Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • Uczniowie SP Sobków sprawdzają, jak działają pojazdy napędzane wodorem? Czy wodór będzie paliwem przyszłości?

    Uczniowie SP Sobków sprawdzają, jak działają pojazdy napędzane wodorem? Czy wodór będzie paliwem przyszłości?

    Problem ten próbowali rozwiązać nasi uczniowie na  zajęciach koła ekologicznego działającego w szkole, którzy za zadanie mieli uruchomienie autka z napędem wodorowym. Głównym celem zajęć było podniesienie jakości edukacji ekologiczno- przyrodniczej w szkole podstawowej i realizacja założeń Programu Edukacji Ekologiczno- Przyrodniczej we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Urzędem Gminy w Sobkowie.

    Jeżdżące autko- to model pojazdu napędzanego czystym wodorem gromadzonym w wodzie w wyniku wykorzystania ogniwa paliwowego typu PEM (Polymer Electrolyte Membrane). Uczniowie mogli zaobserwować  tworzenie się tlenu i wodoru w dwóch transparentnych pojemnikach z wodą umieszczonych z tyłu pojazdu. W wyniku zachodzenia reakcji tlenu z wodorem wytwarzana jest energia elektryczna oraz woda (para wodna) – pojazd porusza się cicho, bez wydzielania toksycznych produktów spalania o czym mogli przekonać się uczniowie podczas zajęć.  Samochody tak napędzane istnieją i jeżdżą już po drogach, przy których zbudowano dla nich stacje wodorowe (zamiast benzynowych).

    Moduł związany z energią cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, a uruchomienie autka z napędem wodorowym nie tylko zgłębiło wiedzę uczniów, ale sprawiło  wiele radości robudzając jednocześnie ich ciekawość poznawczą.

     

    M. Ziętal

  • „Angielski z hiszpańskim i włoskim akcentem w Sobkowie”

     27 listopada 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie po raz kolejny gościła młodych ludzi z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Dzięki wspaniałej koordynacji działań ze strony pani Barbary Biskup nasi uczniowie znów stali się beneficjentami niezapomnianych warsztatów językowych, które poprowadzili: Maura Massara z Włoch, Aitana González Gil z Hiszpanii i Nathan Hamer z Anglii. Dzięki entuzjastycznemu zaangażowaniu naszych gości możliwe było włączenie wszystkich klas w działanie projektowe, którego celem było propagowanie postaw tolerancji wobec różnic kulturowych i otwarcie w kierunku wielokulturowości jako wartości swobodnie przekraczającej granice międzypaństwowe.

    Maura i Aitana prowadziły bardzo energetyczne zajęcia dla klas najmłodszych: I-IV i bardzo umiejętnie wprowadziły elementy realioznawstwa dotyczącego swoich ojczyzn, a przy okazji zabrały uczniów w interaktywną podróż po Europie, która na wielkim ekranie pojawiła się jako trasa do pokonania z zastosowaniem przeróżnych środków transportu i z przejściem lingwistycznych pułapek zastawianych przez włoski i hiszpański język. Uczestnicy zabawy całymi sobą reagowali na polecenia przewodniczek i po przebyciu europejskiej trasy bezpiecznie wylądowali w Sobkowie.
    Nathan spotkał się z uczniami klas starszych i było to dla nich wspaniałe doświadczenie językowe, ponieważ jako native speaker mógł skonfrontować wiedzę podręcznikową uczniów z praktycznymi umiejętnościami kompetencjami komunikacyjnymi. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega solidarność europejska i że to właśnie dzięki programowi solidarnościowemu możliwe jest, aby ludzie z szerokiego świata trafiali do małych ośrodków takich jak Sobków, aby uczniom przybliżać ideę europejskiej wspólnoty i sprawić, aby odważnie sięgali po dobrodziejstwa związane z możliwościami, jakie przed nami stawia współczesny świat.

    Nasi goście obiecali powrót do Sobkowa, a my wiosenną porą mamy zamiar pokazać im piękno naszej małej ojczyzny. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

    T. Piątek

  • Andrzejkowe wróżenie - 2019.

    Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Wikipedia

     W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie „wieczór wróżb andrzejkowych ”, organizowany jest tradycyjnie co roku przez Samorząd Uczniowski, którego opiekunem jest Pani V. Wujcik.

    Ten magiczny wieczór uczniowie klas I – III  rozpoczęli już od godziny 15.00, gdzie pod opieką wychowawczyń, które na tę okazję przybrały postać  wróżek, poznawali swoją przyszłość lejąc wosk, wróżąc z butów czy losując imiona - być może - przyszłych żon i mężów. Gdy już wszystko zostało wywróżone,  przyszedł czas na tańce oraz słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.                                           

    Natomiast uczniowie klas starszych andrzejkowe wróżenie rozpoczęli od godziny 17.00. O dobrą muzykę do tańca zadbał E. Wójcik, co sprawiło, iż wszyscy świetnie się bawili, a czy spełnią się wróżby  stawiane tego magicznego wieczoru, okaże się za rok………..

    M. Pyjas

  • Świąteczne warsztaty malowania bombek.

       

    Dnia 26 listopada odbyły się w naszej szkole świąteczne warsztaty malowania bombek. Pod kierunkiem Pań z pracowni artystycznej „Raflik” ze Skarżyska Kamiennej – uczniowie klas młodszych ozdabiali choinkowe bombki. Pomysłowość dzieci nie miała granic. Malowały pejzaże zimowe, zwierzątka, gwiazdki i bałwanki. Warsztaty okazały się wspaniałą lekcją pobudzającą uczniów do  kreatywnego działania. Dzieci doskonale się bawiły. Organizatorką warsztatów była nauczycielka J. Sychowska.

                                                                                                J. Sychowska

  • Szkolny Dzień Misia - 2019.

       Pluszowe misie – miękkie, miłe w dotyku są ulubieńcami wszystkich dzieci. To nieodzowna przytulanka przy zasypianiu, wielokrotnie wysłuchująca cichutkich dziecięcych tajemnic czy skarg i żalów. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono ten dzień Światowym Dniem Pluszowego Misia. W naszej szkole też chcieliśmy uczcić to święto. Przebiegało ono pod hasłem ,,Czy to jutro, czy to dziś zawsze jest potrzebny Miś’’. Kilka dni wcześniej uczniowie klasy IIa zaczęli przygotowania do uroczystego występu z tej okazji pt” Bal u lal”.  Dzieci przynosiły  do szkoły także swoje pluszaki, aby nimi udekorować swoją salę. 25 XI zaprosili do wspólnej zabawy uczniów klasy I, IIb i III oraz dzieci z przedszkola. Spotkanie rozpoczęła pani Magdalena Chaja wychowawczyni klasy II a, która przybliżyła wszystkim historię powstania maskotki. Dzieci z uwagą wysłuchały i odpowiadały na pytania dotyczące prezentacji o znanych i lubianych na świecie misiach. Potem uczniowie klasy IIa zaprezentowali swoim kolegom przedstawienie. Pod koniec uroczystości odbyło się włączenie do Szkolnej Rodziny Misiów uczniów z klasy I. Dzieci na dowód tego musiały zjeść biszkopt posmarowany miodem. Na zakończenie uczniowie zaśpiewali piosenkę ,,Jadą, jadą misie’’ i wspólnie przy muzyce wesoło się bawili. Spotkanie przebiegało w miłej, wesołej atmosferze i dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń.

    M. Chaja

  • III Regionalny Przegląd Pieśni Patriotycznych ,,Dla Niepodległej”.

            13 listopada 2019 roku Martyna Górska, Lena Szewczyk, Oliwia Bętkowska i Bartosz Purski reprezentowali naszą szkołę na III Regionalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych ,,Dla Niepodległej”, organizowanym przez Powiatowy Zespół Szkół im. Wł. Łokietka w Chęcinach. Oliwia zaśpiewała piosenkę z repertuaru Ireny Santor ,,Powrócisz tu”, a trio wokalne w składzie: Martyna, Lena i Bartosz wykonali piosenki ,,Ułani, ułani” oraz ,,Przybyli ułani pod okienko” przy akompaniamencie ukulele, na którym wspaniale zagrał Bartek. Występ naszych uczniów został bardzo pozytywnie przyjęty nie tylko przez publiczność, ale także przez Dyrekcję szkoły. Uczestnicy Przeglądu dostali pamiątkowe dyplomy, upominki, a także grę planszową od Wojewody Świętokrzyskiego i statuetkę dla szkoły.

    Organizatorom przeglądu serdecznie dziękujemy za zaproszenie, a uczniom za przepiękny występ i wysoką kulturę osobistą.

                                                                                                                                                               Wujcik Volha

  • Obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie .

        12 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie klas VIII, VII i IV ukazali drogę narodu do wolności począwszy od 1795 roku do czynu legionowego i odzyskania niepodległości w 1918 roku. Droga do wolności wiodła przez rozwój kultury narodowej, walkę zbrojną, pracę organiczną, dbałość o język ojczysty. Uroczystość stanowiła swego rodzaju lekcję patriotyzmu. Dyrektor Dariusz Butenko przywitał wszystkich i nawiązał do rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem pieśni legionowych. Na akademii obecny był radny powiatowy pan Stanisław Słoma. Uroczystość  przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Volhy Wujcik i pana Stanisława Osowskiego.

    S. Osowski

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II na Halowym Turnieju Piłki Nożnej, zorganizowanym przez ZPO w Kijach.

      

     

    Pod hasłem: „Dla Niepodległej”, odbył się 8 listopada 2019 r. Halowy Turniej Piłki Nożnej, zorganizowany przez ZPO w Kijach. W ten sposób organizatorzy chcieli uczcić 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zaproszenie, oprócz drużyny z naszej placówki, odpowiedziały też szkoły podstawowe z Miąsowej, Pińczowa, Złotej, Dzierążni i  Stępocic. Drużyna chłopców z Sobkowa wspierana przez Pana dyrektora Dariusza Butenko i nauczycielkę wychowania fizycznego Małgorzatę Banaszek rozegrała kilka dobrych meczów. W pierwszym etapie turnieju przeprowadzono rozgrywki w dwóch grupach, systemem każdy z każdym. W drugim etapie, mecze rozegrały dwie najlepsze drużyny wyłonione z grupy eliminacyjnej. Dzięki dużemu zaangażowaniu i umiejętnej grze, nasi chłopcy doszli do półfinału. Niestety, w ostatnim meczu, ulegli zawodnikom z Pińczowa, ostatecznie zajmując czwarte miejsce. Po zakończonych rozgrywkach, każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal.

    Na turnieju obecne były również przedstawicielki Urzędu Gminy w Sobkowie: sekretarz Iwona Mitręga oraz pani Wioletta Zielonka, która po zakończonym turnieju wręczyła naszym zawodnikom piłkę nożną oraz drobne upominki. Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie i sportową atmosferę, a naszym zawodnikom gratulujemy i życzymy sukcesów!

                                                                              Małgorzata Banaszek

  • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

    Miło nam poinformować, iż nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła z Pozytywną Uwagą”, która ma na celu wzmacnianie i odkrywanie pozytywnych stron naszych podopiecznych. Pomysłodawcami akcji są rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr.52 na warszawskim Targówku. Postaramy się w listopadzie wpisywać uczniom jak najwięcej pozytywnych uwag, a Wy możecie zgłaszać je na stronie pozytywnauwaga.pl.

    Więcej szczegółów tutaj: https://pozytywnauwaga.pl/

    Opiekun SU: V. Wujcik

  • Akcja "Szkoła do Hymnu"

        W piątek, 8 listopada w wielu tysiącach szkół w całej Polsce odbyło się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W akcję " Szkoła do Hymnu" przyłączyła się także nasza szkoła. Punktualnie o 11.11 uczniowie wspólnie z nauczycielami odśpiewali 4 - zwrotki Hymnu. Następnie pod kierunkiem nauczycielki muzyki V. Wujcik, zgromadzona na szkolnym korytarzu społeczność uczniowska,  zaśpiewała kilka pieśni patriotycznych. Wspólne świętowanie 101 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, było cenną lekcją patriotyzmu szczególnie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

    M. Pyjas

  • KLASA IIa WIE CO JEST ZDROWE

       W październiku kasa IIa, wspólnie ze swoją wychowawczynią,  promowała zdrowe odżywianie. W pierwszym tygodniu października uczniowie nabywali praktycznych umiejętności samodzielnego przyrządzania zdrowych kanapek i doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. W kolejnym tygodniu uczniowie zachęcalia do spożywania owoców i warzyw, które jak wszystkim wiadomo są zdrowe i smaczne. Kolorowe owocowo – warzywne potworki zachęcały do ich kosztowania. Po samodzielniej pracy kulinarnej uczniowie coraz bardziej przekonują się do spożywania coraz większej ilości owoców i warzyw, a jednocześnie eliminowania ze swojej diety szkodliwych słodkości. Zajęcia kulinarne wszystkim wyszły na zdrowie!

    M.Chaja

  • SZKOŁA PODSTAWOWA im. JANA PAWŁA II W SOBKOWIE WALCZY Z HAŁASEM

        W związku z powiększającą się liczbą uczniów w naszej szkole pojawił się problem hałasu, który nasila się szczególnie w czasie przerw. Mając na względzie zdrowie dorosłych i dzieci przebywających w szkole, nauczyciele i uczniowie postanowili  walczyć z uciążliwym hałasem, edukując społeczność uczniowską.  Głównym celem podjętych działań jest eliminowanie poziomu nadmiernego hałasu, którego poziom specjalnym urządzeniem, zmierzyły same dzieci. Największe jego nasilenie obserwuje się na przerwach, na których dzieci, szczególnie młodsze, próbują odpocząć po odbytej lekcji.  Odreagowują czas siedzenia na lekcji, dlatego skaczą, biegają, wchodzą w interakcje z kolegami. Oczywiście takie głośne spędzanie czasu wolnego nie jest obojętne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Nauczyciele wspólnie z uczniami postanowili wziąć na swoje barki ciężar walki ze „szkolną zmorą” – hałasem, pod kierunkiem koordynatora projektu, nauczycielki  edukacji wczesnoszkolnej Magdaleny Chai.

    Pierwszym punktem projektu walki z hałasem były zajęcia, na których uczniowie  klas I – III obejrzeli prezentację na temat wpływu szkodliwego hałasu na nasze zdrowie. Dzieci z  zainteresowaniem i zaangażowanie uczestniczyły  w zajęciach. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Dzieci przedstawiły przyczyny i skutki hałasu oraz sposoby walki z nim. Na zakończenie ogłoszono konkurs plastyczny dla klas I – III pt. „Lubię ciszę”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec listopada.
    W miesiącu grudniu  w drodze konkursu zostanie wyłoniony symbol, którym zostanie oznaczona  szkolna „strefa ciszy”. Dyżurni będą także pełnić funkcję „strażników ciszy”.
    W szkole została przygotowana gazetka informująca o niebezpieczeństwie utraty zdrowia na skutek nadmiernego hałasu. Wszystkim spotkaniom projektowym towarzyszy hasło wypowiadane przez dzieci: „Hałas nasz wróg, bo niszczy nasz słuch.”

    Zarówno nauczyciele jak uczniowie mają nadzieję, że w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie będzie ciszej i wszyscy będą mogli miło spędzać w niej czas.

                                                                                                                                                               M. Chaja

  • Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.

        Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto dla wszystkich pracowników oświaty, dlatego nie mogło go zabraknąć w kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie. Uroczysty apel odbył się, w tym roku na, sali gimnastycznej 14 października 2019 r. Dyrektor Szkoły  Pan Dariusz Butenko przywitał zgromadzonych na uroczystości nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów. Następnie odczytał  list Wójta Gminy Sobków Pana Tomasza Chai skierowany do pracowników oświaty związku z ich świętem. Natomiast Pan Stanisław Osowski dokonał analizy historycznej tego święta.  Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest zawsze wspaniałą okazją do podziękowania  pracownikom oświaty za ich pracę na rzecz dzieci i młodzieży, co także uczynił dyrektor, nagradzając nauczycieli  oraz pracowników obsługi, którzy w roku szkolnym 2018/19 wyróżnili się swoją pracą i postawą. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego dokonali uroczystego Pasowania  nauczycieli, po czym wręczyli im Certyfikaty Wzorowych Nauczycieli. Po krótkim programie artystycznym, Pani Volha Wujcik, wspólnie z uczniami, zaprosiła nauczycieli do różnych zabaw integracyjnych, w których aktywny udział wziął także pan dyrektor. Propozycja wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród uczniów, bowiem możliwość sprawdzenia umiejętności sportowych wychowanków i wychowawców nie zdarza się na co dzień. Tegoroczna uroczystość pokazała, że uczniowie i nauczyciele mogą także wspólnie się bawić.

    M. Pyjas

  • Dzień Chłopaka w naszej szkole!

    Obchody popularnego Dnia Chłopaka przypadają zawsze na dzień 30 września. Dzień Chłopaka obchodzony jest w rożnych terminach w rożnych krajach. Dla przykładu Dzień Chłopaka obchodzony jest 7 października w Norwegii, 25 listopada w Kandzie, 15 lipca w Brazylii, 5 maja w Japonii, 23 lutego na Ukrainie i Białorusi.

    Geneza Dnia Chłopaka
    Geneza Dnia Chłopaka w Polsce nie jest jasna. Faktem pozostaje jednak to, że święto zyskuje coraz więcej zwolenników i jest coraz bardziej popularne.
    Krajem, w którym święto chłopców ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody święta Dnia Chłopca (Tango no Sekku), w którym rodziny cieszyły się z rozwoju i postępów w nauce męskiej części swojego potomstwa. Po II wojnie światowej święto to zostało przemianowane na Dzień Dziecka (Kodomo no Hi) i poświęcone jest wszystkim dzieciom.

    Żródło: Internet

    W naszej szkole Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Żeńska część społeczności szkolnej obdarowuje swoich kolegów upominkami w postaci słodyczy lub innych symbolicznych prezentów. W tym roku dodatkową  atrakcją był pokaz walk Karate zaprezentowany przez Kielecki Klub Karate Kyokushin, do którego należą nasi uczniowie oraz nauczyciele. Pokaz walk wzbudził wielkie zainteresowanie    uczniów, ale także zaciekawił  zaproszonych na tę okoliczność Przedszkolaków.

    Prezentacja walk  nie tylko uatrakcyjniła tegoroczne obchody Dnia Chłopaka w naszej szkole , ale była również propozycją aktywnego  spędzania czasu  wolnego prze dzieci i dorosłych.

    M. Pyjas

  • „Sportowe Świętokrzyskie – Europejski Tydzień Sportu 2019” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie

           W dniach 23 – 30 września szkoła dołączyła do działań zainicjowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Już lekarz Stefana Batorego, Wojciech Oczko mawiał: „Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. Nasze przedsięwzięcie pod nazwą „Po zdrowie” rozpoczęło się poniedziałkową prezentacją materiałów promujących aktywność ruchową i zdrowy styl życia. W środę naszą szkołę odwiedził terapeuta pan T. Sulecki. Przekonywał i zachęcał  wszystkich - młodszych i starszych – do aktywnego stylu życia. W czwartek na sali gimnastycznej odbył się „Turniej gier i zabaw” dla najmłodszych. Dzieci bawiły się znakomicie. Były wyścigi i zabawy ruchowe. Emocje sięgały zenitu i udzielały się wszystkim. Na zakończenie imprezy każdy otrzymał niezwykłe, bo udekorowane wstążeczką jabłko – symbol zdrowego odżywiania. Kolejny dzień to Turniej Tenisa Stołowego dla klas IV -VIII. Młodzież rywalizowała ze sobą systemem pucharowym. Uczniowie mimo piątkowego popołudnia z entuzjazmem dopingowali swoich ulubieńców. Na turnieju gościliśmy przedstawiciela Kuratorium Oświaty Pana Piotra Zimocha, który przekazał dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników. Sobota była ostatnim dniem Europejskiego Tygodnia Sportu. W szkole odbył się Turniej Tenisa Stołowego dla absolwentów  i rodziców dzieci, a druga grupa- uczniowie, nauczyciele, rodzice – wzięła udział w XX Pielgrzymkowym Rajdzie na Święty Krzyż. Trasa liczyła 13 kilometrów i prowadziła przez Jeziorko, Mirocice, Hucisko, Nową Słupię. Pogoda dopisała i po drodze mogliśmy podziwiać piękno przyrody w jesiennej odsłonie. Chociaż nie obyło się bez drobnych kryzysów na trasie, cała grupa świetnie poradziła sobie z trudami wędrowania. Wszyscy dotarli na Święty Krzyż, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. To był dzień pełen wrażeń.

    Serdecznie dziękujemy Wójtowi Panu Tomaszowi Chai, który ufundował nagrody dla uczestników  turnieju tenisa stołowego i owoce dla dzieci oraz pełnomocnikowi wójta Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pani Ewie Kosteckiej, która czuwała, by wszystko było na czas.  

    Mamy nadzieję, że udało nam się skłonić naszych uczniów i rodziców do refleksji nad własną aktywnością ruchową. To właśnie w młodości kształtują się nawyki na całe życie, a ruch owocuje pozytywnymi i długoterminowymi efektami.  Ruszajmy więc z kanapy „po zdrowie”.

    Jolanta Stępień i Kamila Tkacz

     

     

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Geoparku.

        W dniu 20 września uczniowie klas VI i VII pod opieką wychowawców Katarzyny Sobczyk i Małgorzaty Ziętal udali się do Geoparku Kielce - Centrum Geoedukacji, które znajduje się przy rezerwacie Wietrznia. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzenia interaktywnej ekspozycji z dioramami i modelami, okazami skał i skamieniałości w kształcie stacji badawczej Chronos pływającej w morskich głębinach 360 milionów lat temu. Ciepłe morze, rafy koralowe, skorupiaki, tetrapody, największe ryby świata, czyli pancerne, tak kiedyś wyglądało życie w Górach Świętokrzyskich. Największe wrażenie zrobił Dunkleosteus - ryba pancerna, która wzbudziła wiele emocji wśród naszych uczniów. Uczniowie zaciekawili się również skamielinami, były to tetrapody i koralowce średniej głębokości, płaskie o nietypowym kształcie, które odkryto tylko w naszym regionie. Niektóre organizmy, które pomimo tego, ze dzisiaj są dla nas dziwne to w dewońskim morzu były bardzo popularne, np. liścioraki. Wystawa pokazała, jak ogromna liczba gatunków zwierząt i roślin zamieszkiwała ówczesne morze. Mieliśmy wrażenie, że przepływają one obok nas, ponieważ stacja schodziła coraz głębiej, gdzie było coraz ciemniej z zaskakującymi efektami. Za pomocą peryskopów uczniowie dowiedzieli się, co się działo na lądzie na początku okresu geologicznego, zwanego dewonem.

    Atrakcją była również kapsuła 5D, przypominająca pojazd kosmiczny z napędem jonowym, gdzie dwie załogi w ciągu dziesięciu minut wykorzystując tunele czaso- przestrzenne, odbyły długą, pobudzającą zmysły podróż od narodzin Ziemi po współczesność.

    Kolejnym etapem zwiedzania była grota skalna, w której podziwialiśmy zjawiska krasowe charakterystyczne dla świętokrzyskich jaskiń z odgłosami nietoperzy, sączącej się wody i panującym wokół półmrokiem.

    Następnie udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną w rezerwacie Wietrznia, która obejmuje swym obszarem dawne wyrobiska skał wapiennych i dolomitu. Uczniowie poznali walory przyrodnicze rezerwatu oraz przeszłość geologiczną terenu obecnych Kielc. W górnej części weszliśmy na punkt widokowy, z którego rozpościerał się piękny widok na panoramę Kielc i Gór Świętokrzyskich.

    To już drugi wyjazd do Geoparku w tym roku. Za każdym razem to podróż w nieznane, która jest fascynującą przygodą , a przede wszystkim dająca możliwość zdobywania wiedzy i rozwijania zainteresowań. Obiecaliśmy jeszcze tam wrócić, ponieważ nie odkryliśmy tego miejsca do końca.

    Małgorzata Ziętal

     

     

     

  • Z Sydney Conversation Centre do Sobkowa

    Piątek 13 września 2019 roku był w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie zaprzeczeniem wszelkich przesądów związanych z pechem. Był to bardzo szczególny dzień, w którym charyzmatyczny nauczyciel z Sydney Conversation Centre - Robbie Cassettari, świetnie znany starszym uczniom z projektu Dwujęzyczne Świętokrzyskie,  po raz kolejny przeprowadził w naszej szkole niezapomniane zajęcia. Tym razem beneficjentami warsztatów byli najmłodsi adepci sztuki posługiwania się językiem angielskim: klasy I,II,III i IV.

    Robbie przygotował specjalną prezentację multimedialną o swej ojczystej Australii. Uczniowie dowiedzieli się o wielkich miastach, o Górze Kościuszki, o zaskakującej australijskiej wymowie nazwiska naszego rodaka, o odwróconych porach roku i Bożym Narodzeniu w środku lata, o wielkich pożarach i walce z nimi, o zwierzętach tych pięknych i tych niebezpiecznych. Robbie cierpliwie powtarzał informacje z taką ilością powtórzeń, aż był pewien, że poprawne dane dotarły do każdego uczestnika warsztatów. Poziom rozumienia był naprawdę wysoki, o czym świadczyły wyniki quizu przeprowadzonego po prezentacji.

    Uczniowie bardzo entuzjastycznie brali udział w tej aktywności, ale absolutnym hitem okazało się australijskie BINGO. Każdy uczestnik dostał odrębny diagram z polami wypełnionymi hasłami z prezentacji, a na wielkim ekranie znów pojawiły się obrazki, które trzeba było zidentyfikować i znaleźć na swojej karcie. Najszybsi gracze zostali nagrodzeni magnesami z motywami australijskimi.

    Warsztaty z charyzmatycznym nauczycielem to niezapomniane doświadczenie językowe, tym bardziej że okazja komunikowania się po angielsku poza klasą nie nadarza się najmłodszym zbyt często. Warsztaty pana Roberta Cassettari pokazały, że skuteczna komunikacja językowa jest możliwa na każdym poziomie zaawansowania, jeśli tylko intencja porozumienia jest obecna z obu stron. Dziękujemy panu Robertowi za uświadomienie tego faktu i fantastyczne 2 godziny wspaniałej lekcji australijskiej. Zapraszamy ponownie!

    Teresa Piątek

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

     

     

     

     

     

    Rok szkolny zacząć czas!

    2 września 2019 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sobkowie  im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020. To był wyjątkowy dzień dla uczniów klas pierwszych, którzy nowy etap nauki rozpoczęli podniosłym akcentem-pasowaniem na ucznia. Inaugurację rozpoczęło wystąpienie  dyrektora szkoły Pana Dariusza Butenki, który powitał  zgromadzonych  gości,  nauczycieli, uczniów i rodziców. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił  Pan Stanisław Osowski, przypominając  o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - bolesnej dacie z kart naszej historii. Apelował o pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy swe życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Po tej podniosłej prelekcji głos został przekazany pierwszakom.  Najmłodsi kandydaci na uczniów ślubowali, przed pocztem sztandarowym,  być dobrymi uczniami  i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt,  a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom   i nauczycielom. Następnie Pan dyrektor Dariusz Butenko  dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Sobkowie im. Jana Pawła II ", dotykał specjalnie ozdobionym  ołówkiem  ramion pierwszoklasistów. Po tej wzruszającej chwili wychowawczyni klasy I – Pani mgr Jadwiga Sychowska wręczyła uczniom legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy, a potem  przyszedł czas na życzenia, podziękowania oraz pamiątkowe fotografie. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Ten dzień na długo pozostanie  w pamięci nas wszystkich. 

    mgr Jadwiga Sychowska

     

  • 05.09.2019

    Moduł Plan lekcji został zmodyfikowany

  • Harmonogram dowozów uczniów

strona: