Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • CHEMIA – MIĘDZY NAUKĄ A ZABAWĄ

    CHEMIA – MIĘDZY NAUKĄ A ZABAWĄ

           W piątkowy wieczór - 15 czerwca 2018r. - dwudziestu „najwybitniejszych” chemików z klas VII-ych szkół podstawowych: w Chomentowie, Korytnicy, Lipie, Mokrsku i Sobkowie oraz z klas gimnazjalnych, wzięło udział w CHEM-NOCY. Impreza odbyła się w Instytucie Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i jej głównym celem była popularyzacja tej niezwykle interesującej nauki przyrodniczej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładów z zakresu chemii żywności i chemii kryminalistycznej, geochemii i metrologii. Najciekawsze jednak okazały się warsztaty chemiczne w profesjonalnych laboratoriach, z którymi młodzi ludzie spotkali się po raz pierwszy. Ciekawość pobudziły doświadczenia z efektami specjalnymi i zabezpieczaniem śladów zbrodni. Na zakończenie spróbowali potraw kuchni molekularnej, między innymi laboratoryjnie mrożonych lodów owocowych. Mimo, że cały tydzień uczniowie intensywnie pracowali przed zakończeniem roku szkolnego i pora była dosyć późna, to absolutnie nie było widać po nich zmęczenia. Wszyscy tryskali energią i z zaangażowaniem brali udział w zajęciach.

    B. Michałkiewicz

  • Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej w Sobkowie dedykowany naszej Ojczyźnie!

    Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej w Sobkowie dedykowany naszej Ojczyźnie!

                   10 czerwca w Szkole Podstawowej w Sobkowie, jak co roku, odbył się Piknik Rodzinny, na którym bawili się wspólnie dorośli i dzieci. Tym razem był dedykowany naszej Ojczyźnie, która w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania Niepodległości.

           Impreza rozpoczęła się  uroczystym polonezem, który zatańczyła grupa nauczycieli na czele z Panem Dyrektorem Dariuszem Butenko. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który głównie był związany z kulturą i tradycjami Polski. Nie zabrakło ludowych przyśpiewek, polskich tańców narodowych, wykonanych wspólnie z rodzicami oraz melodii ludowych zagranych przez orkiestrę flażoletową. W wykonaniu klasy III a, zobaczyliśmy inscenizację  teatralną wiersza J. Tuwima ,,Rzepka”, a za sprawą uczniów klasy III b mieliśmy okazję uczestniczyć w tradycyjnym wiejskim weselu. Natomiast uczniowie klasy I po zaśpiewaniu” hymnu”  na cześć rodziny czyli piosenki pt. „Moja wesoła rodzinka”, wnieśli do  naszego pikniku akcent ,,zagraniczny”, w postaci scenki w języku angielskim, a  Antoś Wójcik, uczeń klasy II, zaśpiewał piosenkę angielskiego zespołu ,,One Direction”. O przygotowanie dzieci zadbała Pani Edyta Baran, nauczyciel języka angielskiego.

           Rada Rodziców przygotowała słodki piknikowy poczęstunek. A dzięki uprzejmości naszej kucharki Pani Anety Czop i Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Korytnicy mogliśmy skosztować tradycyjnych polskich pierogów i łazanek.

           Piknik  ,,Kocham Cię, Polsko” w Szkole Podstawowej w Sobkowie uważamy za bardzo udany. Była to prawdziwa polska biesiada w rodzinnym gronie, w pięknej scenerii ojczystych barw i kolorów, przy dźwiękach polskiej muzyki ludowej.

            Dziękuję bardzo Panu Dyrektorowi, wychowawcom, uczniom i rodzicom za pomoc w przygotowaniach i przebiegu Pikniku, a przybyłym gościom za uwagę i uczestnictwo!

     

                                                                                                                                            Volha Wujcik

     

  • II Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV - VII w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    II Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV - VII w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    7 czerwca 2018roku, w Szkole Podstawowej w Sobkowie odbył się II Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV - VII. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów z sześciu szkół naszej gminy. Uczestnicy mieli do rozwiązania 6 – wcale - nie łatwych zadań. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Pani Katarzyna Sobczyk. Matematyczne umiejętności uczestników oceniała komisja, która po dokładnym sprawdzeniu prac wyłoniła następujących zwycięzców.

     I miejsce, w zmaganiach matematycznych, zajął Michał Rak – uczeń ZPO w Korytnicy (nauczyciel: E. Skucińska). II miejsce zajęli  uczniowie: Wojciech Wylazowski ze SP w Lipie (nauczyciel: K.Stefańczyk) i Wiktor Binkowski ze SP w Chomentowie (nauczyciel: E.Rak). III miejsce przypadło Kacprowi Górskiemu z ZPO w Mokrsku Dolnym (nauczyciel: E. Szmalec)  i Kamilowi Chai z ZPO w Korytnicy (nauczyciel: E.Skucińska). Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Natomiast pozostałych uczestników, za udział w konkursie, nagrodzono także dyplomami i drobnymi upominkami. Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Sobkowie Panu Dariuszowi Butence dziękujemy za ufundowanie nagród i upominków. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy matematycznej a ich nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu i zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym .

     

    K.Sobczyk

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie śladami Pierwszych Piastów i początków Państwa Polskiego.

