Święto Muzyki w Szkole Podstawowej w Sobkowie. Święto Muzyki powstało w 1981 z inicjatywy Marcela Landowskiego (zm. 1999), francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, i spopularyzowane przez Maurice Fleureta i Jack Langa, ówczesnego ministra kultury Francji, impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił on wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu ta masowa manifestacja na cześć muzyki notowała rosnący sukces. Święto to, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne - Filharmonie, Opery, Teatry Muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Dzień 21 czerwca został wybrany, gdyż jest to pierwszy dzień lata oraz czas przesilenia letniego (najkrótsza noc w roku).
1 od października 1975 roku, obchodzone jest podobne święto - Międzynarodowy (Światowy) Dzień Muzyki. Powstało z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki (IMC), działającej przy UNESCO. Celem obchodów jest pokazanie, jaka muzyka jest wyjątkowa i jakie dobro w sobie kryje, oraz promowanie muzyków.
Żródło:Wikipedia
2 października 2017 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Muzyki. Na wstępie Pani Volha Wujcik, nauczycielka muzyki, zaprosiła społeczność uczniowską zgromadzoną na apelu, do wspólnej integracyjnej zabawy, po czym uczniowie klasy V zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny. Następnie Dyrektor Szkoły wręczył uczniom, którzy wyróżniają się aktywnością wokalno – muzyczną - dyplomy, życząc dalszych sukcesów .
M. Pyjas
Lekcje muzealne 4 listopada 2016 roku grupa 20 uczniów z klasy V i VI naszej szkoły pod opieką pań Iwony Połanieckiej i Małgorzaty Ziętal udała się do Kielc, by podczas lekcji muzealnych i warsztatów plastycznych przygotować się do I etapu XIV Konkursu Humanistycznego.
W Muzeum Narodowym poznali fragment twórczości polskiego malarza Rafała Hadziewicza, który wzorował się na wybitnym twórcy renesansowym, Rafaelu Santim, i był autorem wielu obrazów o tematyce religijnej.
Po krótkiej przerwie uczniowie udali się do Muzeum Diecezjalnego, gdzie wykonali witraż Piotra Nizińskiego –„ Zaprowadzenie chrześcijaństwa r. p. 995” i „Śluby Jana Kazimierza”, a pani kustosz przybliżyła im historię powstania fresków znajdujących się w Katedrze Kieleckiej.
Wkrótce szkolny etap konkursu – trzymamy mocno kciuki za powodzenie naszych uczniów!!!!!!!!!!!!
I. Połaniecka
WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2017/18 !
04 września 2017 roku, o godzinie 8.00 - w Szkole Podstawowej w Sobkowie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko przywitał serdecznie wszystkich uczestników rozpoczęcia roku szkolnego, a Dyrektor Stanisław Osowski przeczytał List Wójta Gminy Sobków Pana Tadeusza Domińczaka na okoliczność inauguracji nowego roku szkolnego. Następnie uczniowie klasy I, pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marioli Pyjas złożyli uroczyste Ślubowanie i zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Otrzymali także legitymacje szkolne oraz kolorowe kuferki z przydatnymi w zdobywaniu wiedzy pomocami. Po części oficjalnej uczniowie w towarzystwie rodziców i wspólnie z wychowawcami udali się do swoich klas. Rok szkolny 2017/18 właśnie się rozpoczął! Życzmy więc sobie, aby był radosny i pełen pozytywnych emocji zarówno dla uczniów jak i nauczycieli!
M. Pyjas
XVI Dzień Papieski Tegoroczny XVI Dzień Papieski – odbył się w naszej szkole pod hasłem: „Bądźmy świadkami miłosierdzia”. Z tej okazji uczniowie klas IV – VI przygotowali uroczysty apel, gdzie słowa obecnego Papieża oraz Świętego Jana Pawła II były myślą przewodnią:
Papież Franciszek zwracając się do nas w Orędziu mówi: „Jakże pięknie jest dać się dotknąć miłosiernej miłości Boga, który zawsze nam przebacza”. Natomiast Święty Jan Paweł II powiedział: ”Dzisiejszy świat potrzebuje miłosierdzia Bożego i każdy z nas potrzebuje miłosierdzia, w którym człowiek odnajduje szczęście”, mówił jeszcze, „Abyśmy każdego dnia czynili uczynki miłosierdzia wobec braci”.
Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwały Panie: B. Szymczyk, I. Połaniecka. Natomiast oprawę muzyczną przygotowała Pani V. Wujcik.
B. Szymczyk
Szkolny pokaz zwierząt - pupili, uczniów. 20 czerwca 2017 roku, w naszej szkole, odbył się III pokaz zwierząt-pupili, naszych uczniów. Inicjatorką tego wydarzenia była uczennica Szkoły Podstawowej w Sobkowie - Kinga Klamka. W tym roku organizacją pokazu zajął się Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Pani Volhy Wujcik. W wyznaczonym dniu chętni uczniowie z klas I-VI przybyli do szkoły ze swoimi ulubieńcami. Podczas pokazu dzieci prezentowały swoje zwierzęta, opowiadając o nich pozostałym kolegom i koleżankom. Była to niecodzienna lekcja, w czasie której dzieci wzajemnie się uczyły poprzez obserwację i aktywny kontakt z różnymi zwierzętami. Aby zobaczyć, jak różne były to zwierzęta i jak ciekawy był pokaz, zapraszam do albumu fotograficznego! : )
M. Pyjas
Akcja Pierwszaki 20 pażdziernika 2016 roku, uczniowie klasy pierwszej wspólnie z wychowawcą Panią Iwoną Gruszczyńską i rodzicem Panią Mariolą Kot uczestniczyli w spotkaniu w ramach akcji „Pierwszaki 2016/2017-zdrowo i bezpiecznie do szkoły” Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury w Jędrzejowie, pod patronatem gazety Echo Dnia. Głównym jego celem było przekazanie dzieciom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia. Wiadomości te zostały przekazane pierwszakom przez pielęgniarkę, policjantów, strażaków oraz przedstawiciela KRUS-u. Wielką atrakcją imprezy był Jeż Edek, redakcyjna maskotka Echa Dnia. Edukacyjne przedstawienie zakończyła „ klasówka” ,podczas której eksperci zadawali pytania przedstawicielom klas pierwszych. Wszyscy zaliczyli ją na szóstkę, a w nagrodę otrzymali upominki. Naszych pierwszaków w tych zmaganiach reprezentował uczeń Michał Kot, natomiast Miłosz Kuśmierek demonstrował na scenie poznane zasady ruchu drogowego.
Na zakończenie wykonano zdjęcia wszystkim klasom pierwszym, które ukażą się w specjalnym dodatku Echa Dnia w dniu 1 grudnia 2016 roku.
I. Gruszczyńska
Wycieczka do Bochni i Krakowa klas IV - VI. 13 i 14 czerwca 2016 r. uczniowie klas IV – VI wraz z opiekunami – M. Ziętal, V. Wujcik, I. Połaniecką i H. Pańtakiem wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Bochni. W wycieczce uczestniczyło 47 osób. Przed odjazdem autokar przeszedł kontrolę sprawności przeprowadzoną przez policjantów. Podróż do Krakowa minęła bardzo szybko.
Pierwszą wycieczkową atrakcją było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”, zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema. Zwiedzanie, wbrew utartym poglądom, nie było nudne. Mieliśmy możliwość oglądać pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych, które na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie.
W niektórych uczestniczyliśmy osobiście, co stanowiło dodatkową atrakcję tego miejsca. Wzięliśmy też udział w pierwszej lekcji fizyki - dotyczącej dźwięku wydawanego przez trąbkę kibica.
Następny punkt programu to zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie można oglądać ciekawe eksponaty samolotów z różnych okresów naszej historii, a zgromadzonych jest tam ich około 60. Dzieci bardzo interesowały się wiadomościami dotyczącymi ich powstania, konstruktorami pojazdów oraz dalszym ich losem. Eksponaty zgromadzone są w gmachu głównym, w hangarach oraz na placu lotniska. Na koniec zwiedzania mogliśmy wejść do środka śmigłowca papieskiego, który przewoził Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie drugiej pielgrzymki po Polsce.
Wieczorem dotarliśmy do najbardziej oczekiwanego punktu wycieczki, czyli zabytkowej Kopalni Soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Na głębokości 250 metrów, w zabytkowych, podziemnych komorach panuje wyjątkowy mikroklimat. Powietrze jest przesiąknięte jodem i panuje tajemnicza atmosfera.
Wreszcie nadszedł wyczekiwany przez wszystkich czas zakwaterowania się w komorze Ważyn. Jest to największe spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk. Znajduje się tu podziemne boisko sportowe z parkietem o powierzchni 300 m2, mini plac zabaw, 140 metrowa zjeżdżalnia, restauracja oraz sala dyskoteki. Oszołomieni rozmiarami obiektu w pośpiechu zjedliśmy gorący posiłek i oddaliśmy się na zwiedzanie kopalni. Niejednemu z nas ciarki przeszły po plecach, gdy znienacka pojawił się duch Skarbnika, czy duchy cystersów, którzy przyczynili się do rozwoju technicznego kopalni. Nasze zwiedzanie miało charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się za panowania Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie. Wielką atrakcją zwiedzania był przejazd podziemną koleją, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Po powrocie do Komory Ważyn oddaliśmy się uciechom miejsca. Pomimo zapewnień, że o spaniu mowy nie ma, gdy wokół tyle atrakcji, padliśmy krótko po ogłoszeniu o godz. 24.00 ciszy nocnej. Jednak już o godz. 6.00 ranne ptaszki obudziły towarzystwo głośnym „ćwierkaniem”. Szybko spakowaliśmy bagaże, posprzątaliśmy posłania i udaliśmy się na śniadanie. To były już ostatnie chwile pod ziemią. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.
Wkrótce wyruszyliśmy w stronę Krakowa. Tam na nas czekał już główny punkt wycieczki – Zamek Królewski Wawel. Rozpoczęliśmy od „przywitania się” ze smokiem wawelskim. Po wejściu na wzgórze zamkowe udaliśmy się do Katedry, gdzie podziwialiśmy grobowce naszych królów. Najbardziej podobał nam się grobowiec królowej Jadwigi. Wspięliśmy się również na wieżę, by zobaczyć Dzwon Zygmunta. Mogliśmy też z dzwonnicy podziwiać panoramę Krakowa. Pan przewodnik powiedział, że gdy będziemy szli po schodach, musimy zastanowić się nad swoim marzeniem. Następnie trzeba dotknąć lewą ręką dzwonu i pomyśleć o życzeniu, a ono się spełni. Później razem z panią przewodnik poszliśmy zwiedzać komnaty królewskie: Salę Senatorską, Pod Orłem, Pod Ptakiem, Salę Tronową, Kaplicę Królewską. W Sali Poselskiej podziwialiśmy na suficie rzeźby głów. Pani opowiedziała nam ciekawą legendę o gadającej głowie. Każdy uczeń z wielką ciekawością przyglądał się wawelskim arrasom o tematyce biblijnej. Po wyjściu z zamku spacerem przeszliśmy ulicą Grodzką do Rynku. Tam też wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej, a w Sukiennicach mieliśmy okazję zaopatrzyć się w pamiątki. Chłonęliśmy atmosferę dawnej stolicy Polski.
Wreszcie wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Sobkowa.
Kraków pozostaje dla nas miejsce magicznym i wciąż nie do końca jeszcze odkrytym. Miejscem, do którego chcemy wrócić. Przy najbliższej nadarzającej się okazji.
I. Połaniecka
Uczniowie ze SP w Sobkowie - na Szlaku Orlich Gniazd! Dnia 17 października uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej w Sobkowie, pod opieką nauczycieli, wyruszyli na całodniową wycieczkę do Jury Krakowsko- Częstochowskiej.
Pierwszym przystankiem była Góra Birów, na szczycie której zobaczyliśmy zrekonstruowany średniowieczny Gród Królewski. Do rekonstrukcji kamienno - drewnianego Grodu, stylizowanego na słowiańską twierdzę doszło w 2008 roku, która według badań archeologów istniała tu rzeczywiście na przełomie XIII i XIV wieku. W kompleksie grodziska zobaczyliśmy wieżę bramną, wał kamienno- drewniany, wieżę strażniczą, wieżę obserwacyjną i chatę, w której podziwialiśmy ekspozycję muzealną przedstawiającą głównie przedmioty codziennego użytku z okresu wczesnego średniowiecza. Malownicze wzgórze rozpościerało się na północ od ruin Zamku Ogrodzienieckiego, do którego dotarliśmy pieszo pokonując trasę 1,5 km. Zamek pierwotnie wybudowany przez ród Włodków Sulimczyków na przełomie XIV i XV w. znajduje się na Górze Zamkowej - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko- Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.) w miejscowości Podzamcze. Po drodze mijaliśmy skałkę Wielbłąd i Trzy Siostry docierając do Baszty Bramnej. Na zamku zwiedziliśmy dziedziniec, wokół którego niegdyś znajdowała się kuchnia, izby dla kucharzy oraz magazyny. Następnie pokonując liczne, wąskie schody i piętra zwiedzaliśmy Salę Kredencerską i dotarliśmy na szczyt baszty. Podziwialiśmy tam malowniczy widok na całą okolicę. Wstąpiliśmy również do Muzeum Zamkowego, w którym widzieliśmy multimedialną prezentację jego komputerowej rekonstrukcji, materiał o tym jak kiedyś wyglądało życie na zamku oraz makietę zamku w stanie obecnym i zrekonstruowanym. Wędrując po zamku wysłuchaliśmy legend z nim związanych, t.j. o czarnym psie, o dwóch braciach, o pięknej Olimpii i o zamkowej studni. W dolnych komnatach natrafiliśmy na wystawę uzbrojenia. Zwiedzanie zamku, przepiękne widoki, wapienne białe skały oraz wystawy - zrobiły wrażenie na każdym, kto widział ten zamek po raz pierwszy.
Kolejnym punktem wycieczki był „Park Miniatur- Ogrodzieniec” znajdujący się u stóp zamku. Zobaczyliśmy tam makiety zamków i warowni Jurajskich z okresu ich największej świetności w skali
1: 25, oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza, m. in. katapultę, balistę i trebusz. W przerwie korzystaliśmy z placu zabaw.
Następnie dojechaliśmy autokarem do rezerwatu Zborów, gdzie wędrując szlakiem widzieliśmy wspaniałe i ogromne ostańce. Niektóre miały nawet 30 m wysokości i przybierały różnorodne i ciekawe kształty. Dopatrywaliśmy się sylwetek zwierząt i ludzi - np. Skała Młynarz, Wielbłąd czy Zakonnica. Na ścieżce poznawaliśmy walory skalnego rezerwatu, historię wypasu zwierząt gospodarskich na Jurze i podziwialiśmy przepiękne widoki.
W punkcie naszej wycieczki była jeszcze Pustynia Siedlecka, niedaleko miejscowości Siedlec. Pustynia ta jest nieduża, bo ma zaledwie 25 ha. Obszar stanowi pozostałość morskiego dna z okresu górnej jury, a połacie piachu kontrastują tu z bujną zielenią lasów sosnowych. Wdarliśmy się tam na piaszczyste wzgórze, gdzie poznaliśmy opowieść o powstaniu pustyni poprzez diabła, któremu przedziurawił się worek z piaskiem nad wieżą kościoła. Dowiedzieliśmy się też o zjawisku „fatamorgana”, które przy upalnych dniach jest widoczne na tej na pustyni i podziwialiśmy okoliczne skały. Następnie mogliśmy się pościgać po piasku. To była frajda dla wszystkich!!!!!!!!
W autobusie zdaliśmy na ocenę celującą test z wiedzy zdobytej na wycieczce !!! Dziękujemy panu Marcinowi- pilotowi wycieczki - za wspaniałe zwiedzanie.
Nad bezpieczeństwem uczniów w czasie wycieczki czuwali nauczyciele: M. Ziętal, I. Połaniecka, V. Wujcik i L. Gąsior.
Wycieczka „Szlakiem Orlich Gniazd” zostanie na długo w naszej pamięci! Zaliczyliśmy ją do bardzo udanych i już planujemy kolejne.
M. Ziętal
I GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS 4 - 6. 09 czerwca 2017 roku, w Szkole Podstawowej w Sobkowie, odbył się I Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 4 – 6. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lipie, ZPO w Korytnicy, Szkoły Podstawowej w Chomentowie, ZPO w Miąsowej, ZPO w Brzegach oraz Szkoły Podstawowej w Sobkowie – łącznie 11 – ro dzieci. Matematyczne umiejętności uczestników konkursu oceniała komisja, w skład której weszli nauczyciele z w/w szkół.
I – miejsce zajęła Julia Szewczyk ze SP w Lipie.
II – miejsce zajął Wojciech Wylazowski ze SP w Lipie
III – miejsce Jakub Chrabąszcz ze SP w Sobkowie oraz Wiktor Bieńkowski ze SP w Chomentowie.
Nagrody i dyplomy ufundowane przez Dyrekcję i Radę Rodziców wręczył Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobkowie Pan Dariusz Butenko. Na uczestników konkursu czekał, również słodki poczęstunek.
Wszystkim uczniom i ich nauczycielom Gratulujemy!!!!!!!!!! Zapraszamy za rok!
K. Sobczyk
Tak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016/17! 13 października 2016 roku w Szkole Podstawowej w Sobkowie odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość otworzył Dyrektor Szkoły witając serdecznie wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi oraz uczniów, po czym odczytał życzenia Wójta Gminy Sobków skierowane do nauczycieli i pracowników oświaty w związku z ich świętem. Następnie Pan Dyrektor wręczył nagrody nauczycielom oraz pracownikom obsługi, którzy w roku szkolnym 2015/16 wyróżnili się pracą i postawą. Po części oficjalnej inicjatywę przejęli uczniowie klas starszych, którzy pod kierunkiem Pani Volhy Wujcik, zaprezentowali dwie scenki z życia szkoły. Na zakończenie akademii Samorząd Uczniowski złożył, na ręce Pana Dyrektora, wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi - życzenia i kwiaty.
M. Pyjas
PIKNIK RODZINNY pod hasłem: "Po zdrowie..."! 04 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Sobkowie odbył się już kolejny Piknik Rodzinny, tym razem pod hasłem: „Po zdrowie…”. Dlatego „szkolno - rodzinne piknikowanie” rozpoczęło się, na stadionie KS Nida, od pokazu sztuk walki przez Kielecki Klub Karate KYOKUSKIN, do którego należą również uczniowie naszej szkoły.
Następnie odbył się bieg chętnych dzieci i rodziców o Puchar Dyrektora Szkoły. Jako pierwsze wystartowały dziewczyny, wśród których najszybciej do mety dobiegła Karolina Wilk, druga na mecie była Magdalena Maślarz a trzecia Emilia Wojtkowski - uczennice klasy IV. Kolejne miejsca zajęły Wiktoria Kopacz i Laura Grajek. Po czym przy ogólnym dopingu licznie zgromadzonej publiczności „Po zdrowie…” wystartowali chłopcy. Pierwszy na metę przybiegł Jakub Chrabąszcz z klasy VI następnie Bartosz Kasiński z klasy IV, a miejsce III zajął Wiktor Polcyn z klasy V. W biegu brali udział także: Kacper Skóra, Mateusz Kupis, Cristian Cassone, Adrian Słotwiński, Krzysztof Chudobiecki, Bartosz Gąsior. Po uroczystej dekoracji uczniów medalami wręczonymi przez Dyrektora Szkoły, „Po zdrowie…” pobiegli rodzice. Najpierw wystartowali tatusiowie wśród, których najszybszym okazał się Pan Kamil Purski, a najszybszą mamą okazała się Pani Maria Skóra. Zwycięzcy otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły - piękne Puchary oraz słowa gratulacji i podziękowania za aktywną postawę.
Po takiej dawce sportowej rywalizacji, przyszedł czas na uspokojenie emocji. Dlatego „piknikowanie” zostało przeniesione przed budynek szkolny, gdzie uczniowie klas I – III przywitali wszystkich uczestników imprezy piosenką „Taki mały, taki duży może zdrowym być…”. Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko przywitał serdecznie wszystkich uczestników Pikniku i zaprosił do obejrzenia występów artystycznych przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie, których przewodnią myślą będzie przekazanie wiedzy prozdrowotnej. Po czym oddał głos Pani V. Wujcik, która z wrodzonym sobie temperamentem czuwała nad prawidłowym przebiegiem szkolnej imprezy. Najpierw uczniowie klas IV – VI zaprezentowali w scenkach o zdrowiu oraz przedstawieniu profilaktycznym pt. „Alkohol kradnie wolność” nie tylko ważne treści edukacyjne, ale także talent aktorski.
Następnie uczniowie klas I – III, pod kierunkiem swoich wychowawców, zareklamowali „kąciki zdrowia”. Klasa I zachęcała do picia soków wyciskanych ze świeżych owoców, klasa IIa propagowała aktywne spędzanie czasu, klasa IIb oferowała smaczne sałatki owocowe, a klasa III zachęcała do stosowania naturalnych przypraw w postaci ziół. Szybko okazało się, że „kąciki” z sokami i sałatkami owocowymi cieszyły się największym zainteresowaniem.
Gromkie brawa otrzymała klasa I, która w pięknie odtańczonym Krakowiaku ujawniła swój talent taneczny. Talentem tanecznym pochwaliła się także klasa IIb, która wspólnie z wychowawczynią zatańczyła „Owocowy rock”. W dalszej części Pikniku, zdolności wokalne zaprezentowali uczniowie klasy IIa i klasy III. Na scenie mogliśmy także podziwiać występy solistów, trio z klasy III w składzie M. Górska, L. Szewczyk i W. Baran, którzy wykonaniem piosenki „Alleluja”, wywołali wśród uczestników Pikniku, nastrój wzruszenia.
Swój talent wokalny ujawniła także: Oliwia. Bętkowska wykonując piosenkę „Tamta dziewczyna”, oraz duet w składzie M. Maślarz i B. Purski w piosence „Dziękuję Ziemi”.
W programie imprezy nie zabrakło także konkursów i zabaw sportowych, które odbywały się pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego Pana H. Pańtaka. Chętne dzieci mogły się „oddać” w ręce przemiłych Pań: E. Baran i E. Miernik, które malowały na dziecięcych buziach i rękach zabawne owoce i warzywa.
Na finał uczniowie klas I - III zaśpiewali pisenkęo znaczącym tytule "J Love You", dedykowaną rodzicom, po której całusom i uściskom nie było końca.
Choć Kolejny Piknik Rodzinny przeszedł już do historii to jeszcze raz udowodnił, że to od nas zależy czy dzieci i dorośli mogą wspólnie dobrze się bawić. 
Dyrektor Szkoły podziękował rodzicom za liczny udział w imprezie, nauczycielom za przygotowanie Pikniku, Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu soków i sałatek, do których owoce dzielenie i wytrwale kroiły Panie: Iwona Klimek, Anna Wichary, Magdalena Chudzik, Marta Mazur, Ewelina Kuśmierek, Urszula Chabel.
Szczególne podziękowania należą się sponsorom owoców czyli Panu Mariuszowi Kociębie oraz Radzie Rodziców.
Za obsługę techniczną sprzętu nagłaśniającego dziękujemy Patrykowi Wilkowi i Edwardowi Wójcikowi.
A my tam byłyśmy i wspaniale się bawiłyśmy !!!!!!!!!!
I.Gruszczyńska, M. Pyjas
Lekcja przez obserwację klas: III, IIa, IIb. 6 października 2016 roku uczniowie klasy III, IIa i IIb wspólnie z wychowawcami, mieli okazję zobaczyć z bliska, jak to się dzieje, że z ziarna powstaje mąka, z której później wypieka się chrupiący chleb. Dzięki uprzejmości Panów: Piotra i Mieczysława Kowalskich z Sudołu dzieci poznały pracę ludzi w młynie oraz piekarni. Uczniowie dowiedzieli się, iż młynarz, jako przedstawiciel zawodów tradycyjnych, o wiekowej tradycji, zajmuje się przetwórstwem zbóż na mąkę, płatki, lub kaszę. Podstawową czynnością młynarza jest mielenie zbóż celem otrzymania mąki. Obecnie proces ten, o czym przekonały się dzieci, odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii i zachowaniu najwyższych standardów jakości, przy udziale nowoczesnych maszyn.
Sporo emocji, wśród uczestników lekcji przez obserwację, wywołała wizyta w piekarni, gdzie uczniowie dowiedzieli się m. in. że piekarz jest to pracownik, który wytwarza różnego rodzaju pieczywo: chleb, bułki, rogale, itp. Głównym zadaniem tego pracownika jest: wyprodukowanie pieczywa z mąki, wody i drożdży z dodatkiem soli i mikrododatków - zgodnie z recepturą.
Była to niecodzienna lekcja zdobywania wiadomości przez obserwację i doświadczenie, z której uczniowie wrócili wyposażeni nie tylko w praktyczną wiedzę, ale także w smakołyki wypiekane z mąki.
M. Pyjas
Wycieczka klas I - III do „Parku Rozrywki i Miniatur Sabat” w Krajnie koło Kielc. Dnia 29 maja 2017 r uczniowie klas I – III spędzili dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy w „Parku Rozrywki i Miniatur Sabat” w Krajnie koło Kielc. Wykupiony dla dzieci pakiet Ekstra gwarantował im pełny komplet atrakcji jakie oferuje ośrodek. Wycieczka obok charakteru rozrywkowego miała także cel edukacyjny, dlatego dzieci odbyły w zaledwie kilka godzin podróż dookoła świata zwiedzając Park Miniatur. Pod opieką przewodników przeniosły się prawie na wszystkie kontynenty świata, aby poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków globu. W parku zobaczyły miniatury najsłynniejszych budowli m. in. Watykańską Bazylikę Świętego Piotra, czy miniatury nieistniejących już wież World Trade Center. Zobaczyły także niezwykłe miejsca stworzone przez naturę.
Nie zabrakło w Krajnie także dobrej zabawy i rekreacji. Dzieci miały możliwość rozwijania swojej sprawności i koordynacji w jednym z największych parków linowych w Polsce. Zróżnicowane poziomy trudności pozwoliły na przetestowanie swoich umiejętności w zależności od wieku i predyspozycji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także kino 6 D Przejażdżka po lasach dzikiej Amazonii oraz jazda po torze wyścigowym to niezapomniane przeżycia, którym towarzyszyło kilkanaście rodzajów efektów doznaniowych.
Uwieńczeniem atrakcyjnego dnia był Lunapark, który zagwarantował dobrą zabawę całej grupie wycieczkowej. Na najmłodszych czekały takie atrakcje jak strefa dmuchanych zamków z 7 metrową zjeżdżalnią czy dmuchaną dżunglą, elektryczne łódeczki i bawialnia w postaci stacji kosmicznej. Autodrom, karuzela Crazy Yacht imitująca sztorm, Eurobungee oraz Rollercoaster Universal zadowoliły miłośników mocniejszych wrażeń. A to jeszcze nie wszystko ! Na koniec pobytu w parku rozrywki wszyscy zrelaksowali się i wzmocnili przy pysznym obiedzie przygotowanym specjalnie z myślą o najmłodszych.
Zmęczeni, ale pełni dobrych wrażeń i entuzjazmu wszyscy bezpiecznie wrócili do domów.
Nad bezpieczeństwem dzieci w czasie wycieczki czuwały Panie: I. Gruszczyńska, M. Chaja, J. Sychowska i M. Pyjas.
M. Chaja
Święto Ziemi w Szkole Podstawowej w Sobkowie. Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.
Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy VI, którzy w ekozespołach przybliżyli historię Dnia Ziemi, przedstawili znaczenie lasów, czystego powietrza, wód, podjęli tematykę odpadów i źródeł energii oraz zaprezentowali sposoby postępowania na rzecz ochrony Ziemi.
Następnie uczniowie klasy IV w ramach koła ekologicznego przedstawili zabawną, ale pouczającą inscenizację pod hasłem ”Żyj w harmonii z przyrodą”, której akcja rozegrała się na leśnej polanie. Przedstawienie było apelem zwierząt o proekologiczne zachowanie ludzi i życie w przyjaźni zarówno z przyrodą, jak też ze sobą.
„Gdy się do życia wiosną świat budzi, przyroda pisze apel do ludzi:
To my rośliny, to my zwierzęta! O naszym zdrowiu nikt nie pamięta?
Trujące ścieki, trujące dymy, bez tlenu rzeki... my się dusimy!
A gdy umrzemy w trującym brudzie, na martwej ziemi zginą też ludzie!
Chcemy żyć z wami w zgodzie, przyjaźni, niech nie zabraknie wam wyobraźni!
Tęczowy motyl nad łąką lata, pająk dokładnie sieć swą uplata.
Patrzcie, jak pięknie w lesie, w ogrodzie! Ile jest życia w ziemi i w wodzie!
I ty młodzieńcze oszczędzaj wodę, nie niszcz i nie śmieć, dbaj o przyrodę!”
Wspólne spotkanie uświetniły piosenki o tematyce przyrodniczo- ekologicznej. Uczniowie swoimi talentami wokalnymi, tanecznymi i teatralnymi przekazali istotę święta i skłonili do refleksji nad dbałością o naszą planetę.
Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko podziękował uczniom, którzy pod opieką Pań: Małgorzaty Ziętal oraz Volhy Wujcik, przygotowali tak niecodzienną lekcję przyrody.
Po takiej porcji świetnej zabawy i rzetelnej wiedzy o ekologii przeszliśmy do działania i cała społeczność szkolna udała się na akcję sprzątania najbliższego otoczenia szkoły.
Małgorzata Ziętal
Dzień Chłopaka 2016! Dzień Chłopaka odbył się w naszej szkole 29 września 2016 roku. Żeńska część społeczności szkolnej zaprosiła chłopaków na tańce, konkursy i słodki poczęstunek na godzinę 16.00. W czasie imprezy ogłoszono także wyniki konkursu na: „Mistera Szkoły”. Wybory zostały przeprowadzone dzień wcześniej przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. V. Wujcik. Oprawą muzyczną zajęli się, byli uczniowie naszej szkoły: E. Wójcik i P. Wilk. Wspólnie z uczniami bawili się także wychowawcy klas oraz nauczyciele, w myśl przysłowia: „Przykład idzie z góry!”. Jak co roku, nie zabrakło także rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu słodkiego poczęstunku, na czele z Panią I. Klimek - za co bardzo dziękujemy! Zabawa była wspaniała, a kto nie wierzy zapraszam do albumu fotograficznego.
M. Pyjas
Wycieczka do Chęcin i Kielc W dniu 15 maja uczniowie klas IV- VI wybrali się na wycieczkę do Zamku Królewskiego w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku, jednej z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Twierdza położona na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. npm.), podzielona jest na dwie części, zamek dolny na którym znajduje się studnia i kwadratowa baszta południowo- zachodnia oraz jedno z dwóch wejść. Tutaj spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię zamku i legendy z nim związane. Poznaliśmy różne rodzaje uzbrojenia i przymierzaliśmy rycerską garderobę, podziwialiśmy ogromne armaty, a niektórzy zostali zakuci
w dyby lub zamknięci w wiszącej klatce. Ochotnicy próbowali walk rycerskich. Obejrzeliśmy pokaz tańców dworskich i zachęceni do zabawy wspólnie tańczyliśmy. Krętymi i stromymi schodami weszliśmy na wieżę główną, skąd podziwialiśmy widok na całą okolicę.
Na górnym zamku podziwialiśmy również piękne widoki z kolejnej baszty, zwiedziliśmy skarbiec w którym znajdowały się bogactwa koronne oraz podziwialiśmy galerię polskich herbów szlacheckich. Panował tu średniowieczny klimat, a dopełnieniem zwiedzania był zakup pamiątek.
Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie przedstawienia Teatru Muzycznego z Wrocławia pt. „Bogowie i Herosi- Opowieści Afrodyty”, które miało miejsce w Centrum Kongresowym Targi Kielce. Przenieśliśmy się do świata, w którym Odyseusz chciał po latach odnaleźć drogę do ukochanej Itaki, Tezeusz pragnął znaleźć wyjście z labiryntu Minotaura, a Prometeusz wykraść bogom ogień. Dowiedzieliśmy się, skąd wzięły się terminy, takie jak „nić Ariadny”, „koń trojański”, „syzyfowa praca”, „prometeizm” czy „puszka Pandory”. Widowisko to bardzo się podobało, a na uwagę zasługiwała wiedza podana w atrakcyjny, rozrywkowy sposób, która z pewnością pozostanie w pamięci naszych młodych widzów.
Opiekunami uczniów były Panie: Iwona Połaniecka, Małgorzata Ziętal, Volha Wujcik oraz Pan Leszek Gąsior.
Małgorzata Ziętal
XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. W sobotę 24 września 2016 r. uczestniczyliśmy w XVII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym. Spośród piętnastu tras, nasza szkoła wybrała w tym roku, szlak, który rozpoczynał się w Paprocicach i wiódł trasą nr 12 zwaną „Heraldyczną” przez Kobylą Górę, Trzciankę na Św. Krzyż.
Choć na miejscu zbiórki padał deszcz, nie przestraszyliśmy się i pod opieką przewodnika PTTK wyruszyliśmy w drogę. Przeszliśmy 6 kilometrów, w większości przez las podziwiając najpiękniejsze, malownicze zakątki Gór Świętokrzyskich i oddychaliśmy wspaniałym leśnym powietrzem. Dopisało nam piękne słońce przebijające się pomiędzy konarami drzew. Podczas krótkich przerw na odpoczynek i posiłek, mogliśmy uwieczniać na fotografiach malownicze widoki. Trasa nie należała do najłatwiejszych, wymagała trudu wędrowania, ale radość z jej pokonania była ogromna.
Po dotarciu na miejsce mieliśmy czas na gorący posiłek i zakup pamiątek. Na zakończenie wędrówki wszyscy turyści- pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Św. celebrowanej przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
W rajdzie wzięło udział 32 uczniów klas III- VI pod opieką pani Iwony Połanieckiej i pani Małgorzaty Ziętal, a także rodziców.
Po powrocie do Sobkowa wszyscy uczestnicy rajdu, zgodnie stwierdzili, że w przyszłym roku również wybiorą się śladami Emeryka. Dziękujemy za dzielne wędrowanie!!!
M. Ziętal
Uroczysta Akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawa zasadnicza regulująca podstawowe problemy społeczne oraz zasady organizacji jego władz. Jej znaczenie było ogromne, gdyż była próbą ratowania słabej wówczas Polski, której groziła utrata niepodległości ze strony 3 sąsiednich mocarstw: Prus, Rosji i Austrii.
W dniu 28 kwietnia 2017roku, uczniowie klasy VI zaprezentowali swoim młodszym kolegom montaż słowno - muzyczny, który w przystępny sposób przybliżył to wydarzenie. Nad prawidłowym przebiegiem przedstawienia czuwały Panie: Iwona Gruszczyńska oraz Volha Wujcik. W dalszej części uroczystości przypomniano również o innych świętach przypadających w maju:
1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY
2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Swój udział w Akademii zaakcentowali także uczniowie klasy I, którzy wspólnie wyrecytowali wiersz z okazji Święta Flagi.
Na zakończenie Dyrektor Szkoły podziękował nauczycielom i uczniom za przygotowanie niecodziennej lekcji historii i zaproponował uczestnikom akademii krótki quiiz dotyczący faktów historycznych przedstawionych w zaprezentowanym montażu słowno - muzycznym.
I. Gruszczyńska
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17!
01września 2016 roku, o godzinie 8.15 - w Szkole Podstawowej w Sobkowie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Piękna pogoda sprawiła, iż cała społeczność uczniowska wspólnie z nauczycielami i rodzicami zgromadziła się przed budynkiem szkolnym. Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko przywitał serdecznie wszystkich uczestników rozpoczęcia roku szkolnego. Następnie zwrócił się do uczniów klasy I, którzy pod kierunkiem wychowawczyni Pani Iwony Gruszczyńskiej złożyli uroczyste Ślubowanie i zostali przyjęci do społeczności szkolnej, a Pan Dyrektor wręczył świeżo „upieczonym” Pierwszakom legitymacje szkolne. Po części oficjalnej uczniowie w towarzystwie rodziców i wspólnie z wychowawcami udali się do swoich klas. Rok szkolny 2016/17 właśnie się rozpoczął! Życzmy więc sobie, aby był radosny i pełen pozytywnych emocji zarówno dla uczniów jak i nauczycieli!
M. Pyjas
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie w czołówce najlepszych ekologów w województwie! W dniu 24 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał XXVI edycji wojewódzkiego konkursu pn. „EKOLOGIA, MY I REGION W KTÓRYM ŻYJEMY” organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. W finale wzięło udział 15 szkół z całego województwa, aby w trzech kategoriach wiekowych walczyć o tytuł najlepszych ekologów. Zmagania finałowe poprzedzone były I etapem, w którym sześcioosobowy zespół uczniowski w składzie: Zuzanna Cicha, Aleksandra Gruszczyńska, Mateusz Kupis, Bartosz Maniara, Gabriela Puchrowicz i Greta Szmalec wykonał pracę na temat: „Dzika strona lasu, miejsce pracy i wypoczynku na przykładzie Nadleśnictwa, którego teren obejmuje Twoją gminę” w formie plakatu naukowego. Ten etap wymagał podjęcia działań już w październiku. Polegały one na gromadzeniu materiałów źródłowych, wykonywaniu zdjęć lasu, opisów, poznaniu pracy leśników, przeprowadzeniu wywiadów. Drugi etap składał się z testu wiedzy o ochronie przyrody w Polsce, wiedzy o parkach narodowych i krajobrazowych, ekologii oraz leśnictwa. Uczniowie musieli dodatkowo rozpoznać także gatunki roślin i zwierząt objętych ochroną. Trzeba było wykazać się wiedzą znacznie wykraczającą poza ramy szkolnego programu. Do etapu finałowego zakwalifikowały się cztery uczennice: Zuzanna Cicha, Aleksandra Gruszczyńska, Gabriela Puchrowicz i Greta Szmalec. Łączna punktacja po pierwszym i drugim etapie zdecydowała, iż drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie zajęła II miejsce w województwie. To ogromny sukces naszych uczniów, biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku w konkursie startowało ponad 700 uczniów z 67 placówek oświatowych. Uczniowie otrzymali cenne nagrody ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w postaci sprzętu muzycznego, a szkoła wzbogaciła się o urządzenia informatyczne oraz publikacje naukowe. Szczególne gratulacje naszym uczniom złożyła pani wicekurator Renata Rabczyńska. Opiekunem zespołu była p. Małgorzata Ziętal. Cieszy fakt, że to już kolejny sukces uczniów z Sobkowa. Gratulujemy wiedzy!
Małgorzata Ziętal
|