Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie w czołówce najlepszych ekologów w województwie!

    W dniu 24 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał XXVI edycji wojewódzkiego konkursu pn. „EKOLOGIA, MY I REGION W KTÓRYM ŻYJEMY” organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. W finale wzięło udział 15 szkół z całego województwa, aby w trzech kategoriach wiekowych walczyć o tytuł najlepszych ekologów. Zmagania finałowe poprzedzone były I etapem, w którym sześcioosobowy zespół uczniowski w składzie: Zuzanna Cicha, Aleksandra Gruszczyńska, Mateusz Kupis, Bartosz Maniara, Gabriela Puchrowicz i  Greta Szmalec wykonał pracę na temat: „Dzika strona lasu, miejsce pracy i wypoczynku na przykładzie Nadleśnictwa, którego teren obejmuje Twoją gminę” w formie plakatu naukowego. Ten etap wymagał  podjęcia działań już w październiku. Polegały one na gromadzeniu materiałów źródłowych, wykonywaniu zdjęć lasu, opisów, poznaniu pracy leśników, przeprowadzeniu wywiadów. Drugi etap składał się z testu wiedzy o ochronie przyrody w Polsce, wiedzy o parkach narodowych i krajobrazowych, ekologii  oraz leśnictwa. Uczniowie musieli dodatkowo rozpoznać także gatunki roślin i zwierząt objętych ochroną. Trzeba było wykazać się wiedzą znacznie wykraczającą poza ramy szkolnego programu. Do etapu finałowego zakwalifikowały się cztery uczennice: Zuzanna Cicha, Aleksandra Gruszczyńska, Gabriela Puchrowicz i Greta Szmalec. Łączna punktacja po pierwszym i drugim etapie zdecydowała, iż drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie zajęła II miejsce w województwie. To ogromny sukces naszych uczniów, biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku w konkursie startowało ponad 700 uczniów z 67 placówek oświatowych. Uczniowie otrzymali cenne nagrody ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w postaci sprzętu muzycznego, a szkoła wzbogaciła się o urządzenia informatyczne oraz publikacje naukowe. Szczególne gratulacje naszym uczniom złożyła pani wicekurator Renata Rabczyńska.  Opiekunem zespołu była p. Małgorzata Ziętal. Cieszy fakt, że to już kolejny sukces uczniów z Sobkowa. Gratulujemy wiedzy!

    Małgorzata Ziętal

  • Wakacyjne nowinki!

    Podczas wakacji dziewczyny z zespołu wokalno-tanecznego ,,RYTMIX" gościły wSzkole Podstawowej w Sobkowie - finalistę programu telewizyjnego ,,YOU CAN DANCE" Mariusza Jasuwienasa. Tancerza, choreografa z Krakowa który poprowadził z nimi dwugodzinne warsztaty taneczne. Atmosfera na sali gimnastycznej była bardzo gorąca za sprawą nie tylko upalnej pogody, ale także temperamentu i energii, którą przekazywał Mario.  Aktywny udział w zajęciach wzięła również absolwentka szkoły i pierwsza solistka zespołu RYTMIX Julia Wójcicka. Spotkanie z niecoodziennym gościem zakońcyło się spacerem  po Sobkowie.

      Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia wokalno-taneczne zespołu RYTMIX w nowym roku szkolnym !!!!!!!!!!

    V. Wujcik

     

  • Witamy Wiosnę - 2017!

    21 marca 2017 roku, był w Szkole Podstawowej w Sobkowie wyjątkowym dniem, ponieważ odwiedziła nas ekipa filmowa, która tworzy film pt. „Nad Nidą w cieniu drzew” o gminie Sobków i powiecie jędrzejowskim. Twórcy filmu zostali zaproszeni na tradycyjne obchody powitania Wiosny.

    Gdy cała społeczność uczniowska cieszyła się z przyjścia Wiosny, okazało się, że byli też zwolennicy Zimy. Dlatego, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, uczniowie klasy IIb oraz III zaproponowali „oddać sprawę do sądu”, zapraszając na przedstawienie pod tytułem „Sąd nad Zimą”. Rozprawa sądowa przebiegła pomyślnie. Zima została przepędzona i nastała Wiosna. Nad całością „rozprawy sadowej” czuwały Panie: M. Chaja i M. Pyjas.

    Następnym punktem programu był tradycyjny przemarsz z Marzannami i powiadomienie mieszkańców Sobkowa o przyjściu Wiosny. I tak z okrzykami  na ustach i przy wtórze głośnej muzyki, w towarzystwie ekipy filmowej cała społeczność szkolna udała się nad Nidę, by tam dokonać ostatecznego pożegnania Zimy.

     Był to dzień pełen wrażeń i emocji... Czujemy się zaszczyceni, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie będą mieli swój skromny udział w tworzeniu filmu pt. „Nad Nidą w cieniu drzew”.

    M. Pyjas

  • Sportowe sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie.

      W pierwszym półroczu uczniowie naszej szkoły brali udział w następujących imprezach sportowych:

    • 20. 10. 2016 roku, chłopcy z rocznika 2005 i młodsi brali udział w Turnieju o Puchar Tymbarku na szczeblu powiatowym, gdzie zajęli II miejsce.
    • 20. 12. 2016 roku, odbył się w Szkole Podstawowej w Sobkowie między klasowy turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców o Puchar „Gwiazdki”. Zwycięzcami zostali uczniowie: Kamil Parandyk i Karolina Stefaniec.
    • 06.02.2017 roku, w Sokołowie Dolnym odbył się gminny turniej tenisa stołowego o Puchar Wójta Gminy Sobków. Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. W najmłodszej kategorii chłopców I miejsce zajął Oliver Szewczyk, a II miejsce Antoni Purski. W kategorii starszej wśród chłopców I miejsce zajął Kamil Parandyk, a II miejsce Jakub Chrabąszcz. Natomiast wśród dziewcząt II miejsce zajęła Karolina Stefaniec , a Dominika Kasińska była VI.
    • 07. 02. 2017 roku, w ZPO w Miąsowej odbył się gminny turniej piłki nożnej halowej o Puchar Wójta Gminy Sobków. Drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce, a oprócz tego nagrody indywidualnie otrzymali: Antoni Purski – najlepszy strzelec i Jakub Chrabąszcz – najlepszy bramkarz.
    • 24.02. 2017 roku, w Gmnazjum nr 2 w Jędrzejowie odbył się Powiatowy Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego, w którym chłopcy (Kamil Parandyk i Oliver Szewczyk), zajęli II miejsce, uzyskując awans do półfinału wojewódzkiego.Drużyna żeńska w składzie: Karolina Stefaniec, Dominika Kosińska zajęły III miejsce.

    Gratulujemy!

    H. Pańtak

  • Kolejny rok szkolny w Szkole Podstawowej w Sobkowie przeszedł do historii!

      23 czerwca 2016 - w Szkole Podstawowej w Sobkowie, odbyła się uroczystość pożegnania  uczniów klasy szóstej, zapoczątkowana Mszą św. dziękczynną  za sześć lat nauki oraz z prośbą o błogosławieństwo na dalsze lata gimnazjum.

    O godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej rozpoczęły się oficjalne obchody pożegnania kolejnego rocznika opuszczającego mury Szkoły Podstawowej w Sobkowie. Na wstępie Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko przywitał przybyłych na uroczystość gości czyli  Panią Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Sobkowie Teresę Baran,   Pana Stanisława Osowskiego - Dyrektora Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sobkowie, rodziców, nauczycieli i uczniów. Po czym oddał głos wychowawczyni klasy VI – Pani Bernardzie Szymczyk, która rozpoczęła część oficjalną uroczystości od wprowadzenia Pocztu Flagowego i odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie uczniowie klasy VI przekazali Flagę uczniom klasy V i złożyli ślubowanie.

    Po oficjalnym wstępie zostały wręczone przez Dyrektora Szkoły wspólnie z wychowawczynią klasy, listy gratulacyjne, rodzicom uczniów, którzy wyróżnili się osiągnięciami w nauce i wysokim wynikiem ze sprawdzianu po klasie szóstej. Pozostali uczniowie otrzymali Dyplomy ukończenia klasy VI. Gratulujemy uczniom i rodzicom!!!!!!!!!!!

    Tradycyjnie  już głos zabrał także  Pan Stanisław Osowski - Dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sobkowie oraz przedstawiciele rodziców uczniów klasy szóstej, którzy podziękowali  nauczycielom za pracę wychowawczą i dydaktyczną oraz przekazali na ręce Dyrektora ,,pamiątkę” w postaci karnisza na dekoracje wzbogacające uroczystości szkolne.

     Po części oficjalnej Panie Volha Wujcik oraz Bernarda Szymczyk zaprosiły uczestników uroczystości na część artystyczną, którą absolwenci klasy szóstej rozpoczęli od pięknie zatańczonego walca, a w dalszej części zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pod hasłem: ,,Wyruszyć w drogę – pora nieznaną…”. W części artystycznej wystąpili także uczniowie klasy V prezentując również swoje talenty aktorskie. Uroczystość zakończyła się podziękowaniem złożonym przez Dyrektora Szkoły nauczycielom, uczniom i rodzicom za przygotowanie uroczystości pożegnania uczniów klasy szóstej po czym nastąpiło wręczanie kwiatów, gratulacje  oraz uściski dłoni.


       Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 - nastąpiło w naszej szkole: 24 czerwca 2016 roku, o godzinie 8.00. Piękna pogoda sprawiła, iż cała społeczność uczniowska wspólnie z nauczycielami i rodzicami zgromadziła się przed budynkiem szkolnym. Dyrektor Szkoły Dariusz Butenko przywitał serdecznie wszystkich uczestników zakończenia roku szkolnego. Następnie poinformował, że  Pani Zdzisława Chatys podjęła  decyzję o przejściu na emeryturę.  Dyrektor Szkoły, dziękując Pani Zdzisławie Chatys, za wieloletni trud pracy w zawodzie nauczyciela, wręczył  jej w imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły symboliczny upominek . Następnie przyszedł czas na wyróżnienie uczniów z klas IV – VI , którzy uzyskali w roku szkolnym 2015/16 najwyższe średnie. Uczniowie otrzymali, z rąk swoich wychowawców, świadectwa z czerwonym paskiem. Po czym uczniowie wspólnie z nauczycielami i rodzicami udali się do swoich klas, aby otrzymać tam swoje świadectwa i pożegnać ławki i szkolne sale na dwa miesiące.

     

    I tak kolejny rok szkolny przeszedł do historii!!!!!!!!

    Wiwat wakacje!

     

    kiss

  • „Dzień Kobiet , Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek…”

      Z tej właśnie okazji 8 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Sobkowie odbyła się Akademia dedykowana wszystkim „dziewczynkom” – Dużym i Małym. Na wstępie Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko złożył wszystkim Paniom pracującym w szkole, życzenia samych szczęśliwych chwil i spełnienia marzeń po czym wręczył piękne tulipany.  Następnie głos zabrali uczniowie klasy VI, którzy w tym dniu przygotowali bardzo sympatyczną i wesołą uroczystość, na którą złożyły się skecze i zabawne scenki, których bohaterkami były oczywiście kobiety. Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwał Pan H. Pańtak, a oprawą muzyczną zajęła się Pani V. Wujcik.

    Taki dzień się zdarza raz... ale w takiej oprawie zostaje długo w pamięci!

    Wszystkie Panie duże i małe dziękują męskiej części społeczności szkolnej, za życzenia, kwiaty i oryginalnie przygotowaną akademię.

    M. Pyjas

     

  • II Pokaz zwierząt - pupili uczniów z naszej szkoły!

    20 czerwca 2016 roku, w naszej szkole, odbył się II pokaz zwierząt-pupili uczniów. Inicjatorką tego wydarzenia była uczennica kl. VI Kinga Klamka, której należą się gratulację za pomysł i kreatywność. W wyznaczonym dniu chętni uczniowie z klas 0-VI  przybyli do szkoły ze swoimi ulubieńcami. Podczas pokazu dzieci prezentowały swoje zwierzęta, opowiadając o nich pozostałym kolegom i koleżankom. Była to niecodzienna lekcja, w czasie której dzieci wzajemnie się uczyły poprzez obserwację i aktywny kontakt z różnymi zwierzętami. Aby zobaczyć, jak różne  były to zwierzęta i jak ciekawy był  pokaz, zapraszam do albumu fotograficznego! : )

    M. Pyjas

  • Pomysł na udane ferie czyli kulig dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie.

       Dzieci i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie postanowili miło pożegnać tegoroczne ferie zimowe.                                                            

    28 stycznia 2017 roku z inicjatywy Pani Magdaleny Chaji, wychowawczyni klasy IIb, został zorganizowany kulig, w którym udział  wzięli uczniowie z klas I-III wpólnie ze swoimi rodzicami.  „Białe szaleństwo” było nagrodą za pomyślnie zakończone półrocze.

    O godz.13.00 dzieci wraz z rodzicami spotkały się przy ognisku w malowniczych terenach pobliskiego Zamku Rycerskiego i rzeki Nidy. Następnie wybrali się w podróż saniami wzdłuż brzegu rzeki. Po pełnej emocji przejażdżce przyszedł czas na rozgrzewkę ciepłą herbatką przy ognisku oraz zjedzenie upieczonych kiełbasek. Organizacją ogniska zajęli się Państwo Ilona i Łukasz Kościeleccy, rodzice uczennic naszej szkoły, którzy zatroszczyli się także   o „strawę duchową” w postaci muzyki  płynącej z magnetofonu, która dodatkowo rozgrzewała atmosferę kuligu.  Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Państwu: I i Ł Kościeleckim.       

    Pomimo mrozu zabawa w plenerze cieszyła się dużym zainteresowaniem. W zimowym pikniku brało udział ponad 80 osób. Nikogo nie przestraszyły nawet minusowe temperatury. Dzięki współpracy wszystkich rodziców impreza dla dzieci stała się niezapomnianym przeżyciem. To był dzień pełen niesamowitych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci.

    M. Chaja


     

  • Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

    Kolejny Piknik Rodzinny, dzięki zaangażowaniu Pani Volhy Wujcik  i  przy akceptacji Dyrekcji Szkoły  oraz  wsparciu nauczycieli, odbył się w naszej szkole, 15 czerwca 2016 roku, o godzinie 17.00.  Dyrektor Szkoły  serdecznie przywitał uczestników Pikniku i zaprosił do obejrzenia występów artystycznych, przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie, pod kierunkiem nauczycieli. Tradycyjnie wystąpił już zespół ,,RYTMIX” i jego solistki czyli Aleksandra Gruszczyńska, Klaudia Baran, Luiza Górska. Gromkie brawa otrzymały dzieci z sekcji flażoletów, które pięknie  zagrały  m. in. ,,Sto lat” dla wszystkich mam i tatusiów i nie tylko. Talent taneczny ujawniła klasa Ia i Ib, która zaprezentowała się w pięknie odtańczonym Krakowiaku. Na scenie mogliśmy podziwiać także występy uczniów klasy 0, II i III. Duże zainteresowanie wśród uczestników Pikniku, wzbudził pokaz sztuk walki zaprezentowany przez uczniów należących do Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin. W programie imprezy nie zabrakło także rodzinnych konkursów sportowych, które wzbudziły sporo emocji. Pojawił się też akcent edukacyjny. Klasa IV zaprezentowała inscenizację baśni o ,,Czerwonym Kapturku”  w niezwykłej wersji. Natomiast klasa V  przedstawienie oparte na baśni o ,,Królewnie Śnieżce”.  Przesłaniem obu przedstawień była profilaktyka uzależnień i promowanie zdrowego stylu życia. Piknik Rodzinny był też okazją do podsumowania konkursu plastycznego zorganizowanego na terenie szkoły w ramach programu – Szkoła Promująca Zdrowie -  pod hasłem ,,Hałas szkodzi zdrowiu”. Ponadto uczestnicy rodzinnego świętowania mogli się przekonać o wielkim talencie aktorsko – recytatorskim Nikodema Olszańskiego i Mai Mazur - laureatów Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "Poeci dzieciom". Na zakończenie imprezy wystąpili jeszcze: Dominik Stępień, który zagrał na gitarze i pięknie zaśpiewał oraz Edward Wójcik, który zagrał na perkusji. Podziękowania należą się Radzie Rodziców na czele z Panią I. Klimek za zakupu kiełbasek, które później upieczone na grillu, bardzo wszystkim smakowały oraz P. Wilkowi i E. Wójcikowi za obsługę techniczną sprzętu nagłaśniającego.

    Choć Piknik Rodzinny 2016 przeszedł już do historii, to jednak pokazał, że dzieci i dorośli mogą wspólnie, dobrze się bawić.

    M. Pyjas

  • Kochanym Babciom, Drogim Dziadkom!

      25 stycznia 2017 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie przygotowali, pod kierunkiem swoich wychowawców, uroczystą Akademię na cześć Babci i Dziadka! Licznie przybyłych gości przywitał serdecznie Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Butenko, który  złożył życzenia zdrowia, pociechy z wnuków oraz 100 lat życia. Następnie głos oddał uczniom z klasy VI, którzy zaprezentowali tradycyjne ,,Jasełka” pod tytułem „Narodziny”.

    „Narodziny”- tegoroczne widowisko nawiązuje do historii Polski, stąd na scenie pojawiła się plejada polskich władców: Trzej Królowie, św. Jadwiga, królewicz Kazimierz i Mieszko I. Przygotowane w tym roku przez  klasę  VI,  pod opieką  nauczycielek: Bernardy Szymczyk, Iwony Połanieckiej i Volhy Wujcik,  jasełka bożonarodzeniowe, w sposób szczególny powiązane zostały  z historią Polski. Widowisko nawiązywało do roku jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski oraz do  trzechsetlecia ukoronowania papieskimi koronami Jasnogórskiej Pani Królowej Polski. W jasełkach, obok tradycyjnej sceny narodzin Chrystusa, można było zobaczyć także m.in. Chrzest Polski w relacji nawróconych poganek.  Mieszko I  i święty Wojciech podkreślali znaczenie wiary, a obok nich pojawili się wielcy, święci Polacy, m.in. Jan Paweł II papież, dla których wartości religijne miały wpływ na życiowe wybory. W scenie  pokłonu Trzech Króli biorą udział św. królowa Jadwiga, królewicz Kazimierz i Mieszko I. Dzieciątku słowem i tańcem kłaniają się pastuszkowie, Krakowiacy i polskie dzieci. O latach trudu i niewoli opowiada Polska, oddająca swą koronę Najświętszej Marii Pannie i małemu Jezuskowi. Jasełka kończą słowa świętego Józefa: Pamiętajcie o jednym, byście silni byli, swoimi czynami Bogu i bliźnim służyli. Każdy niech wypełnia swoje powołanie,  by osiągnąć z Bogiem wieczne królowanie, które są drogowskazem dla Polaków na dalsze lata.

    Następnie zabrały głos dzieci z klas  I – III, które pod kierunkiem swoich wychowawców, zaprezentowały krótkie programy artystyczne w postaci wierszyków, piosenek oraz żartobliwych  scenek. Na zakończenie wystąpiła sekcja flażoletów.  W programie uroczystości nie mogło zabraknąć tradycyjnego ,,100 LAT” oraz wręczenia wcześniej przygotowanych przez uczniów upominków.  Dzień Babci  i Dziadka, to zawsze bardzo wzruszająca uroczystość, która  buduje więzi rodzinne i  uczy  szacunku do osób starszych.

    I. Połaniecka, M. Pyjas

  • Konkurs Języka Angielskiego dla klas I-III.

    W dniu 14.06.2016 w Szkole Podstawowej w Sobkowie odbył się Konkurs Języka Angielskiego dla klas I-III. Uczestniczyli w nim uczniowie z: ZPO w Brzegach,  ZPO w Miąsowej, ZPO w Mokrsku Dolnym, SP w Lipie,  ZPO w Korytnicy oraz, oczywiście ze SP w Sobkowie. Pan Dyrektor Dariusz Butenko, serdecznie powitał wszystkich uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Następnie nasi  szkolni artyści: Klaudia Baran (śpiew), Ola Gruszczyńska (śpiew), Janek Wójcik (gitara) oraz Dominik Stępień (śpiew i gitara) zaprezentowali dwa utwory dla gości. Wszystko po to, żeby ,,przegonić" stres i rozluźnić atmosferę....

     I część konkursu (indywidualna) polegała na rozwiązaniu testu sprawdzającego umiejętność słuchania, czytania ze zrozumieniem oraz znajomość podstawowych struktur gramatycznych i słownictwa z zakresu klas I-III.

      II część konkursu ( drużynowa) była bardziej rozrywkowa. Uczniowie konkurowali w 4 kategoriach.(Na piątą, czyli koło fortuny, niestety, zabrakło nam czasu). Najpierw drużyna prezentowała przygotowaną wcześniej piosenkę i wiersz. Kolejną kategorią było stworzenie rysunku na podstawie opowiadania nauczyciela. Punkty można było otrzymać jedynie za  elementy zgodne z oryginalnym obrazkiem. Na koniec uczniowie zmagali się z układaniem domina słowno-obrazkowego na czas.

     

     W części indywidualnej wygrali nasi uczniowie! 

    I miejsce zajął Bartosz Purski -kl.III

    II miejsce -Oliwia Baran- kl.III

    III miejsce należało do ucznia z ZPO w Korytnicy.

     

    W części drużynowej natomiast:

    I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Lipie,

    II miejsce drużyna ze SP w Sobkowie w składzie: Oliwia Baran, Laura Grajek i Bartosz Purski.

    III miejsce – drużyna z ZPO w Mokrsku Dolnym.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego. Dziękujemy opiekunom uczniów: p. Annie Mikołajczyk, p. Marcie Łabędzkiej - Okus, p. Piotrowi Zimochowi i p. Pawłowi Pańczykowi za przygotowanie podopiecznych do konkursu.

                                                                         Organizator konkursu: Edyta Baran

  • Niecodzienna lekcja przyrody.

    Niecodzienna lekcja przyrody.

    W dniu 17 stycznia uczniowie naszej szkoły odbyli z grupą „Zaelektryzowani” ciekawą lekcję przyrody  pt. „Czy to magia? Nie, to czysta nauka”.  Grupa specjalizuje się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych spektakli, których celem jest- poza elementem rozrywkowym, przekazanie wiedzy z zakresu przyrody w sposób ciekawy i widowiskowy. 

    W czasie spektaklu dwójka animatorów wcieliła się w role postaci - szanowanego uczonego oraz jego nieokrzesanego asystenta jaskiniowca. Uczniowie obejrzeli proste eksperymenty i dowiedzieli się na czym polega gwałtowny samozapłon siedmiotlenku manganu, rozkład termiczny glukonianu wapnia, rozkład chemiczny perhydrolu, jak domowym sposobem wytworzyć wodór i jakie jest jego zastosowanie. Ponadto zobaczyli doświadczenia związane z dwutlenkiem węgla, poznali też podstawy anatomii ludzkiego ciała.

    Żywa lekcja przyrody bardzo podobała się wszystkim uczniom. Towarzyscy i zabawni aktorzy umożliwili dzieciom aktywne uczestnictwo w pokazie, co spotkało się z dużym zaangażowaniem i rozbudzeniem ciekawości poznawczej naszych uczniów.

    M. Ziętal

     

  • Wycieczka klas młodszych do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach k. Zagnańska.

    8 czerwca uczniowie klas młodszych wspólnie z wychowawcami,  mieli okazję spędzić czas pożytecznie i  na wesoło  w Kompleksie Świętokrzyska Polana w Chrustach k.Zagnańska. A atrakcji było, co nie miara… 

    Dzieci zwiedziły Park Miniatur czyli  "Świętokrzysko" w kształcie granic województwa, gdzie  przy pomocy mobilnej aplikacji  uczniowie zapoznali się z historią powstania  zabytkowych budynków oraz wysłuchały szereg ciekawych legend związanych  z oglądanymi miniaturami:  Zamkiem w Chęcinach, Klasztorem na Świętym Krzyżu, zamkiem z Sandomierza, kolegiatą z Opatowa czy bazyliką kolegiacką z Wiślicy oraz Pałacem Biskupów Krakowskich z Kielc, pałacykiem Henryka Sienkiewicza z Oblęgorka i hutą z Samsonowa. Wielkie emocje, wśród uczestników wycieczki, wywołała wizyta w Oceanarium, jego zwiedzanie było dla dzieci wspaniała przygodą. Na własne oczy mogły zobaczyć ciekawe gatunki ryb i innych morskich organizmów zamieszkujących świat wód tropikalnych Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Po takiej dawce wiedzy historycznej i przyrodniczej dzieci udały  na  ciekawie zaprojektowanym plac zabaw, wypełnionym różnorodnymi dmuchanymi konstrukcjami. A o tym, że zabawa była doskonała świadczyły roześmiane i zadowolone  dzieci, które niezbyt chętnie opuszczały plac zabaw. Koszt podróży do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach k.Zagnańska został dofinansowany przez Gminną Komisję ds.Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sobkowie, za co dziękuje organizator i  uczestnicy wycieczki!!!!!!

     W ramach profilaktyki  i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, czym zajmuje się Komisja, uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat aktywnego spędzenia czasu wolnego szczególnie w wakacje, jak uniknąć pokusie sięgania po papierosy, alkohol czy dopalacze i jak być asertywnym i kierować się zdrowym rozsądkiem. Prelekcję przeprowadziła Pani Justyna Domagała, której bardzo dziękujemy!!!!!!!!!!

    Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyska Polana spełniła wiele funkcji: edukacyjną, rozrywkową i profilaktyczną oraz potwierdziła powiedzenie, że podróże kształcą… .

    M. Pyjas

  • 25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

       25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w tym roku w całej Polsce 15 stycznia 2017 roku, pod hasłem: ,,Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”. Szkoła Podstawowa w Sobkowie  już po raz trzeci włączyła się w tę akcję, ale w tym roku jako Sztab WOŚP. Nie była to jedyna nowość, bowiem impreza odbyła się na sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sobkowie, dzięki uprzejmości Dyrektora Pana Stanisława Osowskiego. W czasie 25 Finału, pięciu wolontariuszy, uczniów klasy VI: G. Szmalec, A. Gruszczyńska, O. Motyczyńska, J. Wójcik, W. Kubicki zagrało dla Orkiestry kwestując w czasie jej trwania. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz mieszkańcy gminy Sobków.

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobkowie Pan Dariusz Butenko gorąco przywitał wszystkich uczestników  koncertu WOŚP oraz podziękował wszystkim, którzy mimo zimowej pogody i wolnej niedzieli zdecydowali się na poświęcenie czasu dla innych.

      W programie 25 Finału WOŚP znalazły się:

    • występy zespołu wokalno-tanecznego RYTMIX,
    •  występ absolwentów Szkoły Podstawowej w Sobkowie,
    • występ solistek zespołu IMPULS IV Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca pod kierownictwem Pani Ewy Gil-Goraj,
    • występ grupy Zumba Fitness na czele z Katarzyną Kramarczyk,
    • występ zespołu „Korytniczanki”
    •  występ Duetu Akustycznego w składzie: Bartosz Wojteczko (gitara) i Edward Wójcik (instrumenty perkusyjne).

     O pyszny żurek zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Staniowic, a rodzice przygotowali ciasta i popcorn. Podczas imprezy można było nabyć prace ręczne, wykonane przez naszych uczniów pod kierunkiem nauczycieli Małgorzaty Ziętal i Iwony Połanieckiej.

      Podczas  25 Finału  nie obeszło się bez fascynujących licytacji. A były to:

    • dwa zestawy gadżetów z logo Gminy Sobków
    •  dwa pamiątkowe medale 25-lecia Samorządu - ofiarowane przez Władze Gminy Sobków
    • dwie piłki z podpisami zawodników turnieju piłki nożnej halowej i trzy puchary zwycięzców tegoż turnieju
    •  koszulka a także trzy pamiątkowe kubki, ufundowane prze KS Nida
    • Puchar Mistrzostw Polski Nauczycieli w tenisie stołowym  ofiarowany przez nauczycielkę Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II  Panią Kamilę Tkacz
    •  od Pizzerii MERCATO otrzymaliśmy do licytacji 5 kuponów na małą pizzę oraz firmową koszulkę
    •  autograf Kamila Stocha
    • orkiestrowe serce wykonane przez Pana Marcina Gruszczyńskiego z córką Aleksandrą
    • obraz autorstwa Pani Beaty Rodzyńskiej 
    • dzięki uprzejmości Pasażu Świętokrzyskiego w Kielcach można było nabyć pamiątkowe kubki

    Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, którzy wzięli udział w licytacjach, a tym samym pokazali, że są wrażliwymi ludźmi o wielkim sercu!

        Na zakończenie 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizowanego przez Sztab Szkoły Podstawowej w Sobkowie rozbłysło tradycyjne orkiestrowe ,,Światełko do nieba”!

      Trzeba jeszcze dodać, że po raz kolejny razem z nami dla WOŚP zagrał KS NIDA oraz strażacy z OSP Sobków14 stycznia 2017 roku, przez KS NIDA został zorganizowany turniej piłki nożnej halowej, z którego dochód został przekazany na rzecz WOŚP. Natomiast strażacy OSP Sobków przygotowali wspaniały pokaz ratownictwa drogowego.

       Podsumowując, Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działający przy Szkole Podstawowej w Sobkowie serdecznie dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli,  którzy przyczynili się do zebrania tak pokaźnej kwoty: 7 039, 40 zł  na rzecz WOŚP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     

     

                                                                                                           Szef Sztabu: Volha Wujcik

     

  • Jest taki wyjątkowy dzień i wieczór w roku!

      Jest taki wyjątkowy dzień i wieczór w roku, gdy wszyscy gromadzą się przy wspólnym stole i łamią się opłatkiem, składając sobie życzenia. To niepowtarzalny czas Bożego Narodzenia.

    Dlatego, gdy ta chwila tuż tuż, w Szkole Podstawowej w Sobkowie odbyło się spotkanie, które miało wprowadzić wszystkich w magiczną atmosferę tych świąt. 21.12.2016r.,w naszej szkole odbyło się SZKOLNE KOLĘDOWANIE. Już od rana, pomimo zajęć dydaktycznych, w szkole panował świąteczny nastrój. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali klasowe spotkania wigilijne.

    Później wszyscy zebrali się na korytarzu, by obejrzeć krótką inscenizację bożonarodzeniową. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem Pań: Iwony Połanieckiej i  Bernardy Szymczyk przedstawili historię narodzenia Jezusa tym razem w wersji uwspółcześnionej. Widowisko przybliżyło nam tradycje i zwyczaje związane z nadchodzącymi świętami, jakie są kultywowane w różnych krajach europejskich. Przedstawienie przeniosło widzów do stajenki z Maryją, Józefem i malutkim Jezusem, do której przywędrowali przedstawiciele Unii Europejskiej z darami ze swoich krajów.

     Była to doskonała okazja, do zaprezentowania tradycyjnych kolęd i współczesnych pastorałek. Było bardzo radośnie i świątecznie.  Nad przebiegiem koncertu czuwała  Pani Volha Wujcik. 

    Na zakończenie uroczystości głos zabrał Pan Dyrektor Dariusz Butenko, który wszystkim zebranym złożył serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

    To był wyjątkowy i bardzo nastrojowy dzień w naszej szkole.

    I. Polaniecka

     

  • Cała szkoła czyta Sienkiewicza!

      Gdyby żył, obchodziłby 170 urodziny. W tym roku przypada setna rocznica śmierci polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza,  natomiast 5 maja obchodziliśmy 170 rocznicę urodzin pisarza.  Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie we współpracy z p. Wiesławą Radecką z Biblioteki Gimnazjum w Sobkowie czytali utwory noblisty. Klasy IV –VI poznały smutny los Janka Muzykanta, niezwykłe przygody Stasia i Nel z ‘W pustyni i w puszczy’,  a uczniowie klas 0- III tekst Legendy żeglarskiej. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do akcji zainaugurowanej przez marszałka Adama Jarubasa „Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza”.
     

    I. Połaniecka

  • Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie

    Listopad był miesiącem, w którym nasi uczniowie klas V i VI sprawdzali swoją wiedzę w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Były to : Konkurs Języka angielskiego, Konkurs Matematyczny, Konkurs Przyrodniczy oraz Konkurs Humanistyczny.

    Miło nam poinformować, że do drugiego etapu zakwalifikowali się:

    I. Konkurs języka angielskiego:

    1. Gruszczyńska Aleksandra

    2. Wójcik Jan

    II. Konkurs Humanistyczny:

    1. Bilska Ewa

    2. Chrabąszcz Jakub

    3. Gruszczyńska Aleksandra

    4. Puchrowicz Gabriela

    Najlepszym gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

     

    I. Połaniecka

     

  • Dzień Dziecka na sportowo!

      Szkoła Podstawowa w Sobkowie dba nie tylko o rozwój intelektualny swoich uczniów, ale także o ich prawidłowy rozwój fizyczny. 1 czerwca 2016 roku w ramach Programu „Szkoła Promująca Zdrowie”  oraz w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka, uczniowie wzięli udział już po raz drugi w „Szkolnym Dniu Sportu”, w którym główną dyscypliną był bieg w dwóch kategoriach: dziewczynek i chłopców z klas IV – VI,  o Medal Dyrektora Szkoły. Impreza sportowa odbyła się na pobliskim stadionie sportowym. Pomysłodawcą  „Szkolnego Dnia Sportu”, jest Pani M. Chaja, koordynator Programu „Szkoła Promująca Zdrowie”, która czuwała, przy pomocy nauczyciela wychowania fizycznego Pana H. Pańtaka oraz wychowawców klas,  nad prawidłowym przebiegiem wszystkich dyscyplin sportowych.   Najpierw odbył się bieg dziewczynek z klas IV – VI, w którym najszybszą okazała się Wiktoria Gołuzd z klasy V. Druga na metę przybiegła Klaudia Baran, a trzecia była Agnieszka Sobczyk uczennice klasy VI.  Natomiast wśród chłopców zloty medal zdobył Marcel Filipowicz z klasy VI, drugie miejsce  i srebrny medal zdobył Antoni Purski z klasy IV, a trzecie miejsce i medal brązowy Jakub Chrabąszcz – klasa V. Zwycięzcom gratulujemy! Następnie do rywalizacji sportowej ruszyły klasy 0 – III. Dobór dyscyplin był bardzo ciekawy i atrakcyjny. Uczniowie żywiołowo i z zaangażowaniem pokonywali poszczególne konkurencje, a nad sprawiedliwym przyznawaniem punktów czuwała Pani Volha Wujcik, która skrupulatnie zapisywała punktacje na tablicy.  Jednocześnie na drugiej połowie boiska sportowego odbywał się mecz piłki ręcznej klas IV – VI.   Publiczność zgromadzona na trybunach, mocno dopingowała, zachęcając zawodników do rywalizacji. W ostateczności okazało się, iż z klas młodszych I miejsce zajęła klasa III, drugie miejsce klasa Ib, trzecie klasa Ia. Natomiast mecz piłki ręcznej wygrała drużyna klasy VI.  Potem odbyły się dekoracje medalami oraz wręczanie Dyplomów przez Dyrektora Szkoły D.Butenkę, składanie gratulacji i uściski dłoni. Uczestnikom sportowej rywalizacji sprzyjała także pogoda, dlatego podziękowania należą się Radzie Rodziców, która zakupiła napoje chłodzące.  „Szkolny Dzień Sportu” okazał się ciekawą i potrzebną formą aktywności dla dzieci i dorosłych i był przykładem, że wiedzę i mądrość życiową zdobywamy nie tylko w sali lekcyjnej. 

    M. Pyjas

  • Mikołajkowe niespodzianki w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

      5 grudnia 2016 roku uczniowie klas I – III,  otrzymali od św. Mikołaja wspaniały prezent w postaci biletów do kina Helios na filmy, wyświetlane w ramach specjalnej oferty „Mikołajki w kinie Helios”. Dzieci z klasy I oraz IIa i IIb obejrzały animowany film pt. „Vaiana – skarb oceanu” , który opowiadał o przygodach nastolatki, która chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Natomiast uczniowie klasy III mieli okazję „znaleźć się” -  „Za niebieskimi drzwiami”. Taki tytuł nosił film, w którym dzieci udały się w niezwykłą podróż z głównymi bohaterami spotykając po drodze  tajemnicze potwory oraz nowych przyjaciół. Uczniowie idąc na ten film zrobili także  dobry uczynek, bowiem część dochodów ze sprzedaży biletów została przeznaczona na Fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.  Nad bezpieczeństwem uczniów w czasie wyjazdu do kina czuwali wychowawcy klas: I.Gruszczyńska, M. Chaja, M. Pyjas oraz V. Wujcik.

    Wtorek czyli 6 grudnia  już od rana  był dniem pełnym niespodzianek i pozytywnych emocji. Najpierw mnóstwo radości i uśmiechu, całej społeczności uczniowskiej, dostarczyła Pani Edyta Miernik, która przywiozła do szkoły ogromną paczkę pysznych, słodkich  pierników oraz kolorową masę do ich ozdabiania. W jednej chwili klasy lekcyjne, w Szkole Podstawowej w Sobkowie, zamieniły się w pracownie artystyczne, w których dzieci z wypiekami na twarzy, oddawały się tworzeniu własnych, kolorowych obrazków na brązowych piernikach. Dziękujemy Pani Edycie Miernik za  pomysł wspaniałej, twórczej zabawy, która dostarczyła dzieciom tyle frajdy i radości!

    To jednak nie koniec atrakcji tego dnia …

    Wkrótce na korytarzu zadzwoniły dzwonki i św. Mikołaj ze swoimi pomocnikami rozpoczął wędrówkę  z prezentami od klasy do klasy. Zapukał nawet do drzwi Pana Dyrektora. Dzieci dziękowały Mikołajowi za podarunki. Śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły. W szkole zrobiło się radośniej i tak jakoś niecodziennie. Magia zbliżających się świąt zaczęła działać na wszystkich!!!!!!!

    P.S Mikołaja, jak co roku oprowadzała po szkole Pani V. Wujcik - Opiekun Samorządu Uczniowskiego - wspólnie z pomocnikami. Samorząd Uczniowski i cała społeczność naszej szkoły dziękuje rodzicom, którzy co roku "zapraszają" św. Mikołaja do naszej szkoły!

    M. Pyjas

  • Sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie.

      Gminny konkurs ortograficzny.

    25 maja br. w Szkole Podstawowej w Miąsowej odbył się XII Gminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii 2016”, który skierowany był do uczniów klas IV-VI gminy Sobków.

    Celem konkursu było: doskonalenie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego. Uczniowie mieli do napisania dyktando „Ważna lekcja” opracowane przez Panią Lidię Pasich - metodyczkę języka polskiego ŚCDN w Kielcach, z którym piszący poradzili sobie znakomicie. Naszą placówkę pod opieką Pani Iwony Połanieckiej  reprezentowały dwie uczennice – Aleksandra Gruszczyńska (kl. V) i Luiza Górska (kl. VI).  Nasze dziewczyny uplasowały się na wysokich miejscach - III miejsce zajęła  Ola  a Luiza V.  Gratulujemy sukcesów!

    ******

    18 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej w Sokołowie Dolnym już po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem ‘Poeci dzieciom’. Tym razem uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy recytowali wiersze poetów mniej znanych. Jury, w skład którego weszli opiekunowie uczniów, po wysłuchaniu wszystkich artystów, ogłosiło werdykt, który został przyjęty przez nas z ogromną radością. Nasi reprezentanci – Maja Mazur z klasy IV  i Nikodem Olszański z klasy V w kategorii szkół zdobyli I miejsce. Dodatkowo w indywidualnej klasyfikacji Nikodem zajął I miejsce. Maja recytowała wiersz Agnieszki Frączek ‘Miss stonoga’ a Nikodem utwór Jana Kazimierza Siwka ‘Jaś Ananas’. Uczniowie przygotowywali się pod opieką Pani Iwony Połanieckiej.

    I. Połaniecka

     

     

     

strona: