Zakończenie roku szkolnego 2018/19.Zakończenie roku szkolnego 2018/19 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II było w tym roku szczególne i przebiegło w dwóch odsłonach.
19 czerwca 2019 roku dla uczniów klas I – VII, ostatni dzwonek zabrzmiał o godzinie 9.00. Zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów, nauczycieli i rodziców powitał Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego rozpoczął się ceremoniał wręczania świadectw z tkz. czerwonym paskiem oraz dyplomów i nagród, uczniom, którzy wyróżnili się w roku szkolnym 2018/19 swoją pracą, zachowaniem i aktywną postawą. Po części oficjalnej Dyrektor Szkoły podziękował wszystkim za pracę w mijającym roku szkolnym, a na zakończenie złożył życzenia udanych i bezpiecznych wakacji. Po czym uczniowie wspólnie z nauczycielami i rodzicami udali się do klas, aby otrzymać tam swoje świadectwa i pożegnać szkolne sale na dwa miesiące.
M.Pyjas.
UROCZYSTE POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
w SZKOLE PODSTAWOWEJ
im.JANA PAWŁA II w SOBKOWIE.
,,Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali..." te słowa św. Jana Pawła II stały się mottem pożegnanania ostatniego rocznika obsolwentów Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sobkowie oraz pierwszego po dwudziestu latach rocznika klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, które odbyło się 19 czerwca 2019 roku.
Uroczystość tę uświetnili swoją obecnością licznie zgromadzeni goście: Wójt Gminy Sobków Tomasz Chaja. przewodniczący Rady Gminy Sobków Stanisław Szlembarski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Kielcach, radni, dawni i aktualni pracownicy szkoły.
Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 11.00 uroczystą mszą świętą sprawowaną w kościele parafialnym św, Stanisława BM w Sobkowie. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyła się akademia. Na początku uroczystości wprowadzono sztandary, odśpiewano hymn i złożono wiązanki pod pamiątkową tablicą patrona. Po przekazaniu sztandaru Szkoły Podstawowej uczniom klasy siódmej absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie nadeszła chwila na podziękowania i pożegnania ze szkołą, dyrekcją, nauczycielami i wychowawcami, pracownikami obsługi i uczniami klas młodszych. Podziękowania i kwiaty zostały skierowane także do zaproszonych gości. W kolejnym punkcie imprezy, w hołdzie zakończonym latom nauki uczniowie zaprezentowali w sposób humorystyczny muzyczną rapsodię ze szkolnego życia.
Każdy rok szkolny można żegnać podobnie, a jednak to zakończenie miało inny charakter. Skończył się pewien etap w historii polskiej edukacji. Ostatni rocznik gimnazjalistów opuszczał mury szkoły. Te chwile pozostaną w pamięci uczniów, rodziców, ale przede wszystkim nauczycieli, którzy od 1999 roku tworzyli historię gimnazjum. Na zakończenie uroczystości podsumowano 20 lat funkcjonowania tej placówki, największe sukcesy, ciekawe projekty i wydarzenie.
Gimnazjum stało się przeszłością.
Barbara Michałkiewicz
Iwona Połaniecka
Kamila Tkacz
,,Zaczytana altana”
7 czerwca 2019 roku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pobijali rekord w ogólnopolskiej akcji wielkiego czytania "Jak nie czytam , jak czytam" pod hasłem "Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!". Do udziału zaprosiliśmy także uczniów gimnazjum i przedszkolaków . Punktualnie o godzinie 10 00 wszyscy zjawili się na placu zabaw przed szkołą w "zaczytanej altanie", którą z tej okazji przyozdobiliśmy czerwonymi balonikami z datą i hasłem akcji. Wszyscy przybyli z własną, ulubioną książką, a było nas ok. 260, aby czytać w jednym miejscu i czasie. W ten sposób stworzyliśmy masową akcję czytelniczą i udowodniliśmy, jak czyta młode pokolenie.
W. Radecka
,,CHEM – NOC 2019” z udziałem sobkowskich uczniów.Dnia 07.06.2019r. grupa 17 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pod opieką pani Barbary Michałkiewicz i Jolanty Stępień miała okazję wziąć udział w organizowanej przez Instytut Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach drugiej edycji ,,CHEM-NOCY''. Celem wydarzenia była popularyzacja chemii wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy mogliśmy brać udział w różnych wykładach, pokazach czy warsztatach. Naszym pierwszym przystankiem, tuż przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia były pokazy związane ze zjawiskami przyrodniczymi. Mogliśmy zobaczyć jak wykorzystywany jest suchy lód w filmach do efektów specjalnych i sztuczną krew z użyciem chlorku żelaza i rodanku amonu.
Chwilę po oficjalnym powitaniu rozpoczynającym Noc Chemików, udaliśmy się na ciekawy wykład dotyczący 150 rocznicy powstania układu okresowego. Prowadziła go dr hab. Barbara Barszcz w bardzo interesującej formie. Poznaliśmy wiele zagadnień związanych z układem i jego twórcą Dimitrijem Mendelejewem.
Jednak najciekawszym według mnie punktem w naszej wycieczce były warsztaty detektywistyczne pod nazwą ,,Na tropie...-chemiczny detektyw". W czasie zajęć starannie rozwiązywaliśmy zagadki związane z morderstwem. Wielu z nas było zadowolonych po prawidłowym rozwiązaniu zagadki, ponieważ poczuliśmy się jak prawdziwy Sherlock Holmes. Równie fascynującym przystankiem był pokaz reakcji egzotermicznych, czyli wybuchów i eksplozji.
Nasz pobyt skończyliśmy ostatnim pokazem ,,Ciepło-zimno". Dowiedzieliśmy się jak w kilka sekund zmienić temperaturę z niskiej na wysoką i kiedy zachodzi resublimacja. Skorzystaliśmy również z robienia wielkich baniek mydlanych na dziedzińcu wraz ze studentami UJK.
Imprezę wszyscy oceniliśmy bardzo pozytywnie. Warsztaty, jak i pokazy były przygotowane dla widowni dopasowanej do każdego wieku i dopracowane w szczegółach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje.
Wiktoria Gołuzd, uczennica klasy IIIa
7 czerwca 2019 roku wraz z 17 – osobową grupą uczniów z mojej szkoły (kl. VII, VIII oraz III gimnazjum) byłem w Instytucie Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Naszymi opiekunkami były pani Barbara Michałkiewicz i pani Jolanta Stępień.
Po raz drugi zorganizowano tam chemiczną noc pod hasłem: „NIEZWYKŁA CHEMIA ZWYKŁYCH RZECZY”. Odbywały się zajęcia laboratoryjne, wykłady i pokazy. Wszystko pod okiem pracowników i studentów UJK.
Wiele pokazów wywołało u mnie zachwyt i zaciekawienie. Zajęcia te odbywały się w dziewięciu salach laboratoryjnych, w tym jedna w plenerze.
Uczestniczyłem w następujących warsztatach chemicznych:
„Coś dla zdrowia i urody – tajniki żywności”.
„ W kuchni jak w labie”.
„Chemia i zjawiska przyrodnicze”
„Wybuchy i eksplozje – czyli o reakcjach egzotermicznych”.
„W krainie dreszczowców – czyli efekty specjalne”.
Wysłuchałem trzech interesujących wykładów:
„150 lat układu okresowego”.
„Minerały Gór Świętokrzyskich w obrazach mikroskopowych”.
„Miłość to związek…chemiczny”.
W czerwcowy, ciepły wieczór sale i laboratoria Instytutu Chemii UJK, wypełnione były wieloma osobami: dziećmi, młodzieżą szkolną i dorosłymi.
Uczestniczyłem w wielu kreatywnych zajęciach, obserwowałem i sam wykonywałem eksperymenty chemiczne. Dowiedziałem się nowych ciekawostek, takich jak: dlaczego owady świecą, jak wytworzyć sztuczny śnieg, oraz na czym polega zjawisko luminescencji.
Do domu wróciliśmy około godziny 22.00. Mnie osobiście taka forma spędzania czasu, poprzez naukę i zabawę bardzo się podobała,.
Nikodem Olszański
Klasa VIII
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
Historia ujęta w komiksie przez gimnazjalistkę.
W dniu 31 maja 2019 roku w Instytucie Pamięci Narodowej przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie odbyła się gala laureatów VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Jako laureatka uczestniczyła w tej uroczystości uczennica III klasy gimnazjalnej – Milena Ciepluch.
Milena przygotowywała się pod kierunkiem pani Lidii Banaszek, nauczycielki języka polskiego. Praca nad zadaniem konkursowym zaczęła się od wyboru takiego epizodu z najnowszej historii, który wiązałby się ściśle z regionem i był możliwy do przedstawienia na co najmniej ośmiu kartach komiksu. Trzeba było wyodrębnić kilkadziesiąt wydarzeń składających się na całość. Dylemat pomógł rozstrzygnąć dyr. S. Osowski. Zasugerował zainteresowanie się rozbiciem kieleckiego więzienia w 1945 roku. Potem należało zgromadzić źródła i wnikliwie zapoznać się z opisami tego faktu. Szybko okazało się, że praca jest trudna i wymaga samozaparcia. Milena poświęciła ponad dwa miesiące na wykonanie komiksu, który został wysłany do Warszawy w końcu marca. Takich prac z całej Polski dotarło na konkurs prawie czterysta.
Wyniki ogłoszono 10 maja. Okazały się pomyślne mimo dużej konkurencji. Po otrzymaniu zasłużonego tytułu laureata i dyplomu Milena wzięła udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych w warszawskim Instytucie Pamięci Narodowej.
Lidia Banaszek
Rok Moniuszkowski w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Zgodnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki.
Z tej okazji - przez Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Świętokrzyski Urząd Wojewódzki - zostały zorganizowane konkursy związane z osobą wielkiego kompozytora. Konkurs plastyczny był skierowany dla uczniów klas I - IV, natomiast dla starszych uczniów konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki. Po szkolnych eliminacjach, w konkursie plastycznym na szczeblu wojewódzkim wzięły udział: Ewa Gołuzd i Lena Kawalerek, uczennice kl. II oraz Maja Kasperek przedstawicielka klasy kl. IV. Natomiast Bartosz Purski (kl.VI) i Lena Szewczyk (kl. V), reprezentowali naszą szkołę w konkursie wiedzy, który odbył się 15 maja w Szkole Podstawowej nr.39 im. Stanisława Moniuszki w Kielcach. Po rozwiązaniu testu konkursowego Bartosz i Lena brali udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Katarzynę Lisowską, wykonując razem z innymi uczestnikami znaną pieśń Moniuszki ,,Prząśniczka".
Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję za prace plastyczne i przygotowania do konkursu wiedzy!
Volha Wujcik
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wśród Finalistów Wojewódzkiego Konkursu „Ekologia, my i region w którym żyjemy”W dniu 25 kwietnia 2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał XXVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu pn. „Ekologia, my i region w którym żyjemy” organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków krajobrazowych.
W konkursie brało udział 91 zespołów, w tym w kategorii ze szkół podstawowych (klasy VII- VIII) oraz gimnazjalnych 31 zespołów. Szkołę Podstawową w Sobkowie reprezentował zespół uczniowski klasy VIII w składzie: Zuzanna Cicha, Aleksandra Gruszczyńska, Gabriela Puchrowicz, Greta Szmalec, Dominika Kasińska i Ewa Bilska pod opieką nauczycielki Małgorzaty Ziętal. Zmagania konkursowe miały przebieg dwuetapowy: pierwszy- polegał na przygotowaniu pracy konkursowej na temat: „Szanuj las- póki czas”. Uczniowie na przykładzie Nadleśnictwa Jędrzejów wskazali działania zmierzające do ratowania ekosystemu leśnego. Praca naszego zespołu otrzymała najwyższą liczbę punktów w województwie. Etap drugi- finałowy w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach polegał na napisaniu testu sprawdzającego wiedzę z zakresu ochrony przyrody i ochrony środowiska, wiadomości o parkach narodowych i krajobrazowych. Dodatkową konkurencją było sprawdzenie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną.
Łączna punktacja po pierwszym i drugim etapie zdecydowała ostatecznie, iż nasza drużyna zajęła III miejsce w kategorii SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM i uzyskała tytuł FINALISTÓW.
Czas oczekiwania na wyniki zmagań konkursowych uatrakcyjnił wspaniałą opowieścią Pan Krzysztof Dudzik z Komitetu Ochrony Orłów i jednocześnie Stowarzyszenia MOST, prezentując badania nad życiem bocianów czarnych w regionie świętokrzyskim. Następnie o swoim kraju- Francji opowiadali wolontariusze z Programu Erasmus.
Atrakcyjne nagrody dla finalistów i opiekunów w postaci elektronicznych urządzeń mobilnych typu smartwatche, sportowych toreb i encyklopedii ufundowane zostały ze środków Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, oraz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, które wręczali zaproszeni goście m.in. Pan Andrzej Pruś - Przewodniczący Sejmiku Województwa. Patronatem honorowym konkurs objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Gratulujemy sukcesu i wiedzy uczniów z Sobkowa, którzy chętnie poszerzali wiadomości, podejmowali działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu oraz rozbudzali ciekawość poznawczą i twórczą podnosząc jednocześnie jakość pracy i prestiż naszej szkoły w województwie.
Małgorzata Ziętal
Obchody Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie.  Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.
Rozpoczęliśmy je już w marcu od akcji ekologicznej „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Uczniowie obejrzeli prezentację filmu „Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE”. W związku ze zbiórką prowadzoną w całej Polsce przez Green Office Sp z o.o. nasi uczniowie zebrali 390 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ponadto siedem ekozespołów z naszej szkoły wystartowało w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Recyklingu”, współpracując z Fundacją Chlorofil. Konkurs był wieloetapowy, poprzedzony zajęciami w ramach koła ekologicznego na temat selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów. Uczniowie pod opieką nauczycielki Małgorzaty Ziętal wykonywali prace konkursowe w formie plakatów, ponadto pisemnie odpowiadali na pytania konkursowe i projektowali nowoczesne roboty, które można by było poddać recyklingowi po ich zużyciu.
