej szkole w dniu 6 grudnia 2019 roku, za udział w turnieju mikołajkowym, kibicom za wsparcie swoich kolegów i koleżanek podczas rozgrywek, a rodzicom za pomoc Mikołajowi w pakowaniu prezentów!

    P.S. W tym roku nikt nie dostał od Mikołaja rózgi, a to oznacza że… wszyscy byli bardzo grzeczni. Oby tak zostało do przyszłego roku.

                                                                                                                                          Opiekun: SU Volha Wujcik

     

     

     

  • Spotkanie w Chmielniku.

       29 listopada 2019 uczniowie z klasy VII ,Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, wzięli udział w kolejnej edycji Spotkań z kinem o wątkach żydowskich w Chmielniku. W Chmielnickim Centrum Kultury odbyła się projekcja filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie”, a następnie w dawnej synagodze zajęcia warsztatowe z panią Anną Wencel z Żydowskiego Muzeum Galicja. Od wielu lat uczniowie z Sobkowa biorą udział w filmowych spotkaniach     w Chmielniku. Organizatorem wyjazdu był pan Stanisław Osowski.

                                                                                                                               S. Osowski

strona: