Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • Chemiczna wycieczka.

     Chemia to fascynująca dziedzina nauki i coraz częściej dostrzegają to uczniowie, nawet szkół podstawowych. Wielu z nich planuje swoją przyszłość w zawodach medycznych lub farmaceutycznych. A może praca w przemyśle chemicznym, na przykład w laboratorium? Wizyta w Centrum Badawczo - Rozwojowym (CB+R) przy Kopalni Wapieni „Wierzbica” skłoni być może 7- i 8 - klasistów do takich przemyśleń.

    Serdecznie dziękujemy pani dyrektor CB+R mgr Magdalenie Baran za prezentację Centrum, w szczególności nowoczesnych laboratoriów oraz omówienie badań, które są w nich prowadzone dla wielu gałęzi przemysłu i rolnictwa.

    Miło było spotkać byłe uczennice – chemiczki i nie tylko, a w tej chwili pracownice CB+R. Ogromnie cieszą ich sukcesy zawodowe.

    B. Michałkiewicz

  • Owady piękne i różnorodne.

      Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Sobkowie i Sokołowie Dolnym pod opieką M. Michałkiewicz, H. Pańtaka, M. Ziętal i J. Stępień  uczestniczyli 24 maja w  XXII   Ogólnopolskich Dniach Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Hasło tegorocznej imprezy - „Owady piękne i różnorodne” mówi wiele o tej najliczniejszej a niedocenianej grupie zwierząt. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest zaprzyjaźniony od lat ze szkołą w Sobkowie entomolog - prof. Kazimierz Wiech.

    Bardzo ważnym punktem programu Dni Owada są wykłady prezentowane przez pracowników naukowych uczelni. Blok wykładowy otworzył prof. K. Wiech. Pan Profesor podkreślał piękno i różnorodność owadów. Mówił o roli, jaką spełnia ta grupa bezkręgowców. Przekonywał, by zmienić myślenie i zacząć dbać o gatunki cenne i zagrożone. Zachęcał, by nie patrzeć na owady z odrazą lecz z zainteresowaniem. Każdy gatunek, nawet koszmarne w naszym odbiorze komary, spełnia  w przyrodzie ważną rolę i stanowi fragment całości, jaką jest ekosystem. Kiedy znamy mechanizmy obowiązujące w świecie przyrody pochylimy się z czułością nad złotookiem w naszym domu i biedronką w ogródku.  Kolejny wykład dr hab. Andrzeja Górza „Co się dzieje w kupie?” poświęcony był owadom i grzybom  żyjącym w odchodach krów, koni i owiec. Na to pozornie niepoważne i trywialne dla laika pytanie uzyskaliśmy obszerne informacje o koprofaunie i roli tych organizmów dla środowiska. Przekonaliśmy się, że wszystko, co istnieje zasługuje na obiektywne zbadanie, a efekty dociekań bywają zaskakujące nawet dla naukowców. Kolejny wykład dr Piotra Stolarczyka dotyczył grupy roślin owadożernych. Muchołówki, kapturnice, dzbaneczniki czy pływacze mają niebanalny, egzotyczny wygląd i budzą prawdziwą ciekawość. Coraz częściej stają się alternatywą dla popularnych roślin doniczkowych. Piękne zdjęcia roślin i ich pułapek były wspaniałą ilustracją prezentowanego materiału.

    Po wykładach zwiedzaliśmy wystawy w budynku Wydziału Leśnego, które stanowiły niezwykłe zoo. Jak co roku oglądaliśmy żywe owady krajowe i tropikalne, pszczele rodziny, owady preparowane, nicienie i grzyby pasożytnicze wykorzystywane do biologicznego zwalczania szkodników, rośliny i zwierzęta owadożerne, owady wodne i poczwarki, z których na naszych oczach wykluwały się egzotyczne motyle.   Na każdym stanowisku pracownicy naukowi uczelni i studenci udzielali wyczerpujących informacji.

    To była niezwykła lekcja biologii - wykłady, wystawy i zakupy patyczaków do domowych i klasowych hodowli – trudno wymarzyć sobie lepsze przyrodnicze zajęcia. Serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi za wieloletnią współpracę, mając nadzieję na kolejne spotkania z przyrodą w uniwersyteckim wydaniu  

     

     

    J. Stępień

  • Noc Polonistów w Sobkowie: magiczne spotkanie z literaturą.

      W nocy z 15 na 16 maja 2024 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie stała się areną wyjątkowego wydarzenia – Nocy Polonistów. 27 uczniów z klas 4 i 5 spędziło 12 magicznych godzin wśród literackich przygód, które nie tylko wzbogaciły ich wiedzę, ale również zacieśniły więzi koleżeńskie i rozwijały umiejętności interpersonalne. Ta magiczna noc była doskonałym przykładem, jak można łączyć naukę z zabawą, tworząc niezapomniane doświadczenia edukacyjne.

    Terenowe Gry Literackie

    Wieczór rozpoczął się od terenowych gier literackich, które wprowadziły uczestników w świat książek i poezji. Podzieleni na grupy, uczniowie przemierzali szkolne korytarze i boisko, rozwiązując zagadki związane z literaturą. Tego rodzaju aktywność rozwijała nie tylko znajomość tekstów literackich, ale także umiejętności logicznego myślenia, współpracy i szybkiego podejmowania decyzji.

    Nocne Recytowanie Poezji

    Jednym z najważniejszych punktów programu było nocne recytowanie poezji. W ciemnościach rozświetlanych jedynie blaskiem świec i latarek, prezentowane własne wiersze. Ta magiczna atmosfera nie tylko sprzyjała skupieniu i kontemplacji, ale również pozwalała dzieciom na wyrażenie swoich emocji i rozwijanie umiejętności wystąpień publicznych. Recytowanie poezji przeplatane tańcami z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników.

    Tworzenie Limeryków

    Kolejną atrakcją było tworzenie limeryków. Ta forma krótkiej, rymowanej poezji okazała się świetną zabawą, która pobudzała kreatywność i wyobraźnię. Uczniowie, wspólnie tworząc zabawne i czasem absurdalne wierszyki, nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe, ale również ćwiczyli współpracę i wspólne dążenie do celu. Tworzenie limeryków to doskonały sposób na rozwijanie zdolności literackich w lekkiej i przyjemnej formie.

    Świetlicowe Opowieści Dziwnej Treści

    Ostatnim punktem programu były świetlicowe opowieści dziwnej treści. Uczniowie, zebrani w kręgu, wymyślali i opowiadali historie pełne niesamowitych zwrotów akcji i fantastycznych postaci. Ta aktywność rozwijała nie tylko wyobraźnię, ale również umiejętności narracyjne i zdolność do budowania spójnych opowieści. Opowieści dziwnej treści to także doskonała okazja do wyrażenia własnej kreatywności i odkrywania talentów literackich.

    Noc Polonistów w Sobkowie była nie tylko okazją do nauki, ale również do budowania relacji między uczniami. Wspólne przeżycia, gry i zabawy sprzyjały integracji, rozwijały umiejętności interpersonalne oraz wzmacniały poczucie wspólnoty. Uczniowie mieli okazję lepiej się poznać, pracować w grupach i wspierać nawzajem, co pozytywnie wpłynęło na atmosferę w klasie.

    T. Piątek

  • Święto Patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie

      23 maja 2024r. społeczność naszej szkoły świętowała Dzień Patrona. W tym roku przebiegał on  pod hasłem: „Chłopiec z Wadowic- nasz Patron”.

    Z tej okazji  uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej celebrowanej przez ks. Stanisława Strycharczyka w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława BM w Sobkowie. W tym święcie towarzyszyli nam goście - Wójt Gminy Sobków Tomasz Chaja, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Józef Pyjas, radny Gminy Sobków  Mateusz Durło, pani Sołtys Krystyna Długosz, Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Sobkowie Teresa Baran, Dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej  Oświaty w Sobkowie Katarzyna Michalec, Rada Rodziców reprezentowana przez panie: Annę Maślarz i Katarzynę Gołuzd oraz rodzice i przybyli goście.

    Po mszy uczniowie przygotowani przez nauczycieli Ewelinę Kostecką i Volhę Wujcik zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, który przypomniał najważniejsze momenty z życia Jana Pawła II. Mogliśmy przewędrować z ‘Lolkiem’ z Wadowic, przez Kraków i jego ukochane góry aż do Rzymu, gdzie zasiadł na stolicy Watykańskiej, na Placu św. Piotra został postrzelony i skąd w 2005 roku odszedł do ‘Domu Pana’.

    Następnie pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II zostały zapalone znicze oraz złożone kwiaty, po czym wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Szkół Jana Pawła II. 

    I.Połaniecka

     

  • Co można zrobić z okazji Dnia Ziemi ?!

     Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie obchodzili Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne, biorąc udział w licznych działaniach  o charakterze proekologicznym. W ramach akcji „Zasadź Las nad Rzeką” zorganizowanej przez Okręg PZW w Kielcach wspólnie z WWF Polska uczniowie klasy VIII posadzili 800 sadzonek olszy czarnej nad rzeką Nidą w miejscowości Stawy. Jest to trzecia edycja tej akcji, która ma celu zalesienie terenów głównie nad uregulowanymi rzekami. Nad przebiegiem akcji czuwał prezes Koła Wędkarskiego Nida w Sobkowie Artur Purski, dyrektor Biura Zarządu Okręgu PZW w Kielcach Michał Bień oraz pani Małgorzata Ziętal.

    Uczniowie klas młodszych wykazali się swoją kreatywnością, wyobraźnią i twórczym myśleniem wykonując pomysłowe zabawki recyklingowe, a uczniowie klas starszych wykonali plakaty o  planecie Ziemi i jej ochronie. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas V- VIII przystąpili do Konkursu Wiedzy Ekologicznej, w którym laureatami zostali:  Jan Połaniecki (kl. 7), Maciej Barteczko (kl. 7) i Alicja Krzysztofek (kl. 8). Gratulujemy uczniom wiedzy!!!

    Jak co roku aktywnie przystąpiliśmy również do Akcji Sprzątania Świata, porządkując plac szkolny oraz najbliższą okolicę szkoły. Członkowie Koła Ekologicznego przygotowali audycję na temat Święta Ziemi, problemów ekologicznych, pomysłów jak dbać o naszą planetę. Pamiętamy jednak, że dbanie o nasz wspólny dom powinno być czymś więcej niż tylko jednodniowym wydarzeniem i zgodnie z tegorocznym hasłem Światowego Dnia Ziemi „Planet vs. Plastics” czyli „Planeta kontra Plastik” to dobry moment na wdrożenie przez nas w życie nowych nawyków związanych m. in. z ograniczeniem wykorzystania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety.

    M. Ziętal

     

  • Udział uczniów w imprezie plenerowej " Festiwal Smaków" w Tokarni.

     Na zaproszenie pani dr Agnieszki Dziarmagi z  Muzeum Wsi Kieleckiej uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie wystąpili w ramach imprezy plenerowej “Festiwal Smaków” w Tokarni w dniu 4 maja 2024 roku.  

    Uczniowie: Alicja Krzysztofek, Ewa Gołuzd, Aleksandra Władyszewska, Milena Kosińska, Jan Chabel i Antoni Wójcik, wraz z nauczycielami Volhą Wujcik i Stanisławem Osowskim, zaśpiewali dwie piosenki: „ Hevenu Shalom Alehem” i „Hawa nagila” . Uczniowie z Sobkowa od dawna biorą udział w różnych zajęciach edukacyjnych z zakresu Kultury Żydowskiej 

     

  • Pierwsza pomoc od kuchni.

      Co roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawłą II w Sobkowie pozorują urazy na Mistrzostwach Pierwszej Pomocy dla młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu jędrzejowskiego. Te nietypowe zmagania organizuje Oddział Rejonowy PCK w Jędrzejowie wraz z instruktorem pierwszej pomocy Jolantą Stępień. W komisji oceniającej działania drużyn uczestniczy Ratownik medyczny z Pogotowia. W bieżącym roku szkolnym mistrzostwa odbyły się 26 kwietnia. Dwie uczennice – Ewa Gołuzd i Marysia Przygodzka oraz uczeń Antek Wójcik odgrywali role poszkodowanych. Ewa pozorowała dziewczynę, która spada z drabiny i doznaje złamania podstawy czaszki. Marysia nieszczęśliwie ucięła sobie tasakiem palec u ręki, a Antek, widząc to zdarzenie, dostał ataku padaczki. Wszystko po to, by drużyny biorące udział w mistrzostwach mogły zmierzyć się z sytuacjami, które mogą się wydarzyć naprawdę. Wszyscy świetnie się spisali. Odgrywane zdarzenia wyglądały niezwykle realnie, a młodzież, która udzielała pierwszej pomocy, musiała ocenić uraz i odpowiednio do niego reagować. „Drużyna pozorantów” dostała brawa od uczestników mistrzostw i pochwałę od ratownika z pogotowia - Rafała Kitlińskiego. 

    Ta niecodzienna przygoda naszych uczniów to wspaniała lekcja pierwszej pomocy. Pozoranci są już ekspertkami od udzielania pomocy w sytuacjach, które odgrywali i obserwowali. 

    Serdecznie dziękuję swoim uczniom, za pomoc i zaangażowanie w organizację mistrzostw. 

     

    Opiekunka SK PCK Jolanta Stępień

     

  • Nagroda za wiedzę...

      W czwartek 25 kwietnia 2024r. uczniowie Szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, która była dla nich nagrodą za zajęcie II miejsca w Konkursie Eksperci ds. Unii Europejskiej. Podczas wyjazdu brali udział w zajęciach w Przedstawicielstwie Parlamentu Europejskiego w Polsce, zwiedzali Stare Miasto, Łazienki Królewskie oraz Sejm RP. Wyjazd ufundował Eurodeputowany Adam Jarubas.

  • Udział uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w konkursie prozdrowotnym.

    O poważnych sprawach też można mówić z humorem, co udowodniły ucznnice klasy czwartej - Kornelia Cielibała, Amelia Kozik, Alicja Maślarz, Anna Michalec oraz Lena Sęk - biorąc udział 23 kwietnia w konkursie zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Jędrzejowie. Tematem konkursu było przedstawienie w sposób najciekawszy i  humorystyczny oraz pouczający fraszki Jana Kochanowskiego pt.: "Na zdrowie".

    Aktorki rewelacyjnie zaprezentowały adaptację opowiadania "Palę cygaro" Rene Gościnn'ego, a dopełnieniem całości był wykonany przez dziewczyny, rap, do którego tekst napisała T. Piątek, a muzykę V.Wujcik. Scenografię przygotowała M. Ziętal.

    Chociaż występ został oceniony poza podium, to  nagroda pocieszenia w postaci warsztatów teatralnych z panem Januszem Ślusarczykiem jest bezcenna.

     

     

  • „Kodeks walki z rakiem” w roli głównej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

      Wśród kluczowych obszarów działań szkoły, priorytetem we współczesnym świecie staje się promocja zdrowia i edukacja prozdrowotna.

    Działania prozdrowotne realizowane są systematycznie cały rok przez nauczycieli wielu przedmiotów na różne sposoby – zajęcia, projekty, konkursy. Dniem wyjątkowym, pewnego rodzaju świętem w obszarze profilaktyki jest organizowany corocznie „Dzień zdrowia”. To wydarzenie gromadzi i angażuje całą społeczność szkolną. W bieżącym roku szkolnym  impreza odbyła się 18 kwietnia. Akademię zorganizowało Szkolne Koło PCK, Samorząd Uczniowski i uczniowie klas młodszych, którzy co roku aktywnie uczestniczą w przedstawieniu.

    Tematem tegorocznego spotkania był  „Europejski kodeks walki z rakiem”. Akademię poprowadzili uczniowie klasy VIII i VII. Młodzież zaprezentowała zalecenia „Europejskiego kodeksu walki z rakiem” - gotową instrukcję pokazującą, jak przez proste codzienne działania obniżyć ryzyko zachorowania na raka.  Prowadzący zachęcali do aktywności fizycznej każdego dnia. Mówili o ochronnym znaczeniu dla zdrowia warzyw i owoców w naszej diecie. Napominali, by wystrzegać się otyłości, która jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia wielu chorób nowotworowych. Informowali o szkodliwości  alkoholu i nikotyny, szczególnie dla młodych organizmów. Przypominali, że promieniowanie ultrafioletowe serwowane w nadmiarze czy to na plaży, czy w solariach jest czynnikiem rakotwórczym i obniżającym ogólną odporność organizmu. Do poszczególnych zaleceń kodeksu zostały zaprezentowane wpadające w ucho rymowanki i wiersze ułożone lub wyszperane w Internecie przez uczniów. Scenkę na temat szkodliwości palenia przygotowaną przez Panią T. Piątek przedstawiły czwartoklasistki. Najmłodsi uczniowie szkoły, pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę o zdrowiu, a układy taneczne wykonali uczniowie klasy II i III oraz uczennice klasy V i VI. Na zakończenie imprezy, zgodnie z prezentowanymi zaleceniami na temat aktywności ruchowej, wszyscy zatańczyli „Makarenę”.  Było kolorowo, zdrowo i radośnie.

    Gdy zastanawiamy się nad skutecznością takich przedsięwzięć, mamy świadomość, że tylko te informacje i działania mają znaczenie dla życia i zdrowia człowieka, które wywołają choćby cień zainteresowania, ciekawość, ślad, dobre emocje. Dopiero wtedy pojawia się szansa, by wiedza przełożyła się na mądre prozdrowotne wybory. Mamy nadzieję, że szkolny dzień zdrowia będzie inspiracją dla wielu młodych ludzi w poszukiwaniach swojej recepty na zdrowie i motywacją do działania.

     

     

    Opiekunki SK PCK J. Stępień, M Banaszek

  • Rady na odpady czyli uczniowie klas I - III dbają o planetę!

    O tym, że o naszą planetę trzeba dbać uczą się już dzieci w przedszkolu! Uczniowie klas I - iII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, w ramach obchodów Dnia Ziemi, zadali sobie pytanie:

    -  Jakie działania możemy podjąć, MY DZIECI, aby zadbać o naszą planetę Ziemię?

    W czasie dyskusji pojawił się temat plastikowych butelek i róznych innych przedmiotów, z którymi nie wiemy,  często co zrobić? Wyrzucamy je więc do kosza! A może moglibyśmy dać im tkz.,, drugie życie"!

     Pomysł bardzo się spodobał i uczniowie, w ramach zajęć z edukacji technicznej  wykonali ekologiczne zabawki.

    Zajęcia okazały się wspaniałą lekcją ekologiczną oraz dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych emocji poprzez odkrywanie i doświadczanie, o czym świadczą  zdjęcia zamieszczone w albumie fotograficznym.

    Nad prawidłowym przebiegiem zajęć czuwały nauczycielki: M.Chaja, I. Gruszczyńska, M. Pyjas.

  • Podsumowanie konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2023/24

     „Sukcesu można się nauczyć.
    Możesz się nauczyć, jak odnieść sukces w każdej dziedzinie.
    Jeśli chcesz zostać świetnym golfistą, możesz się nauczyć, jak tego dokonać.
    Jeśli chcesz zostać wspaniałym pianistą, możesz się nauczyć, jak to osiągnąć.
    Jeśli chcesz być naprawdę szczęśliwy, możesz się nauczyć, jak to sprawić.
    Jeśli chcesz być bogaty, możesz się nauczyć, co trzeba zrobić.
    Nie ma znaczenia, w którym miejscu teraz jesteś.
    Nie ma znaczenia, z jakiego miejsca zaczynasz.
    Ważne jest, żebyś był gotów się uczyć.”
    - T. Harv Eker

     

    Konkursy  przedmiotowe w roku szkolnym 2023/2024

    Uczniowie naszej szkoły systematycznie biorą udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.  Tegoroczne zostały już zakończone, więc nadszedł czas na ich podsumowanie.

     

    W tym roku po etapie szkolnym do rejonowego przeszli następujący uczniowie:

    Konkurs informatyczny- Wojciech Kosiński – kl.7, Michał Kot, Miłosz Kuśmierek, Ada Wojciechowska, Antoni Wójcik - kl. 8

    Konkurs fizyczny - Antoni Wójcik - kl.8

    Konkurs biologiczny – Milena Kosińska, Alicja Krzysztofek, Ada Wojciechowska – kl. 8

    Konkurs historyczny – Alicja Krzysztofek i Miłosz Kuśmierek – kl.8

    Konkurs chemiczny- Michał Kot  i Alicja Krzysztofek - kl. 8

    Konkurs matematyczny- Alicja Krzysztofek, Michał Kot, Antoni Wójcik - kl. 8

    Konkurs języka polskiego – Jan Połaniecki – kl.7, Alicja Krzysztofek, Miłosz Kuśmierek, Antoni Wójcik - kl. 8

    Nad przygotowaniami uczestników konkursów czuwali opiekunowie - Jerzy Ciepluch, Barbara Michałkiewicz, Stanisław Osowski, Kamila Tkacz, Iwona Połaniecka oraz Małgorzata Ziętal.

     

    Do finału tych zmagań przeszli :

    Konkurs informatyczny- Michał Kot, Miłosz Kuśmierek, Ada Wojciechowska, Antoni Wójcik

    Konkurs chemiczny- Alicja Krzysztofek  i Michał Kot

    Konkurs matematyczny- Antoni Wójcik

    Konkurs języka polskiego – Jan Połaniecki, Alicja Krzysztofek, Miłosz Kuśmierek, Antoni Wójcik

     

    W efekcie zmagań na etapie wojewódzkim tytuły FINALISTÓW uzyskali:

    Michał Kot z informatyki i chemii

    Alicja Krzysztofek z języka polskiego i  chemii

    Miłosz Kuśmierek z języka polskiego i informatyki

    Jan Połaniecki - z języka polskiego

    Ada Wojciechowska z informatyki

    Antoni Wójcik z języka polskiego, matematyki i informatyki

     

    Należy podkreślić ogrom pracy, jaki uczniowie musieli włożyć, by uzyskać to wyróżnienie. Dodatkowym profitem są punkty podczas rekrutacji do szkół średnich.

    Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

    I. Połaniecka

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie laureatami konkursu Eksperci ds. Unii Europejskiej.

      W dniu 11 kwietnia 2024 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbył się konkurs Eksperci ds. Unii Europejskiej. Uczniowie pracowali zespołowo i odpowiadali na przygotowane zestawy pytań. Zespół ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Sobkowie w składzie: Alicja Krzysztofek, Milena Kosińska, Antoni Wójcik i Michał Kot zajęli II miejsce. I miejsce zdobyli uczniowie ze szkoły w Małogoszczu, a III miejsce ze szkoły nr 39 w Kielcach. Organizatorem przedsięwzięcia była dr Anna Zagórska wraz z nauczycielami ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. W nagrodę uczniowie pojadą na wycieczkę do Warszawy, gdzie odwiedzą  Warszawskie Centrum Informacji Europejskiej oraz Sejm RP. Wyjazd ufundował Eurodeputowany Adam Jarubas. Zespoły, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymały również nagrody w postaci wejścia do Fly Parku.  Opiekunem uczniów był Stanisław Osowski.

     

     

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie Finalistami Olimpiady Franciszkańskiej

     W dniu 10.04.2024 roku w Siedlcach na Mazowszu odbył się ogólnopolski finał Olimpiady Franciszkańskiej. Uczniowie Alicja Krzysztofek oraz Michał Kot reprezentowali Szkołę  Podstawową im. Jana Pawła II w Sobkowie. Obydwoje zostali finalistami XVIII już edycji konkursu wykazując się znaczną wiedzą o życiu i działalności ojca Maksymiliana Kolbe. Organizatorzy zadbali o urodzinowy tort z racji jubileuszowej edycji konkursu oraz o sprawny przebieg wydarzenia. Opiekunem uczniów był Stanisław Osowski.

     

  • Nasze podróże czyli zwiedzamy Kopalnię Soli w Wieliczce.

    9 kwietnia 2024 roku uczniowie klas I - III pod opieką nauczycieli,  zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce.

  • Przyszła wiosna - pora radosna!

  • Papierosy? Nie, dziękuję! Czyli BIEG PO ZDROWIE w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.

    O tym, że palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne, wie każdy. Mimo to, codziennie w Polsce zaczyna palić 500 nieletnich dziewcząt i chłopców. W skali roku 180 000 młodocianych do 18 roku życia wpada w „szpony’ nałogu. Oprócz szkodliwości dla zdrowia dzieci palenia czynnego, trzeba pamiętać o równie negatywnym wpływie na organizm palenia biernego. Szacunkowo około 3 mln dzieci to bierni palacze. Palenie czynne i bierne stanowi ciągle ogromny problem, który skłania pedagogów i wychowawców do poszukiwania skutecznych działań profilaktycznych w tym obszarze.  

    Co roku, klasy czwarte  objęte są antytytoniowym programem edukacyjnym „Bieg po zdrowie”. Głównym celem tego programu jest zwiększenie kompetencji uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

    14 marca, na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, odbyły się niecodzienne zajęcia prozdrowotne dla czwartoklasistów, przygotowane przez opiekunki Szkolnego Koła PCK – J. Stępień i M. Banaszek, która jest wychowawczynią tej klasy. W warsztatach uczestniczył dyrektor szkoły Dariusz Butenko, który podkreślił, że wiedza o szkodliwości palenia papierosów, może uchronić każdego z nas przed poważnymi skutkami zdrowotnymi, a okres szkolny to idealny czas, by poczuć się odpowiedzialnym za swoje zdrowie.

    Dzieci pracowały w grupach na pięciu różnych „stacjach” i zmieniały się po wykonaniu zadania. Uczniowie zapoznawali się z tekstem źródłowym na temat szkodliwości palenia papierosów, rozwiązywali krzyżówkę, udzielali odpowiedzi na pytania zawarte w quizie, rozwiązywali zadanie, które pokazywało, jakie wydatki finansowe ponosi palacz w związku ze swoim nałogiem, wykonywali ćwiczenia poprawiające sprawność oddychania, bawili się w gry i zabawy, które poprawiają kondycję całego organizmu i dają dużo radości. Nad dzieciakami z klasy czwartej na każdym stanowisku czuwali ósmoklasiści, którzy już po raz kolejny wcielili się w rolę liderów zdrowego stylu życia. Pomagali, wspierali i zachęcali do działania. Ich zaangażowanie było bezcenne - wykonywane zadania pod opieką starszych kolegów zyskały wyjątkowy wymiar.

    Uśmiechnięte buzie czwartoklasistów i wybór „szczęśliwej minki” w ramach ewaluacji zajęć utwierdziły nas w przekonaniu, iż takie zajęcia mają szansę kształtować prawidłowe postawy dzieci ukierunkowane na zdrowy styl życia bez papierosów.

     

    To przecież w młodości kształtują się nawyki i przekonania, które owocują           w przyszłości.  „Bieg po zdrowie”.

     

     

    Opiekunki SK PCK: J. Stępień, M. Banaszek

          

       

     

  • Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

     21 marca  w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie społeczność uczniowska nie tylko witała wiosnę, ale także, z inicjatywy katechetki E. Kosteckiej,  pamiętała o Dniu Kolorowej Skarpetki czyli Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności na całym świecie ludzie tego dnia zakładają skarpetki nie do pary.

    Dlaczego?                             

    To metafora  niedopasowania genotypowego i społecznego u osób z zespołem Downa, spowodowanego obecnością trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów, do czego nawiązuje także data 21 marca. 

     Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie,  okazali swoją otwartość wobec odmienności ludzi .

    Ponadto uczestniczyli w dyskusji:  Jak okazać akceptację i zrozumienie osobom z zespołem Downa? , a  podsumowaniem obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki były warsztaty plastyczne.

    Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa był cenną lekcją kształtowania w młodym pokoleniu poczucia wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

     E. Kostecka

     

     

  • Sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie – Olimpiada Franciszkańska.

      29 lutego 2024 roku w klasztorze ojców franciszkanów w Skarżysku – Kamiennej, odbył się etap regionalny Olimpiady Franciszkańskiej dotyczącej wiedzy o św. Maksymilianie. W olimpiadzie uczestniczyli uczniowie klasy VIII: Alicja Krzysztofek, Milena Kosińska, Michał Kot, którzy wykazali się obszerną wiedzą dotyczącą osoby św. Maksymiliana Maria Kolbe. Do finału Olimpiady zakwalifikowali się A. Krzysztofek oraz M. Kot. Opiekunem uczniów był Stanisław Osowski. Gratulujemy wyników!

                                                                                                                                                    S. Osowski

  • Z Azerbejdżanu do Sobkowa!

      W nowe półrocze weszliśmy w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, w nietuzinkowy sposób. Po raz kolejny nasi uczniowie stali się beneficjentami współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu, z którego przyjechała do nas pochodząca z Azerbejdżanu Jamila Fatullazade.               

    W dniu 27 lutego 2024 przeprowadziła 4 godziny wspaniałych zajęć w klasach: 2,3,4 i 5. Uczniowie entuzjastycznie uczestniczyli w językowych aktywnościach kinestetycznych, które dzięki włączeniu elementu ruchu i rywalizacji miały świetny skutek mnemotechniczny. Było „Running Memo”, „Hot Colours”.

    Starsze klasy wzięły udział w lekcji kulturowej, w której nasz gość przedstawiła swe rodzinne miasto Baku. Oprócz budzenia ciekawości świata, nasi uczniowie skorzystali z szansy na naturalne wykorzystanie umiejętności językowych, których poziom jest tak wysoki, że zachwycił naszego gościa.

    Dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania.

    Teresa Piątek

strona: