Uwaga! Ważna wiadomość dla uczestników międzyszkolnego konkursu: Karaoke - 2015.Przedszkolaki szukają „darów jesieni”! Dnia 23 września zawitała do nas kalendarzowa jesień, dlatego najmłodsi uczniowie naszej szkoły postanowili wraz z wychowawczynią udać się na spacer w celu poszukiwania darów tej niezwykle kolorowej pory roku. Po drodze dzieci, uczyły się nazywać napotkane drzewa, zbierały kasztany, żołędzie i kolorowe liście. Najciekawszy okazał się kasztan, ukryty w zielonej kłującej kurteczce. Wszystkie zebrane „dary jesieni” wzbogaciły kącik przyrody w sali, a kasztany dzieci wykorzystały do ćwiczeń w liczeniu oraz wykonały z nich piękne ludki. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, a także wzbogacenia wiedzy przyrodniczej dzieci. W drodze powrotnej dzieci odwiedziły plac zabaw.
I. Gruszczyńska
Rok szkolny 2015/16.
Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni. 29 maja uczniowie klas: III- VI wraz z opiekunami: Zdzisławą Chatys, Iwoną Gruszczyńską, Iwoną Połaniecką i Olgą Wójcik pojechali na wycieczkę do Sandomierza.
Położony na siedmiu wzgórzach Sandomierz bywa nazywany „małym Rzymem”, gdyż podobnie jak stolica Włoch leży on na siedmiu wzgórzach. Wielkość i przepych włoskiej stolicy zastępują tutaj kameralność i małomiasteczkowy urok, a sławę pośród turystów zapewnił Sandomierzowi popularny serial kryminalny - „Ojciec Mateusz”.
Sandomierz jest ślicznym miastem ... Pierwszy przystanek przy zamku. Tu pani przewodnik przybliżyła nam pochodzenie nazwy miasta. Otóż kiedyś łączono ją ze złożenia słów San "domierza" do Wisły. Dokumenty średniowieczne i późniejsze wskazują na nazwy: Zandomir, Sandomiria, Sudomir, Sędomir, Sędomierz. Poznaliśmy też niezwykłą legendę o dzielnej Halinie Krępiance, co miasto przed Tatarami uratowała. Następnie udaliśmy się do Bramy Opatowskiej. Oczywiście wdrapaliśmy się na nią, by podziwiać panoramę miasta. Z wysokości do podziemia... kolejnym punktem wycieczki była Podziemna Trasa Turystyczna, prowadząca przez dawne piwnice i korytarze kamieniczek sandomierskich kupców. Trasa zajęła nam ok 30-40 minut. Zwiedziliśmy również zbrojownię, gdzie uczestniczyliśmy w niezapomnianej lekcji historii przeprowadzonej przez fenomenalnego pana Łukasza, a koledzy mogli poczuć się jak prawdziwi Rycerze. Podziwialiśmy również dawne stroje kobiece i poznaliśmy ich niezwykłą historię.
Był i czas na relaks i spacer na urokliwym rynku. Jeszcze obeszliśmy Ratusz, kilka fotek przy "uchu igielnym" czyli furcie dominikańskiej i trafiliśmy do Wąwozu Królowej Jadwigi. To około półkilometrowy wąwóz lessowy położony w południowo-zachodniej części miasta. Według legendy miejsce to często odwiedzane było przez królową Jadwigę, która była częstym gościem pobliskiego kościoła św. Jakuba, stąd też wąwóz ten nazwano jej imieniem. Po zmierzeniu się z mokrym podłożem lessowym udaliśmy się do autokaru, by udać się do kolejnego punktu wycieczki, Ujazdu, gdzie znajdują się ruiny Zamku Krzyżtopór. Ten XVII-wieczny kolos pobudowany przez Krzysztofa Ossolińskiego nie wsławił się co prawda ważnymi wydarzeniami historycznymi, jednak nie ujmuje mu to jego uroku. W latach swej świetności utrzymał się krótko, bo tylko 11 lat. Po śmierci fundatora przeszedł jako spadek na jego syna Krzysztofa Baldwina, który niedługo po tym został zabity w bitwie pod Zaborowem w roku 1649. Potem zamek zmieniał właścicieli popadając stopniowo w ruinę. Od roku 1655 przez kolejne dwa lata zajmowany był przez Szwedów, którzy zniszczyli go w znacznym stopniu. Dalsze zniszczenia poczyniła II wojna światowa
Nazwa zamku pochodzi od krzyża - świadczy o katolickim wyznaniu fundatora i toporu, czyli herbu rodziny Ossolińskich. Oba te znaki umieszczone są tuż przy wejściu do budowli na wieży zegarowej. Uczniowie podczas zwiedzania ruin poznali wiele ciekawych legend dotyczących zamku. Jedna z nich mówi, iż został on zbudowany w oparciu o liczby wzięte z kalendarza. 365 okien - ilość dni w roku, 52 pokoje - liczba tygodni, 12 sal balowych - ilość miesięcy i 4 wieże odpowiadające 4 porom roku. Pani przewodnik wspomniała również o sali balowej, w której umieszczono akwaria w taki sposób, że bawiący się w niej ludzie pod sobą i nad sobą mieli pływające ryby. Po zakupieniu ostatnich pamiątek, zadowoleni, że mogliśmy poznać kolejne cudowne miejsca polskiej ziemi, udaliśmy się w drogę powrotną do Sobkowa...
