Światowy Dzień Wody w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
1
W dniach 20 do 30 marca 2023 roku w naszej szkole realizowane były działania poświęcone obchodom Światowego Dnia Wody, który obchodzony jest na świecie w dniu 22 marca. Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania zmieniając sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy i zarządzamy wodą w swoim życiu.
W ramach organizowanej przez Koło Wędkarskie Nida Sobków, Okręg PZW w Kielcach, Fundacji WWF Polska i Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego akcji „Zasadź las nad rzeką” w dniu 30 marca odbyły się dla naszych uczniów zajęcia edukacyjne prowadzone przez ichtiologa i hydrologa Pana Michała Bienia. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu o tym, co w wodzie żyje, jak funkcjonuje środowisko wodne, a także jaki my mamy na nie wpływ i jakie możemy podjąć działania, aby je chronić. Po tej dawce wiedzy pod opieką Pana Dyrektora Dariusza Butenko i nauczycieli nasi uczniowie ochoczo wybrali się na uregulowany odcinek rzeki Nidy, aby rozpocząć sadzenie drzew. Wspólnie posadzono 150 sadzonek, by chronić naszą planetę. Za udział w akcji uczniowie zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez PZW- Okręg Kielce i Fundację WWF Polska, które wręczył Pan Artur Purski - Prezes Koła Wędkarskiego Nida Sobków.
W ramach propagowania tego święta i uświadamiania młodym ludziom, jak ważny jest problem zmniejszania się zasobów wody na świecie, członkowie koła ekologicznego przygotowali audycję radiowęzłową, tematyczne prezentacje oraz quizy. Ponadto uczniowie wykonywali plakaty i ulotki dotyczące oszczędzania wody.
M. Ziętal
80. rocznica powstania w Getcie Warszawskim.
1
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pamiętali o 80. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim!
Na specjalnie zorganizowanym z tej okazji apelu, nauczyciel historii, Stanisław Osowski przybliżył uczniom tematykę powstania.
,,Cudze chwalicie, swego nie znacie….” – wizyta w CN Leonardo da Vinci.
3
30 marca 2023 roku, uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, wspólnie z wychowawcami odwiedzili, Centrum Naukowe Leonardo da Vinci w Podzamczu. Uczniowie uczestniczyli w ciekawie przeprowadzonych warsztatach o nazwie: „W głównej, roli szczypta soli!”, na których poprzez doświadczanie i działanie zdobyli cenną wiedzę na temat właściwości soli. Następnym punktem w programie wizyty w Centrum Naukowym było zwiedzanie ekspozycji, które okazało się dla dzieci świetną zabawą. W sposób kreatywny i aktywny dzieci doskonaliły swoją wiedzę przyrodniczą, a ciekawe urządzenia pozwalały na sprawdzenie swoich cech psychomotorycznych.
Popularna fraza ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie….”, w tym przypadkuspełniła się w całości. Dzieci oprócz tego, że poszerzyły swoją wiedzę, to jeszcze w sposób aktywny i ciekawy spędziły czas, w niedaleko znajdującym się od Sobkowa, Centrum Naukowym Leonardo da Vinci.
M. Pyjas
,,Sąd nad Zimą" :) - w wykonaniu uczniów klasy II.
Co roku wszyscy z nostalgią czekamy na przyjście Wiosny, dlatego dzień 21 marca 2023 roku, choć deszczowy, to w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, był bardzo kolorowy i radosny. Część uczniów, wspólnie z wychowawcami, spędziła ten dzień poza szkołą.
Natomiast pozostała część społeczności uczniowskiej przywitała Wiosnę śpiewem i wspólnymi zabawami. Deszczowa pogoda sprawiła, iż zaplanowany pochód z Marzannami i gaikami po Sobkowie został zamieniony na przemarsz szkolnymi korytarzami, a defilada po pobliskiej okolicy odbędzie się w innym terminie.
Wiosna wyzwala w nas nowe pokłady energii i radości, dlatego cieszymy się z jej przyjścia:
,,….na przyjęcie wiosny, otwórzmy ramiona. A teraz, gdy zima poszła już daleko – zatańcz z nami, wiosno, nad zieloną rzeką.”(fragm. wiersza „Marzanna” W. Chotomskiej)
Wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu uczniów klasy IV – VI.
5
W dniu 3 marca uczniowie klasy IV i VI odbyli wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, a rozpoczęli ją od spaceru z przewodnikiem po 300- letniej Alei Lipowej. Według przekazów król Jan III Sobieski do Podzamcza Chęcińskiego wjeżdżał właśnie tą bramą barokową, która była wolnostojącym łukiem triumfalnym. Następnie podziwiali Dwór Starostów Chęcińskich, oraz stworzony przy nim park w stylu włoskim.
Po czym wszyscy udali się na warsztaty przyrodniczo- biologiczne na temat: „Od korzeni po koronę poznaj drzewa lepszą stronę”. W trakcie zajęć uczniowie m. in. rozróżniali gatunki drzew, elementy ich budowy, określali wiek poszczególnych osobników. Ponadto zagłębiali się w procesy fizjologiczne drzew, takie jak np. oddychanie czy transportowanie wody od korzeni, aż po liście. Nasi uczniowie podczas wykonywanych doświadczeń wykazali się zaangażowaniem i wiedzą przyrodniczą. Na zakończenie warsztatów wykonali własne, pachnące lasem świeczki, które zabrali do domu.
Następnym punktem było zwiedzanie wystawy, której mottem przewodnim jest zdrowy organizm ludzki. Pierwszy temat wystawy „Człowiek- niezwykła maszyna”, podejmował zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka, drugi „Człowiek- trybik w machinie przyrody”, dotyczył zagadnień ekologiczno- przyrodniczych. Tę wystawę uczniowie zwiedzali samodzielnie, korzystając z licznych stanowisk multimedialnych. Wszyscy doskonale i kreatywnie się bawili, odkrywając przy tym tajniki nauki.
M. Ziętal
„ CZYTAM SOBIE 10 LAT” – EDYCJA 2022/23.
W okresie od listopada 2022 roku do marca 2023 roku, uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, uczestniczyli w programie czytelniczym o nazwie „ CZYTAM SOBIE 10 LAT…”, którego organizatorem jest Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie. Celem programu jest popularyzacja treści edukacyjnych zgodnych z podstawą programową dla nauczania wczesnoszkolnego oraz promocja czytelnictwa wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli wczesnoszkolnych i bibliotekarzy. W ramach aktywności uczniowie klas I - III czytali książki polecane przez organizatorów programu, na lekcjach oraz samodzielnie. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które dotyczyły treści przeczytanych lektur. Do Programu aktywnie włączyła się także szkolna biblioteka, do której zostały zakupione książeczki z serii „Czytam sobie ”. Wspaniałym pomysłem okazała się akcja zorganizowana przez bibliotekarkę Panią Iwonę Duszę pod hasłem CZYTANIE USKRZYDLA, która okazała się doskonałym sposobem na podsumowanie Programu „Czytam sobie…”, Na spotkaniu w szkolnej bibliotece uczniowie mieli okazję nie tylko do wyrażenia swoich opinii na temat udziału w Programie, ale mogli także uwiecznić się na tle kreatywnej dekoracji.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w Programie „Czytam sobie 10 lat”. Zyskaliśmy nowe doświadczenia oraz szersze grono dziecięcych czytelników.
16 lutego 2023 roku uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie mvideo-1648062658.mp4ieli okazję, pod opieką wychowawców, uczestniczyć w szalonej zabawie Walentynkowej!
Na balu pojawiło się wielu tajemniczych gości: księżniczki, królowie, wróżki, piłkarze, jednorożce i inne stworki. Było barwnie i egzotycznie. Wielką atrakcją okazał się czerwony dywan, po którym chętnie przemaszerowali uczestnicy balu.
Wiele emocji wśród uczestników wywołała Poczta Walentynkowa, a szalone rytmy "grane" przez panią V. Wujcik, dodatkowo podniosły temperaturę imprezy.
Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki poczęstunek, a wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę!
M. Pyjas
Zmagania drużyn piłki nożnej o puchar Wójta Gminy.
3
Czas zimowych ferii to nie tylko czas słodkiego lenistwa, to także czas międzyszkolnych rozgrywek w piłkę nożną.
Z inicjatywy pana wójta gminy Sobków Tomasza Chai już po raz siódmy odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej. Drużyny klas VII i VIII spotkały się 7 lutego w Zespole Placówek Oświatowych w Miąsowej, a klasy V – VI, 9 lutego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
W turnieju w obu kategoriach wiekowych wzięły udział cztery drużyny. Turnieje rozgrywano systemem „każdy z każdym”. W Miąsowej przywitał nas dyrektor szkoły pan Janusz Bętkowski. Każdy mecz to wiele wysiłku i nowa porcja wrażeń i emocji. Radości w Miąsowej nie było końca, bowiem nasza drużyna zajęła I miejsce w turnieju. Najlepszym strzelcem okazał się Kuba Wojciechowski, a najlepszym bramkarzem Michał Stępień. Trzy puchary ufundowane przez pana wójta Tomasza Chaję trafiły do Szkoły Podstawowej im. Ja na Pawła II w Sobkowie. Puchary zostały wręczone przez zastępcę wójta panią Małgorzatę Słotwińską i sekretarz gminy panią Iwoną Mitręgę.
Do Sobkowa przyjechały drużyny z Miąsowej, Chomentowa i Mokrska. Pan dyrektor Dariusz Butenko przywitał przybyłych gości i uczniów wraz z opiekunami. Zastępca wójta pani Małgorzata Słotwińska i pani sekretarz gminy Iwona Mitręga dokonały ceremonii otwarcia turnieju. Zmaganiom towarzyszyło wiele emocji. Tym razem zwyciężyła drużyna z Zespołu Placówek Oświatowych w Miąsowej. Ich zawodnik został najlepszym strzelcem, a bramkarz zdobył tytuł najlepszego bramkarza turnieju. Miejsce drugie zajęła drużyna z Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II ze Sobkowa zdobyla 3 lokatę zwyciężając ze Szkołą Podstawową w Chomentowie. Po ogromnej porcji wysiłku i wrażeń Pani Wójt i Pani Sekretarz wraz z Dyrektorem szkoły wręczyli puchary zwycięzcom i wyróżnionym oraz medal za udział dla kapitana drużyny ze Szkoły Podstawowej w Chomentowie.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Wójtowi za ufundowanie wspaniałych pucharów i medali a paniom Małgorzacie Słotwińskiej i Iwonie Mitrędze za obecność na turnieju. Udział uczniów w sportowych zmaganiach to promocja aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej i możliwość realizacji pasji i zainteresowań.
J. Stępień, M. Banaszek
Aktywne ferie.
3
8 lutego,w Szkole Podstawowej w Sokołowie Dolnym,odbyły się Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym o Puchar Wójta Gminy Sobków. Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Sobkowie reprezentowali: Kornelia Cielibała,Gabriel Banaszek, Aleksandra Władyszewska, Ada Wojciechowska i Kuba Wojciechowski. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych,z podziałem na dziewczęta i chłopców. Nasi uczniowie starali się jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności i dzielnie walczyli o każdy punkt. 🙂 Ostatecznie, zdobyliśmy dwa puchary. I miejsce 🏆zajął GabrielBanaszek👏(w kategorii klas 1-4),zaś Kuba Wojciechowski został mistrzem "zwinnej rakietki". 👏🏓 Chłopcy, oprócz pucharów i medali, z rąk Wójta, pana Tomasza Chai i radnego pana Józefa Pyjasa, otrzymali drobne upominki i dyplomy. Pozostali zawodnicy, w nagrodę za sportową rywalizację, zostali obdarowani medalami. Sportowym zmaganiom towarzyszyła jak zawsze przyjazna i miła atmosfera.👍Wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań dziękujemy, gratulujemy wygranym i do zobaczenia za rok! 🙂🏓
M. Banaszek
Święto Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
3
„Babci i Dziadka przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba. Znana to para bardzo kochana przez wszystkie dzieci jest szanowana.”
Śpiewały dzieci na uroczystej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się w naszej szkole 26 stycznia 2023 roku. Licznie przybyłych gości przywitał serdecznie dyrektor szkoły Dariusz Butenko, który w imieniu swoim i nauczycieli złożył życzenia zdrowia, pociechy z wnuków oraz wszystkiego najlepszego.
Na uroczystości obecny był Wójt Gminy Sobków Pan Tomasz Chaja, który także złożył dziadkom i babciom życzenia pełne ciepłych i serdecznych słów.
Władze gminy Sobków reprezentowali również Państwo: Małgorzata Słotwińska, Iwona Mitręga i Kamila Tkacz.
Na tle barwnej dekoracji, uczniowie klas I – III zaprezentowali szanownym gościom bajkę pt. ”Czerwony Kapturek”. Dzieci odegrały swoje role bardzo naturalnie i profesjonalnie, za co otrzymały gromkie brawa i słowa uznania. W programie obchodów Dnia Babci i Dziadka nie zabrakło piosenek, wierszyków i tańców w wykonaniu uczniów klasy I. Były również życzenia w języku angielskim wyśpiewane w oryginalny sposób przez uczniów klasy III.
Część artystyczną uroczystości zakończono odśpiewaniem tradycyjnego „100 LAT.
Dzień Babci i Dziadka to zawsze bardzo wzruszająca uroczystość, która buduje więzi rodzinne i uczy szacunku do osób starszych, dlatego stanowi ważny punkt w kalendarzu imprez szkolnych.
Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwały nauczycielki: M. Chaja, I. Gruszczyńska i M. Pyjas oraz V. Wujcik.
Dyrekcja i nauczyciele dziękują rodzicom klas I – III za przygotowanie poczęstunku oraz pomoc w czasie uroczystości.
M. Pyjas
Sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie. Wyróżnienie w powiatowym konkursie plastycznym.
W dniu 24 stycznia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach, Filia w Jędrzejowie odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego pod hasłem: Książka zamiast smartfona? Tak!
Celem konkursu było poszerzenie wśród młodzieży informacji na temat racjonalnego korzystania z telefonu i Internetu oraz wsparcie edukacji informatycznej w kontekście kształtowania krytycznego podejścia do treści, jakie są publikowane w Internecie; popularyzacja bezpiecznego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych; wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży; uświadomienie uczniom zalet książki; rozwijanie kreatywności i zainteresowań plastycznych oraz promowanie czytelnictwa.
Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Sobkowie reprezentowały prace dwóch uczniów z klasy szóstej: Kamila Dziwosza i Jagody Słomy. Jury konkursowe, w którym zasiadał m. in. znany jędrzejowski artysta malarz Zbigniew Kasprzak, bardzo wysoko oceniło poziom nadesłanych prac, których było aż 58 z różnych szkół podstawowych z terenu powiatu jędrzejowskiego. Artysta podkreślił wysoki poziom merytoryczny prac, kreatywność uczniów, zastosowanie różnych technik plastycznych oraz zamiłowanie uczniów do przyrody. Wyróżnienie w konkursie otrzymała praca naszego ucznia Kamila Dziwosza, który otrzymał nagrodę książkową i rzeczową oraz pamiątkowy dyplom i grafikę wykonaną przez pana Zbigniewa Kasprzaka. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu talentów plastycznych! Zachęcamy również do częstej lektury, która wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu, bowiem regularne czytanie poprawia kondycję komórek mózgowych, pozwala lepiej zapamiętywać i ma wiele innych zalet. Ponadto, jak pisała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
M. Ziętal, I. Dusza
Sprawozdanie z wyjazdu edukacyjnego uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie w dniu 10.01.2023 roku do Żydowskiego Muzeum Galicja.
W dniu 10. 01. 2023 roku, 30 uczniów z klas VIII, VII i VI wraz z 2 opiekunami uczestniczyło w wyjeździe edukacyjnym do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. W tej grupie były 2 uczennice z Ukrainy, które uczą się w naszej szkole. Nie ma problemów językowych w porozumiewaniu się.
Uczniowie uczestniczyli w dwóch zajęciach zorganizowanych przez Muzeum. Podczas pierwszego spotkania poznawali zwyczaje i kulturę żydowską. Warsztaty były bardzo dobrze przygotowane, z bogatym zestawem pomocy i rekwizytów. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach. Użyte pomoce robiły wrażenie na zebranych. W sposób bardzo jasny tłumaczono pojęcia funkcjonujące w judaizmie. Prowadząca zajęcia otrzymała za ich przeprowadzone słowa uznania i gorące podziękowania. Druga część polegała na zwiedzaniu wystawy w trzech grupach. Można było kupić pamiątki oferowane przez Muzeum, zapoznać się z ofertą książek. Uczniowie mogli też pobrać ulotki reklamujące różne formy działalności Muzeum. Doszło też do spotkania z dyrektor Działu edukacji, od której grupa otrzymała publikacje wydane przez Muzeum. Następnie wszyscy udali się na ufundowany przez organizatorów dwudaniowy smaczny obiad. Podróż przebiegała spokojnie pomimo deszczowej pogody. Fundatorem wyjazdu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie było Forum Dialogu z Warszawy, największa i najstarsza polska organizacja pozarządowa zajmująca się dialogiem polsko – żydowskim. Słowa podziękowania kierujemy do biura podróży, pana Bartosza Duszyńskiego z Forum Dialogu oraz wszystkich, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu wycieczki. Opiekunami młodzieży byli pani Iwona Dusza oraz pan Stanisław Osowski.
S. Osowski
11
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie …,,Nastała wielka radość."
4
22 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie odbyły się tradycyjne Jasełka Bożonarodzeniowe zatytułowane, w tym roku: ,, Nastała wielka radość”.
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: Pan Dyrektor, Rada Rodziców, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
W tegorocznych jasełkach uczestniczyli także specjalni goście - dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, ze Szkoły Ogólnokształcącej im. W. Hurniaka w Tarnopolu na Ukrainie. Łączyliśmy się z nimi za pomocą strony internetowej i prowadziliśmy transmisję na żywo.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko wraz z Samorządem Uczniowskim składając świąteczne i noworoczne życzenia. Nie zapominając o naszych gościach ze wschodu życząc im jak najszybszego zwycięstwa i spokoju w kraju.
Przed rozpoczęciem przedstawienia Pan Stanisław Osowski przedstawił rys historyczny narodzin Jezusa.
Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną społeczność w świąteczny nastrój. Publiczność po raz kolejny mogła przeżywać historie Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni.
Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, owieczek, mędrców, dzieci oraz aniołków była przeplatana kolędami i pastorałkami.
Umiejętności taneczne zaprezentowali uczniowie z klasy II i III do pieśni ,,Mario czy już wiesz’’ natomiast klasa III pięknie zagrała na dzwonkach kolędę ,,Jingle Bells’’.
Na zakończenie goście wysłuchali świątecznych życzeń w wykonaniu uczniów klas I - VIII. Pan Dyrektor podziękował wykonawcom za zaangażowanie, a nauczycielom za przygotowanie spotkania jasełkowego. Po czym wszyscy w świątecznym nastroju udali się na wigilie klasowe.
Sukces uczennicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.
7 grudnia 2022 r., w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, Alicja Krzysztofek uczennica klasy VII odebrała nagrodę w konkursie ,,Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości świętego Jana Pawła II’’.
Celem konkursu było napisanie wiersza inspirując się twórczością Jana Pawła II.
Alicja uzyskała tytuł laureata w kategorii poezja w II Wojewódzkim Konkursie Literackim.
Starania zwycięzców docenił biskup kielecki Marian Florczyk, który wręczając dyplomy podziękował uczestnikom za ich zaangażowanie w konkursie.
Serdecznie gratuluję.
E.Kostecka
Po angielsku grudzień się zaczyna.
3
2 grudnia po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie byli beneficjentami współpracy naszej szkoły z Regionalnym Centrum Wolontariatu. Dzięki zaangażowaniu Andrei z Rumunii, Francesco z Włoch i Gurgena z Armenii klasy: 2, 3, 4, 5 i 6 wzięły udział w zindywidualizowanych warsztatach językowych, podczas których zabawa, dobry nastrój i chęć porozumienia się sprawiły, że w przedmikołajkowym nastroju dzieci radośnie wróciły ze szkoły. Nasi zagraniczni goście poświęcili nam całe piątkowe przedpołudnie i sprawili, że nasi uczniowie świetnie się bawili biorąc udział w licznych energizerach, grach logicznych i językowych.
Wymierne efekty stałej współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu są widoczne już dziś. Konieczność komunikacji w języku angielskim zaowocowała konkretnymi umiejętnościami. W ostatnim spotkaniu jako tłumacze młodzieżowi świetnie zaprezentowali się uczniowie klasy 4: Jacek Chudobiecki i Krzysztof Kwapisz, którzy wykazali się płynnością językową, a ich przekład w obie strony był bardzo sprawny i niezwykle pomocny.
Dziękujemy serdecznie Andrea Bălaşa, Francesco Melizzi i Gurgen Petrosian i niezmiennie zapraszamy ponownie do Sobkowa.
Teresa Piątek
01 grudnia tego roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie już po raz siódmy obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia.
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” - hasło to było przewodnim motywem tegorocznego spotkania uczniów klasy I, II, III z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, który jak co roku przygotowała pani M. Chaja .
Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki. Już od samego rana nie rozstawali się ze swoją pluszową zabawką, która towarzyszyła im na każdej przerwie. Świętowanie rozpoczęło się od nauki i wizualizacji wierszyka o misiu oraz zabawy tanecznej przy muzyce. Potem uczniowie rozpoczęli międzyklasową rywalizację w misiowych konkursach. Okazało się, ze każdy zespól klasowy ma inne umiejętności. Klasa pierwsza wygrała konkurs sprawnościowy, druga zajęła pierwsze miejsce w układaniu puzzli, a trzecia była najlepsza w treningu zręcznościowym. Wszystkim uczniom udało się zdobyć misiowe nagrody. Na zakończenie zabawy przyjęto uczniów klasy pierwszej do szkolnej misiowej rodzinki. Warunkiem przyjęcia do groma misiów było skosztowanie misiowego przysmaku czyli miodu. Wszystkie pierwszaki chętnie kosztowały „małe Conieco”, Zainteresowanie uczniów zabawą z misiem świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest nadal ulubioną maskotką dzieci, a moda na misie nie przemija. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie wspólne zdjęcie z Kubusiem Puchatkiem.
M. Chaja
HIV/AIDS - więcej wiesz mniej ryzykujesz!
1 grudnia jest Światowym Dniem Walki z HIV/AIDS. Kluczową rolę w zapobieganiu zakażeniom HIV odgrywa budowanie kompetencji zdrowotnych młodych ludzi już w szkole podstawowej. Rzetelna wiedza, którą nabywają uczniowie kształtuje świadomość prozdrowotną i wpływa na postawy w dorosłym życiu.
Szkolne Koło PCK zorganizowało dla uczniów klasy VII i klas VIII szkolny konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS pod hasłem „Więcej wiesz mniej ryzykujesz”.
Od uczestników konkursu wymagana była znajomość zagadnień z zakresu HIV/AIDS - drogi szerzenia wirusa, objawy infekcji wirusem HIV, sposoby zapobiegania zakażeniom, wykrywanie zakażeń, choroby oportunistyczne, pełnoobjawowe AIDS .
W szkolnym konkursie, który odbył się 1 grudnia wzięło udział 16 uczniów. Wszyscy – opiekunki SK PCK i młodzież - udekorowani byli czerwonymi wstążeczkami, które są symbolem zaangażowania w upowszechnienie problematyki HIV/AIDS i walki z chorobą. Pierwsze miejsce z jednakową ilością punktów zdobyło trzech uczniów: Anita Kościelecka, Zuzanna Skomra, Patryk Wojciechowski. Drugą lokatę otrzymali: Gabriela Cicha i Krzysztof Gołuzd. Na miejscu trzecim uplasowała się Adrianna Mazur. Gratulujemy wszystkim, zwycięzcom i uczestnikom. Wiedza, na której opieramy swoje wybory to bezpieczne życie.
Uczestnikom konkursu życzymy, aby wiedzę o HIV/AIDS ciągle poszerzali i dzielili się nią z innymi, bo jak głosi hasło konkursu „Więcej wiesz mniej ryzykujesz”
Opiekunki SK PCK Jolanta Stępień, Ewa Skrobot
Lekcja muzealna w Auschwitz.
W dniu 29 listopada 2022 roku uczniowie klas VIII, klasy VII i VI uczestniczyli w lekcji muzealnej przygotowanej dla nich przez Muzeum Auschwitz Birkenau. Zorganizowani w 3 grupach zwiedzali z przewodnikami Auschwitz I , a następnie Birkenau. Na dziedzińcu Bloku XI oddali hołd wszystkim tym, którzy zginęli za wolną Polskę. Przy Bloku XI wspomniano postać św. Maksymiliana Marii Kolbego. W Birkenau zobaczyli w jakich warunkach mieszkali więźniowie obozu. Było dość zimno co uzmysłowiło jak wyglądały tu warunki podczas srogiej zimy.
Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II w Sobkowie skorzystała z programu edukacyjnego zaproponowanego przez Muzeum Auschwitz : bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem oraz darmowe warsztaty. Z młodzieżą pojechali nauczyciele wychowawcy Jolanta Stępień, Małgorzata Banaszek , nauczyciel fizyki pan Jerzy Ciepluch a także nauczyciel historii Stanisław Osowski, absolwent studiów podyplomowych organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauscie w Oświęcimiu i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.