W dniu 24 kwietnia gościem w naszej szkole był Pan Janusz Stanik, który z pasją opowiadał uczniom o życiu rodziny pszczelej, znaczeniu pszczół dla człowieka i przyrody. Przedstawił wyposażenie pszczelarza, a wybrani uczniowie mogli przymierzyć odzież pszczelarza. Ponadto uczniowie dowiedzieli się o roślinach miododajnych i rodzajach miodów, poznali ciekawostki o pszczołach. Pan Janusz Stanik podarował naszej szkole pięćdziesiąt sadzonek lipy- najbardziej miododajnego drzewa i uczestniczył wraz z uczniami w akcji sadzenia drzew wokół stadionu w Sobkowie. Do tej akcji przyłączył się również Wójt Gminy Sobków Pan Tomasz Chaja, który w dniu 25 kwietnia spotkał się z uczniami naszej szkoły. Pan Wójt przedstawił informację o ilości odpadów zmieszanych i segregowanych zebranych z terenu gminy w ostatnich latach. Zaznaczył, że ilość odpadów zmieszanych zmniejsza się z roku na rok, co korzystnie wpływa na stan środowiska. Pan Wójt ponadto podkreślił, jak ważne jest czyste otoczenie dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Zachęcał uczniów do segregacji odpadów, dbania o środowisko i podziękował naszej społeczności za przeprowadzone akcje i zaangażowanie uczniów na rzecz środowiska przyrodniczego. Zwieńczeniem spotkania było posadzenie kolejnych, młodych drzewek w pobliżu stadionu sportowego.
W ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowano również wśród uczniów klas V- VI konkurs wiedzy ekologicznej, który poprzedzony był zajęciami w ramach koła ekologicznego. Najlepszymi ekologami okazał się zespół w składzie: Wojciech Baran, Laura Grajek, Bartosz Purski. Gratulujemy wiedzy!!!
Ponadto uczniowie wykonali ekologiczne plakaty na temat „Chrońmy nasza planetę Ziemię”. Wszystkie prace były ciekawe i pomysłowe. Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Ziemi było Sprzątanie Świata, które wsparł Pan Wójt w postaci rękawiczek, worków na śmieci i niespodzianek- soków dla uczniów. Uczniowie wspaniale wysprzątali teren położony w pobliżu szkoły.
Cieszy fakt, iż nasi uczniowie aktywnie i czynnie zaangażowali się w obchody Dnia Ziemi, wykazali się ogromną wiedzą i zainteresowaniem ekologią i problemami środowiska, w jakim żyjemy. Ukształtowanie w uczniach odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody to najważniejszy cel edukacji ekologicznej prowadzonej w Szkole Podstawowej w Sobkowie.
M. Ziętal, K. Sobczyk
Osiągnięcia sportowe uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła IIw Sobkowie, w II semestrze roku szkolnego 2018/2019.
- 29 marca w Szkole Podstawowej w Złotej ( powiat pińczowski ) odbył się półfinał wojewódzkich igrzysk młodzieży szkolnej w drużynowym turnieju tenisa stołowego chłopców rocznik 2003-2005. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Jan Twardowski i Kamil Parandyk - zajęła V miejsce.
- 4 kwietnia w Hali Sportowej Kazimierskiego Ośrodka Sportowego, w Kazimierzy Wielkiej odbył się półfinał wojewódzki igrzysk dzieci w drużynowym turnieju tenisa stołowego chłopców rocznik 2006 i młodsi. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Oliver Szewczyk i Bartosz Kasiński - zajęła II miejsce.
- 26 kwietnia na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr.2, w Jędrzejowie odbył się powiatowy turniej piłki nożnej o Puchar Starosty chłopców z rocznika 2006 i młodszych. Drużyna naszych chłopców zajęła tam III miejsce.
- 30 kwietnia na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr.2, w Jędrzejowie odbyło się szkolenie oraz trening pokazowy w ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów ( program PZPN ), w której brało udział czterech uczniów z naszej szkoły, Antoni Purski, Krzysztof Chudobiecki, Bartosz Kasiński i Wojciech Baran.
H. Pańtak
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wśród Finalistów Wojewódzkiego Konkursu „Ekologia, my i region w którym żyjemy”A u nas to się działo… 4 kwietnia 2019 roku Ksiądz Biskup Marian Florczyk odwiedził Szkołę Podstawową im. Jana Pawła w Sobkowie. Było to wydarzenie niecodzienne. Dyrektor w asyście uczniów oraz przedszkolaków serdecznie powitał zacnego Gościa. Na powitanie wszyscy zebrani odśpiewali piosenkę ‘Witamy Cię, Alleluja’, a potem uczniowie klasy V przedstawili spektakl ‘Wróżki’ przygotowany pod opieką pani Bernardy Szymczyk. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup zabrał głos, dziękując uczniom za piękny występ. Następnie odniósł się do hasła „Brzydkie słowa mogą zranić, dobre przynieść ukojenie”. Mówił o kulturze słowa, zachęcając młodzież do pracy nad sobą, aby język, jakim się posługują, był ich wizytówką. Na koniec udzielił Bożego Błogosławieństwa wszystkim zebranym i rozmawiał z Gronem Pedagogicznym, dziękując za pracę i trud w nauczaniu dzieci. Podziękował serdeczne za przyjęcie i gościnę.
B. Szymczyk
Śródziemnomorskie klimaty w Sobkowie. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie po raz kolejny gościła młodych obcokrajowców z Centrum Wolontariatu w Kielcach. Derya Çayır i Melik Aktarli z Turcji oraz Davide Pomante z Włoch przeprowadzili zajęcia we wszystkich klasach. Uczniowie zostali podzieleni na 6 grup wiekowych, aby warsztaty były maksymalnie efektywne i aby 4 wspólne godziny wykorzystać najpełniej.
Goście opowiadali o swoich krajach; o ich geografii, historii, atrakcjach turystycznych, a nawet o kuchni. Davide dał niezapomnianą lekcję historii sztuki prezentując arcydzieła włoskiego renesansu. Derya zaprezentowała wspaniałą egzotykę Turcji. Melik, jak na absolwenta studiów politologicznych przystało, w charyzmatyczny sposób opowiadał o wolontariacie. Osobliwą ciekawostką było to, że goście zapoznali też uczniów ze znaczeniem gestów używanych w basenie Morza Śródziemnego.
Uczniowie z Sobkowa bardzo entuzjastycznie przyjęli wolontariuszy. Pytaniom nie było końca, a przerwy między zajęciami wypełnione były rozdawaniem autografów, po które ustawiały się długie kolejki. Darya (obdarzona niezwykłą urodą, ale i bardzo ciepłą osobowością) miała trudności z poruszaniem się po korytarzu, ponieważ rzesze najmłodszych uczniów utworzyły jej fan club i garnęły się do się do tej przemiłej osoby, która cierpliwie odpowiadała na dziesiątki pytań o to, co lubi.
Wizyta wolontariuszy jest jednym z wielu działań, jakie prowadzi szkoła w kwestii promowania nauki języka angielskiego. Pracownie wyposażone w nowoczesne zaplecze techniczne, narzędzia online, zdigitalizowane wersje podręczników zrobiły wrażenie na gościach, którzy stwierdzili, że w takiej szkole chętnie by popracowali. Jednak priorytetowym celem naszych działań językowych jest uświadomienie uczniom, że język angielski jest czymś więcej niż przedmiotem szkolny. Jest to klucz, który otwiera niezliczone możliwości zawodowych karier, podróżowania, a także wolontariatu jako przygody życiaJ
Dziękujemy: Derya, Melik i Davide. Zapraszamy ponownie w maju
Autor: Teresa Piątek
Sukcesy uczniów z Sobkowa– podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Dobiegły końca finałowe etapy konkursów przedmiotowych. Uczniowie naszej szkoły systematycznie biorą udział w wielu z nich. W bieżącym roku szkolnym tradycyjnie już uczniowie najstarszych klas próbowali swoich sił w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.
W roku szkolnym 2018/2019 były to:
Dla szkół podstawowych: Konkurs Języka Polskiego, Konkurs Matematyczny i Konkurs Języka Angielskiego
Szkoły gimnazjalne zmierzyły się w m. in. w konkursach: Języka Polskiego, Matematycznym, Języka Angielskiego, Języka Rosyjskiego, Fizycznym, Geograficznym.
Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Do etapów rejonowych zostało zakwalifikowanych 169 (j. polski) i 209 (matematyka) najlepszych z całego województwa świętokrzyskiego, zaś do etapu wojewódzkiego dostało się kolejno 45 i 57 najlepszych. Przez to gęste sito przebrnęli nieliczni. Wśród nich dwie nasze uczennice. Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Sobkowie reprezentowała w II Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego uczennica klasy VIII Gabriela Puchrowicz przygotowywana przez panią Iwonę Połaniecką, Gimnazjum zaś w XVI Wojewódzkim Konkursie Matematycznym uczennica klasy IIIA Klaudia Baran pracująca pod opieką pani Kamili Tkacz. Obie w ostatecznym podsumowaniu uzyskały tytuły finalistek konkursu. Obok satysfakcji z wyniku, uzyskują również dodatkowe punkty rekrutacyjne do szkół następnego etapu edukacyjnego. Gabrysi i Klaudii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
I.Połaniecka
Dziecięcy uśmiech pod ochroną Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że kluczem do kształtowania właściwych postaw w dorosłym życiu jest długofalowa edukacja prozdrowotna. Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie - klasy I, II, III i klasy IV – wzięli udział w programie edukacyjno – profilaktycznym „Dziel się uśmiechem. Program powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do przedsięwzięcia dołączyło również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Program ma za zadanie budować wśród uczniów świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej.
Wychowawcy klas przeprowadzili z dziećmi zajęcia na temat przyczyn i skutków próchnicy. Podkreślali znaczenie regularnych wizyt u stomatologa. Mówili o zdrowym odżywianiu i konieczności ograniczenia słodyczy w diecie. Kolejnym etapem działań był konkurs plastyczny „Zdrowe zęby – piękny uśmiech”. Dzieciaki bardzo licznie wzięły w nim udział. Wpłynęło 45 pięknych, kolorowych prac. Jury wyłoniło miejsca na podium w dwóch kategoriach – klasy I-III i klasy IV. Zwycięzcą w klasach młodszych został Miłosz Kuśmierek, miejsce drugie zajął Kamil Dziwosz, trzecie Nicole Doroz. W klasach czwartych pierwszą pozycję uzyskała Gabriela Cicha, drugą Maja Kasperek, trzecią Zuzanna Baran. Nie tylko zwycięzcy mieli powody do radości. Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami w postaci pakietów do higieny jamy ustnej. Zakończenie miało bardzo uroczysty charakter. Klasy zebrały się wraz z wychowawcami na korytarzu szkolnym, a dyplomy i nagrody wręczał dyrektor szkoły Dariusz Butenko.
Pamiętajmy że dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie i trzeba zrobić wszystko, by go chronić.
Opiekun Szkolnego Koła PCK J. Stępień
ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO! Wiosna, to pora roku, która budzi w nas radość i chęć do działania, dla tego w kalendarzu imprez szkolnych nie mogło zabraknąć obchodów „Pożegnania Zimy i Powitania Wiosny!”.
21 marca w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II już od rana zrobiło się bardzo radośnie i kolorowo. Wiosenne dekoracje na ścianach klas i różnobarwne stroje uczniów, potwierdzały nadejście radosnej pory roku. Uczniowie klas I – III, wspólnie z wychowawcami, obchody pożegnania zimy rozpoczęli od obejrzenia przedstawienia, w którym główne role Wiosny i Zimy zagrały panie: I. Gruszczyńska i M. Chaja, a narratorem była pani M. Pyjas. Zima nie chciała ustąpić, dlatego zadawała uczniom zagadki i różne zadania do wykonania, aby przedłużyć swoje panowanie. Jednak uczniowie szybko poradzili sobie z zadaniami i zagadkami. Zima musiała odejść i ustąpić miejsca Wiośnie, o czym uczniowie, pod opieką nauczycieli, w marszu z Marzannami poszli zawiadomić mieszkańców Sobkowa.
M. Pyjas
Sukces uczennicy ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie w konkursie geograficznym
Geografia uczy myśleć logicznie,
działać praktycznie i czuć artystycznie
Dnia 19 marca br. dwie uczennice klasy ósmej Aleksandra Gruszczyńska i Zuzanna Cicha ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pod kierunkiem Renaty Figurskiej nauczyciela geografii, reprezentowały szkołę w województwie w konkursie geograficznym. Konkurs „Młodych Geografów” organizowany był przez VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Konkurs został objęty honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Tym samym został wpisany na listę konkursów uprawniających do uzyskania dodatkowych punktów w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs adresowany był do uczniów klas trzecich gimnazjów oraz klas ósmych szkół podstawowych z terenu całego województwa świętokrzyskiego, zainteresowanych pogłębianiem wiedzy geograficznej. Celem konkursu było rozbudzanie i rozwijanie u uczniów zainteresowania geografią, promowanie uczniów prezentujących wysoki poziom wiedzy i umiejętności geograficznych.
Każdy uczeń rozwiązywał test składający się z 40 pytań, dotyczących geografii regionalnej Europy, który sprawdzał nie tylko wiedzę, ale również umiejętności uczniów z zakresu: obliczania rozciągłości południkowej i równoleżnikowej, obliczania czasu, kąta padania promieni słonecznych, bilansu wodny, gęstości zaludnienia, współczynnika przyrostu naturalnego, wysokości plonów, bilansu handlowego. Najlepsza w tym konkursie okazała się Aleksandra Gruszczyńska, która zajęła I miejsce w województwie. Uczennica otrzymała dyplom z tytułem laureata oraz nagrodę rzeczową. Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów.
Renata Figurska
Patriotycznie, muzycznie i polonistycznie w Sobkowie. Na zaproszenie Dyrekcji przybył do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie pan kapitan Nowakowski - kombatant, żołnierz AK i wielki propagator postaw patriotycznych wśród młodzieży. Data wizyty nie była przypadkowa, ponieważ 20 -21 lutego 1863r. w naszej miejscowości stacjonował Marian Langiewicz, dyktator powstania styczniowego, które w polskiej kulturze, literaturze i tradycji jest postrzegane jako wyraz ogromnej determinacji w dążeniu do wolności.
Upamiętnienie tego historycznego wydarzenia miało bardzo szczególną oprawę. Uczniowie klas V i VI przygotowali pod kierunkiem swoich polonistek: Teresy Piątek i Iwony Połanieckiej część artystyczną opartą na opracowaniach historycznych dyr. Stanisława Osowskiego. Teksty ubogacone były o prezentację multimedialną zawierającą bogaty materiał wizualny: portrety dowódców powstańczych walczących na naszym terenie, mapy, zdjęcia (m.in. Gustawa Świeżawskiego pochowanego na cmentarzu w Sobkowie) i obrazy przedstawiające sceny powstańcze (Matejko, Kossak, Chełmoński, Androlli). Dużego dramatyzmu dodało akademii zaprezentowanie krótkich fragmentów arcydzieł polskiej kinematografii, w których przewijał się motyw powstania styczniowego: „Noce i dnie”, „Lalka” i „Nad Niemnem”.
Z ogromnym aplauzem spotkały się śpiewy patriotyczne chóru Barka pod kierunkiem Volhy Wujcik. Repertuar ich występu obejmował 8 pieśni z epoki: od „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” przez „Hymn Powstańców 1863” i wiele innych aż po „Marsz, marsz Polonia”. Wspaniałe aranżacje i muzyka na żywo grana przez naszą Panią od muzyki sprawiły, że do wspólnego śpiewania przyłączyła się cała widownia.
Lekcja patriotyzmu wyszła poza klasopracownię. Kapitan Nowakowski jeszcze długo rozmawiał z uczniami najstarszych klas. Akademia miała jeszcze jeden ważny aspekt. 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, a Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie piękna polszczyzna z dziewiętnastowiecznym „charme” w tym dniu niepodzielnie królowała.
T. Piątek
Sobkowscy uczniowie poszerzają wiedzę przyrodniczą.
6 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pracowników Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Warsztaty odbywały się równolegle w dwóch grupach.
„Popielica szara – gatunek chroniony” to temat, który zaadresowany został dla piąto- i siódmoklasistów. Dowiedzieli się oni m.in., że w naszym kraju występują cztery gatunki popielicowatych: orzesznica, koszatka, żołędnica i największa z nich - popielica. Wszystkie są narażone na wyginięcie, a ich populacje kurczą się. Te nadrzewne gryzonie gnieżdżą się w dziuplach starych drzew, które w wielu lasach z powodu wycinki są rzadkością. Podczas zajęć prowadząca opowiedziała o życiu i zwyczajach tych małych gryzoni. Młodzież zobaczyła na slajdach siedliska przyrodnicze charakterystyczne dla tych ssaków. Poznała zagrożenia, jakie czyhają na te gryzonie, a także metody ich minimalizowania. Ciekawym elementem podsumowującym było wykonanie przez każdego uczestnika opaski na głowę z wizerunkiem popielicy szarej.
Natomiast gimnazjaliści przez dwie godziny lekcyjne poznawali faunę Ponidzia. Obszar ten charakteryzuje się dużą różnorodnością gatunków zwierząt. Na terenie parków krajobrazowych spotyka się rzadkie i chronione gatunki ptaków, np. bociana czarnego, jastrzębia, krogulca zwyczajnego. Dwa gatunki ssaków – wydra i bóbr – mają tutaj swoje dość silne populacje. Ciepłolubne murawy kserotermiczne występujące na terenie Ponidzia zasiedlają ciekawe i rzadkie gatunki owadów.
Prowadzący opowiedział również o swojej codziennej pracy, której celem są m.in. działania zmierzające do ochrony wymierających gatunków.
Zajęcia wymagały od uczniów aktywności i nie pozwalały się nudzić. Ogromna wiedza i zaangażowanie pracowników ŚiNPK zrobiła na nas duże wrażenie.
R. Figurska, B. Michałkiewicz
27 Finał WOŚP w naszej szkole! 13 stycznia 2019 roku po raz 27 w całej Polsce i za granicą rozbrzmiały dźwięki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab WOŚP w Sobkowie, który działa przy Szkole Podstawowej im.Jana Pawła II w Sobkowie po raz kolejny zagrał razem z Orkiestrą.
12 stycznia odbył się II Maraton Zumby ,,Tańczymy dla WOŚP'', którego organizatorem jest wolontariuszka sztabu instruktor Zumba Fitness Katarzyna Kramarczyk. Blisko 100 osób bawiło się w rytmach Zumby pod okiem instruktorów z Jędrzejowa, Kielc, Krakowa, Warszawy i Radomska. Najpierw tańczyli i bawili się najmłodsi uczestnicy w towarzystwie Myszki Miki. Były to zabawy z chustą animacyjną, zabawy ruchowe, a także pląsy integracyjne. Nie zabrakło tego, co dzieciaki lubią najbardziej: balonów w różnych kształtach, cukrowej waty i popcornu. O uzupełnianie kalorii dla uczestników maratonu zadbały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Mokrska Dolnego i Staniowic. A na zakończenie imprezy odbyło się losowanie nagród od sponsorów i wręczenie podziękowań dla instruktorów od Wójta Gminy Sobków Pana Tomasza Chai.
13 stycznia na sali gimnastycznej SP w Sobkowie odbył się Finał WOŚP. Tu można było obejrzeć występy zespołu RYTMIX, uczniów szkoły, Adriana Chrzanowskiego, przedstawiciela formacji teatralnej CK w Jędrzejowie, a także potańczyć przy dźwiękach zespołu ,,NIDZIANIE". Pani Jolanta Stępień przygotowała z uczniami pogadankę na temat pierwszej pomocy i praktyczne porady, jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Rada Rodziców zadbała o popcorn dla najmłodszych i słodki poczęstunek dla uczestników Finału, Koło Gospodyń Wiejskich ze Staniowic przygotowało ciepły żurek. Był też kiermasz prac artystycznych dzieci i młodzieży i licytacje.
Zarząd KS Nida zorganizował turniej piłki nożnej halowej na sali gimnastycznej szkoły w Miąsowej.
W Sztabie WOŚP w Sobkowie kwestowało 8 wolontariuszy. Dzięki pomocy wielu ludzi, którzy przyczynili się do organizacji Finału oraz hojnością mieszkańców i gości udało nam się przekazać kwotę ponad 13 000 zł - Dla Dzieci Małych i Bez Focha.
,, Okazanie wdzięczności jest najprostszą – oraz najpotężniejszą – rzeczą, jaką człowiek może zrobić dla drugiego człowieka" [Randy Pausch]
Pragnę z całego serca podziękować wszystkim osobom, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu 27 Finału WOŚP w Sobkowie:
- Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom i Pracownikom obsługi Szkoły Podstawowej w Sobkowie
- Wolontariuszom Klaudii Baran, Katarzynie Kramarczyk, Adrianowi Klimkowi, Dominikowi Stępniowi, Michałowi Ciepluchowi, Milenie Ciepluch, Katarzynie Helickiej, Luizie Górskiej. Nasi wolontariusze znaleźli się w TOP 3 najlepszych w powiecie jędrzejowskim
- Wójtowi Gminy Sobków Panu Tomaszowi Chaja
- Instruktorom i uczestnikom Maratonu Zumby Fitness
- Stowarzyszeniu ,,Blisko nas"
- Panu Henrykowi Michałkiewiczowi
- Marcinowi Grajkowi
- Pani Dorocie Czop
- Panu Irkowi Ślusarczykowi
- Adrianowi Chrzanowskiemu
- Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Mokrska Dolnego i Staniowic
- Kamili Suligowskiej
- Lucynie Łopatyńskiej
- Justynie Kozioł i firmie FM World
- Firmie Aqua Serwis Kielce
- Zespołowi ,,Nidzianie"
- KS Nida
- Dyrektorowi ZPO w Miąsowej Panu Januszowi Bętkowskiemu
- OSP Sobków
- Tadeuszowi Miszczykowi
- Sylwii Kasperek
- Karolinie Marzec
- Kamilowi Papce
- Edwardowi Wójcikowi i Patrykowi Wilkowi
- Sebastianowi Matyszczykowi i KPM Developers
- Sebastianowi Sychowskiemu
- Andrzejowi Szmalcowi
WSZYSTKIM OBECNYM na sali gimnastycznej SP w Sobkowie w dniu 27 Finału WOŚP
DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!
Szef Sztabu WOŚP w Sobkowie
Volha Wujcik
Uczniowie z Sobkowa na Nocy Biologów. Biologia jest nauką, która ciągle fascynuje. Jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia. Pozwala zrozumieć otaczający nas świat żywych organizmów, pomaga wyżywić ludzkość, wspiera w zapobieganiu katastrof ekologicznych, daje nadzieję w zakresie leczenia chorób.
11 stycznia grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie pod opieką J. Stępień i B. Michałkiewicz wzięła udział w imprezie edukacyjnej „Noc Biologów” organizowanej przez Instytut Biologii na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Program przedsięwzięcia obejmował wiele różnorodnych zagadnień. Można było dowiedzieć się o niezwykłych właściwościach askorbinianu, polifenoli i produktów pszczelich. Posłuchać jak radzić sobie ze stresem, zaczerpnąć wiedzy na temat szczepień, dowiedzieć się, czy antybiotyki jeszcze nas chronią, czy prebiotyk probiotykowi równy, co kryje tajemniczy świat komórek macierzystych, poznać migracje i inwazje mikroorganizmów, usłyszeć, że terapia larwalna jest szansą na skuteczne leczenie ran w XXI wieku.
To tylko niektóre z proponowanych wykładów. W otwartych dla odwiedzających salach ćwiczeniowych i pracowniach badawczych pod opieką naukowców można było wykonać doświadczenia, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe, zadać pytania, czy wziąć udział w dyskusji. Warsztaty obejmowały wiele dziedzin biologii, których nie sposób tu wymienić.
Nasi uczniowie właściwie wykorzystali ofertę „Nocy Biologów”. Każdy znalazł coś dla siebie, chociaż na niektóre zajęcia trudno było się dostać z uwagi na ogromną liczbę chętnych. Wszyscy byli zadowoleni i zgodnie twierdzili, że ten piątkowy wieczór przed feriami to wspaniała, naukowa przygoda.
Warto pamiętać, że zajęcia prowadzone przez naukowców to ogromne wsparcie dla pracy dydaktyczno – wychowawczej. W dzisiejszych czasach ważne staje się, by poszukiwać atrakcyjnych form edukacyjnych dla młodego człowieka. Takie kontakty nie tylko poszerzają wiedzę przyrodniczą naszych uczniów ale rozbudzają i rozwijają ich pasje i zainteresowania, pozwalają „przymierzyć” się do roli studenta, pomyśleć na serio o wyborze zawodu i dalszej drodze kształcenia.
Jolanta Stępień
|