I. Połaniecka ,,Ortografia nasza jest co nieco trudna, ale za to, wierzcie, nie jest taka nudna.” 28 maja w Zespole Placówek Oświatowych w Miąsowej odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały zwyciężczynie etapu szkolnego, uczennice kl. VI- Oliwia Gawior i Weronika Słotwińska, przygotowywane przez panią Iwonę Połaniecką.
Główne cele konkursu to:
-rozwijanie świadomości ortograficznej uczniów
-wdrożenie uczniów do samokształcenia i samokontroli
-utrwalenie obowiązujących zasad ortografii i interpunkcji
-bogacenie czynnego słownika ucznia
-integracja środowiska
-promowanie uczniów zdolnych
Po sprawdzeniu prac wyłoniono zwyciężczynię, którą okazała się Weronika Słotwińska. Gratulujemy sukcesu!
I. Połaniecka
Piknik Rodzinny na Wygodzie – 2015! ,,Taki dzień się zdarza raz…” – mówią słowa piosenki, a w naszej szkole taki wyjątkowy dzień zdarzył 7.06.2015 roku. Dzięki operatywności Pani Volhy Wujcik oraz Magdaleny Chaji przy akceptacji Dyrekcji Szkoły i wsparciu nauczycieli, został zorganizowany na Wygodzie - Piknik Rodzinny. W programie imprezy znalazły się następujące atrakcje:
- zwiedzanie Parku z Dinozaurami
– mini ZOO
–przejażdżki konne
– grill
- konkursy sprawnościowe i plastyczne oraz wiele innych atrakcji.
Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko złożył podziękowania Pani V. Wujcik za trud organizacji imprezy, rodzicom i dzieciom za aktywny udział, a nauczycielom za wsparcie i opiekę nad uczniami, którzy nie mogli na Pikniku Rodzinnym być z rodzicami.
Piknik Rodzinny na Wygodzie był ciekawą formą spędzania wolnego czas oraz wspaniałą lekcją integracji, gdzie dzieci i dorośli wspólnie, dobrze się bawili. A jak wspaniała była to zabawa pokazują zdjęcia w albumie fotograficznym oraz opinie niektórych uczestników Pikniku Rodzinnego.
M. Pyjas
Na Wygodzie było dużo atrakcji, ale mnie najbardziej spodobał się Dinopark pełen ciekawych modeli dinozaurów, po którym oprowadzała nas pani przewodnik. Dzięki wizycie w Dionparku dowiedziałem się wielu ciekawych informacji o tych niesamowitych stworach.
Oskar Petelicki kl.I
Mnie spodobał się Dinopark, ale dużych wrażeń dostarczyła mi przejażdżka razem z naszą Panią, rowerową drezyną. Naprawdę polecam wszystkim, bo było dużo śmiechu i dobrej zabawy !
Lena Szewczyk kl.I
Mnie spodobało się najbardziej Mini Zoo, które wcale nie było takie mini! Mogłem w nim nakarmić niektóre zwierzątka, ale najwięcej frajdy przyniosło mi polewanie wodą dzika! Szkoda tylko, że przez nasze hałasy mały kangurek bał się wyjść ze swojej zagrody.
Oskar Baran kl. I
7czerwca pojechaliśmy na Piknik Rodzinny, na Wygodę. Najbardziej podobało mi się mini ZOO, a najfajniejszym zwierzęciem był dzik. Warto było pojechać na Wygodę, bo była piękna pogoda i były pomyslowe atrakcje. Polecam.
Barosz Gąsior kl.II
Na Wygodzie podobało mi się zwiedzanie mini ZOO, ale najbardziej to, że mogłam spędzać czas z rodziną.
Karolinka Wilk kl. II
W dniu 7 czerwca 2015 roku Szkoła Podstawowa w Sobkowie zorganizowała Piknik Rodzinny dla swoich uczniów i ich rodziców. Cała impreza odbyła się na Wygodzie, gdzie Pani przewodniczka oprowadziła nas po Parku Dinozaurów, a następnie po małym ZOO. Mogliśmy karmić znajdujące się tam zwierzęta, a niektóre nawet schładzać wodą. Po małym odpoczynku i zjedzeniu kiełbasek z grilla dzieci mogły skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, basenu z piłkami i innych atrakcji, które były na terenie ośrodka. Nasza Pani od muzyki przygotowała dla nas i rodziców kilka konkurencji sprawnościowych . Był także konkurs plastyczny. Pomimo ogromnego upału wszyscy dobrze się bawiliśmy. Cieszę się, że mogłem tutaj spędzić wspólnie z mamą i bratem niedzielne popołudnie.
Kuba Kwiecień kl. IV
Podobał mi się pomysł Pikniku Rodzinnego zorganizowanego w ośrodku na Wygodzie. Najbardziej podobał mi się domek z kulkami i jazda na rowerku.
Marcel Rokicki kl. V
Moim zdaniem najbardziej podobała mi się jazda rowerkiem.
Klaudia Baran kl. V
Najbardziej na Wygodzie podobał mi się basen z kulkami i przejażdżka na rowerku po torach.
Adrian Klimek kl. V
Fajnie było na Wygodzie! Najbardziej podobało mi się, gdy jechaliśmy wagonem oraz gdy toczyliśmy wojnę w basenie z piłeczkami.
Dominik Stępień kl. V Dzień Dziecka - zdrowo i na sportowo w Parku Etnograficznym w Tokarni! W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie oraz Filii w Staniowicach , pod opieką wychowawców i nauczycieli, spędzali swoje święto, zdrowo i na sportowo w Parku Etnograficznym w Tokarni. Pojechali tam na zaproszenie Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Kielcach, a celem imprezy było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia czyli prawidłowe odżywianie oraz spędzanie wolnego czasu w ruchu. Dzieci spotkały się z Panią dietetyk, która w formie zabawowo – quizowej uczyła prawidłowych zasad odżywiania. Była też degustacja smacznych sałatek oraz soków owocowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się ,,Koło Fortuny” , gdzie dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzą z zakresu znajomości zdrowotnych zalet warzyw i owoców, zaśpiewać piosenkę czy wykonać ćwiczenie. Dziewczynki oblegały punkt malowania twarzy, a chłopcy sprawdzali swoją siłę i sprawność w licznych konkursach sportowych. Natomiast uczniowie klas od III do VI mieli okazję wziąć udział w ,,Turnieju gry w dwa ognie” , w kategorii dziewczynki i chłopcy. Turniej okazał się dla naszych uczniów szczęśliwy ponieważ dziewczynki zajęły zaszczytne II miejsce, a chłopcy III. Pozostałe drużyny IV i VI. Gratulujemy! Dzieci miały także okazję zwiedzić Skansen wsi polskiej, zobaczyć wytwory sztuki ludowej prezentowane na licznych stoiskach lub kupić sobie pamiątkę z pobytu w Parku Etnograficznym w Tokarni. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji w ramach imprezy ,,Dzień Dziecka – zdrowo i sportowo” , bo było ich bardzo dużo. Najważniejsze, że wywoływały uśmiech na twarzach dzieci, dostarczyły im wiedzy i przyjemności, a Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Kilecach dziękujemy za zaproszenie!
M. Pyjas
Odwiedził nas teatr ,,Kurtyna" z Krakowa 27 maja 2015 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie poruszające tematykę uzależnień w wykonaniu teatru ,,Kurtyna" z Krakowa,. W pierwszej części aktorzy zaprezentowali kilka scenek, w których pokazali skutki uzależnień od alkoholu i papierosów. Poruszyli także ważny temat mówiący o tym, kto jest naszym prawdziwym przyjacielem. W drugiej części przedstawienia uczniowie brali czynny udział, odpowiadając na pytania aktora. Oceniali postawy osób zaprezentowanych w scenkach i wyciągali wnioski. Przedstawienie teatru ,,Kurtyna" było cenną lekcją wychowawczą i mam nadzieję, że spełni swoją profilaktyczną misję. A uczniowie naszej szkoły w myśl przysłowia: ,,Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!" - nigdy nie będą sięgać po alkohol lub papierosy, aby się dowartościować lub zaimponować kolegom.
M.Pyjas IX Gminny Konkurs Ekologiczny 7 maja br. odbył się IX Gminny Konkurs Ekologiczny w Szkole Podstawowej w Brzegach. Tegoroczna edycja była pod hasłem „ Słońce, woda, wiatr – ratują nasz świat”. Dwie uczennice klasy VI tj. Weronika Słotwińska i Karolina Prusicka reprezentowały naszą szkołę, pod kierunkiem Pani Renaty Figurskiej. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test składający się z 25 pytań dotyczących zasobów surowców odnawialnych, natomiast w części drugiej uczniowie rozwiązywali krzyżówki i rebusy. Uczennica naszej szkoły - Weronika Słotwińska, wykazała się dużą znajomością wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz zasobów odnawialnych, zajmując I miejsce w Konkursie Ekologicznym. Uczennica otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową. Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!
R. Figurska
|