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie śladami Pierwszych Piastów i początków Państwa Polskiego.

     W dniach od 28 do 30 maja 48 uczniów klas V, VI i VII Szkoły Podstawowej w Sobkowie pod opieką nauczycieli: L. Gąsiora, I. Połanieckiej, V. Wujcik i M. Ziętal wyruszyli w podróż śladami Pierwszych Piastów i początków Państwa Polskiego.
    W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedziliśmy historyczne miejsca związane z narodzinami polskiej państwowości.

    Podróż rozpoczęliśmy wczesnym wyjazdem spod szkoły. Kierowaliśmy się do Gniezna, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Katedrę Gnieźnieńską. To najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha oraz bezcenny zabytek sztuki romańskiej -  Drzwi Gnieźnieńskie  zwane również Porta Regia.  Po zwiedzeniu Katedry udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tu zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - „Początki państwa polskiego”. To multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy  w technice 3D. Następnie przeszliśmy do centrum Gniezna, gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa  dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wieczorem udaliśmy się do hotelu na zasłużony odpoczynek.

    Drugiego dnia po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy, by odwiedzić stolicę naszych sąsiadów, Berlin. Pierwszym punktem programu była Brama Brandenburska, symbol tego miasta. Niegdyś była to brama miejska. Budowla sama w sobie była ładna a jako ciekawostkę dowiedzieliśmy się że za czasów królestwa Pruskiego z trzech środkowych jej przejść mogła korzystać tylko rodzina królewska oraz wysoko ustawieni urzędnicy, zaś zwykli ludzi mogli przechodzić tylko dwoma skrajnymi pasami.

    Następnie kierujemy się w stronę Katedry Berlińskiej. Po krótkim odpoczynku od upału  uroczym zaułkiem docieramy do najstarszej budowli Berlina - Nikolaikirche, czyli kościoła św. Mikołaja. Wzmianki o nim docierają już od 1264 roku, góruje potęgą dwóch prostych, gotyckich wież nad całą historyczną dzielnicą. Tuż obok niego znajduje się Fontanna Neptuna. Należy ona do najstarszych i najpiękniejszych fontann berlińskich.  Neptun unoszony przez trytony, otaczający go dwór składa się z morskiego lwa, krokodyla, żółwia, węża oraz dzieci, a cztery siedzące na brzegu damy symbolizują4 największe rzeki Niemiec: Ren, Łabę, Odrę i Wisłę (data postawienia fontanny to rok 1891- stąd obecność „naszej” Wisły).

    Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Pergamonu. Znajdują się tam zbiory muzeum obejmują przed wszystkim obiekty sztuki i architektury sumeryjskiej, babilońskiej i asyryjskiej, odkryte przez niemieckich archeologów w trakcie prac wykopaliskowych finansowanych m.in. przez Niemieckie Towarzystwo Orientalne. Do najsłynniejszych eksponatów muzeum należą: Brama Isztar, drogą procesyjna do świątyni Marduka z czasów Nabuchodonozora II oraz fasada sali tronowej Nabuchodonozora II. Uwiecznieniem naszej wyprawy do Berlina było wejście do Reichstagu. Jest to siedziba niemieckiego Parlamentu. Budynek jest piękny i wygląda bardzo ekskluzywnie. Do użytkowania jest tam aż około 13 tysięcy metrów kwadratowych. Można zwiedzić szklaną kopułę parlamentu, wjeżdżając windą na dach. Jest stamtąd wspaniały widok na miasto.

    Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu, by kolejnego dnia wyruszyć do stolicy Wielkopolski. Zwiedzanie Poznania rozpoczęliśmy od powitania z panią przewodnik, która spacerkiem zaprowadziła nas do Fary – najpiękniejszego kościoła barokowego w Polsce. Potem ruszyliśmy na Stary Rynek, gdzie podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki i pałace, Wzgórze Przemysława – siedzibę królewską, oraz ratusz. Mieliśmy możliwość wysłuchania hejnału i obejrzenia pary trykających się koziołków na wieży ratuszowej. Następnie udaliśmy się na Ostrów Tumski, gdzie, daniem większości historyków, miał miejsce Chrzest Polski.

    Wreszcie wyruszyliśmy do Biskupina, gdzie znajduje się Muzeum Archeologiczne. Zwiedzanie rozpoczynamy od „Osady pierwszych rolników” jest czynna wystawa pt. „Epoka pierwszych rolników”. Następnie udaliśmy się do osady warownej typu bagiennego, której powstanie datuje się na lata 747-722 p.n.e. a zamieszkana była przez ludność kultury łużyckiej. I jest to niewątpliwie najważniejsza i najsłynniejsza atrakcja Biskupina.

    Pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną, by po godzinie 23 dotrzeć do Sobkowa. Wycieczka ta pozostawiła przyjemne wspomnienia, oraz pytania o cel następnej wyprawy.

    I. Połaniecka

  • O akcentach i emocjach na „Language Show”.

    O akcentach i emocjach na „Language Show”.

    21 maja 2018 roku odbyła się kolejna konferencja językowa w ramach marszałkowskiego projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”.  60 gimnazjalistów i uczniów VII klasy z Sobkowa znalazło się wśród sześciuset osobowej widowni tego niezwykłego wydarzenia edukacyjnego w hali głównej Targów Kielce. Myślą przewodnią tej edycji było ukazanie bogactwa języka angielskiego poprzez przegląd akcentów z różnych szerokości geograficznych. Była więc prezentacja Roberta Cassettari’ego z Australii, Edwarda i Maliny Galea z Kanady oraz spora dawka British English zaprezentowana przez Nikolę Kasperek, uczennicę klasy V Szkoły Podstawowej w Sobkowie. Nikola dysponuje umiejętnościami językowymi na poziomie native speakerów, co zyskała w procesie edukacji w szkole angielskiej, a pielęgnuje dzięki własnej determinacji i postawie, szczególnie tej czytelniczej, na co była zwracana wielokrotnie uwaga.

    Nikola jest wspaniałą wizytówką projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”, jak również dumą naszej szkoły. Przez cały rok szkolny reprezentowała Sobków na konferencjach i dzięki jej sukcesowi staliśmy się stałym partnerem programu. Jeszcze w tym roku szkolnym czeka nas prestiżowe podsumowanie działań projektowych w Sandomierzu i tym razem oprócz Nikoli Szkołę Podstawową w Sobkowie reprezentować będzie Antoś Wójcik.

    Autor: Teresa Piątek

  • Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie

    Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie

    Uczniowie naszej szkoły rok rocznie osiągają wiele sukcesów na różnych płaszczyznach swojego działania. Najwięcej z nich związanych jest z głównym zadaniem szkoły, jakim jest nauczanie.

    W tym roku szkolnym uczniowie mogli zmierzyć się w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. W Konkursie Języka Polskiego do II etapu zakwalifikowały się Aleksandra Gruszczyńska i Gabriela Puchrowicz. W ścisłym gronie najlepszych uczniów z naszego województwa znalazła się natomiast Gabrysia, która po podsumowaniu wyników uzyskała tytuł Finalisty Konkursu Przedmiotowego.

     

     

    22 maja w Zespole Placówek Oświatowych w Miąsowej odbył się XIII Gminny Konkurs Ortograficzny dla szkół podstawowych pod hasłem: ‘Wolność i niepodległość – słowa pełne bohaterstwa i odwagi”. Naszą szkołę reprezentowały zwyciężczynie etapu szkolnego, uczennice kl. VII- Zuzanna Cicha i Aleksandra Gruszczyńska, przygotowywane przez panią Iwonę Połaniecką.

    Główne cele konkursu to: popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej; doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r.; uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

    Po sprawdzeniu prac wyłoniono zwycięzców. Okazało się, że nasze uczennice uplasowały się na miejscach:

    I – Zuzanna Cicha i II – Aleksandra Gruszczyńska.   Gratulujemy sukcesu!

     

    ........................................................................................................................................................................................................

     

    9.05.2018 roku w Szkole Podstawowej w Sokołowie Dolnym odbył się już po raz XII Gminny Konkurs Recytatorski. Tym razem pod hasłem „Strofy o wolności”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni w Szkolnym Konkursie Recytatorskim: Angelika Kościelecka i Nikodem Olszański przygotowywani przez panią Iwonę Połaniecką. W indywidualnych zmaganiach najlepszy okazał  się  Nikodem, który recytował „Hymn (Smutno mi, Boże!)”. W kategorii zespołowej nasi reprezentanci uplasowali się na II pozycji.

    I. Połaniecka

  • Uroczysta akademia - z okazji 98 urodzin Jana Pawła I I- w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    Uroczysta akademia - z okazji 98 urodzin Jana Pawła I I- w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    „Z Wadowic d nieba”, pod takim hasłem 18 maja 2018 roku, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 98 urodzin Jana Pawła II.

    Prezentacja zaplanowana była szczególnie dla najmłodszych widzów, czyli przedszkolaków, którzy w licznej grupie przybyli na uroczystość  oraz uczniów Szkoły Podstawowej. To właśnie temu najmłodszemu pokoleniu została przybliżona w formie rymowanej, ubogaconej licznymi zdjęciami oraz łatwo wpadającymi w ucho piosenkami,  postać Jana Pawła II, Wielkiego Polaka. „Do Was młodych należy przyszłość” – te słowa, Jana Pawła II dzisiaj nabierają szczególnego znaczenia. Ta akademia była historią Jego  niełatwego życia, od dzieciństwa, aż po najważniejszy urząd w Kościele, który pełnił przez blisko 27 lat.

    W związku z przygotowaniami do nadania Szkole Podstawowej w Sobkowie imienia Jana Pawła II zaplanowano wiele inicjatyw takich jak: konkurs plastyczny, recytatorski, wiedzy o Janie Pawle II, twórczości poetyckiej, oraz opisywaną prezentację „Z Wadowic do nieba”, którą przygotowali uczniowie klasy V, pod opieką Pań: Bernardy Szymczyk i Volhy Wujcik.

    B. Szymczyk

  • Akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

    Akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

           3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą polską Konstytucję zwaną Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie po Stanach Zjednoczonych Ustawa Zasadnicza regulująca podstawowe problemy społeczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Jej znaczenie było ogromne, gdyż była próbą ratowania słabej wówczas Polski, której niepodległość była zagrożona przez 3 sąsiednie mocarstwa: Prusy, Rosję i Austrię.

    W dniu 26 kwietnia, uczniowie klasy VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Przedstawienie w przystępny sposób przybliżyło młodszym kolegom to ważne wydarzenie z historii Polski, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Była to bardzo potrzebna lekcja patriotyzmu oraz odrobina trudnej historii naszego narodu. W czasie akademii przypomniano również o innych świętach przypadających w maju:

    1maja – Święto Pracy

    2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

    Uczeń klasy II Antoni Wójcik wyrecytował wiersz z okazji Święta Flagi.

    Nad prawidłowym przebiegiem przedstawienia czuwały Panie: Iwona Gruszczyńska  i Volha Wujcik.

    I. Gruszczyńska

  • UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE, W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM

    UCZNIOWIE  SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE, W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM

          W dniu 26 kwietnia b.r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał XXVII edycji wojewódzkiego konkursu pn. „Ekologia, my i region, w którym żyjemy” organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 15 zespołów uczniowskich z całego województwa. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Zuzanna Cicha, Aleksandra Gruszczyńska, Mateusz Kupis, Gabriela Puchrowicz, Karolina Stefaniec i Greta Szmalec. Uczniowie zmagali się z rozwiązaniem testu z zakresu ekologii, ochrony przyrody, wiedzy o parkach narodowych i krajobrazowych oraz rozpoznawali chronione gatunki roślin i zwierząt. Miło nam poinformować, iż nasz zespół w kategorii szkół podstawowych zajął III miejsce. Na ostateczny wynik złożyła się również ocena za projekt i wykonanie pracy o walorach przyrodniczych i historyczno- kulturowych rzeki Nidy. Czas oczekiwania uczniów na rezultaty zmagań konkursowych uatrakcyjnił Pan Damian Czajka swoją wspaniałą opowieścią o przyrodzie, pracy i życiu w Antarktyce.

    Uczniowie otrzymali cenne nagrody w postaci sprzętu elektronicznego i plecaków ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Cieszy fakt, że to kolejny sukces uczniów z naszej placówki, a zwłaszcza, że w kategorii szkół podstawowych wzięły udział 43 zespoły. Podkreślono wysoki poziom mertoryczny wykonanych prac uczniów i szeroki zakres wiedzy, co odzwierciedlały osiągnięte wyniki punktowe.  Gratulacje naszym uczniom złożył m. in. Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik. Uczniów do konkursu przygotowywała nauczycielka Małgorzata Ziętal. Gratulujemy całemu zespołowi uczniowskiemu i życzymy dalszych sukcesów.

    Małgorzata Ziętal

  • W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE JEMY SMACZNIE I ZDROWO…..

           W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE JEMY SMACZNIE I ZDROWO…..

    Nie jest tajemnicą, że najbardziej lubianym przez dzieci smakiem  jest  słodki. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że ten smak rządzi kubkami smakowymi także u dorosłych. Dlatego nie jest łatwo odmawiać nieustannie słodkości ani sobie, ani naszym dzieciom. Można jednak słodycz uczynić zdrową i wartościową, dając jednocześnie dzieciom radość delektowania się smakowitościami.

    Uczniowie z klasy III b Szkoły Podstawowej w Sobkowie uczyli się jak zastąpić czekoladę jeszcze lepszym przysmakiem. Z pewnością im się to udało. Przygotowali wiele pysznych deserów owocowych zawierających w swoim składzie polskie owoce, ale także egzotyczne takie jak mango, kokosy czy daktyle. Zajęcia dały możliwość doskonalenia umiejętności rozpoznawania egzotycznych smaków. Zainicjowały sposób zdrowego odżywiania, a przede wszystkim były dobrą zabawą i pomysłem na miłe spędzenie czasu wolnego.  

                                                                               Magdalena Chaja

     

  • Piątka na szóstkę, czyli o wizycie wolontariuszy w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    Piątka na szóstkę, czyli o wizycie wolontariuszy w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    Pod koniec marca na stronie Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty ukazała się oferta Centrum Wolontariatu o możliwości nawiązania współpracy ze szkołami naszego województwa, a już  Projekt podzielony był na dwa moduły: blok języka angielskiego i języka rosyjskiego. Na swoich zajęciach gościli ich: Iwona Bagińska (język rosyjski), Edyta Baran, Leszek Gąsior i Teresa Piątek (język angielski). Za sprawą sprawnej logistyki, jak również dostępności szkolnej bazy multimediów, możliwe było symultaniczne prowadzenie zajęć, dzięki czemu w zajęciach warsztatowych udział wzięli wszyscy uczniowie z klas podstawowych i gimnazjalnych podzieleni na małe grupy zajęciowe.

    Lekcje prowadzone przez naszych gości były bardzo urozmaicone: prezentacje realioznawcze, quizy, gry językowe, zabawy dla młodszych i wyzwania dla starszych. Uczniowie entuzjastycznie brali udział we wszystkich zaproponowanych aktywnościach, w doborze których nasi goście wykazali się wielką kreatywnością. Było to fenomenalne doświadczanie nauki, która przyszła do tradycyjnej klasy w niestandardowy sposób.  Wizyta zagranicznych wolontariuszy to kolejne przedsięwzięcie mające na celu motywowanie uczniów do nauki języków obcych, które stanowią przepustkę do poznawania świata, pozwalają rozszerzać horyzonty kulturowe i ogólnie rozwijają ciekawość świata. Życzymy naszym uczniom wielu sukcesów w tej kwestii, a naszym gościom serdecznie dziękujemy za niezapomniany dzień i mamy nadzieję, że wkrótce znów się spotkamy.

    Wyrazy uznania dla naszego backstage crew: Kuby Cieplucha, Janka Twardowskiego i Edwarda Wójcika.

    Reasumując: piątego kwietnia, pięcioro wolontariuszy przez pięć godzin spisało się bardziej niż na piątkę! Przybijamy piątkę: High five, Friendssmiley

     Autor: Teresa Piątek

    Foto: Edward Wójcik

  • KOSMICZNA WIEDZA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE

    KOSMICZNA WIEDZA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE

          Dzięki współpracy szkoły z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i   Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, udało się Pani Magdalenie Chaja nauczycielce tutejszej szkoły odbyć szkolenie z projektu organizowanego przez  Europejską Agencję Kosmiczną ESA. Celem projektu było inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią. Był to  szereg praktycznych, niezwykle interesujących warsztatów dla nauczycieli, w trakcie których można było zdobyć cenną wiedzę i umiejętności oraz otrzymać bezcenne narzędzia do prowadzenia doświadczeń  fizyko – chemicznych badających właściwości różnych przedmiotów. Warsztaty były też platformą do wymienienia się wskazówkami i doświadczeniami z innymi nauczycielami zainteresowanymi prezentowaną tematyką.

    Otrzymany certyfikat i pomoce dały możliwość przeprowadzenia w placówce warsztatów z zakresu edukacji kosmicznej. Zajęcia o charakterze badawczym cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi. Ich zadaniem było zbadanie właściwości  dziewięciu materiałów i wybranie najwłaściwszego produktu do budowy statku kosmicznego. Badanie masy, sprężystości, elektrostatyczności, termostatyczności, magnetyczności i innych właściwości produktów okazało się nie lada wyzwaniem. Po przeprowadzeniu doświadczeń nadszedł czas na wyciągniecie wniosków i wybór  najlepszego materiału do budowy kosmicznego sprzętu.  Okazał się nim materiał bardzo podobny do aluminium, ale nieco lżejszy.

     Uczestnictwo w wydarzeniu stworzyło pole do rozwoju zawodowego w bezprecedensowych warunkach i było okazją do wymiany myśli z kolegami i koleżankami na ten temat.
    Doświadczenia inspirowane eksploracją kosmosu stanowiły nie tylko dodatkową atrakcję dla uczniów, ale przede wszystkim ułatwiły zrozumienie wielu praw naukowych.

                                                                                                         Magdalena Chaja

  • Uczniowie z Sobkowa po raz kolejny na elitarnej konferencji językowej .

    Uczniowie z Sobkowa po raz kolejny na elitarnej konferencji językowej .

    ‘A Second Helping of Language, Please!’ to hasło zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Language Show, które odbyło się 23 marca 2018 w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce we współpracy ze Świętokrzyską Radą do Spraw Dwujęzyczności. W imprezie wzięło udział 600 uczniów z wiodących liceów naszego województwa, a 50 uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej  po raz kolejny znalazło się w tym szacownym gronie.

    Konferencję otworzył pan Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, który nienaganną angielszczyzną przekonywał uczestników o licznych zaletach wielojęzyczności, w tym o jej konkretnym finansowym aspekcie. Wysłuchaliśmy wystąpień uczniów, którzy mówili o swoich doświadczeniach w zdobywaniu biegłości językowej, o egzotycznych podróżach, o swoich dalekich ojczyznach. Spotkaliśmy naszych zaprzyjaźnionych nauczycieli: Sange’a Sooda i Roberta Cassettari, a także zawarliśmy nowe znajomości: Juliette Higgins i Molly De Paor Kavanagh, studiujące w Kilecach Irlandki, które obiecały odwiedzić nas w Sobkowie.

    Pośród tych wszystkich atrakcji, momentem konferencji, na który czekaliśmy niecierpliwie, był występ uczennicy z Sobkowa – Nikoli Kasperek, która tym razem opowiadała o tym, jak ważne jest czytelnictwo. Nikola ma 10 lat, a włada nienaganną brytyjską angielszczyzną, którą nabyła podczas pobytu jej rodziny w Anglii. Bardzo wyjątkowe jest to, jak swe umiejętności pieczołowicie pielęgnuje czytając książki w oryginale. Opowiadała o tym panu Andrzejowi Łukasikowi, który na wielkiej scenie przeprowadził z nią wywiad w języku angielskim. Nikola wzbudziła zadziwienie, gdy powiedziała, że 600 stronicową powieść o Harrym Potterze przeczytała w niewiele ponad tydzień. Jednak konkluzja, jaka wyniknęła z dyskusji, była cenniejsza niż jakiekolwiek statystyki. Nikola powiedziała: „Nie ilość stron, ale ich zawartość jest ważna.”

    Nikola stała się częścią projektu Dwujęzyczne Świętokrzyskie w taki sposób, że nietrudno uwierzyć w przeznaczenie. Jej klasa w ostatniej chwili została zaproszona na warsztaty z Robertem Cassettari, który razem z Andrzejem Łukasikiem, koordynatorem projektu, gościli w listopadzie w Sobkowie. Nikola była jedną spośród 150 uczestników zajęć, jednak Robert dostrzegł ją wśród tłumu, bo pytania, które zadawała, świadczyły o jej biegłości językowej, a akcent wskazywał na rodzimego użytkownika języka. Podzielił się swoim spostrzeżeniem z koordynatorem, a pan Andrzej Łukasik z intuicją łowcy talentów, dostrzegł potencjał dziesięcioletniej dziewczynki i zaprosił do współpracy w ogromnym projekcie Dwujęzyczne Świętokrzyskie.

    Prezentacja Nikoli była już drugim jej występem scenicznym. Dużą popularność przyniosły jej również wywiady z panem Łukasikiem nagrane w szkole w Sobkowie. Zapraszamy do ich obejrzenia (i zaljakowaniaJ) na Facebooku.

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=197618310840210&set=pcb.197618407506867&type=3&theater

    https://www.facebook.com/100017761260167/videos/197082044227170/?id=100017761260167

    https://www.facebook.com/100017761260167/videos/192594081342633/?id=100017761260167

     

    T. Piątek

  • Powitanie Wiosny - 2018!

    Powitanie Wiosny - 2018!

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie z wielką radością powitali w tym roku: 21 marca  czyli pierwszy dzień wiosny, choć była to tylko wiosna kalendarzowa, ponieważ za oknem nadal panowała zima. Nie zrażeni tym faktem uczniowie pod opieką wychowawców  i nauczycieli zgromadzili  się na szkolnym korytarzu witając wiosnę  PO POLSKU w barwach narodowych lub ludowych. Na wstępie  uczniowie klas IV – VI przygotowali, pod kierunkiem pani V.Wujcik,  inscenizację obrzędu chodzenia z gaikiem. Natomiast dzieci z klasy I, pod opieką wychowawczyni M. Pyjas, zaprezentowały piosenkę „Marzec Kucharz”. Były także zagadki związane z wiosną oraz pokaz strojów przygotowanych na powitanie nowej pory roku. Nie zabrakło zabaw sportowych oraz tańców i wspólnych pląsów.  Zrobiło się tak radośnie i miło, ze wszyscy zapomnieliśmy o chłodzie za oknem.

    Dopiero 26 marca 2018 roku w tradycyjnym pochodzie z Marzannami -  cała społeczność uczniowska, wspólnie z wychowawcami i nauczycielami, obwieściła mieszkańcom Sobkowa, że przyszła Wiosna!!

    M. Pyjas

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie poznają walory przyrodnicze i historyczno- kulturowe rzeki Nidy

    O tym, iż rzeka Nida jest najpiękniejszą rzeką regionu świętokrzyskiego nie trzeba nikogo przekonywać. Nasi uczniowie postanowili poszerzyć swoją wiedzę na jej temat i pod opieką nauczyciela Małgorzaty Ziętal podjęli szereg działań w tym zakresie. W ramach koła ekologicznego odbyli wycieczkę nad rzekę dokonując pomiarów i badań wody oraz obserwacji organizmów jakie tu występują. Przypomnieli sobie również zasady bezpiecznego zachowania się nad rzeką. Zauroczeni pięknem i walorami naszej rzeki fotografowali najciekawsze pod względem przyrodniczym miejsca nad wodą w różnych porach roku. Ciekawe zajęcia przeprowadziła dla naszych uczniów Pani Maria Skrzypek, pracownik Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Krzyżanowicach, przedstawiając prezentację o rzece Nidzie. Uczniowie podziwiali liczne meandry, starorzecza i rozlewiska rzeki oraz ciekawe formy krasowe. Uwagę zwróciła delta śródlądowa Nidy, której krajobraz unikatowy w skali kraju uczniowie mogli zobaczyć z okolic rezerwatu Skowronno. Poznali również interesującą florę i bogatą faunę, a w szczególności organizmy świadczące o czystości wód rzeki Nidy. Wiele z nich jest opisanych w Czerwonych Księgach. Na warsztatach przyrodniczo - plastycznych, które odbywały się w ferie uczniowie prowadzili obserwacje próbek wody przy użyciu mikroskopu. Przeprowadzali eksperymenty z oczyszczaniem wody, oraz wykonali rysunki ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Wykorzystując Internet i przyniesione przez siebie materiały uczniowie poznali m. in. legendę o Nidzie, ciekawostki o naszej rzece, miejscowości położone nad Nidą oraz ich zabytki o bogatej historii. Kolejnym działaniem była wizyta w Urzędzie Gminy w Sobkowie, gdzie uczniowie przeprowadzili wywiad z panem Tomaszem Chają, Kierownikiem Referatu Budownictwa, Ochrony Środowiska, Rozwoju Wsi i Gospodarki Mieniem  na temat rewitalizacji rzeki Nidy, czystości wód, punktów pomiarowych na rzece, przebudowy oczyszczalni ścieków w Sobkowie pod kątem lepszej jakości ścieków odprowadzanych do Nidy,  oraz obszarów chronionych na terenie naszej gminy, a zwłaszcza obszarów Natura 2000. Uwieńczeniem działań uczniów był plakat naukowy na konkurs wojewódzki „Ekologia, my i region w którym żyjemy” organizowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, którego tematem była rzeka Nida. Nasze działania  wspierał również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach. Dziękujemy za pomoc Dyrektorowi Szkoły Panu Dariuszowi Butenko oraz wszystkim instytucjom wspierającym nasz projekt, a uczniom życzymy sukcesów!

    Małgorzata Ziętal

     

  • NORBI – TRANS

    Małgorzata Kryczka                                                            ROZKŁAD JAZDY                  ważny od   .............................

    CHOMENTÓW                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                do...............................

    28-305 Sobków                                                              STANIOWICE– SOBKÓW - WIERZBICA

    zezwolenie nr. ............................                             przez SOKOŁÓW GÓRNY, SOBKÓW         komunikacja regularna specjalna

    S

    S

    vt

    km

    km

    Miejscowość

    km

    km

    vt

    S

    S

    I

    7:10

     

    I

    0

    Staniowice (REMIZA)

    11,0

    I

     

    14:55

    I

    I

    7:11

    I

    0,3

    Staniowice(SKLEP)

    10,7

    I

    14:54

    I

    I

    7:12

    I

    0,6

    Staniowice(SKRZYŻ)

    10,4

    I

    14:53

    I

    I

    7:14

    I

    1,2

    Staniowice/155/04/03

    9,8

    I

    14:51

    I

    I

    7:18

    I

    2,5

    Sobków (SZKOŁA NR 1 GP)

    8,5

    I

    14:47

    I

    I

    7:25

    I

    5,0

    Sokołów Dolny /155/ Stacja PKP II /04/03

    6,0

    I

    14:40

    I

    I

    7:26

    I

    5,6

    Sokołów Dolny /155/ Remiza /02/01

    5,4

    I

    14:39

    I

    I

    7:28

    I

    6,4

    Sokołów Górny /Remiza/04/03

    4,6

    I

    14:37

    I

    I

    7:30

     

    49,2

    I

    6,9

    Sokołów Górny /02/01

    4,1

    I

     

    49,2

    14:35

    I

    7:50

    7:35

    0

    11,0

    Sobków (SZKOŁA NR 1 GP)/02

    0

    0

    14:30

    15:00

    7:47

    I

     

    2,5

    I

    WIERZBICA (Dom nr 5)

    I

    2,5

     

    I

    15:03

    7:46

    I

    3,0

    I

    WIERZBICA (Skrzyżowanie I)

    I

    3,0

    I

    15:04

    7:45

    I

    3,4

    I

    WIERZBICA (Dom nr 21)

    I

    3,4

    I

    15:05

    7:44

    I

    3,8

    I

    WIERZBICA (Dom nr 30)

    I

    3,8

    I

    15:06

    7:42

    I

    5,0

    I

    WIERZBICA (Dom nr 16)

    I

    5,0

    I

    15:08

    7:40

    I

    6,2

    I

    WIERZBICA (Dom nr 19

    I

    6,2

    I

    15:10

    7:39

    I

     

    52,5

    7,0

    I

    WIERZBICA (Dom nr 50)

    I

    7,0

     

    52,5

    I

    15:11

    7:35

    I

    10,5

     

    Sobków/155/ Piekarnia /03

    I

    10,5

    I

    15:15

    S – kursuje w dni nauki szkolnej                   

    Planowany roczny przebieg  7955,00 km             Średnia prędkość komunikacyjna 26,4, 42,0  km/h

    Liczba przewidzianych pojazdów do realizacji rozkładu jazdy 3 szt        Rodzaj i marka poj. autobus MERCEDES , BOVA, VOLKSWAGEN,  SCANIA

     

     

     

     

     

     

     

     

    NORBI – TRANS

    Małgorzata Kryczka                                                    ROZKŁAD JAZDY                                    ważny od .............................

    CHOMENTÓW                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                             do...............................

    28-305 Sobków                                                              KORYTNICA – SOBKÓW

    zezwolenie nr. ............................                          przez  Chomentów, Karsy, Lipa         komunikacja regularna specjalna

    S

    S

    VT

    KM

    KM

    Miejscowość

    KM

    KM

    VT

    S

    S

     

    7:32

     

    I

    0

    Korytnica Remiza

     

     

     

    15:10

     

    7:33

     

    I

    0,8

    Korytnica II

     

     

    15:09

     

    7:36

     

    48

    I

    3,6

    Niziny

     

     

    48

     

    15:06

     

    7:40

    I

    6,8

    Chomentów I

     

    6,2

     

    15:02

    7:10

     

    0

    < 

    Karsy

    11,0

     

    14:43

    7:12

     

    1,8

    < 

    Lipa II

    9,2

    14:41

    7:13

     

    2,5

    < 

    Lipa I

    8,5

    14:40

    7:14

     

    3,2

    < 

    Jawór

    7,8

    14:39

    7:16

     

    4,8

    Chomentów I

    6,2

    14:37

    7:17

    7:41

     

    55

    5,5

    7,5

    Chomentów II

    5,5

    5,5

     

    55

    14:36

    15:01

    7:23

    7:47

    11,0

    13,0

    Sobków (SZKOŁA NR 1 GP)/02

    0

    0

    14:30

    14:55

     

    S – kursuje w dni nauki szkolnej                   

    Planowany roczny przebieg  14200  km             Średnia prędkość komunikacyjna 50,76 , 52,0  km/h

    Liczba przewidzianych pojazdów do realizacji rozkładu jazdy 4 szt        Rodzaj i marka poj. autobus MERCEDES , Volkswagen , BOVA, SCANIA

     

     

       Rozkład_ Jazdy - Górski.docx

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Imprezy sportowe i osiągnięcia uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie.

    Imprezy sportowe i osiągnięcia uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie.

    08.02.2018 roku odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Uczniowie mieli do rozwiązania test, składający się z 25 pytań. Pierwsze miejsce zajął Adrian Słotwiński z klasy V, drugie Aleksandra Gruszczyńska z kl. VII, trzecie miejsce, Zuzanna Cicha i Ewa Bilska z kl. VII. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał pamiątkowy puchar, natomiast uczniowie, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce otrzymali pamiątkowe albumy o tematyce sportowej. W sumie w turnieju brało udział 17 uczniów z klas IV-VII.

     

    19.02.2018 roku w ramach akcji „ferie”- odbył się w Szkole Podstawowej w Sokołowie Dolnym - Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Sobków. Uczniowie z naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

    kategoria dziewczęta kl. IV -V – I miejsce Karolina Wilk, III miejsce Wiktoria Kosińska.

    Kategoria chłopcy kl. IV -V – I miejsce Bartosz Kasiński, II miejsce Adrian Słotwiński.

    Kategoria chłopcy kl. VI -VII – I miejsce Kamil Parandyk.

     

    20.02.2018 roku w Szkole Podstawowej w Miąsowej odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Wójta Gminy Sobków. Drużyna naszych chłopców zajęła pierwsze miejsce, ponadto Antoni  Purski otrzymał puchar dla najlepszego zawodnika, a Oliver Szewczyk puchar za najlepszego bramkarza.

     

    01.03.2018 roku odbył się w Szkole Podstawowej nr.4 w Jędrzejowie Powiatowy Drużynowy Turniej Tenisa stołowego, w którym wystartowały dwie drużyny chłopców z naszej szkoły. Pierwsza drużyna w składzie Kamil Parandyk i Oliver Szewczyk zajęła II miejsce i uzyskała awans do półfinału wojewódzkiego. Druga drużyna w składzie Antoni Purski i Bartosz Kasiński zajęła V miejsce.

    Gratulujemy wszystkim zwycięzcom  turniejów sportowych i życzymy dalszych sukcesów!

    H. Pańtak

     

  • American English w Sobkowie

    W dniu 5 lutego 2018 roku, na zaproszenie anglistów  gościł w Szkole Podstawowej w Sobkowie pan Randall Peaslee, nauczyciel języka angielskiego ze Stanów Zjednoczonych. Przeprowadził on warsztaty z uczniami  klasy IV i V oraz klas gimnazjalnych. Uczestnicy niecodziennej lekcji chętnie wchodzili w interakcje z lektorem, pracowali na przygotowanych przez niego materiałach, brali aktywny udział w zaproponowanych aktywnościach i zadawali mnóstwo pytań. Były zabawy ruchowe, obrazki, prace w grupach i parach. A najważniejsze, że język angielski coraz bardziej kojarzy się z dobrą zabawą i inspiruje ciekawość do odkrywania świata.

    Teresa Piątek

  • Warsztaty taneczne

    Warsztaty taneczne

    21 lutego, w środę, w naszej szkole odbyły się warsztaty taneczne, które poprowadziła Pani Monika Pająk, instruktor Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca. Dziewczynki z młodszej grupy nauczyły się układu tanecznego w stylu disco dance do znanej piosenki ,,Mam tę moc”, natomiast starsze zmierzyły się z dosyć trudnym układem w stylu jazz. Dziękujemy Pani Monice za nowe taneczne doświadczenie, a dziewczynkom za udział w warsztatach!

     

                                                                                                                                     Wujcik Volha

  • Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole.

    Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole.

    19 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej  w Sobkowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybyłych gości przywitał serdecznie Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko, który  złożył życzenia zdrowia, pociechy z wnuków oraz 100 lat życia. Po czym głos oddał uczniom z klasy I, którzy przedstawili  tradycyjne ,,Jasełka” pod kierunkiem Pań: B. Szymczyk oraz V. Wujcik.

    Następnie swoje talenty aktorskie i wokalne zaprezentowali uczniowie z klasy II i IIIa.  Uczniowie, pod kierunkiem Pań: I. Gruszczyńskiej  oraz J. Sychowskiej - wierszem i piosenką złożyli życzenia przybyłym na uroczystość Babciom i Dziadkom.

    Natomiast uczniowie klasy IIIb odtańczyli w mistrzowski sposób dla Babci i Dziadka „Kalinkę”, pod czujnym okiem wychowawczyni : M. Chaji.

    W akademii wzięli udział także uczniowie klas starszych, którzy zaśpiewali dla szanownych gości - po angielsku!

    W programie uroczystości nie mogło zabraknąć tradycyjnego ,,100 LAT” oraz wręczenia wcześniej przygotowanych przez uczniów upominków.  Dzień Babci  i Dziadka, to zawsze bardzo wzruszająca uroczystość, która  buduje więzi rodzinne i  uczy  szacunku do osób starszych.

    M. Pyjas

strona: