Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 
 
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobkowie
 

Strona główna

 

 
  • Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Sobkowie

    Miło nam poinformować, iż uczeń klasy VI Mateusz Kupis otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym na plakat pod hasłem „Wolni od uzależnień”. Konkurs organizowany był przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Komendę Powiatową Policji w Jędrzejowie. Celem było propagowanie wiedzy dotyczącej zagrożeń i konsekwencji związanych z uzależnieniami, promowanie wśród dzieci zachowań korzystnych dla zdrowia oraz rozbudzanie wyobraźni i twórczego myślenia. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą i pomysłem z zakresu profilaktyki uzależnień.

    Podsumowanie konkursu odbyło się 29 listopada w budynku Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, na który nagrodzony uczeń został zaproszony wraz z opiekunem Małgorzatą Ziętal. Mateusz otrzymał dyplom i upominek.

    W konkursie wzięli udział również uczniowie: Zuzanna Cicha, Natalia Cielibała i Gabriela Puchrowicz. Dziękujemy za udział, a Mateuszowi gratulujemy!!!

    M. Ziętal

  • Wycieczka do GEOPARKU w Kielcach klasy II i III.

    13 maja br. uczniowie klasy II i III, pod opieką swoich wychowawców, odbyli ciekawą ,,podróż w czasie” odwiedzając Centrum Geoedukacji w Kielcach.. Na wstępie wizyty dzieci zwiedziły Galerię Ziemi czyli ekspozycję stałą GEOPARKU. Tutaj dzieci wysłuchały ciekawej opowieści o okresie Ziemi zwanym dewonem. Zapoznały się z najważniejszymi środowiskami i organizmami, które zamieszkiwały w dewonie  obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Specjalnie przygotowane dioramy z modelami dawnych żyjących organizmów  oraz prezentacje multimedialne wpłynęły znacząco na wyobraźnię uczestników wycieczki i sprawiały, iż opowieści z tak odległej przeszłości stawały się bardziej zrozumiałe.  Jednak największe emocje wzbudziła  w dzieciach, podróż do wnętrza Ziemi odbyta w ,,Kapsule Czasu”. Doznania w efekcie 5D, były niesamowite. Oprócz zwiedzania Galerii Ziemi wraz z Kapsułą Symulatorem 5D w programie wizyty znalazły się także warsztaty  wstępnej obróbki skał, podczas, których dzieci poznały tajniki szlifowania i polerowania skał świętokrzyskich. Samodzielnie oszlifowaną i wypolerowaną skałę  uczniowie otrzymali jako pamiątkę z wycieczki do Centrum Geoedukacji. A tę niezwykłą lekcję dziejów Ziemi, a szczególnie Gór Świętokrzyskich zawdzięczamy Pani E.Fiuk, której  bardzo dziękujemy!!!!!

    M. Pyjas

  • ANDRZEJKOWE ZABAWY Z MISIEM W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SOBKOWIE

    Pluszowy miś to zabawka towarzysząca dzieciom przez długie lata. To przytulanka, która jest  powiernikiem dziecięcych tajemnic, rozśmiesza i pociesza w smutku, pomaga zasypiać. Jest "kimś" bardzo bliskim, ważnym, czasami niezastąpionym.

    Został on zauważony i doceniony przez dorosłych, którzy dziesięć lat temu pod datą 25 listopada  wpisali do kalendarza nowe święto: Światowy Dzień Pluszowego Misia.
              Szkoła Podstawowa w Sobkowie, ku radości najmłodszych uczniów, włączyła się w obchody tego święta. Wielka misiowa impreza, odbyła się 24 listopada 2016 r. już po raz trzeci z kolei. Szkoła w tym dniu przeżyła prawdziwą inwazję pluszaków. Andrzejkowe zabawy z Misiami zorganizowane były wczesnym popołudniem dla uczniów z klas I-III. Imprezę rozpoczęła parada  misiów, które razem z dziećmi w rytm piosenki „Jadą, jadą misie” rozpoczęły zabawę. Uczniowie zapoznali się z historią powstania pluszowego misia sięgającą 1902 roku.  Zobaczyły sylwetki najsławniejszych bohaterów na całym świecie. Wspólnie recytowały wierszyki i śpiewały znane misiowe piosenki. Nie brakowało również dobrej zabawy ruchowej oraz pląsów ze swoim ulubieńcem przy muzyce. Chętni uczniowie brali także udział w licznych „misiowych” konkursach. Ku miłemu zaskoczeniu wszyscy uczestnicy konkursów radzili sobie doskonale. W nagrodę za wiedzę o niedźwiadkach, wspaniałą zabawę i szacunek dla swoich pluszaków wszystkie dzieci zostały pasowane na przyjaciela misia. Aby dołączyć do grona przyjaciół, dzieci musiały zjeść małe „co nieco” biszkopt w miodzie. - Świętowanie  Dnia Misia jest dowodem na to że szkoła nie tylko uczy, ale także bawi i wychowuje. Rozwija zainteresowania czytelnicze oraz integruje całą społeczność uczniowską.

    M. Chaja

     
     
  • Baśniowa profilaktyka

      W ramach programu – Szkoły Promującej Zdrowie - uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie pod opieką p. Iwony Połanieckiej i Volhy Wujcik przygotowali  i 11 maja 2016r. wystawili dwa przedstawienia poświęcone profilaktyce uzależnień i promowaniu zdrowego stylu życia.

    Klasa IV zaprezentowała inscenizację baśni o Czerwonym Kapturku w niezwykłej wersji. Nowoczesny Czerwony Kapturek wędrował do babci i spotkał w lesie wilka, który chciał ją namówić  do picia alkoholu, palenia papierosów i zażycia dopalaczy. Całe szczęście dziarska dziewczynka poradziła sobie z niecnymi zamiarami złego zwierza i oddała go Policji. W scence zostały ukazane uzależnienia, które czyhają na dzieci na każdym zakręcie, ale dzięki swojej świadomości i asertywności mogą one odmówić tej złej pokusie.

    Drugi spektakl, przygotowany przez aktorów z klasy V, oparty był  na baśni o Królewnie Śnieżce.  Uczniowie w sposób ciekawy i barwny przedstawili losy swojej tytułowej bohaterki, skłonnej do pokus i zbytnio ufającej nieznajomym. Inscenizacja wprowadziła  widownię w baśniowy świat i przekazała informacje o czyhających na młodych ludzi zagrożeniach we współczesnym świecie. Na scenie pojawiły się bohaterki, które pokazały, jak łatwo można oszukać i skrzywdzić dzieci  - macocha, handlarka, wieśniaczka. Macocha, udając miłą i życzliwą osobę, oferowała dziewczynce pyszności: cukierki, jabłuszka, ciasteczka i tym samym doprowadzała do nieszczęścia, bo były to słodkości zatrute. Na szczęście Śnieżka trafiła do siedmiu krasnoludków,  które dały jej wiele rad i wskazówek, jak należy postępować. Śnieżka zrozumiała, że w życiu najważniejsza jest rodzina i przyjaciele. Dzięki nim możemy uporać się z każdym problemem i zmartwieniem. Widownia także zrozumiała przesłanie przedstawienia - należy być bardzo ostrożnym w kontaktach z nieznajomymi, a o problemach rozmawiać z rodzicami i nauczycielami.

    Na zakończenie uczennica V klasy,  Aleksandra Gruszczyńska,  zaprezentowała  piosenkę nawiązującą do zdrowego trybu życia. 

    Mali aktorzy zaprezentowali się we wspaniałych strojach, o które zatroszczyli się rodzice, którym bardzo dziękujemy za współpracę.


    I. Połaniecka

  • Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie dla Szkoły Podstawowej w Sobkowie

    30 września 2016 roku w Sanatorium Marconi w Busku – Zdroju odbył się  IV Zlot Szkół Promujących Zdrowie. Do uczestnictwa w zlocie zaproszono wszystkie placówki należące do Świętokrzyskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, a także szkoły, które zrealizowały trzyletni projekt promujący zdrowie w celu wręczenia im certyfikatów. Podczas inauguracji festiwalu Szkoła Podstawowa w Sobkowie jako jedyna z terenu Gminy Sobków, spośród osiemnastu szkół województwa świętokrzyskiego, otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Certyfikat stanowi dla szkoły wielkie wyróżnienie. Jest nagrodą za trzyletni okres pracy uczniów, nauczycieli i rodziców nad promocją zdrowia w placówce i uznaniem systematycznej pracy oraz dotychczasowych osiągnięć w zakresie edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia i poprawy warunków wychowania w szkole. Jednocześnie stanowi motywację do kształtowania postaw dbałości o zdrowie własne i innych, kształtowania zdrowego stylu życia i ogólne lansowanie dobrego samopoczucia społeczności szkolnej w kolejnych latach trwałości projektu. Szkołę na Festiwalu Zdrowia reprezentowali: dyrektor szkoły P. Dariusz Butenko, koordynator projektu P. Magdalena Chaja i trzech przedstawicieli samorządu uczniowskiego: Greta Szmalec, Oliwia Motyczyńska i Kuba Kwiecień. Uczestnicy festiwalu wysłuchali i obejrzeli kilka prezentacji na temat zdrowego stylu życia i szeroko pojętej profilaktyki prowadzonych przez pracowników środowisk naukowych województwa świętokrzyskiego. Atrakcję wyjazdu stanowiły integracyjne zajęcia warsztatowe zorganizowane dla uczniów przez Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.                                                                                                                                                                                                                 

    Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas trzyletniej realizacji projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” wzbogacona o treści przekazane na Zlocie Szkół Promujących Zdrowie pozwoli w przyszłości starać się o krajowy certyfikat dla szkoły.

    Koordynator projektu: M. Chaja

  • X Gminny Konkurs Ekologiczny

    5 maja br. odbył się X Gminny Konkurs Ekologiczny w Szkole Podstawowej w Brzegach. Tegoroczna edycja była pod hasłem „Ziemia dla człowieka, człowiek dla Ziemi ”. Dwie uczennice tj. Klaudia Baran i Aleksandra Gruszczyńska -  reprezentowały naszą szkołę, pod kierunkiem Renaty Figurskiej.  Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test składający się z 25 pytań dotyczących niekorzystnych zjawisk zachodzących na  naszej planecie, natomiast w części   drugiej uczniowie  rozwiązywali krzyżówki, rebusy, rozsypanki wyrazowe.  Uczennice naszej szkoły,  wykazała się dużą znajomością wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Aleksandra Gruszczyńska zajęła 4 miejsce, natomiast Klaudia Baran uplasowała się na V miejscu.  Uczennice otrzymały  pamiątkowe dyplomy oraz nagrody  książkowe.

    Renata Figurska

  • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/17!

     

     

     

  • Akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

    3 Maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą polską Konstytucję zwaną Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie po Stanach zjednoczonych ustawa zasadnicza regulująca podstawowe problemy społeczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Jej znaczenie było ogromne, gdyż była próbą ratowania słabej wówczas Polski, której niepodległość była zagrożona przez 3 sąsiednie mocarstwa: Prusy, Rosję i Austrię.

    W dniu 29 kwietnia, uczniowie klasy VI, pod kierunkiem nauczycieli: Pani I. Gruszczyńskiej, Pani I. Połanieckiej oraz Pani V. Wujcik, zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Przedstawienie w przystępny sposób przybliżyło uczniom, uczestniczącym w akademii,  to ważne wydarzenie z historii Polski, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Była to bardzo potrzebna lekcja patriotyzmu oraz odrobina trudnej historii naszego narodu. W tej  ,,nietypowej” lekcji historii uczestniczyły także dzieci z klasy Ia, które swoim udziałem w akademii pokazały, iż patriotyzmu należy uczyć się od najmłodszych lat. Na zakończenie uroczystości, uczennica prowadząca akademię przypomniała również o innych świętach przypadających 1 i 2 maja:

    1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy i 12 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.                                                                                                                                                                            2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

    I. Gruszczyńska

  • Spotkania najmłodszych uczniów z muzyką.

         Od listopada 2015 roku, uczniowie z Oddziału ,,0”, raz w miesiącu biorą udział w ,,Szkolnych koncertach kameralnych” prowadzonych przez muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej.  W programie cyklu zaplanowano poznawanie przez dzieci instrumentów, kompozytorów i ich utworów oraz naukę słuchania muzyki. Do tej pory odbyły się koncerty zatytułowane: ,,Piękne, bo polskie”, ,,Dźwięki zimy”, ,,W krainie Troli”, ,,Już nie zapomnisz mnie…”, ,,Raz na ludowo”. Dzięki tym spotkaniom dzieci miały możliwość poznać instrumenty takie jak: skrzypce, altówka, fortepian, obój, akordeon, klarnet, kontrabas, saksofon, flet, gitara. Muzycy również angażowali uczestników koncertu do wspólnego śpiewania, pozwalali im na bezpośredni kontakt z instrumentem oraz prezentowali podstawowe kroki niektórych tańców np. krakowiaka. Ta niecodzienna lekcja muzyki rozwija w dzieciach wrażliwość, poczucie rytmu i uczy słuchania muzyki.

    I. Gruszczyńska

  • Obchody Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Sobkowie

    Dnia 26   kwietnia   w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi, z tej okazji został  przygotowany uroczysty apel.  W inscenizacji udział wzięli uczniowie klasy  VI,  którzy zaprezentowali przedstawienie – „Jak rozweselić Ziemię?”,  gdzie  zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Uczniowie  wcielili się w różne sfery Ziemi, aby pokazać,  jak człowiek  niekorzystnie wpływa na  wygląd  naszej planety, jak ją cały czas zmienia  śmiecąc,  niszczy łono natury.  Ważnym elementem przedstawienia była segregacja śmieci, które wrzucono do stojących obok  koszy. Takie działanie pozwolą   uświadomić  dzieciom, że dbanie o czystość przynosi korzyści ludziom i środowisku naturalnemu.  Wszyscy zrozumieli, że tylko w ten sposób można walczyć o czyste lasy, podwórka, drogi, place zabaw. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej oraz informacje na temat Dnia Ziemi, jego powstaniu, a także tradycji.  Apel zakończył się odczytaniem haseł o zasadach postępowania ekologicznego.

    Renata Figurska

    P.S W apelu z okazji Dnia Ziemi wzięły udział także dzieci z oddziału ,,0" oraz klasy II, którym los naszej planety Ziemi nie jest obojętny. Pod kierunkiem swoich wychowawców, młodsi uczniowie, zaprezentowali krótkie inscenizacje, które przekazywały ważne przesłanie, że Ziemia nie należy tylko do ludzi.

  • Szkoła Podstawowa w Sobkowie jest uczestnikiem Programu Szkoła Promująca Zdrowie .

      Szkoła Podstawowa w Sobkowie jest uczestnikiem Programu Szkoła Promująca Zdrowie. W ramach tego działania 12 kwietnia bieżącego roku w naszej placówce odbyła się prelekcja dla uczniów z klas IV – VI pod tytułem „Hałas  szkodzi  zdrowiu”.  Za  zgodą Kierownika Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej Pana Andrzeja Długosza prezentację dla uczniów poprowadził  lek. med.  Gminnego Ośrodka Opieki Zdrowotnej  w Miąsowej - Krzysztof Kitliński. Młodzież poznała negatywne skutki hałasu. Zbadała także natężenie hałasu podczas przerw szkolnych, które wynosi ok. 80dB i uświadomiła sobie, że taki poziom hałasu wpływa negatywnie na układ nerwowy człowieka powodując rozdrażnienie, przemęczenie i senność. Hałas zakłóca także procesy pamięci, myślenia i koncentracji, co w dużej mierze utrudnia przyswajanie wiadomości i umiejętności. W ramach tego działania uczniowie obejrzą także filmy edukacyjne „ Jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu”, poznają możliwości korygowania wady słuchu i przygotują prace plastyczne do udziału w szkolnym konkursie „Chcę być zdrowy i słyszeć”.  Szkoła ma nadzieję, że tego typu działania przyczynią się do zmniejszenia natężenia hałasu w placówce.  

    M. Chaja

  • Uczniowie klas I a i I b z wizytą w Samorządowym Przedszkolu w Sobkowie.

      12 kwietnia  2016 roku, uczniowie klasy Ia i Ib wspólnie z wychowawcami: Panią M. Chają i Panią  Z. Chatys, odwiedzili zaprzyjaźnione Przedszkole Samorządowe w Sobkowie. Swoim młodszym kolegom i koleżankom zaprezentowali sztukę teatralną Witolda Ostrowskiego pod tytułem „Witamy wiosnę”. Ich młodsi koledzy oglądali przedstawienie z dużym zainteresowaniem i ciekawością nagradzając  uczniów klas pierwszych gromkimi brawami. Na zakończenie wspólnego spotkania dzieci z Przedszkola, swoim starszym kolegom, zaśpiewały piosenki o wiośnie.  Wizyta w Przedszkolu była pożyteczną lekcją budowania relacji między dziećmi poprzez sztukę i zabawę.

  •  

     

                

     

     

     

    Sprawozdanie z realizacji Programu

                            ,,Szkoła Promująca Zdrowie”,                           

    w Szkole Podstawowej w Sobkowie.

     

     

                                  Rok szk. 2014/15

     

     

     

     

     

    Dyrektor Szkoły: mgr Dariusz Butenko

    Koordynator Programu: mgr Magdalena Chaja

     

     

     

     

    Idea Placówki Promującej Zdrowie

    • podejmować starania, aby poprawić samopoczucie oraz zdrowie uczniów, nauczycieli  i  pracowników szkoły,
    •  nauczyć się, jak zdrowiej żyć i tworzyć zdrowe, zgrane środowisko,
    • zachęcić i zaprosić rodziców do współpracy w kierunku działań zdrowotnych w domu.  

                

       Nasza Szkoła  przystąpiła do Sieci Szkół Promujących Zdrowie w  2013 r. Po przeprowadzeniu szkolenia dla wszystkich pracowników placówki, powołano  Zespół do Spraw Promocji Zdrowia. Następnym krokiem było zdiagnozowanie  różnych sytuacji.

    Badaniem ankietowym objęliśmy uczniów, nauczycieli i rodziców. Na podstawie wstępnej ankiety wyłoniono priorytety z zakresu zdrowia, które szkoła  będzie realizowała przez kolejne lata tj.     

           1. Niezaspokojona potrzeba ruchu wśród dzieci.

          2. Niewłaściwe relacje, brak wzajemnego szacunku i zrozumienia wśród rówieśników.

          3.  Higiena osobista i otoczenia

    Na rok 2014/2015  problemem priorytetowym było, to  „że duża liczba dzieci ma złe nawyki żywieniowe”.

    Diagnoza ta była motywacją do harmonogramu działań. Rada Pedagogiczna zatwierdziła w/w projekt do realizacji i przystąpiono do działań. Starania o miano placówki  promującej zdrowie poparte są rzetelną pracą całego zespołu nauczycieli, uczniów, rodziców, oraz pracowników szkoły.

     

     

    Realizacja zadań w roku szkolnym 2014/15

     

    OBSZAR:

    Aktywny wypoczynek, współpraca i współdziałanie.

     

    1. Aktywne przerwy adresowane do uczniów klas O – VI, a realizowane raz w miesiącu przez nauczyciela muzyki. Zaspakajały potrzebę ruchu w lubianej przez uczniów formie tańca.
    2. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, 1 października 2014 roku, odbył się
      w naszej szkole konkurs piosenki prozdrowotnej pod hasłem: ,,Z piosenką po zdrowie''. Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: młodszą grupę reprezentowały klasy: 0 – III,  a starszą klasy: IV – VI. Tematyka prezentowanych piosenek propagowała zdrowy styl życia, co wiąże się
      z prawidłowym odżywianiem, uprawianiem sportu i przestrzeganiem higieny osobistej. W składzie JURY wchodzili uczniowie, nauczyciele wychowania fizycznego oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
    3. Rozgrywki piłki nożnej i siatkowej uczniów wraz z rodzicami odbywały naprzemiennie raz w tygodniu w ciągu całego roku szkolnego. Zajęcia sportowe odbywały się pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego na szkolnej sali gimnastycznej. Zdaniem uczniów, nabyte umiejętności zaprocentowały na turniejach sportowych organizowanych przez gminę Sobków. Dnia 24 lutego 2015 w Szkole Podstawowej w Sokołowie Dolnym odbyły się VII Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Sobków. Turniej był skierowany do dzieci i młodzieży wszystkich szkół podstawowych
      i gimnazjów z terenu gminy Sobków. Natomiast 25 lutego 2015 w Zespole Placówek Oświatowych w Miąsowej odbył się I Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Sobków. Turniej był skierowany do dzieci i młodzieży wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Sobków.
    4. Dzień Sportu - 22 czerwca 2015 roku w ramach Programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie” został zorganizowany w naszej szkole ,,Dzień Sportu”, w którym główną dyscypliną był bieg w dwóch kategoriach: dziewczynek i chłopców z klas IV – VI,  o Puchar Dyrektora Szkoły. Pomysłodawcą ,,Dnia Sportu”, była Pani M. Chaja, koordynator Programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie”, która czuwała, przy pomocy nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowawców klas,  nad prawidłowym przebiegiem wszystkich dyscyplin sportowych. W dniu sportu brali także udział rodzice.
    5. 7.06.2015 roku.   Dzięki operatywności Pani Volhy Wujcik oraz Magdaleny Chaji przy akceptacji Dyrekcji Szkoły  i wsparciu nauczycieli, został zorganizowany coroczny Piknik Rodzinny na Wygodzie, brały w nim udział dzieci, nauczyciele i rodzice. Była to wspaniała lekcja integracji i przykład, że dzieci i dorośli mogą aktywnie spędzić wolny czas.

     

    OBSZAR:

    Higiena osobista i otoczenia:

     

    1. Lekcje tematyczne: ,,W zdrowym ciele zdrowy duch” – w ciągu roku szkolnego nauczyciele realizowali na zajęciach treści związane tematycznie z obszarem ,,Higiena osobista i otoczenia” w formie zabawowej dla klas młodszych lub prelekcji i pogadanek, a ich zapis widnieje w dziennikach lekcyjnych.
    2. Spotkanie z pielęgniarką środowiskową – 27 października 2014 roku Pani Lidia Pędziwilk przeprowadziła w naszej szkole prelekcje dla uczniów młodszych
      i starszych. Uczniowie klas 0 – III mieli okazję uczestniczyć także w konkursie 
      o tematyce prozdrowotnej oraz obejrzeli przedstawienie zaprezentowane przez klasę I.
    3. Higiena jamy ustnej, mycie zębów przez dzieci oddziału zerowego, fluoryzacja zębów klasy I –VI. Dzieci z oddziału zerowego codziennie dbały o higienę jamy ustnej pod kontrolą wychowawcy grupy. Uczniowie klas O – VI, co sześć tygodni fluoryzowali zęby.
    4. Uwrażliwienie na przestrzeganie higieny pomieszczeń szkolnych – sale lekcyjne, łazienki. Wietrzenie sal podczas przerw, częstsza kontrola stanu higieny pomieszczeń sanitarnych  w budynku szkoły.
    5. Dostosowywanie ubioru do odpowiedniej pory roku i pogody. Pokaz mody przedstawiający rodzaj ubioru  w poszczególnych porach roku. W obchodach Święta Wiosny w naszej szkole, odbył się pokaz mody. Na czerwonym dywanie uczniowie, kolejno prezentowali ubrania przeznaczone do noszenia wiosną, latem, jesienią i zimą. Był to prawdziwy pokaz inwencji twórczej uczniów.
    6. Higiena głosu. Przesiewowe badanie logopedyczne odbyło się w listopadzie. Skierowane było do dzieci z oddziału przedszkolnego, a prowadzone przez logopedę z Poradni Psychologczno – Pedagogicznej w Jędrzejowie. Przy współpracy z rodzicami, dzieci z dysfunkcjami mowy zostały objęte terapią logopedyczną powadzoną na terenie szkoły.

     

    OBSZAR:

    Bezpieczeństwo własne i innych:

     

    1. Pierwsza pomoc  przedmedyczna – ćwiczenia. W ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie”, dnia 17.06.2015r w naszej szkole odbył się pokaz i zajęcia praktyczne z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Na wniosek skierowany  do Izby Lekarskiej w Kielcach przez koordynatora Programu: Panią M. Chaję, w szkole gościli ratownicy medyczni z Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Jędrzejowie. Uczniowie naszej szkoły, tuż przed wakacjami, przypomnieli sobie postępowanie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego oraz przećwiczyli schemat udzielania pierwszej pomocy.  Dużym przeżyciem dla dzieci było także wejście do karetki pogotowia i zapoznanie się z jej wyposażeniem. Dopełnieniem dnia pełnego emocji i przeżyć był przyjazd czterech funkcjonariuszy policji z Jędrzejowa na zaproszenie Pani Iwony Połanieckiej.  Młodsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali z uwagą relacji Policjantów o  zadaniach i obowiązkach wynikających z pełnienia ich służby, po czym uczestniczyli w pogadance dotyczącej sposobów bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas wakacji. Starsi natomiast chwalili się wiedzą z zakresu  przepisów ruchu drogowego i zdawali egzamin na kartę rowerową.
    2. Wizualizacja wypadku drogowego. Udzielanie pierwszej pomocy przez jednostkę straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

     

    Na bieżąco realizowane były  zadania projektowe:

     

    1. Samodzielne komponowanie kanapek przez dzieci tzw. „Tydzień zdrowego żywienia ” w Oddziale Przedszkolnym oraz zajęcia kulinarne ,,Rondelkolandia” w klasach I – III.
    2. Zwróciliśmy się do różnych instytucji i zakładów pracy o pomoc w realizacji projektu: ARR Oddział w Kielcach.W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie oraz Filii w Staniowicach , pod opieką wychowawców i nauczycieli,  spędzali swoje święto,  zdrowo i na sportowo w Parku Etnograficznym w Tokarni. Pojechali tam na zaproszenie Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Kielcach, a celem imprezy było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia czyli prawidłowe odżywianie oraz spędzanie wolnego czasu w ruchu. Dzieci spotkały się z Panią dietetyk, która w formie zabawowo – quizowej uczyła prawidłowych zasad odżywiania. Była też degustacja smacznych sałatek  oraz soków owocowych.
    3. Na korytarzu szkolnym stałym elementem dekoracji były ciekawe, zawsze aktualizowane gazetki tematyczne.
    4.  Na stronie internetowej naszej  szkoły zamieszczane są  artykuły dotyczące wydarzeń 
      w szkole w ramach Programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie” oraz w Miesięczniku Samorządowym Gminy Soków „ Głos Sobkowa”.
    5.  Uczniowie wyjeżdżali na wycieczki do Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych  Doliny Nidy.
    6. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „I dziewczyny
      i chłopaki wiedzą, co to zdrowia smaki” oraz ,,Owocowo – warzywna rewia mody”
      , organizowanym przez Agencję Rynku Rolnego w Kielcach. Celem konkursu była promocja zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, poprzez wzrost spożycia owoców i warzyw, a także mleka i jego przetworów.
    7. Nauczyciele i wychowawcy realizowali zagadnienia ścieżki prozdrowonej na różnych zajęciach.
    8.  Zostaliśmy  przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
    9. Cały czas współpracujemy z różnymi instytucjami, organizacjami i szkołami:
    • z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną
    •  z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Jędrzejowie,
    •  z Policją,
    • ze Strażą Pożarną
    • z  Sanitarnym Oddziałem Ratownictwa Medycznego w Kielcach
    • Z Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Sobkowie

           10.  Wspomagamy akcje charytatywne, np.

    • "Góra grosza",
    • Zbieramy nakrętki na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych
    •  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

     

    Wnioski wynikające z realizacji celów priorytetowych

     

    • Dogłębna analiza stanu realizacji programu pozwala na pozytywną ocenę przedsięwzięcia.
    • Część projektów jest realizowana na bieżąco. Cele priorytetowe ; zwiększenie aktywności fizycznej oraz promowanie zdrowego trybu życia i odżywiania się zostały częściowo osiągnięte.
    • Ponadto obserwujemy szereg korzystnych zmian w zakresie wiedzy, przekonań, umiejętności i działań na rzecz własnego zdrowia i aktywności fizycznej wśród społeczności szklonej
    • Uczniowie odczuwają potrzebę aktywnego spędzania czasu wolnego, wiedzą jakie korzyści dla organizmu niosą ze sobą sport i rekreacja, znają skutki wynikające z braku odpowiedniej dawki ruchu
    • Dodatkowe zajęcia sportowe przyczyniły się do podniesienia sprawności fizycznej uczniów oraz ich licznych sukcesów
    • Uczniowie i ich rodzice chętnie brali udział w szkolnych imprezach i spotkaniach o charakterze sportowo – rekreacyjnym
    • Wspólne przedsięwzięcia przyczyniły się do integracji społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym
    • Organizowanie przedsięwzięcia ma dużą wartość ze względu na kształtowanie świadomości młodych ludzi, które zaowocują w przyszłości
    • Dalej będziemy kontynuować podjęte przez nas działania, poszerzać ich zakres, uatrakcyjniać je i promować
    • Realizacja projektu przynosi satysfakcję nauczycielom, uczniom i ich rodzicom.

     

    SZdSPZ

     

     

                                       

     

     

  • SZKOŁA PODSTAWOWA W SOBKOWIE BIERZE UDZIAŁ W NASTĘPUJĄCYCH PROJEKTACH:

    • Szklanka mleka
    • Owoce w szkole
    • Szkoła Promująca Zdrowie
  • Odwiedziliśmy Planetę… Klocków!

    W myśl motta Szkoły Podstawowej  w Sobkowie, która: Uczy, Bawi i Wychowuje - uczniowie klas młodszych, odwiedzili  bawialnię w Kielcach o nazwie ,,Planeta Klocków”, w której dzieci uczyły się poprzez zabawę. Grupa  I czyli uczniowie z klasy ,,0”, Ia  i Ib  pojechali  do Kielc 7 kwietnia 2016 roku, pod opieką swoich wychowawców spędzając w ,,Planecie Klocków” ciekawie i miło czas. W programie oprócz zabawy klockami LEGO, dzieci uczestniczyły w warsztatach z Panem Pytalskim pod tytułem: „Odkrywamy tajemnicę magnetyzmu.”  Natomiast Grupa II czyli dzieci z klasy II i III, odwiedziły bawialnię wspólnie z wychowawcami, 8 kwietnia 2016 roku. Oprócz zabawy klockami, która bardzo zaciekawiła nie tylko chłopców, dzieci poznały historię klocków LEGO oraz uczestniczyły w zajęciach z Panem Pytalskim o nazwie: Warsztaty EEG –urządzenia „sterowane myślami”. Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród uczniów, każdy starał się jak najbardziej skoncentrować, aby przesuwać ,,zaczarowaną” kulkę siłą woli. Zdaniem uczniów, którzy odwiedzili ,,Planetę Klocków”, była to najciekawsza wycieczka.  Dzieci aktywnie i kreatywnie spędziły czas. Poznały  pewne zasady z dziedziny fizyki  oraz  sposób działania skomplikowanych urządzeń.  

    M. Pyjas

  • WAŻNA WIADOMOŚĆ!

      

    Jesteśmy szkołą

    PROMUJĄCĄ ZDROWIE!

    Szkoła Podstawowa w Sobkowie bierze udział w programie:

    ,,Szkoła Promująca Zdrowie!"

    HARMONOGRAM_PRACY_NA_ROK_2014-15.docx

     

    HARMONOGRAM_PRACY_NA_ROK_2015_02016.docx

     

  • SPRAWDZIAN - pierwszy ważny egzamin już za nimi.

    5 kwietnia 2016 r. 15 uczniów klasy szóstej przystąpiło do ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji po szkole podstawowej. Obejmował wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczania: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Składał się z dwóch części:

    • część 1 obejmowała zadania z języka polskiego i z matematyki i trwała 80 minut.
    • część 2 obejmowała zadania z języka angielskiego i trwała 45 minut.

    Zadania z języka polskiego i matematyki miały formę zamkniętą i otwartą, zaś z języka angielskiego – zamkniętą. Prace uczniów ocenią egzaminatorzy wpisani do rejestru egzaminatorów.

     27 maja 2016 r. uczniowie poznają wyniki, jakie osiągnęli na sprawdzianie. Każdy uczeń otrzyma cztery wyniki (wyrażone w procentach) z pierwszej i drugiej części egzaminu. Każdy uczeń, który do niego przystąpi, otrzyma zaświadczenie o wynikach razem ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej.

    Życzymy naszym uczniom, aby wyniki nie były dla nich zaskoczeniem, a jeśli tak, to tylko pozytywnym.

    I. Połaniecka

  • Dzień Teatru w naszej szkole!

    27 marca, w ponad stu krajach na świecie, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.  Z tej okazji, tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły, oglądają przedstawienie teatralne przygotowane:  przez dzieci dla dzieci.  I tak, 6 kwietnia 2016 roku, uczniowie kl. II pod kierunkiem wychowawcy: pani S. Grzegorczyk  zaprezentowali bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. W role tytułowe wcielili się: Martyna Górska i Oskar Petelicki, natomiast rolę macochy i drwala odegrali Natalia Wojciechowska i Jakub Bieroński. Na scenie nie zabrakło zwierzątek, które pomagały rodzeństwu w odnalezieniu drogi powrotnej do domu. Jednak największe zainteresowanie publiczności wzbudziła okrutna i zła Baba Jaga. W tej roli doskonale zaprezentowała się Lena Szewczyk. Na uwagę zasłużyła również grupa narratorów, dzięki której można było głębiej przeżyć baśniowe perypetie Jasia i Małgosi. Całość spektaklu dopełniły piękne kostiumy i scenografia wykonana przez panią Sylwię Grzegorczyk. W przedstawieniu pojawił się także wątek prozdrowotny nawiązujący do Programu Promującego Zdrowie,  realizowanego w naszej szkole.  Mali artyści z klasy II wykazali się wielkim talentem aktorskim, czego dowodem były gromkie brawa zebrane od wymagającej dziecięcej publiczności.

    S. Grzegorczyk

  • Uczniowie klas starszych z wizytą u strażaków z OSP w Sobkowie.

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobkowie wzięli udział w pokazie przygotowanym przez strażaków z OSP w Sobkowie na temat udzielania pierwszej pomocy oraz mogli poznać sprzęt gaśniczy. Spotkanie miało miejsce przed budynkiem remizy OSP. Taka ”nietypowa lekcja” odbyła się w ramach zajęć z przedmiotu zajęć technicznych a celem jej było poznanie w praktyce zasad, które dotychczas dzieci  poznawały w teorii. Uczniowie mieli okazję do obejrzenia sprzętu gaśniczego, wyposażenia wozów bojowych, dowiedzieli się do czego służy m. in. motopompa, nożyce hydrauliczne, oraz mieli okazję wsiąść do wozów strażackich.

    Zaciekawienie, skupienie oraz zaangażowanie uczniów może świadczyć jedynie o tym, że taka lekcja bardzo im się podobała i sprawiła, że wiadomości z zakresu pierwszej pomocy nie będą tylko teoretyczną wiedzą, lecz w razie konieczności będą umieli wykorzystać ją w praktyce.

    Należą się  podziękowania dla Strażaków z OSP z Sobkowa za chęć podzielenia się z uczniami naszej szkoły swoimi doświadczeniami i wiedzą. Dziękujemy również za wszelką współpracę członków tej jednostki z naszą szkołą. Pokaz przeprowadzili nasi absolwenci: Patryk Gałuszka, Adrian Tkacz i Rafał Kwapisz, który obecnie pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Końskich.

    I. Polaniecka

     

strona: