Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • 26 Finał WOŚP w Szkole Podstawowej w Sobkowie

    26 Finał WOŚP w Szkole Podstawowej w Sobkowie

         Choć Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra do końca świata i jeden dzień dłużej, to 26 Finał WOŚP w Szkole Podstawowej w Sobkowie uważam za zamknięty.

    W tym roku finał trwał przez dwa dni i rozpoczął się już 13 stycznia Maratonem Charytatywnym Zumba na rzecz WOŚP, który organizowała Katarzyna Kramarczyk. Tego dnia szkolna  sala gimnastyczna była wypełniona mnóstwem pozytywnej energii, zabawy i radości. Na ,,zumbowej'' scenie pojawili się wykwalifikowani instruktorzy z Jędrzejowa, Krakowa, Warszawy, Radomska i Tarnowskich Gór, którzy razem z Katarzyną Kramarczyk zgromadzili ogromną ilość uczestników w różnym wieku. Wszystkim organizatorom, sponsorom i uczestnikom Maratonu za okazane wsparcie dla Sztabu i ogromne serca, które otwarte na pomoc innym bardzo serdecznie dziękujemy! Katarzyna Kramarczyk, która była wolontariuszem w naszym sztabie, zebrała najwięcej pieniędzy w powiecie jędrzejowskim, t.j. 4 357,00zł! Gratulujemy!

          Przy zaangażowaniu Panów: Macieja Poczętego i Rafała Kwapisza, na sali gimnastycznej w Miąsowej został zorganizowany przez zarząd KS ,,Nida” - Turniej Piłki Nożnej Halowej na rzecz WOŚP.

         14 stycznia - w Dniu Finału WOŚP - również nie brakowało atrakcji: dużo muzyki, tańca, „zaciętych” licytacji i wystrzałowych prezentacji. Rodzice uczniów zadbali o słodki poczęstunek. Pani Ewelina Chudobiecka i Pani Marta Mazur czuwały nad produkcją popcornu, a Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Staniowic po raz kolejny serwowały ciepły posiłek - przepyszny ,,babski garnek''.

           Przed licznie zebraną publicznością wystąpił zespół wokalno-taneczny ,,RYTMIX”, uczniowie naszej szkoły, solistki Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca, grupa taneczna Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sobkowie,  ZUMBA KIDS z Katarzyną Kramarczyk, a dawki dobrego polskiego rocka dostarczył młodzieżowy zespół ,,NIETAKTOWNI”.

    W międzyczasie odbywały się licytacje różnych przedmiotów, a były to:

    • zestawy gadżetów, dwie parasolki z logo Gminy Sobków i obraz absolwentki gimnazjum w Sobkowie, wyróżniony w gminnym konkursie plastycznym, przekazane przez Urząd Gminy w Sobkowie
    • tkane godło i film ,,Nad Nidą w cieniu drzew” z autografem reżysera od Pana Henryka Michałkiewicza
    • obraz malarza Kasprzaka z Jędrzejowa
    •   obraz autorstwa Beaty Rodzyńskiej z Sobkowa
    •  obraz Marcina Grajka
    •   ręcznie zrobione kartki okolicznościowe od Pani Iwony Dębińskiej
    • koszulka dziecięca z podpisem Milika przekazana przez Aarona Kramarczyka
    •   piłka i puchary z Turnieju piłki nożnej halowej na rzecz WOŚP

     

        Niezapomnianych wrażeń uczestnikom naszego Finału dostarczyli strażacy z OSP w Sobkowie, prezentując pokaz gaszenie płonącego samochodu. A na koniec tradycyjnie rozbłysło Orkiestrowe Światełko do nieba!

      ,,Czasami wdzięczność trudno jest ubrać w słowa ...wtedy proste - DZIĘKUJĘ - zawiera wszystko, co chcemy wyrazić"

    •   Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi SP w Sobkowie
    • Radzie rodziców na czele z Przewodniczącą Iwoną Klimek
    • Rodzicom i Uczniom
    • Wolontariuszom
    • Annie Gabryś i Paniom z koła Gospodyń Wiejskich ze Staniowic
    • Maciejowi Poczętemu i Rafałowi Kwapiszowi wraz z Zarządem KS ,,NIDA”w Sobkowie
    •   Wszystkim uczestnikom turnieju piłki nożnej halowej na rzecz WOŚP
    •  Wójtowi Gminy Sobków Panu Tadeuszowi Domińczakowi
    • Firmom ,,PROFAR”, ,,BARTPOL'', Gabinet Weterynaryjny Grzegorz Wójcik
    • Stanisławowi i Izabeli Szwaczkom sklep ,,Delikatesy Centrum”
    • Katarzynie Kramarczyk i wszystkim uczestnikom Maratonu ZUMBA
    • Strażakom OSP w Sobkowie
    • Sebastianowi Sychowskiemu i Łukaszowi Twardowskiemu
    • Zespołowi ,,Nietaktowni”

                Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji 26 Finału WOŚP w Szkole Podstawowej w Sobkowie z oddziałami gimnazjalnymi, wszystkim gościom i uczestnikom SERDECZNIE DZIEKUJĘ!!!

        Kwota, uzbierana podczas 26 Finału WOŚP  przez Sztab w Szkole Podstawowej w Sobkowie z oddziałami gimnazjalnymi to 10661,59zł! DZIĘKUJEMY!

     

                                                                                                         Z wyrazami ogromnej wdzięczności

                                                                                                                         Szef Sztabu Volha Wujcik

             

  • Goście z dalekiego kraju...

    Goście z dalekiego kraju...

    We wtorek, t.j. 9 stycznia 2018 roku, mieliśmy okazję gościć w Szkole Podstawowej w Sobkowie wolontariuszy ze studenckiej organizacji AIESEC, którzy przybyli  do nas na zaproszenie Pani Edyty Baran -  nauczycielki języka angielskiego. Goście z dalekich Indii spotkali się z uczniami klasy IV oraz z grupą uczniów z gimnazjum. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Indii, systemu edukacji, zainteresowań rówieśników, a nawet nauczyć się kilku hinduskich słów......Ta żywa lekcja języka angielskiego z pewnością na długo jeszcze pozostanie w pamięci naszych uczniów.

    E. Baran

  • Szkolny koncert kolęd

    Szkolny koncert kolęd

    Święta Bożego Narodzenia to czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. W naszej szkole tradycyjnie, w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia 2017 r. odbyły się jasełka i koncert kolęd. Spotkanie rozpoczęło się od złożenia życzeń  i symbolicznego przełamania się opłatkiem przez Dyrektorów Szkoły z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego . Następnie Dyrektor Stanisław Osowski wygłosił krótki wstęp, wyjaśniając uczestnikom szkolnego kolędowania etymologię Betlejem.

    Uczniowie przygotowani pod kierunkiem pań Iwony Połanieckiej i Volhy Wujcik z wielkim przejęciem odgrywali swoje role i recytowali poezję, starali się pokazać zgromadzonej widowni, co jest istotą Bożego Narodzenia. Wysłuchaliśmy kolęd i piosenek świątecznych. Każdy wykonany utwór skłaniał nas do refleksji i podkreślał magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W popisach artystycznych znaleźliśmy piękną poezję, nowe pomysły aranżacyjne. Nie zabrakło również występów solistów i wykonań instrumentalistów. Warto zaznaczyć, że w koncercie wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły.

     I. Połaniecka

     

     

     

  • Uczniowie z Sobkowa na Language Show

    Uczniowie z Sobkowa na Language Show

    40 gimnazjalistów z Sobkowa znalazło się 18 grudnia 2017 r wśród grona 500 uczestników ogromnego przedsięwzięcia językowego pt. „Language Show” zrealizowanego w ramach projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”. Jest to prestiżowa impreza, której beneficjentami są głównie uczniowie wiodących liceów z Kielc i liderzy powiatów. Dzięki gościnności koordynatora, pana Andrzeja Łukasika, znaleźliśmy się w tym zacnym gonie i przedświąteczny poniedziałek spędziliśmy w pięknym gmachu Filharmonii Kieleckiej.

    Program imprezy był niezwykle bogaty: dyskusje panelowe, występy artystyczne, prezentacje o multikulturowych treściach, występy charyzmatycznych nauczycieli języka angielskiego, ale my wszyscy najbardziej czekaliśmy na moment, kiedy na wielkiej scenie pojawiła się uczennica ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie-Nikola Kasperek. Do udziału w konferencji została zaproszona jeszcze w listopadzie, kiedy zachwyciła swą nienaganną brytyjską angielszczyzną goszczących w szkole w Sobkowie panów Roberta Cassettari i Andrzeja Łukasika, którzy dla naszych uczniów przeprowadzili tu warsztaty językowe.

    Występ Nikoli był imponujący. Uczennica klasy 5. opowiadała o tym, jak angielski stał się jej drugim językiem, że jest językiem komunikacji z siostrą, a dla jego doskonalenia Nikola codziennie czyta anglojęzyczne książki.

    W kuluarach konferencji udało nam się porozmawiać z naszym znajomym Robertem Cassettari. Wspominał australijski deser Pavlova, który w Sobkowie przygotował dla niego Kuba Ciepluch. Dzięki temu kulinarnemu epizodowi, uczniowie poznali też Sange’a Sooda, londyńczyka, który obecnie mieszka i uczy języka angielskiego w Kielcach, ale jego pasją jest gotowanie. Jego twarz kojarzyli wszyscy, ponieważ był on niezapomnianym uczestnikiem progamu Master Chef. Z wielkim entuzjazmem zaprosiliśmy Sange’a do Sobkowa, a radość była tym większa, że Sange z chęcią nasze zaproszenie przyjął.

    Projekt Urzędu Marszałkowskiego „Dwujęzyczne Świętokrzyskie” jest działaniem, którego wartość trudno przecenić. Pozwala on na to, aby język angielski wyprowadzić poza salę lekcyjną i dać uczniom szansę użycia angielskiego w autentycznej komunikacji. Taka konfrontacja umiejętności nabytych w szkole jest bezcennym czynnikiem motywującym do wysiłku, aby „Make the best better” (Ulepszyć najlepsze”) Bardzo dziękujemy koordynatorowi panu Andrzejowi Łukasikowi za to, że jesteśmy częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia.


    http://http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/dwujezyczne-swietokrzyskie-czyli-o-kulturze-jezykach-i-mediach-po-angielsku-zdjecia,12778599/

     

    Autor: Teresa Piątek

  • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie poznają Nadnidziański Park Krajobrazowy

    Uczniowie ze  Szkoły Podstawowej w Sobkowie poznają Nadnidziański Park Krajobrazowy

    15 grudnia gościliśmy w naszej szkole p. Marię Skrzypek, pracownika Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Krzyżanowicach, która przeprowadziła prelekcję na temat Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Celem lekcji było zapoznanie naszych uczniów z walorami przyrodniczymi, kulturowymi, historycznymi i krajobrazowymi regionu, oraz rolą i funkcją obszarów szczególnie chronionych. Uczniowie przypomnieli sobie formy ochrony przyrody w naszym województwie, a następnie pracując z mapą i oglądając film DVD odbyli ciekawą podróż po dziewięciu rezerwatach utworzonych na terenie parku: Góry Wschodnie, Grabowiec, Krzyżanowice, Pieczyska, Przęślin, Skorocice, Skotniki Górne, Skowronno i Winiary Zagojskie.  Podziwiali malownicze tarasowe zbocza, meandry i starorzecza rzeki Nidy stanowiącej ważny korytarz ekologiczny łączący doliny Wisły i Pilicy, znamienite dla Ponidzia wapienne ostańce otoczone lessowymi wąwozami oraz skały gipsowe z jaskiniami i jeziorkami krasowymi.  Dobrze nasłonecznione wzgórza zajmują stanowiska roślinności kserotermicznej, gdzie uczniowie rozpoznawali jedno z niewielu stanowisk w Polsce z cennymi gatunkami flory, m. in. dyptam jesionolistny, dziewięćsił popłocholistny, len włochaty. W dolinie Nidy poznali również zbiorowiska roślinności wodnej, szuwarowej i torfowiskowej. Podziwiali faunę parku, a szczególnie ostoję ptaków wodno- błotnych. W okolicach Szczerbakowa na terenie użytku ekologicznego „Słone źródło” obejrzeli podmokłe solniska śródlądowe ze stanowiskami rzadkich halofitów. Ponadto odbyli podróż po zabytkach kultury na terenie Wiślicy, Pińczowa, Nowego Korczyna, Chroberza, Koperni, Chotla Czerwonego. Spotkanie zorganizowała nauczycielka przyrody Małgorzata Ziętal w ramach koła ekologicznego. Dziękujemy pani Marii Skrzypek za pasjonującą podróż po przyrodniczym sercu Ponidzia.

    M. Ziętal

  • „Idea, inspiracja, inicjatywa”- Spotkanie młodzieży w Filharmonii Świętokrzyskiej.

    „Idea, inspiracja, inicjatywa”- Spotkanie młodzieży w Filharmonii Świętokrzyskiej.

    11 grudnia,  dwunastoosobowa grupa uczniów Szkolnego Klubu Europejskiego z Sobkowa wraz z opiekunem p. Renatą Sikora uczestniczyła w konferencji „Idea, inspiracja, inicjatywa” w Filharmonii Świętokrzyskiej. Celem wydarzenia była prezentacja idei działalności organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży w naszym regionie oraz zapoznanie młodych ludzi z naszego województwa z możliwościami i ofertą działań tych organizacji. Podczas spotkania zaproszeni goście: Radic Zdenka (Eurodesk Chorwacja) i Maria Dąbrowska-Majewska twórczyni akcji "Książki w pudle" oraz "Biblioteki sąsiedzkie" opowiedziały o swojej działalności. Następnym punktem programu było podsumowanie Świętokrzyskiego Programu Rozwoju Liderów "Liderzy dla Młodzieży" oraz projektu "Synergia Młodych Liderów". 19 osób otrzymało wyróżnienia za realizację określonych celów w programie, kreatywne pomysły, inspiracje i chęć pracowania z młodzieżą z województwa świętokrzyskiego. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się panele warsztatowe na temat nowych technologii, wolontariatu oraz liderstwa. Młodzież mogła dowiedzieć się o celach i  głównych założeniach  Fundacji TechSoup Polska wolontariat, o organizacji TuDu, o Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz o Fundacji Szkoła Liderów.

  • MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL W SOBKOWIE

    MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL W SOBKOWIE

    Co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, na całym świecie organizowane są Maratony Pisania Listów Amnesty International. W tym roku akcja odbyła się już po raz 18. Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Nasza szkoła po raz 5 uczestniczyła w tym przedsięwzięciu.  Od 1 do 10 grudnia uczniowie klasy 6 i 7 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 gimnazjum pisali listy w obronie osób, wobec których zastosowano przemoc, bądź których prawa zostały złamane. SZKE wybrał trzy osoby – spośród 10: Ni Yulan z Chin – która jest nękana i została eksmitowana za obronę praw lokatorów, Hanan Badr el-Din z Egiptu – której grożą zarzuty za poszukiwania zaginionego męża,  Farida al-Atrashowa i Issie Amro  z Izraela. W sumie napisaliśmy 177 listów, które zostały przekazane do przedstawicielstw dyplomatycznych. Mamy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych akcja przyczyni się do uwolnienie prześladowanych osób.

    Renata Sikora

  • Szkolne Mikołajki

    Szkolne Mikołajki

    6 grudnia  już od rana  był dniem pełnym niespodzianek i pozytywnych emocji. Wkrótce na korytarzu zadzwoniły dzwonki i św. Mikołaj ze swoimi pomocnikami rozpoczął wędrówkę   z prezentami od klasy do klasy. Zapukał nawet do drzwi Pana Dyrektora. Dzieci dziękowały Mikołajowi za podarunki. Śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły. W szkole zrobiło się radośniej i tak jakoś niecodziennie. Magia zbliżających się świąt zaczęła działać na wszystkich!!!!!!!

    Mikołaja, jak co roku oprowadzała po szkole Pani V. Wujcik - Opiekun Samorządu Uczniowskiego - wspólnie z pomocnikami. Samorząd Uczniowski i cała społeczność naszej szkoły dziękuje rodzicom, którzy co roku "zapraszają" św. Mikołaja do naszej szkoły!

    To jednak nie koniec atrakcji tego dnia …

    Pani Edyta Miernik, ponownie w tym roku sprawiła uczniom miłą niespodziankę w postaci słodkich pierników, które potem dzieci ozdabiały kolorową masą według własnej inwencji. Dziękujemy Pani Edycie Miernik za  pomysł wspaniałej, twórczej zabawy, która dostarczyła dzieciom tyle frajdy i radości!

     Natomiast Pan Hubert Pańtak, zorganizował  Mikołajowy Turniej w „Dwa Ognie” dla klas IV – VII. W turnieju wzięło udział 9 zespołów, podzielonych na 2 grupy, w których rozegrano 16 meczy. I tak w finale spotkały się drużyny z klasy VI i VII. Mecz zakończył się wynikiem 14:11 dla klasy VII. Trzecie miejsce zdobyła drużyna z klasy V, która pokonała 11:2 drużynę z klasy IV.

     Choć dzień 6 grudnia 2017 roku przeszedł już do historii to pozostawił w nas pozytywne wspomnienia utrwalone na zdjęciach w albumie fotograficznym.

    M.Pyjas

     

  • „Stop- uzależnieniom”

    „Stop- uzależnieniom”

    29 listopada 2017 r. w Centrum Kultury w Jędrzejowie zostały rozdane nagrody za powiatowy konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „Stop- uzależnieniom”. Organizatorem konkursu był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Komenda Policji w Jędrzejowie. Miło poinformować, iż uczeń naszej szkoły Krzysztof Chudobiecki (kl. VI) otrzymał wyróżnienie w konkursie, który wymagał nie tylko zdolności plastycznych, ale wiedzy dotyczącej zagrożeń i konsekwencji związanych z uzależnieniami.

    Opiekun KE

    Małgorzata Ziętal

  • G’day Mate, czyli australijskie klimaty w Sobkowie, bo „Dwujęzyczne Świętokrzyskie” bardzo nam jest tutaj bliskie

    G’day Mate, czyli australijskie klimaty w Sobkowie, bo „Dwujęzyczne Świętokrzyskie” bardzo nam jest tutaj bliskie

    24 listopada 2017 roku ponad 150 uczniów Szkoły Podstawowej  z Oddziałami Gimnazjalnymi w Sobkowie wzięło udział w niecodziennej lekcji języka angielskiego w ramach projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie” realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Kielcach.

    Koordynator projektu, Pan Andrzej Łukasik odwiedził Sobków w towarzystwie Roberta Cassettari, pochodzącego z Australii charyzmatycznego nauczyciela języka angielskiego. Zajęcia przeprowadzone przez naszych gości na zawsze pozostaną w pamięci ich uczestników.

    Sobków powitał ich gorąco; piękne słońce i pogodne twarze oczekujących dzieci. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z osobą, z którą skomunikować się można tylko po angielsku. Dla niektórych było to kolejne doświadczenie, kiedy języka angielskiego mogli użyć poza salą lekcyjną. Byli i tacy, do których „Dwujęzyczne Świętokrzyskie” pasuje idealnie, bo sami są dwujęzyczni.

    Uczniowie wiele dowiedzieli się o Australii, jej ciekawych miejscach, przyrodzie, jedzeniu, muzyce i życiu codziennym. Pytaniom ze strony widowni nie było końca. Nasz gość błyskotliwie i cierpliwie odpowiedział na wszystkie. Z dużym zainteresowaniem spotkały się też kwestie lingwistyczne. Dość egzotycznie brzmiące słowa australijskie były nie lada ciekawostką dla uczestników spotkania. Ostatnim jego punktem była rywalizacja Cassettari kontra reszta szkoły w online’owej grze „Matching”, w której zwycięzcą był ten, kto zadanie dopasowania 10 słów australijskich i polskich wykonał w najkrótszym czasie.

    Projekt koordynowany przez Pana Andrzeja Łukasika wnosi ogromną wartość do systemu edukacji językowej w naszym regionie. Dociera tam, gdzie szkoły czują potrzebę komplementacji swoich działań instytucjonalnych, bo standardowe realizowanie podstawy programowej nie zaspokaja ich oczekiwań wobec osiągania wysokiego poziomu kształcenia językowego. Spotkania w ramach działań projektowych są niezmiernie motywującym czynnikiem pobudzającym uczniów do niestandardowych wyzwań.

    W Szkole w Sobkowie entuzjazm z powodu udziału w projekcie był ogromny. Z dnia na dzień rosła liczba chętnych uczestników. Lista rozrosła się tak bardzo, że spotkanie trzeba było przenieść z klasy wyposażonej w tablicę interaktywną na salę gimnastyczną. Uczniowie sami zadbali o techniczne dostosowanie nowej lokalizacji: zaciemnienie, nagłośnienie i akustykę. Szkolni artyści przygotowali  aranżację „Waltzing Matilda” i dedykowali ją gościowi z Australii.  Natomiast szkolny mistrz kulinariów podarował mu samodzielnie wykonany deser o nazwie Pavlova, tort bezowy o bardzo skomplikowanej procedurze wykonania.

    Bardzo dziękujemy Panom Andrzejowi Łukasikowi i Robertowi Cassettari za niezapomniane i bardzo kształcące spotkanie.

    Autor: Teresa Piątek

     

     

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    Światowy Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    23 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Sobkowie już po raz czwarty obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia.

                „Czy to jutro, czy to dziś,  wszystkim jest potrzebny miś” - hasło to było przewodnim motywem tegorocznego spotkania uczniów klasy I, II, III a i III b  z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Imprezę przygotowała wychowawczyni klasy III b – Magdalena Chaja. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki. Świętowanie rozpoczęło się od nauki i wizualizacji wierszyka o misiu. Uczniowie przypomnieli sobie historię narodzin pluszowego misia, zapoznali się także z wyglądem i warunkami życia niedźwiedzi. Klasa druga i klasy trzecie brały udział w Konkursie przyrodniczym , którego tematem były największe misie występujące w Polsce czyli niedźwiedzie.  Największą atrakcją  spotkania były jednak konkursy, pląsy i „misiowe tańce”. Na zakończenie zabawy przyjęto uczniów klasy pierwszej do szkolnej "misiowej rodzinki". Warunkiem przyjęcia do grona „misiów” było skosztowanie misiowego przysmaku czyli miodu. Wszystkie pierwszaki chętnie kosztowały  „małego conieco”.  Zainteresowanie uczniów zabawą z misiem świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest nadal ulubioną maskotką dzieci, a moda na misie nie przemija.

    M. Chaja

     

  • „Recyklingowe zabytki- czyli ekologia przez zabawę”

    „Recyklingowe zabytki- czyli ekologia przez zabawę”

    W dniu 10 listopada w Szkole Podstawowej w Chomentowie odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu pod hasłem „Recyklingowe zabytki- czyli ekologia przez zabawę”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Nowy Horyzont z siedzibą w Chomentowie. Zespół uczniowski Szkoły Podstawowej w Sobkowie w składzie: Maja Mazur, Amelia Chabel, Karolina Plich, Alicja Beszterecha i Marlena Kempa przedstawił makietę Kościóła pod wezwaniem św. Prokopa w Krzcięcicach, który jest jednym z najważniejszych późnogotyckich obiektów sakralnych w województwie świętokrzyskim. Do wykonania tego znamienitego zabytku wykorzystano szereg różnorodnych  surowców wtórnych będących odpadami. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie w konkursie, otrzymując nagrodę w postaci sprzętu elektronicznego. Podkreślono piękną prezentację zabytku. Gratulacje i podziękowanie dla uczniów za  wytrwałą pracę!

    Opiekun Koła Ekologicznego

    Małgorzata Ziętal

  • Akademia z okazji Święta Niepodległości

    Akademia z okazji Święta Niepodległości

    Pod koniec XVIII wieku, a dokładnie w 1795 roku, Polska utraciła niepodległość. Trzej potężni sąsiedzi: Rosja, Prusy, Austria korzystając z osłabienia naszego kraju dokonali rozbioru Polski. Nasza Ojczyzna zniknęła z mapy świata na długie 123 lata, ale pozostała w sercach i umysłach Polaków. Aby odzyskać niepodległość Polacy organizowali powstania zbrojne. Niestety kończyły się one przegraną. Dopiero Legiony Polskie utworzone przez Józefa Piłsudskiego w czasie I wojny światowej, wywalczyły Polsce wolność. Dzień 11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia, co roku obchodzimy w naszym kraju Święto Niepodległości.

    W piątek,10 listopada  2017 roku, z inicjatywy SZKE „Europa Ojczyzn” uczniowie klas gimnazjalnych pod kierunkiem Pani Renaty Sikory uczcili 99. rocznicę odzyskania  przez Polskę niepodległości. Przez szkolny radiowęzeł rozbrzmiewały pieśni patriotyczne i żołnierskie. Uczniowie przypomnieli również o ważnych faktach z kart historii naszego kraju, kiedy po 123 latach niewoli i rozbiorów Polska odzyskała wolność.

    Natomiast 13 listopada 2017 roku,  w Szkole Podstawowej w Sobkowie, odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie z klasy IV i VI pod kierunkiem nauczycieli: Pań:Teresy Piątek, Volhy Wujcik i Iwony Gruszczyńskiej  zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który okazał się dla młodszych kolegów cenną lekcją historii i patriotyzmu. Swój udział w akademii zaznaczyli także uczniowie klas I-III, którzy „barwnie” i radośnie na zakończenie odśpiewali piosenkę pt. „Kocham Cię Polsko”.

    I. Gruszczyńska

     

     

  • DYNIOWA ZABAWA

    DYNIOWA ZABAWA

           Uczniowie klasy III b, z inicjatywy wychowawczyni  Pani Magdaleny  Chaja, 31 października 2017 roku,  zorganizowali pokaz na najciekawszą dyniową "buźkę".  Dyniowa zabawa pochłonęła całą klasę. Wszyscy wykazali się dużą inwencją twórczą i pomysłowością. Zajęcia zakończyły się  wspólnym klasowym zdjęciem, a dzieci z wielką ochotą zabrały swoje dyniowe potworki do domu.

    M. Chaja

  • Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+

    Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+

    praktyczne warsztaty z pisania wniosków i tworzenia projektów dla szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli.

    Już 2 lutego i 21 marca 2018 r. mijają najbliższe terminy składania wniosków z programu Erasmus + przez szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, na dofinansowanie w ramach akcji "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia ", "Partnerstwa strategiczne" z sektora Edukacja szkolna oraz Kształcenie i szkolenia zawodowe.

    Granty z programu Erasmus+ pozwalają sfinansować 100% wydatków na:

    W ramach Akcji "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia" oraz Akcji "Partnerstwa strategiczne - współpraca szkół" w sektorze Edukacja szkolna:

    • zagraniczne kursy nauki języka dla kadry,
    • zagraniczne kursy metodyczne i specjalistyczne dla nauczycieli,
    • tzw. "wymianę" uczniów i kadry między szkołami,
    • zagraniczne kursy metodyczne i specjalistyczne dla nauczycieli,

    W ramach Akcji „Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia” w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe:

    • zagraniczne staże i praktyki dla uczniów w przedsiębiorstwach, instytucjach publicznych lub organizacjach pozarządowych,
    • praktyki zawodowe kadry,
    • szkolenia kadry w instytucjach kształcenia lub szkolenia zawodowego.

    Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+ - praktycznych warsztatów z pisania wniosków i tworzenia projektów dla szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli.

    NAJBLIŻSZE TERMINY WARSZTATÓW:

    Dla sektora Edukacja szkolna:

    20 listopada 2017, Kraków

    27 listopada 2017, Poznań

    4 grudnia 2017, Warszawa

    11 grudnia 2017, Wrocław

    Dla sektora: Kształcenie i szkolenia zawodowe:

    24 listopada 2017, Warszawa

    Na szkoleniu dowiedzą się Państwo:

    • jakich formalności należy dopełnić, żeby złożyć wniosek w najbliższym terminie – 1 lutego i 21 marca 2018 r. dla akcji: "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia" i "Partnerstwa strategiczne",
    • jak napisać wniosek, żeby mieć gwarancję pozyskania środków – ekspert napisze z Państwem przykładowy wniosek z wykorzystaniem generatora wniosków ERASMUS+ oraz wyjaśni wszystkie zawiłości formalne,
    • w jaki sposób pozyskać partnera projektu oraz jakie kryteria musi spełniać partner,
    • jak krok po kroku stworzyć projekt wykorzystania grantu,
    • jak zaplanować wydatki budżetowe, żeby uzyskać 100% finansowania projektu,
    • jak wygospodarować z budżetu projektu ERASMUS+ dodatkowe fundusze na cele własne placówki np. związane z doposażeniem.

    Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia znajdują się na stronie: www.szkolenia-erasmus.org.

    Organizator szkolenia: Agencja Pracy Twórczej.

  • „Pierwszaki 2017/18 – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”.

    26 października 2017 roku, uczniowie klasy I - Szkoły Podstawowej w Sobkowie - wspólnie z wychowawczynią, mieli okazję uczestniczyć w corocznej imprezie organizowanej przez dziennik „Echo Dnia” - „Pierwszaki 2017/18 – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”.

    Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury w Jędrzejowie, a jego głównym celem było przekazanie dzieciom w sposób zabawowy najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia. Policjanci, straż pożarna, pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, oraz oczywiście jeż Edek wspaniale bawili, a jednocześnie uczyli dzieci, jak być bezpiecznym i zdrowym.

    Na zakończenie zabawy odbył się wielki sprawdzian. Podczas tej klasówki dzieci musiały odpowiedzieć na pytania zadawane przez ekspertów. Pierwszaki bezbłędnie sobie z nimi poradziły.
    Ostatnim punktem programu w akcji: „Pierwszaki 2017/18 – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” było wykonanie zdjęć klasom pierwszym, które ukażą się w dodatku  Echa Dnia 7 grudnia 2017 r.

    M. Pyjas
     

  • „Bezpieczeństwo na piątkę”

      W dniu 24 października w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbył się etap powiatowy XI edycji turnieju „Bezpieczeństwo na piątkę”. Konkurs został zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Jędrzejowie i skierowany był do uczniów klas piątych szkół podstawowych z terenu powiatu jędrzejowskiego.

    Drużyna naszej szkoły w składzie: Bartosz Kasiński, Oliwia Kościelecka, Bartosz Purski została wyłoniona w czasie I szkolnego etapu konkursu. Uczniowie musieli wykazać się na każdym etapie wiedzą z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto zespół klasy V przygotował makietę na temat „Kręci mnie bezpieczeństwo w szkole”. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem p. Małgorzaty Ziętal.

    Nasi uczniowie rywalizowali wśród 14 szkół i chociaż nie udało się przejść do następnego etapu mogą być z siebie dumni, bo zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Dyplom i upominki drużynie SP Sobków wręczył Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie młodszy inspektor Wojciech Miodek. Nie zabrakło podziękowań i gratulacji.

    Małgorzata Ziętal

  •  

    Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

    źródło: Wikipedia

    Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto dla wszystkich pracowników oświaty, dlatego nie mogło go zabraknąć w kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej w Sobkowie. Uroczysty apel odbył się, w tym roku na, sali gimnastycznej 13 października 2017 r. Dyrektor Szkoły  Pan Dariusz Butenko przywitał zgromadzonych na uroczystości nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów. Następnie odczytał  list Wójta Gminy Sobków Pana Tadeusza Domińczaka skierowany do pracowników oświaty na okoliczność DEN.

    Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest zawsze wspaniałą okazją do podziękowania nauczycielom i pracownikom oświaty za zaangażowanie, z którym wychowują dzieci i młodzież, co także uczynił Dyrektor Szkoły wręczając nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi. Nagrodę Wójta Gminy Sobków otrzymał także Dyrektor Szkoły mgr Dariusz Butenko. Natomiast Pani mgr Lidia Banaszek otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty w Kielcach, a Pani mgr Renata Sikora Medal Komisji Edukacji Narodowej.

    Po części oficjalnej uczniowie klas starszych, pod kierunkiem Pani Volhy Wujcik, zaprezentowali krótki program artystyczny.

    M. Pyjas

  • Zajęcia edukacyjne uczniów klasy VI w Szkółce Leśnej.

          W dniu 18 listopada uczniowie klasy VI w ramach Koła Ekologicznego odbyli zajęcia edukacyjne w Szkółce Leśnej Mniszek Nadleśnictwo Jędrzejów. Celem wycieczki było poznanie pracy leśniczego w szkółce leśnej oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodności flory i fauny naszych lasów. Na miejscu powitaliśmy naszego przewodnika pana leśniczego Jarosława Koniecznego, który oprowadzając po terenie szkółki ścieżką przyrodniczo - edukacyjną, w naturalnym środowisku prezentował gatunki drzew, ich liście, igły i  owoce. Uczniowie poznali różnice w wyglądzie pni i kory drzew, rozpoznawali dęby i wskazywali różnice pomiędzy dębem szypułkowym, bezszypułkowym a czerwonym. Zobaczyli szkółkę leśną małych drzew iglastych i liściastych - sosny, jodły, buki, modrzewie, dęby, brzozy. Dowiedzieli się, w jaki sposób leśnicy hodują drzewa, w jakich porach wysiewają nasiona i kiedy sadzą drzewa oraz w jaki sposób walczą ze szkodnikami. Otrzymali gałązki jodły i buka z bukwią, zbierali żołędzie, dotykali igieł drzew. Zapach jodły przywoływał różne skojarzenia związane z nadchodzącymi świętami, pomarańczami czy goździkami. Pan leśniczy przedstawił również zasady postępowania w razie zgubienia się w lesie.

    Kolejnym punktem zajęć było zwiedzanie Izby Przyrodniczej, gdzie można było podziwiać zwierzęta leśne, a okazami były m. in. jeleń, żubr, łoś, muflon, sarny, lis, wilk, borsuk, bóbr, jenot, wydra, kuna, piżmak. Wśród ptaków szczególną uwagę przykuł orzeł bielik, cietrzew, głuszce oraz różne gatunki kaczek. Uczniowie obejrzeli też gablotę owadów pożytecznych. Na zakończenie przeprowadzili wywiad z panem leśniczym, który dotyczył jego pracy, zasobów leśnych, ochrony lasów i zapobiegania pożarom. 

    Kończąc spotkanie podziękowaliśmy panu leśniczemu za ciekawą lekcję i udzielenie wywiadu, a za aktywny udział uczniowie otrzymali drobne upominki.

    Edukacja ekologiczna poprzez taki bezpośredni kontakt z naturą jest nie tylko przyjemna, ale bardzo efektywna, tzn. dzieci najlepiej zapamiętują wiedzę, jeśli mogą ją dotknąć i zobaczyć. Takie zajęcia zawsze długo pozostają w pamięci uczniów, a zdobyte wiadomości przydadzą się na zajęciach przyrodniczych.

    W wyjeździe wzięło udział 17 uczniów pod opieką nauczycieli Małgorzaty Ziętal i Katarzyny Sobczyk.

    Opiekun Koła Ekologicznego:

    M. Ziętal

                    

  • Ogłoszenie dla rodziców dotyczące kwestii dowozu uczniów do i ze szkoły.

     

     

     

    Informacja dla rodziców.

     

    Zgodnie z art. 17  USTAWY O SYSTEMIE OŚWIATY

    1. Sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego, z uwzględnieniem ust. 2.

    2. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:

    1) 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych;

    2) 4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.

          W związku z powyższym gmina nie ma obowiązku dowozu uczniów z miejscowości Staniowice, a istniejący transport wynika z funkcjonowania gimnazjum.

           Przy Szkole Podstawowej w Sobkowie działa świetlica, która zapewnia dzieciom oczekującym na odwóz do domu,  profesjonalną opiekę oraz zajęcia dydaktyczno-wychowawcze prowadzone przez wychowawców związane z tematami miesiąca, zgodne  z planem pracy (plastyczne, muzyczne, czytelnicze, gry dydaktyczne, tematyczne, pogadanki  i rozmowy, programy i filmy edukacyjne), rozwijanie zainteresowań, zabawy i gry sportowe na sali, boisku szkolnym, koło strzeleckie, zabawy i ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce.

     

strona: